Liviu Dragnea: Multi ne-am asteptat de la acest Guvern, in loc sa atace la CCR majorari de salarii, sa vina cu ceva pe masa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2016, 16:53 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, luni, ca se astepta ca Guvernul sa vina cu un proiect prin care salariile bugetarilor sa creasca, nu sa atace la Curtea Constitutionala actele normative prin care sunt marite veniturile persoanelor angajate in sistemul public, potrivit News.ro.

"Multi ne-am asteptat de la acest Guvern, in loc sa atace la Curte majorari de salarii sau alte acte normative, sa vina cu ceva pe masa, adica sa propuna totusi o salarizare mai buna pentru bugetari, pentru romanii care lucreaza in sistemul bugetar. Din pacate, se concentreaza pe aceste lucruri. Daca in final Curtea Constitutionala va decide ca acele prevederi sunt neconstitutionale, le vom respecta cu totii", a afirmat Liviu Dragnea.

Guvernul contestat la Curtea Constitutionala patru legi adoptate de Parlament, care acorda diverse sporuri si stimulente financiare in mai multe domenii.










2600 vizualizari
  • +22 (22 voturi)    
    ... (Luni, 11 iulie 2016, 16:56)

    ht3 [utilizator]

    Si noi ne asteptam sa fii la Jilava, dar uite ca nedreptati se intampla...
    • +7 (7 voturi)    
      Jigodia, ca sa scape vrea sa bage tara in faliment (Luni, 11 iulie 2016, 18:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ht3

      Pomeni electorale ca sa ramana mai departe la putere. Nu-l intereseaza ca baga economia in faliment, sa-si pastreze el averea de 2 miliarde de E (cum a facut-o, de ce nu-l intreaba nimeni ???). Pentru aia Romania poate crapa, pot veni aici rusii (doamne ce pleasca pe capul ticalosului), el va fii intotdeauna util, daca i se da voie sa fure atunci o sa ne si injuge si o sa ne puna la arat cu plugul de lemn. Prototipul lichelei absolute, acest asa zis conducator de partid (de fapt este nasul unei structuri mafiote). Habar n-ai cat te uram Dragneo, pe tine si toata liota de derbedei care au furat tara asta in ultimii 25 de ani si care au distrus-o 40 de ani in vremea comunismului.
      • +1 (1 vot)    
        Aceeasi "speciali" care au distrus tara in (Luni, 11 iulie 2016, 23:10)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        vremea comunismului se ocupa de acelasi lucru in aceste timpuri.
        Era de asteptat ca parlamentarii acestor mari si anacronice partide sa solicite punctul de vedere al guvernului inainte de a vota legi de risipire a banului public in interesul lor.
  • +18 (18 voturi)    
    golanul e iritat (Luni, 11 iulie 2016, 16:57)

    gica pantalon [utilizator]

    ca-i sunt deranjate socotelile
  • +18 (18 voturi)    
    penal (Luni, 11 iulie 2016, 16:58)

    iodixit [utilizator]

    asta nu a inteles nimic din pedeapsa cu suspendare. nu reuseste sa faca diferenta dintre legal si ilegal. bravo psd, va meritati seful!
  • +18 (18 voturi)    
    Hai ca ne plictisesti... (Luni, 11 iulie 2016, 16:59)

    valimocanu [utilizator]

    Mars la puscarie!
  • +19 (19 voturi)    
    Dragule (Luni, 11 iulie 2016, 17:01)

    omezu [utilizator]

    Cu ceva pe masa trebuia sa veniti voi, parlamentarii, cand legea va obliga sa spuneti sursele de finantare a majorarilor. Dar ce pretentii sa ai de la niste infractori si un condamnat penal...
  • +17 (17 voturi)    
    Eu as zice ca... (Luni, 11 iulie 2016, 17:04)

    JestersTear [utilizator]

    ... multi ne-am asteptat de la acest Liviu Dragnea, in loc sa pastreze toate functiile, sa vina cu ceva pe masa, adica sa vina totusi cu demisia, dupa condamnarea definitiva..."
  • +14 (14 voturi)    
    Liviu stie decat un lucru (Luni, 11 iulie 2016, 17:06)

    mitg [utilizator]

    Cum sa fie penibil si sa astepte de la altii ce n-ar fi asteptat in veci de la Tonta.

    Chiar trebuie redata fiecare declaratie al acestui cretin in mass media?
  • +17 (17 voturi)    
    ! (Luni, 11 iulie 2016, 17:07)

    Kpriciu [utilizator]

    Si mai multi ne asteptam ca psd-ul PENAL si MAFIOT sa DISPARA pentru totdeauna din Romania!
  • +11 (11 voturi)    
    pai, (Luni, 11 iulie 2016, 17:08)

    Cezy [utilizator]

    frustrari, nu?
  • +17 (19 voturi)    
    Da-te drea....Dragneo! (Luni, 11 iulie 2016, 17:10)

    Andradda [utilizator]

    Ca oricare guvern care vine dupa o guvernare PSD-ista, trebuie sa repare si sa puna la punct mizerile voastre populiste si hotiile incomensurabile!
    Puscarias impertinent!
    • -9 (9 voturi)    
      De acord (Luni, 11 iulie 2016, 17:48)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Eu sunt de acord cu tine daca imi spui unde e faimoasa lege a salarizarii cu care se laudau acu vreo 7 luni tehnocratii. Aia de a vrut sa o impuna Min de Finante si s-a suparat Ministrul Muncii de si-a dat demisia ca prea era bataie de joc.
      • +1 (3 voturi)    
        Politicii lui Ponta&Dragnea&Co sunt mai buni? (Luni, 11 iulie 2016, 20:50)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        "se laudau tehnocratii"... bai! Voi chiar existati, nu e doar o gluma! Adeptii si traitorii din spaga, cafea, Kent, salam, ulei, pui congelat la punga. Misecuvinsitii carora li se cuvine si asteapta sa primeasca de la stat si de la politicianul PSD local.
  • +11 (11 voturi)    
    Liviu penalul (Luni, 11 iulie 2016, 17:29)

    TrueBlue [utilizator]

    Ma asteptam de la condamnatul penal ca el si partidul lui sa respecte legile acestei tari atunci cand fac alte legi (pomeni) in parlament si sa inceteze cu ironiile si cu asa zisele fapte de opozitie.
  • +5 (5 voturi)    
    Voi PSDerbedeii stiti numai pe " sub masa " (Luni, 11 iulie 2016, 18:28)

    Plagarus [utilizator]

    Exemple penale notorii : PETROM & KazMunayGas !!
  • +6 (6 voturi)    
    Pe masa celor bogați?Din furt? (Luni, 11 iulie 2016, 18:36)

    asavreau [utilizator]

    Este greu pentru Dragnea să înțeleagă că orice creștere de salarii înseamnă furt din buzunarul nostru.O creștere de salarii în sistemul bugetar se poate face numai prin creșterea eficienței,adică reducerea corespunzătoare a numărului acestora.Parlamentarii au rămas la logica tembelă a anilor 2008 când la fel au crescut nefundamentat unele salarii și știm ce a întâmplat.Criză economică.Am impresia că a fost numai pentru noi,Dragnea nu a simțit nimic și nu sa învățat minte.
    • +1 (1 vot)    
      nevoie (Marţi, 12 iulie 2016, 9:51)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Inainte de orice modificare a salarizarii trebuie luat taurul de coarne si facuta o curatenie profunda in administratia locala, unde numarul angajatilor a tot crescut cu neveste, copii, nepoti, rude si prieteni ai fostilor si actualilor potentati locali.
    • 0 (0 voturi)    
      nevoie (Marţi, 12 iulie 2016, 9:51)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Inainte de orice modificare a salarizarii trebuie luat taurul de coarne si facuta o curatenie profunda in administratia locala, unde numarul angajatilor a tot crescut cu neveste, copii, nepoti, rude si prieteni ai fostilor si actualilor potentati locali.
  • +6 (6 voturi)    
    tovarase (Luni, 11 iulie 2016, 19:06)

    nahir [utilizator]

    handicapat penal dragnea, cum le stii tu pe toate.
    pai, dupa pomenile electorale ale celuilalt handicapat, mitomanul tonta, actualul guvern se chinuie sa tina tara pe linia de plutire.
    or tu, mai vrei si solutii de viitor, pe care sa ti le insusesti si sa ti le arogi ca proprietate intelectuala a psd. zat d-acilea!!!
  • +1 (1 vot)    
    politicianism sadea (Luni, 11 iulie 2016, 19:34)

    Vdtot [utilizator]

    Acesta-i prototipul policianului roman (fie ca-i de la PSD fie,de la PNL, cei ce formeaza majoritati parlamentare - conjuncturale si nu numai!. "Argumentul" lui Dragnea ca guvernul, are trebui sa aibe ca prioritate ceva ce "sa puna ceva pe masa" in loc sa ataca la CCR (iresponsabil, cu tenta electorala evidenta!) majorarile salariale votate in Parlament! "Parere" lipsita de intelepciune, dovada de populism, de necunoastere a modului in care se exucuta un buget (CULMEA, aprobat de aceiasi parlamentari ce acum voteaza cresteri salariale!?!). Pentru dl. Dragnea si, spre stiinta, pentru parlamentari, il citez pe vice-premierul Dancu, care dupa aprobarea bugetului, a declarat (in ziare.com/Vineri, 18 Decembrie 2015, ora 13:33):
    ...ca este vorba despre un buget in mare masura de dezvoltare:
    "Am incercat sa suplimentam acolo unde era vorba despre proiecte de investii, ca la ministerul Dezvoltarii, care pot produce efecte pe orizontala. Am suplimentat sumele de la Educatie si Sanatate. Am avut si lucruri impuse, nu puteam sa nu respectam deciziile fostului guvern trecute prin Parlament. Pe de alta parte, trebuia sa si corectam acolo unde se poate spre o viziune de dezvoltare".
    Ati retinut? UN BUGET IN MARE AMASURA PENTRU DEZVOLTARE cat si "...nu puteam sa nu respectam deciziile fostului guvern trecute prin Parlament". Atunci, dle. Dragnea, ce ati vrea sa puna "pe masa" guvernul? Salarii? Dar, culmea ignorantei, este aceea ca dl. Dragnea nu stie (sau se face ca nu stie?) ca bugetul nu are caracteristicile unui elastic, nu-l "intinzi" dupa "pohta ce-o po din fondul alocat dezvoltarii? Rectificarea bugetara nu inseamna doar "sa dai" bani in plus pentru salarii, ci, din pacate, suma aferenta acestei bune intentii, se asigura prin diminuarea sumelor alocate celorlate capitole bugetare, de ex., de la dezvoltare sau, sanatate sau..., invatamant (unde dl. Dragnea vrea sa se evidentieze ca fiind partizanul bunastari, uitand (?) ca banii pentru marirea de salarii nu vin dintr-o