UPDATE ALDE vrea ca toti parlamentarii sa isi dea demisia pentru a se organiza alegeri anticipate in octombrie sau noiembrie/ PNL, PSD si PMP nu sunt de acord

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2016, 16:13 Actualitate | Politic

Daniel Constantin si Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook - Daniel Constantin
ALDE a propus marti ca toti parlamentarii sa isi dea demisia inainte de finalizarea mandatului, pentru ca alegerile parlamentare sa se poata desfasura in octombrie sau noiembrie, copresedintele ALDE Daniel Constantin precizand ca prim-ministrul a prezentat liderilor partidelor doua variante de data a legerilor - 4 si 11 decembrie - care sunt, in opinia sa, "proaste", transmite News.ro.

Constantin a precizat ca partidele au primit un material de la guvern, in care sunt propuse doua date pentru organizarea alegerilor parlamentare, pe 4 si 11 decembrie.

"Ambele variante sunt proaste, pentru ca pe 1 decembrie este ziua nationala si apoi urmeaza o sarbatoare mare, iar prezenta la vot va fi redusa. Pe de alta parte, pe 11 decembrie este posibil sa fie vreme dificila", a spus copresedintele ALDE.

In opinia ALDE, concluzia la care s-a ajuns este ca cea mai buna solutie, identificata cu ceva timp in urma, pentru a se organiza alegeri in conditii decente, este ca acestea sa aiba loc in lunile octombrie sau noiembrie pentru ca participarea la vot sa fie cat mai numeroasa.

"Solutia ar fi un acord intre toate partidele pentru organizarea de alegeri anticipate, mai devreme, in octombrie sau noiembrie. Pentru asta, toti parlamentarii trebuie sa isi dea demisia mai devreme. Parlamentarii ALDE, toti, sunt gata sa isi dea demisia", a spus acesta.

Intrebat daca este dispus sa isi dea demisia din Parlament, celalalt copresedinte al ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a aratat ca, printr-un gest individual, nu se rezolva problema si ca acest lucru trebuie convenit.

"Constatam ca data alegerilor se decaleaza permanent pentru a fi organizate in ianuarie, februarie, atunci cand sunt cele mai proaste conditii meteo. Nu acesta este sensul democratiei, ci o cat mai mare participare la vot", a spus Tariceanu.

El a mentionat ca nu a discutat cu colegii de la PSD pentru ca Liviu Dragnea este in vacanta. "Vom discuta la intoarcerea din vacanta", a spus Tariceanu.

"Daca demisioneaza toti parlamentarii ALDE, nu se rezolva problema. Poate sa isi dea demisia Guvernul. Sunt mai multe solutii pentru a se ajunge la acest lucru", a mai spus Tariceanu, insa colegul sau Constantin a intervenit, precizand ca demisia Guvernului nu rezolva neaparat problema alegerilor anticipate, ci doar un acord intre toate partidele pentru demisia tuturor parlamentarilor din Legislativ.

UPDATE Reactiile partidelor:

  • Adriana Saftoiu, purtator de cuvant al PNL, pentru News.ro: "S-a ratat un asemenea moment anul trecut in noiembrie cand PNL a propus si celelalte partide, inclusiv Calin Popescu-Tariceanu, au refuzat! Este genul de declaratie care provoaca niste stiri, dar nimic mai mult."
  • Eugen Tomac, presedinte executiv PMP, pentru Mediafax:  "Gogosi electorale.Nu  ne intereseaza agenda politica a domnului Tariceanu, care gandeste si actioneaza asa cum o face tot USL, PSD si PNL. Acesta ar trebui sa fie primul care demisioneaza".
  • Ioan Chelaru (PSD), vicepresedintele Senatului, pentru Mediafax: "Avand in vedere ca mai avem trei luni pana la alegeri, nu cred ca este neaparat utila o asemenea miscare. Am serioase rezerve pentru ca nici partidele nu sunt pregatite si n-o sa convingem parlamentarii aflati la trei-patru luni la sfarsit de mandat ca vrea un partid".


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
2992 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Nu cred (Marţi, 26 iulie 2016, 16:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu cred ca toti cei peste 500 de penali, hoti si complici la jaf sa demisioneze la ordin.
    • +1 (5 voturi)    
      Presupun ca urmareste un plus de imagine (Marţi, 26 iulie 2016, 16:49)

      AG [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pentru partidele politice, in perspectiva unui nou guvern tehnocrat, varianta sugerata in ultimul timp de Iohannis.
  • +7 (11 voturi)    
    Au intrat in vrie.... (Marţi, 26 iulie 2016, 16:22)

    Johanis [utilizator]

    Astia, abia acum au realizat ca ciordeala din epoca voiculescu nu va mai fi posibila in Romania.
    Orice, numai sa-si plateasca si domnul Constantin datoria catre Voiculescu, adica poporului roman ca doar de-acolo proveneau banii.
    Parca si datoriile pe vare le avea de incasat voiculescu beneficiaza de poprirea statului roman.
    Baiatul asta, care la agricultura chiar se pricepe, si cu motocicleanu, sapte neveste, fac ce fac, doar-doar vor intra romanii peste ei....
    • +6 (8 voturi)    
      Chinchila Varanului si Motocicleanu (Marţi, 26 iulie 2016, 18:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      doi Figuranti din Filmul Morometzii, acei figurantzi care nu cumeaza, nu scot un sunet...si se spere de ei daca Moromete sau Cocoshila le da un brinci...
  • +10 (12 voturi)    
    sigur ca da (Marţi, 26 iulie 2016, 16:22)

    stefansb [utilizator]

    ca nu cumva partidele noi si mici sa aiba timp sa-si organizeze filiale in tara.
    De ex USR n-ar mai avea timp sa isi construiasca structura nationala, iar ALDE ar avea sanse mai mari sa prinda parlamentul.
    Nu ca USR ar fi vreo mare branza, lipsa lor de solutii concrete mi se pare evidenta, dar ca idee, aceasta propunere ar ca scop doar scoaterea din joc a celor care ar mai putea ciupi din electoratul celor aflati la limita pragului electoral.
    • +3 (7 voturi)    
      Corect! (Marţi, 26 iulie 2016, 17:08)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      De fapt sunt sigur ca asta-i problema!

      Cartelul partidelor PSD + PNL + PMP + ALDE incepe sa aibe temeri ca votantii neinregimentati, adica cei rationali, vor vota impotriva lor.

      Deci, cuvantul de ordine este sa-i impiedice (pe USR) sa se organizeze!

      USL-ama Ben Laden reinviata!
      • +1 (3 voturi)    
        As pune pariu ca USR nu v-a (Marţi, 26 iulie 2016, 20:19)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        intra in Parlament. Vor avea cel mult 3 %. Oricita reclama si-ar face, in afara de a fi "impotriva" la tot alt program nu au.
        • +1 (3 voturi)    
          usr este aripa "over the radar" (Miercuri, 27 iulie 2016, 1:08)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

          a Sovietziei...
  • +7 (9 voturi)    
    Din ciclul ..:VAI DE NOI !! (Marţi, 26 iulie 2016, 16:25)

    purplehaze [utilizator]

    Asistam astfel la preocuparea sefilor ALDE spre intepenirea democratiei in tara noastra in functie de starea ...Vremii. Cum votul in galosi sau cu umbrele sub ploi diluviene pune in pericol democratia, alesii vin cu solutii originale, printre care si demisia guvernului.
    Mititeii de ei...cum isi mai asteapta OSUL de dupa alegeri !!!
  • +6 (8 voturi)    
    Iar eu propun (Marţi, 26 iulie 2016, 16:38)

    AdiSto [utilizator]

    sa va dati demisia si sa nici nu mai participati la alegeri. Ce zici de asta, Constantine, Constantine? Te bagi?
  • +3 (5 voturi)    
    prostia doare (Marţi, 26 iulie 2016, 16:59)

    goto [utilizator]

    perioada in care se fac alegerile este stabilita de lege si este influentata de data la care parlamentul investit isi intra in atributii. deci daca nu i-ar mai durea atat ar schimba ei legea electorala in loc sa dea vina pe guvern ca nu asigura conditii de vot. si poate dau si o lege prin care sa se stabileasca ca in ziua votului nu trebuie sa ploua/ninga, sa fie soare afara si o temperatura intre 20 si 23 de grade.
  • +4 (6 voturi)    
    E simplu variantele sunt proaste (Marţi, 26 iulie 2016, 17:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    si Constantin prost. Tuterul varanului vine cu propuneri smechereti poate poate facem sa nu avem prea multe partide la alegeri ca ramane ALDE fara "fonctii si colegii". Soarta penibililor politicieni din ALDE e stiuta: pardidul se va desfiinta dupa alegeri, ceva transferuri la PSD si PNL restul pe tusa. Mai ales ca fauna de la ALDE e incapabila sa faca altceva decat sa mearga in turma
  • +3 (5 voturi)    
    Demisia (Marţi, 26 iulie 2016, 17:13)

    marian26 [utilizator]

    propunem sa isi dea demisia si sa plece toti din tara.cu cat mai repede cu atat mai bine
  • +5 (7 voturi)    
    vrabia (Marţi, 26 iulie 2016, 17:43)

    rutger [utilizator]

    mihai-vitazu' !! Pai ati vazut voi caine / catel / dulau sa plece din fata ciolanului !! Plus ca majoritatea, dupa actualul mandat, se duc incolonati la bulau, caci au multe file la dosar !! Ala micu' sa stea linistit ca nu mai papa parlament !! ADIEU !!
  • +5 (7 voturi)    
    sa demisioneze (Marţi, 26 iulie 2016, 18:02)

    zigot [utilizator]

    si sa nu mai candideze vreodata (in romania)
  • +1 (3 voturi)    
    tradiceanu (Marţi, 26 iulie 2016, 20:06)

    nahir [utilizator]

    mai dovedeste inca o data ca e un dobitoc.
    ca-si dau demisia parlamentarii (n-ai sa vezi. ce, sa nu-si mai ia pensia speciala pt. ca nu a incheiat mandatul?) sau nu, tot in noiembrie sunt alegerile parlamentare.
    ca are el vreo smecherie de fatada in cap, de propune bazaconia vu demisia parlamentarilor, pe cine intereseaza?
  • -1 (1 vot)    
    Poate ce doua date sunt proaste,.... (Miercuri, 27 iulie 2016, 7:36)

    gigiN [utilizator]

    ....dar nu la fel de mult precium sluga constantin !!