Cum l-a reevaluat Tariceanu pe Basescu: "Este un tip redutabil in politica, are priza, are incredere"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2016, 15:24 Actualitate | Politic

Basescu si Tariceanu (2008)
Foto: AGERPRES
Dupa ce l-a atacat in repetate randuri in ultimii ani, presedintele Senatului si liderul ALDE Calin Popescu Tariceanu l-a laudat, duminica, la Romania TV, pe fostul presedinte Traian Basescu, afirmand despre el ca este "redutabil in politica".

"Basescu are defectele lui, dar nu poti sa spui ca este prost. E rodat, are experienta, este foarte mobil intelectual, are multe calitati pentru politica. El este un tip redutabil in politica, are priza, are incredere", a aratat Tariceanu, citat de Adevarul.ro, adaugand insa si ca "nu ne potrivim, are stil de politica pe care eu nu il accept, bazat pe calcare in picioare a tot ce sunt lucruri esentiale pentru exercitiul democratic".

Tariceanu a mai spus si ca Basescu "intotdeauna a fost bagat in seama", e din alta categorie, nu se compara Gorghiu cu Basescu", discutia mutandu-se de la Alina Gorghiu la Traian Basescu.

Declaratiile au fost facute la o emisiune la RTV, duminica, inainte ca Traian Basescu sa participe, la o alta emisiune, prin telefon, unde a vorbit despre Alina Bica, fosta sefa DIICOT care se afla in platou.

Potrivit Adevarul.ro, seful Senatului a tinut sa spuna un banc prin care sa ilustreze personalitatea presedintelui PMP: "Un sofer mergea cu masina si, la un moment dat, ii cade o roata de la masina. Se opreste si nu stia ce sa faca, nu mai avea cum sa puna roata la loc. Alaturi era o cladire inalta si de la geam un tip ii spune ᅡAlo, du-te la celelalte roti, ia cate o piulita de la fiecare, pui la asta si pleci mai departeᅡ. El se apuca de treaba si la sfarsit se uita la cladire si vede scris acolo ᅡSpitalul de nebuniᅡ si spune: ᅡDomnule, iti multumesc pentru solutia pe care mi-ai dat-o, dar de ce te tin astia aici?ᅡ Si el spune: ᅡDomnule, astia ma tin de nebun, nu de prost!ᅡ"

Pe de alta parte, Tariceanu a comentat si faptul ca "dupa referendumul catastrofal, cariera lui nu s-a terminat, dar nu va mai reveni".

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

10271 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    comentariu (Marţi, 26 iulie 2016, 15:34)

    splinty [utilizator]

    ... aa ... sau mai bine nu
    • +4 (6 voturi)    
      cum spuneam mai inainte (Marţi, 26 iulie 2016, 18:09)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui splinty

      Basescu se pregateste sa "inghita" si ALDE.
      • +1 (1 vot)    
        ALDE-i mort deja !!! Calin are Sterlingul in gat (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:17)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        La final de legislatură, PSDistii pierd majoritatea confortabilă pe care o aveau până recent în C.D.şi în Senat. Vinovat este PMPul, condus de Traian Băsescu, care a absorbit UNPR, principalul partener de alianţă al PSD.
  • +13 (21 voturi)    
    Una din greșelile lui Base a fost (Marţi, 26 iulie 2016, 15:49)

    falcoind [utilizator]

    promovarea lui Tăriceanu, am asa o vaga impresie ca următoarea fuziune prin absorbție o sa fie PMP - ALDE , urmata de PNL , Base probabil mai are muti ași în mânecă .
    • -2 (8 voturi)    
      Are pe dracu ! (Marţi, 26 iulie 2016, 18:35)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Dupa ce absoarbe ALDE (o fantoma) si PNL (pe cale sa devina o fantoma) o sa aibe structuri in teritoriu cat psd dar tot atatia alegatori cat a avut la locale ! Sau mai putini !
      • -1 (3 voturi)    
        ??! (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:37)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Visati?! V-ati luat pastilele azi? Da,voi astia doi! base sa zica mersi daca nu se duce coleg cu frate-s'u la Poarta Alba
  • +20 (22 voturi)    
    Care ar fi azi situatia in Romania daca Tariceanu (Marţi, 26 iulie 2016, 15:52)

    ty [utilizator]

    nu elimina miniștri PD din guvern, în aprilie 2007? (Tăriceanu a condus aproape doi ani un guvern minoritar PNL-UDMR, cu susținerea parlamentară a PSD)
  • +15 (19 voturi)    
    politete de Baron ALDE... (Marţi, 26 iulie 2016, 16:04)

    purplehaze [utilizator]

    in fata camerelor TV.
    Intr-adevar a fost "redutabil", caci dupa devoalarea "inaltelor" fete parlamentare a reusit sa va faca fata cu brio, atat voua, cat si televiziunilor Mogulilor, aflati in prezent la Racoare...
    Este corecta observatia "nepotrivirii" in privinta stilului de a face politica, insa "exercitiul democratic" sarguincios insusit de tine alaturi de PSD inca din anul 2007 este palid si fals fata de retorica politica, uneori prea directa, a fostului presedinte.
    Dar ...a propos de bancul povestit, pe tine de ce te tine PSD-ul sef peste Senat ....?
    • +8 (8 voturi)    
      Nici de prost, nici de nebun (Marţi, 26 iulie 2016, 16:51)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

      ... de lingău!
    • -2 (4 voturi)    
      Pentru ca e un psd-ist de incredere, sub (Marţi, 26 iulie 2016, 19:22)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

      acoperire liberala, cu un partid -fantoma la fel de "pretios"teoretic pentru stanga cat si pentru dreapta ! Astfel Agamita Dandanache zis si "Cap-de-pod" era gata sa devina exponentul mafiei politice pe fata cand a aparut Basescu gata sa-i smulga stindardul ! Cred ca Basescu va ambala motoarele in aceasta directie in perioada urmatoare demonstrand simulatiunea care a fost asa-zisa lui lupta cu coruptia. care s-a dovedit a fi : lupta cu coruptia celorlalti ! Care nu faceau parte din "Club""...
  • +20 (20 voturi)    
    o fi Base cam rodat (Marţi, 26 iulie 2016, 16:05)

    tropotaru [utilizator]

    dar si Moli-i corodat
    • +1 (7 voturi)    
      e rodat? (Marţi, 26 iulie 2016, 17:58)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      mai degraba e erodat
  • -1 (1 vot)    
    comentariu (Marţi, 26 iulie 2016, 17:18)

    zicsieu [utilizator]

    ... aa ... sau mai bine nu
  • 0 (2 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 26 iulie 2016, 17:30)

    MoldovanMircea [anonim]

    Tăriceanu a ajuns la vorba lui Marin Preda: "Dacă dragoste nu e, nimic nu e"! Așa încât, își manifestă dragostea pentru Băsescu.
  • +4 (14 voturi)    
    Este evident! (Marţi, 26 iulie 2016, 17:32)

    Sani [utilizator]

    BUUUN! S-au regasit!
    Intoarcerea lui Basescu la 'matca' FSN este realizata.

    Toti 'fostii' incep sa se adune.

    Basescu a ratat posibilitatea de a ramane un presedinte mare.
    Smenarul din el a invins!
  • +1 (1 vot)    
    politica (Marţi, 26 iulie 2016, 20:02)

    nahir [utilizator]

    si implicit politicienii romani, in proportie covarsitoare o voma pestilentiala buna de dat la scurgerea canalului, spalat asfaltul si asepticizat.
    poate asa va fi o sansa sa apara o clasa politica reala.
  • +1 (1 vot)    
    Darul otravit al grecoteiul inculpat penal ! (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:09)

    Plagarus [utilizator]

    Un cal troian impins de Popescu Tariceanu in ograda PMPului,spre nedumerirea electoratului lui T.Basescu ?