Clotilde Armand: PNL, un partid nereformat, corupt si clientelar, se agata de capitalul de imagine pozitiv al lui Dacian Ciolos

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2016, 20:47 Actualitate | Politic

Clotilde Armand
Foto: Facebook.com
Clotilde Armand (Uniunea Salvati Bucurestiul) acuza PNL, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, ca "ramane un partid nereformat, corupt si clientelar, care a dezamagit cetatenii" si ca "incearca sa se agate de capitalul de imagine pozitiv al premierului Ciolos". "De ceva vreme liderii PNL il curteaza insistent pe Dacian Ciolos pentru a se inscrie in partid. Aceasta denota subtirimea resurselor umane de care dispune PNL, un partid lipsit de lideri credibili de anvergura nationala, dar si panica in care au intrat liderii liberali, constienti fiind ca sunt pe cale sa piarda in mod categoric alegerile parlamentare", scrie Clotilde Armand.

"Despre cat de putini lideri competenti, onesti si vizibili dispune PNL stau marturie si balbele facute de liberali in desemnarea candidatului la Primaria Capitalei. E cam greu sa cresti lideri credibili cand in decurs de 10 ani PNL a fost cand in opozitie la PSD 2004-2006, apoi a inceput sa colaboreze parlamentar cu PSD 2006-2008; a fost in opozitie fata de PSD si PDL (2009), apoi a format o alianta cu PSD dand nastere la USL (2011-2014), dupa care iar s-a plasat in opozitie fata de PSD. Nu e de mirare ca membrilor de partid ai PNL nu le este foarte clar cum se plaseaza partidul referitor la PSD si a fost nevoie sa iasa azi doamna Gorghiu cu lamuriri in acest sens", continua fostul candidat al Uniunii Salvati Bucurestiul la Primaria Sectorului 1.

"PNL ramane un partid nereformat, corupt si clientelar, care a dezamagit cetatenii ce si-au pus sperantele in acesta. Indiferent de ultimele declaratii ale conducerii el ramane 'Curat murdar'!", incheie Clotilde Armand.

Reactia liderului USB vine la o zi dupa ce co-presedintele PNL Alina Gorghiu declarase, la Antena 3, ca si-ar dori ca PNL sa aiba ca propunere de premier "un om ca Dacian Ciolos (...) ca tipologie".

Alina Gorghiu a declarat in mai multe randuri ca Dacian Ciolos este binevenit in PNL, insa atat ea, cat si alti lideri PNL, l-au criticat adesea atat pe primul ministru, cat si activitatea Guvernului sau.


Citeste mai multe despre   









4070 vizualizari
  • +11 (29 voturi)    
    Felicitări, d-nă Clotilde Armand! (Luni, 11 iulie 2016, 21:14)

    comentatordiletant [utilizator]

    Sper că USB-ul (poate USR-ul) va mai avea un cuvânt de spus în viața publică din România, dar chiar și numai această luare de poziție îi (vă) legitimează prezența în viața politică autohtonă și arată că lucrurile ar fi putut sta și altfel...
    Oare vor putea sta altfel? Depinde de noi - de cum (și dacă) votăm pe viitor.
  • +11 (25 voturi)    
    Corect! (Luni, 11 iulie 2016, 21:24)

    Sani [utilizator]

    Amicii de ieri a PSD-ului se dau acum mari luptatori impotriva fratelui mai mare...si mai smecher.

    PNL-ul merita sa moara. Cat mai repede!
    • +6 (10 voturi)    
      ideal (Marţi, 12 iulie 2016, 8:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      era sa moara agatat de gatul psd. l-a ingropaciune, pe cruce, ar fi scrise doar 3 litere. usl.
  • +19 (25 voturi)    
    PNL si PSD (Luni, 11 iulie 2016, 21:35)

    mavis [anonim]

    formeaza o adevarata mafie. In lume, nu multe sunt organizatiile mafiote care pot furniza spitalelor apa de ploaie pe post de dezinfectant timp de 20 de ani. Oare cati oameni au murit ? Si cine investigheaza ? Nimeni.
  • -20 (32 voturi)    
    Am ompresia ... (Luni, 11 iulie 2016, 22:02)

    LianBerthold1 [anonim]

    ... că femeii ăsteia i s-a dat cam mult nas în ultima vreme. E timpul să-și mai ia cîte o sfîrlă două peste bucile obrajilor, să nu uite cine este.
    • +8 (12 voturi)    
      Neandertaler.... (Marţi, 12 iulie 2016, 7:16)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      ....

      Trezeste-te!
    • +3 (9 voturi)    
      esti (Marţi, 12 iulie 2016, 8:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      nesimtit in exprimare.
      banuiesc ca din cauza adevarului spus, care, evident, doare.
  • +1 (13 voturi)    
    Un om intelept (Luni, 11 iulie 2016, 22:06)

    cinevatus [utilizator]

    Un om intelept spunea ca e mai usor a prelua conducerea unui partid nici rau nici bun si sa-l faci definitiv bun decat sa faci un partid bun de la zero...

    Asta daca nu vrei sa pierzi intre timp vreo 10 ani.. si sa iti dai seama la final pe pielea ta ca, coruptia si foamea de bani este un cancer ce poate infecta orice partid care prinde puterea. Oamenii sunt oameni. Sau poate un partid de roboti.. pe viitor va fi solutia..
  • -13 (23 voturi)    
    de aceea prefera PSD ? (Luni, 11 iulie 2016, 22:15)

    DinuGîndu [anonim]

    De aceea doamna prefera parteneriatul cu PSD !?
  • -12 (18 voturi)    
    Ecouri . (Luni, 11 iulie 2016, 23:26)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Madame ! Noi ne-am saturat de toti hotii din toate partidele si asteptam un val de oameni corecti care, sa spuna barem ca fac ceva . La voi , corectitudinea trebuie determinata de listele de la alegeri , liste care stiti cum au fost intocmite . Nu lasati tinerii din corturi care stateau cu listele la semnat sa explice ei cum naiba aceste liste sunt in ordinea CNP -urilor de la evidenta populatiei si cum au reusit semnatarii sa vina la semnat fix in aceasta ordine . Dupa ce clarificati asta , va voi sustine si eu .
  • -2 (20 voturi)    
    Mai mult... (Marţi, 12 iulie 2016, 0:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Incet, incet PNL devine un partid mafiot ca si PSD. Cu mafia portocalie condusa de Vlaga si cu impostparea carierista Gorghiu, acet PNL nu va mai eista de la toamna. Asta e -
  • +9 (15 voturi)    
    Cei sapte ani de acasa (Marţi, 12 iulie 2016, 4:18)

    reflexoterapeut [utilizator]

    Dottore macar i-a cerut scuze lui Iohannis pentru mizeriile ordinare de la alegerile prezidentiale, in timp ce conducatorii PNL au uitat sa faca acest gest elementar dupa magariile deplasate si inepte contra lui Nicusor. Cum se poate avea incredere in ei? Imi pare rau pentru membrii destepti si dedicati din PNL dar eliminarea lui Paleologu nu tine loc de creier si bun simt. Ce sa mai vorbim de intelegerea asteptarilor electoratului...
  • -4 (10 voturi)    
    Limbuța franceză (Marţi, 12 iulie 2016, 9:07)

    stos [utilizator]

    Nu mai știi ce să faci, Clotiduțo. Nu înțelegi că ești
    bătrînă și mamă eroină?
    • +4 (8 voturi)    
      Made by PSD (Marţi, 12 iulie 2016, 9:49)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui stos

      Bai, voi astia din PSD sunteti toti niste baieti de cartier care prezinta carente serioase in exprimare, bun-simt si inteligenta!
  • +1 (9 voturi)    
    Judecăm un partid după câți-va pungași? (Marţi, 12 iulie 2016, 9:26)

    asavreau [utilizator]

    Nu putem spune că PNL este putred în totalitatea sa.Judecând așa fără să punem ceva în loc facem jocul PSD care se vrea marele partid conducător.La PSD 90% sunt infractori,borfași politici care fac orice pentru a fura,dar d-na Clotilde Armand nu vede asta.Vede cei câți-va borfași strecurați în PNL,care nu au fost încă expulzați.Repetă figura de la//locale//netezind drumul PSD.Încep să cred-că nu-i o întâmplare.
  • -2 (8 voturi)    
    Pai matale ce faci? (Marţi, 12 iulie 2016, 11:01)

    abisala [utilizator]

    De cateva zile incerci sa te agati de capitalul politic al lui Ciolos :))). Pana una alta PNL-ul l-a propulsat pe Ciolos, so... faptele vorbesc, ca pe FB scrie orice netot.
  • +4 (6 voturi)    
    Problema conducerii PNL (Marţi, 12 iulie 2016, 12:24)

    reflexoterapeut [utilizator]

    PNL avea o doctrina si credeam ca stim pe ce principii isi ia deciziile, niste principii liberale verificate de-a lungul timpului plus sa zicem un impuls pentru reconciliere nationala care ar permite colaborari, nu doar cu guvernul dar si cu ramasitele de onestitate ratatice prin zona PSD/UNPR/ALDE. La alegerile locale pentru Bucuresti, conducerea PNL a aratat ca algoritmul decizional real este altul decat cel afisat: principii numai la parada, liberalism la coruptie dar nu la gandire libera, colaborari la furt nu la solutionarea problemelor, toleranta numai pentru coruptie nu si pentru ideile constructive ale altora.

    De exemplu m-as fi asteptat ca Alinuta experta in negocieri sa ne convinga ca se uneste cu un UNPR nou care si-a lasat la vatra PSD membrii corupti, iar cei care chiar vor sa faca un efort pentru tara se pot integra intr-o normalitate mai normala. Valabil si pentru elementele oneste ratacite prin PSD: problema nu e atat colaborarea cu PSD cat complicitatea la coruptie. In loc sa-si ceara scuze ca sa arate disponibilitate pentru reconciliere, conducerea PNL continua cu magariile contra lui Nicusor care nici nu a fost votat in comisii pentru Bucuresti.

    Singurul partid cat de cat liberal pare sa fie USB. Astept confirmarea cand isi lanseaza platforma electorala. Am sa citesc un sumar pe juma' de pagina sa vad care sunt principiile dupa care se orienteaza si cum se raporteaza ele la spectrul politic european. Daca USB isi defineste cat de cat rezonabil culoarea politica, Ciolos se respecta si vine la USB dupa alegeri. Doar nu e nebun sa se bage intr-o mizerie in care vocile ratiunii ca Paleologu sunt astupate cu pumnul in gura de mancatori de stim noi ce.
  • +3 (5 voturi)    
    Ca sa castigati, atacati PSD cu atuurile sale (Marţi, 12 iulie 2016, 13:10)

    reflexoterapeut [utilizator]

    Trebuie analizat de ce voteaza poporul coruptia ilicistilor. E mai greu de inteles din afara sistemului, dar lucrurile stau cam asa:

    * Perceptia unei "lupte" inegale cu capitalul occidental, si falsa imagine ca pesedistii isi "iubesc tara" cand fura ajutoarele europene pentru tara. Tema "lupta stramosilor" inlocuieste "lupta de clasa" pentru a alimenta motivatiile urii, tip "dark side" in loc de intelegeri de genul ajutor reciproc sau macar "multumesc frumos". USB ar putea sa arate nu numai cati bani au disparut, ci ce se putea face cu ei: numai din banii dottorati de Dottore aveam acum diguri la Dunare care costau cat manifestatiile pe stadion ale megalomanului din barca.

    * Nu a oferit nimeni solutii viabile de reconciliere. 99% din alegatorii ramasi in tara au fost corupti de comunism si ilicism, fie cu o defrisare, fie cu un ciubuc, ambele definit defectuos de pe vremea lui Ceausescu ca "abuz in serviciu" pasibil de inchisoare pana la 7 ani. Minerii au participat la mineriade pentru ca isi luau masina in 6 luni pe norme falsificate in acord global. Acum ei trebuie sa voteze ca sa mearga la penitenciar, sau cum? Modele rezonabile de amnistie exista, bazate pe recuperarea prejudiciilor si marturii pentru inculparea altor faptasi, dar nu le vor propune niciodata coruptii din PSD-PNL-... pentru ca vor sa mai fure. USB are creierele, credibilitatea si experienta juridica sa se ocupe de acest elefant din incapere.

    * Dreapta romaneasca se considera indreptatita sa conduca fara sa munceasca pentru solutii constructive. Aici USB sta bine, in afara de basistii duri sunt cam singurii care rezolva efectiv ceva. Si Dragnea s-a prins ca Nicusor e bazat, Alinuta viseaza. Alinuta poate fi lasata in pace ca se scoate singura de pe harta, si atacate "solutiile" PSD care de regula sunt la fel de valabile ca si lucrarile stiintifice ale slehtei lui Dottore.

    * De la PSD stim la ce sa ne asteptam. Fura dar se poate trai si prost. Cand primim asigurarile ca USB e de centru?
  • -3 (5 voturi)    
    Brand fals. (Marţi, 12 iulie 2016, 15:37)

    cerceteaza [utilizator]

    Imaginea lui Ciolos nu este catusi de putin pozitiva, asa ca cei care doresc sa foloseasca brandul Ciolos la alegerile parlamentare, ma tem ca vor avea o surpriza neplacuta. PSD nu inainteaza motiune de cenzura, desi avea destule motive serioase sa o faca, pentru a-l lasa pe Ciolos si pe Johannis sa darame toata sustinerea votantilor presedintelui in ultimele luni ale mandatului guvernului. PNL, pe de-alta parte, s-a rupt total de ideile liberale si merge (neclintit, cum zic comunistii sovietici) pe linia PDL-ului.
    Ciolos, daca ve deveni politician inainte de alegeri, nu va alege PNL. Poate USB, dar numai daca va reusi aceasta formatie sa devina un partid la nivel national pana la alegeri.