Nicusor Dan, despre Uniunea Salvati Romania: Nu facem aliante, mergem singuri la parlamentare/ Intr-o luna o sa incepem sa anuntam filialele din tara

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 14 iulie 2016, 16:35 Actualitate | Politic

Nicusor Dan - Interviu HotNews.ro
Foto: Hotnews
Presedintele Uniunii Salvati Bucurestiul, Nicusor Dan, a declarat, joi, ca pana in prezent formatiunea a fost contactata de aproximativ 4.000 de oameni si grupuri, iar peste aproximativ o luna ar putea fi anuntata constituirea unor filiale ale Uniunii Salvati Romania, transmite Agerpres. 

"Ne-au scris cam 4.000 de oameni si grupuri. Sunt vreo 20 de oameni din USB/USR care se ocupa sa aiba dialog cu toti acesti oameni. Probabil ca intr-o luna o sa incepem sa anuntam filialele care se constituie. Tinta noastra este sa avem intr-un termen rezonabil cel putin o filiala intr-un judet", a afirmat Nicusor Dan, intr-o conferinta de presa.

El a mentionat ca a discutat personal cu oameni din Calarasi, Ploiesti, Constanta, Galati si Ramnicu Valcea, dar ca a vorbit si telefonic cu cei care si-au manifestat dorinta de a infiinta filiale USR.

Pe de alta parte, el a subliniat ca USR nu va face aliante.

"Nu facem aliante. Am spus de la inceput ca nu facem aliante si ca mergem singuri la parlamentare. Probabil ca nu vom face aliante nici cu partidele noi, ci vom incerca sa ii aducem impreuna pentru ca este pragul electoral foarte mare", a precizat el.

  • Amintim ca, potrivit legii electorale adoptata anul trecut, pragul de intrare in parlament este de 5% pentru un partid politic, iar in cazul aliantelor politice si aliantelor electorale, la pragul de 5% se adauga, pentru al doilea membru al aliantei 3% din voturile valabil exprimate pe intreaga tara si, pentru fiecare membru al aliantei, incepand cu al treilea, cate un singur procent din voturile valabil exprimate in toate circumscriptiile electorale, fara a se putea depasi 10% din aceste voturi.

Dan a mai spus ca din punct de vedere formal se va realiza o fuziune intre USR si USB, deoarece altfel exista riscul ca USB sa fie desfiintat in contextul in care nu va avea candidati la alegerile parlamentare.

In ce priveste mesajul USR la parlamentare, el a precizat ca acesta va fi foarte apropiat de cel transmis la alegerile locale, in conditiile in care exista o "intreaga categorie de oameni care s-au saturat de modul in care s-a facut politica de catre partidele vechi din Romania".

"Sunt foarte multe lucruri de bun simt care circula in societate si care asteapta rezolvare - de la sistemul electoral, pragul, alegerile in doua tururi, numarul foarte mare de semnaturi, imposibilitatea de a avea partide locale, pana la transparenta in tot ceea ce inseamna administratie publica si in special a cheltuielilor. Nu avem somaj in partea de vest si avem un mare somaj in partea de est prin faptul ca nu avem o autostrada care sa ajunga in Moldova - nu avem o autostrada care sa ajunga la Portul Constanta. La fel: prioritizarea investitiilor in urban si rural - e inadmisibil sa dai bani pe parcuri si locuri de joaca pentru copii in sate in care nu ai canalizare. Deci, pe scurt, un program tehnocrat, in care venim cu solutii la probleme pe care societatea le asteapta de mult timp", a conchis Nicusor Dan.

In conditiile in care PMP si UNPR au anuntat fuziunea, iar in cadrul Consiliului General al Municipiului Bucuresti UNPR sustine majoritatea formata din PSD si ALDE, Nicusor Dan a spus ca se asteapta ca PMP sa se alature acestei majoritati. "Stiu ca la sectorul 6 si la sectorul 4, PMP e intr-o alianta cu PSD, deci ma astept ca PMP sa intre in alianta cu PSD si la Consiliul General. Dar asta e o speculatie", a mai spus el.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
3248 vizualizari
  • -4 (22 voturi)    
    probabil cu acelasi rezultat: PSD castiga (Joi, 14 iulie 2016, 16:42)

    LiviusAcris1 [anonim]

    ca si la locale.
    • 0 (4 voturi)    
      Important e sa se uneasca (Joi, 14 iulie 2016, 19:58)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      Ar trebui sa deschida partidul pentru fuzionarea cu oamenii competenti din alte partide noi.

      Ce rost are sa ai partide mici ca M10, Partidul pentru Iasi, PACT etc daca n-au nici o sansa sa intre in parlament?

      E greu dar deschidere si inteligenta trebuie sa existe si din partea USR si din partea partidelor de mai sus.

      Si lansati USR cat mai repede pe FB pentru ca ia timp sa devine cunoscut.
  • -8 (16 voturi)    
    Uniti Salvati Kremlinul (Joi, 14 iulie 2016, 17:04)

    un domn [utilizator]

    fie P$D..fie..u..
    • +6 (8 voturi)    
      Auzi.. (Joi, 14 iulie 2016, 19:15)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar de unde stii tu "domnule"?
      Adu dovezi. Daca nu, esti doar un hater needucat si neinformat.
      • -2 (4 voturi)    
        he he...ejis constructii (Joi, 14 iulie 2016, 20:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        in kremlin...apai omu lu SOV..etc...etc..citeste chiar in presa fianciara
      • 0 (0 voturi)    
        Lasa-l, frate... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 0:39)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Nu vezi ca e incoerent, nu e in stare sa scrie o propozitie cu cap si coada? O fi fumat si el ceva mai tare si acum vede dragoni care-l ataca...
  • -10 (20 voturi)    
    Trebuie schimbat numele. (Joi, 14 iulie 2016, 17:12)

    asavreau [utilizator]

    Cu denumirea de USB nu va face nimic.De ce ar vota cineva din Constanța,sau Baia Mare pentru unii care vor salvarea Bucureștiului?Deci ce filiale face ND?Până în prezent USB se dovedește măciuca PSD,certându-se cu partidele care reprezintă dreapta.
    • +4 (8 voturi)    
      Corect, cine nu citeste articolul, merita (Joi, 14 iulie 2016, 17:53)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sa primeasca minusuri.
    • +3 (9 voturi)    
      Lol (Joi, 14 iulie 2016, 19:45)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ba, sincer mi se rupe de dreapta si de partidele tale de dreapta, care in realitate sunt TOATE, de la M10 pana la PMP (ca PNL sunt doar niste ciorditori cu 8 clase, fara ideologie) - niste clici de incompetenti si de traseisti fara pic de ideologie.

      Apoi, daca te-ai fi sinchisit sa citesti articolul, ai fi aflat ca USB va fuziona cu USR, care va fi numele final al partidului.

      In ultimul rand, as vota USR doar si pentru ca m-am saturat pana la experare de dreapta in sus, dreapta in jos.

      Intr-o tara nu traiesc doar "antreprenori", traiesc si angajati, traiesc si profesori, si militari, si medici, care au nevoie de salarii bune, de reforma a sistemelor in care lucreaza.

      Pentru asta e nevoie de tehnocrati care sa schimbe totul de la radacina, de profesionisti in domeniile lor.

      Nu de "dreapta" curului, plina de politruci care n-au lucrat in viata lor in privat, sau care au firme imbuibate din contracte publice.

      Asa ca mai scutiti-ne cu dreapta voastra. Dreapta inseamna gandire retrograda, religie pe paine, nationalism desuet, pe langa masurile de incurajare ale IMM-urilor, care oricum nu au fost niciodata in programele de guvernare.
  • +13 (15 voturi)    
    Succes ! (Joi, 14 iulie 2016, 17:35)

    HP [utilizator]

    Va fi incredibil de greu, fara o retea de sucursale decenta, dar daca faceti macar jumate pe cat ati facut la Bucuresti, se cheama ca treceti pragul electoral cu brio si bagati vreo 10-20 de parlamentari in joc.

    Aviz si celor care stau acasa, pe FB e usor sa dai din fleoanca.

    Nu mai vorbesc ca alegerile vor fi in preajma aniversarii unui an de Colectiv.
  • -5 (11 voturi)    
    Houston, avem o problema (Joi, 14 iulie 2016, 18:24)

    Anestesy_Intranational [utilizator]

    De ce restul USB nu a avut aceeasi performanta ca Nicusor si Clotilde? Alti oameni destepti si dedicati s-au vazut in USB, dar s-au vazut si infiltrati care au tras in jos organizatia in ansamblu printr-o campanie super slaba. Este nevoie de ajutor experimentat ca sa-ti neutralizezi infiltratii din propriul sistem.

    In plus, Basescu intelege mai bine unele probleme de inginerie sociala care transcend abordari tehnocrate cum ar fi independenta justitiei. PMP o fi facut alianta cu PSD pe Bucuresti dar nu la nivel national, pentru ca PSD nu a renuntat la dottoratele fraudei cum a facut UNPR. Jos palaria pentru UNPR si jos palaria pentru PMP.

    Bila neagra Nicusor ca nu se prinde de problemele sociale mai importante, cum ar fi importanta amnistiei. Daca el nu a furat, nu inseamna ca nu va avea maimuta asta in spate. Intrucat majoritatea a furat vina apartine partial si sistemului, iar pedepsele ar trebui sa fie comensurate cu vina, altfel se intampla lucruri naspa cum ar fi voturi pentru coruptie in forma continuata pentru a amana dreapta judecata, nu?

    Credibilitatea lui Nicusor nu e bine stabilita nici in orientarea doctrinara nici in orientarea externa. De la Basescu stim la ce sa ne asteptam, de la Nicusor nu e inca 100% clar. Cum sa-l votez daca ma trec fiorii ca pe Liiceanu?

    Basescu are si el nevoie de ajutor. Solutiile tehnice-economice ale lui Nicusor au valoare enorma, iar Basescu traditional e subtire pe partea asta. PSD nu-i poate oferi valoarea lui Basescu: PSD procedeaza ca tzatza Firea, care nici nu vrea sa se gandeasca la solutii "neortodoxe" pentru ca nu are cu ce sa se gandeasca si iese exact pe dos. Cate un Dragnea mai rasarit nu are cum sa impuna aprecierea valorii adaugate unei echipe de dottorati.
    • -1 (7 voturi)    
      Basescu (Joi, 14 iulie 2016, 19:46)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Anestesy_Intranational

      Daca Basescu vrea sa ajute Romania, sa se duca in Moldova si sa nu il mai vedem niciodata, impreuna cu Tomonea si cu grasul ala scafandru, cei doi frati ai lui.
  • +10 (16 voturi)    
    Un partid nou, curat, necompromis... (Joi, 14 iulie 2016, 18:32)

    mihai1986 [utilizator]

    Asteptarile sunt mari, toti romanii vor altceva, asa ca va doresc succes si sunt siguri ca veti intra in Parlament,..
  • +2 (4 voturi)    
    perfect (Joi, 14 iulie 2016, 20:01)

    Enofereus [utilizator]

    asteptam filiale si in diaspora
    • +1 (3 voturi)    
      le trebuie aprobare (Vineri, 15 iulie 2016, 0:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      de la kremlin, merita sa asteptati ?
  • -3 (11 voturi)    
    Nicusor, (Joi, 14 iulie 2016, 21:08)

    victor L [utilizator]

    crezi ca ai salvat Bucurestiul? e pe miini bune cu Firea?
    Acum vrei sa salvezi Romania; nu-i prea mult pentru tine?
    Daca voiai sa salvezi ceva, trebuia sa accepti postul de viceprimar, pozitie din care puteai sa faci ceva.
    Asa, doar sa critici e usor, e sport national :D
    • 0 (4 voturi)    
      mi ai luat replicile (Joi, 14 iulie 2016, 23:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      jos palaria !
      asta cred si eu !
      dar Kremlinul ii umfla panzele prin ejis constructii
    • +1 (1 vot)    
      Mdeah... (Sâmbătă, 16 iulie 2016, 0:47)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Daca accepta un post alaturi de Mme Firea racneati toti, "v-am spus noi ca e mana-n mana cu PSD-uL??? Iata, a vrut doar sa-si faca interesul, nenorocitul dreak etc., etc., etc."
      Omul a spus din capul locului ca n-o sa se bage in troaca astora si - inteleg ca asta e un lucru neasteptat si chiar suspect pentru Romania si politicienii sai - chiar se tine de cuvant.
      Alfel, de acord, salvarea Romaniei e un obiectiv exagerat.
      Romania nu pot s-o salveze decat de-alde Basescu, Dragnea... oameni politici adevarati, barbati vartosi, care-si fac mana de 25 de ani pe ogorul salvarii Romanichii, nu unul ca Dan...
  • +5 (7 voturi)    
    Singura speranță (Joi, 14 iulie 2016, 21:32)

    mr_mojo [utilizator]

    Într-un ocean de corupți, compromiși, hoți prinși sau neprinși încă.
  • +3 (3 voturi)    
    Realism (Vineri, 15 iulie 2016, 10:58)

    Razvan_M [utilizator]

    Nicusor Dan si oamenii din jurul lui au mult de munca pentru a deveni un partid parlamentar. Intrebarea este daca noi, oamenii care vrem partide reale, nu doar gasti mafiote organizate, suntem gata sa muncim pentru asta.