Basescu, de acord cu Tariceanu: Datele de 4 sau 11 decembrie avansate pentru alegerile parlamentare sunt putin fezabile

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 14:42 Actualitate | Politic

Presedintele PMP Traian Basescu a declarat miercuri ca datele propuse de Guvern pentru organizarea alegerilor - 4 si 11 decembrie - sunt putin fezabile si ca trebuie analizat daca se pot organiza in noiembrie, aceasta fiind si opinia exprimata in trecut de liderii ALDE, care au cerut demisia tuturor parlamentarilor pentru ca alegerile sa fie organiate anticipat.

"Propunerea Guvernului este 4 sau 11 decembrie. Cred ca amandoua sunt putin fezabile, dar trebuie sa privim in Constitutie sa vedem daca alegerile in noiembrie s-ar putea desfasura pentru ca 4 nu se poate, e intre sarbatori. 11 este la opt zile de data expirarii mandatului legal al Parlamentului. Tara nu poate sta fara Parlament, e ca si cum ai spune ca nu are presedinte", a afirmat Basescu intr-o conferinta de presa, potrivit Mediafax.

El a mai spus ca decizia trebuie adaptata la termenii constitutionali pentru ca s-ar putea ca BEC sa anunte rezultatele in 19 decembrie.

"Numai premierul daca e desemnat are prin Constitutie zece zile pentru a anunta cabinetul si programul, deci numai pana Biroul Electoral Central da rezultatele finale si se face 19, deci cred ca va trebui adaptata decizia la termenii constitutionali, chiar daca si aceasta propunere 4 si 11 a avut in vedere tot termenii constitutionali in felul ei", a mai spus Basescu.

Basescu este astfel de acord cu liderii ALDE, Daniel Constantin afirmand ca cele doua date sunt "proaste".

"Ambele variante sunt proaste, pentru ca pe 1 decembrie este ziua nationala si apoi urmeaza o sarbatoare mare, iar prezenta la vot va fi redusa. Pe de alta parte, pe 11 decembrie este posibil sa fie vreme dificila", a spus copresedintele ALDE in urma cu o saptamana.

ALDE a cerut ca toti parlamentarii sa demisioneze pentru a se organiza alegeri anticipate, lucru cu care PMP s-a declarat a nu fi de acord, prin vocea lui Eugen Tomac, presedintele executiv. "Gogosi electorale. Nu ne intereseaza agenda politica a domnului Tariceanu, care gandeste si actioneaza asa cum o face tot USL, PSD si PNL. Acesta ar trebui sa fie primul care demisioneaza", a spus Tomac. 


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
2523 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    curat murdar, (Miercuri, 3 august 2016, 14:56)

    victor L [utilizator]

    coane I. R.
    Asta ai inteles din explicatiile lui Basescu? ca e de acord cu Tariceanu?
  • 0 (4 voturi)    
    mai mai (Miercuri, 3 august 2016, 15:01)

    Point [utilizator]

    cam multe tatonari nea traiane.
    nu cumva matele batusi palma cu mototoliceanu?
    ori vrei sa-i furi oameni de la bietu' alde?
    cum necum,alde nu o sa ia niciodata 5%,asa ca bajetii or sa inceapa evacuarea corabiei.
    carmaciul stie asta
  • +3 (9 voturi)    
    Ce fan de parlament e Base acum. (Miercuri, 3 august 2016, 15:01)

    goguduru [utilizator]

    Cand incearca sa-si bage in parlament rahatul lui de pmp cu mot de unpr.

    Ar fi tare acu sa voteze astia parlament unicameral cu 300 de membri.

    As muri de ras sa vad ce zice. :)
  • -1 (7 voturi)    
    basescu (Miercuri, 3 august 2016, 15:06)

    bobyrou [utilizator]

    asa hotnews, facetiva norma de 3 articole pe saptamana cu atac la basescu, altfel nu va primiti banii pentru reclame de la PNL si her ficus.
  • +2 (4 voturi)    
    Mi-e dor (Miercuri, 3 august 2016, 15:18)

    Sani [utilizator]

    Mi-e dor de PSD-istii care urlau impotriva 'basismului'....acum 'basismul' este cu ei!
  • +2 (4 voturi)    
    Sa mai si radem! (Miercuri, 3 august 2016, 15:42)

    inganduratul [utilizator]

    E clar, dupa aceasta declaratie o sa vedeti cum apare acum vreun iscusit deontolog, de prestigiu in analize si conspiratii si ne demonstreaza machiavelismul lui Basescu zis Piratul, marinarul facand aranjamente cruciale cu ALDE pe sub masa! Si totul pentru a supune si cuceri corabia Justitiei. Cu sabia intr-o mana si ci stiletul in dinti, Marinarul vrea sa puna mana pe bogatiile ascunse in pandecul "fregatei" M10!
    Intrebare: Daca ditamai fregata n-are decat un membru in echipaj, e nevoie de o Hotarare de Guvern sa fie declarata caiac strategic de lupta?
  • +1 (3 voturi)    
    shmen de Dambovita (Miercuri, 3 august 2016, 18:17)

    CRMS [utilizator]

    Partidele parlamentare, in special astea cu scor mic gen ALDE si PMP fac pe dracu-n patru sa devanseze alegerile cat mai mult pentru a limita sansele USB sa prinda ceva cheag.
    Acum o sa se vada cat de mult s-a saturat electoratul de toti infractorii astia cu state vechi care au devenit parlamentari pe viata.
  • 0 (0 voturi)    
    Loteria vremii (Miercuri, 3 august 2016, 19:10)

    motanul_gri [utilizator]

    PSD si ALDE nu vor ca alegerile sa aiba loc in decembrie dintr-un motiv foarte simplu : pentru ca, de multe ori, in decembrie ninge!

    Pe zapada mare, este mult mai usor sa ajungi la centrul de votare intr-un oras decat sa strabati kilometri pe drumuri blocate la sate. Plus ca satenii sunt ocupati sa faca partie prin ograda, sa dezghete apa pentru animale, etc - nu mai au timp de vot.

    PSD-ul a obtinut mereu scoruri mai bune in mediul rural - pentru ei o zapada ar fi ghinion curat !!!
  • +1 (1 vot)    
    Alegatorii au ales parlamentarii (Miercuri, 3 august 2016, 20:41)

    Carpi [utilizator]

    pentru un mandat de 4 ani !! . Nici o zi mai putin ! Basescu si Tariceanu vor sa abuzeze de dreptul alegatorilor !.
    Sa le aduca cineva aminte ca durata mandatelor parlamentarilor nu este ,, proprietatea'' lor !!
  • 0 (0 voturi)    
    batranete (Joi, 4 august 2016, 8:08)

    toxx [utilizator]

    c***e crete ... normal ca basescu nu vrea in decembrie pt ca prezenta la vot va fi scazuta, deci PMP-ul nu va intra in parlament si nici ALDE, ca impreuna sa fie un fel de UDMR. dar de aici pana la asocierea cu ALDE si motocicleanu, e cale lunga. normal, nimeni de pe site-ul asta nu vrea sa iasa PSD, dar aici nu prea merge zicala "fa-te frate cu dracul pana treci puntea"