Vicepremierul Costin Borc sustine ideea unui guvern de uniune nationala cu Dacian Ciolos prim ministru, din toamna

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iulie 2016, 14:04 Actualitate | Politic

Costin Borc
Foto: Hotnews
Vicepremierul Costin Borc sustine varianta ca Romania sa aiba, incepand din toamna, un guvern de uniune nationala care "ar aduce beneficii pentru tara, mai ales in negocierile care vor urma la nivelul Uniunii Europene, dupa Brexit".  In plus, Costin Borc considera ca Dacian Ciolos ar trebui sa ramana premier si dupa alegerile din toamna. "Ciolos, daca va fi premier in decembrie sau dupa alegeri, va fi premierul unui guvern politic. Ca va fi monocolor, de alianta sau de uniune nationala, rezultatele alegerilor vor demonstra", a declarat Costin Borc la emisiunea "In fata ta", care urmeaza sa fie difuzata duminica la Digi 24.

Intrebat daca ar fi bine ca Dacian Ciolos sa ramana premier din toamna, Costin Borc a raspuns "Da, personal cred".

"Nu m-as feri de ideea unui guvern de uniune nationala. Ar putea da stabilitate unor planuri, o putere pozitiva Romaniei la negocierile despre Uniunea care va urma", a adaugat actualul ministru al Economiei.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, declara recent ca partidul pe care il conduce nu sustine ideea unui guvern de uniune nationala: "Romania nu este nici in criza politica, nici in criza economica, nici de alta natura. PSD nu sustine ideea unui guvern de uniune nationala."

Zilele trecute, si presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a adus in discutie tema Guvernului de uniune nationala. El a afirmat ca la consultarile care au avut loc la Cotroceni cu partidele, presedintele Klaus Iohannis ar fi propus aceasta idee. Calin Popescu Tariceanu nu a participat insa la acest consultari, iar cei care au mers la Cotroceni l-au contrazis si au declarat ca nu s-a discutat despre o astfel de varianta.










2749 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Si eu, (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 14:16)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dar doar cu Ciolos numindu-si ministrii dintre tehnocrati! Asa Ciolos sa fie paparuda borfasilor mafioti din politica n-ar avea nici un sens!
  • +8 (12 voturi)    
    PSD si PNL (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 14:56)

    mavis [anonim]

    sunt organizatii mafiote. SINGURUL scop al PSDistilor si PNListilor este sa fure. NU II MAI VREM!!!
  • +1 (11 voturi)    
    ok, atunci de ce mai facem alegeri? (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 15:03)

    king david hotel [utilizator]

    Sa renuntam, si cu banii economisiti cumparam....avion prezidential.
    • +1 (1 vot)    
      scenariu (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 21:53)

      RăzvanRădulescu1 [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

      Acest scenariu s-ar intampla in cazul in care nu se formeaza majoritate in Parlament si bine ar fi sa nu se formeze ca imi imaginez ca nici tu nu mai vrei mafie la nivel inalt.
  • +7 (7 voturi)    
    Recomandari . (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 15:28)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Domnule Ministru ! Pana sa stabileasca politicul - clanurile - cum si cand vor fi facute aliantele , n-ar fi mai corect sa urmariti cum se misca economia care ne da la toti de mancare ? Introduceti reguli economice in relatiile Stat si mediul privat in asa fel ca sa existe o echitate . Firme ale statului cum este Transelectrica , sa plateasca la termenele contractuale si sa nu amane platile cu lunile , chiar jumatate de an . In acest fel ,s- ar mai diminua evaziunea fiscala pentru ca firmele n-au cum altfel sa recupereze din pagube . Nu in ultimul rand , prefecturile sa respecte hotararile justitiei , sa plateasca sumele datorate privatilor si sa nu se fofileze ca la margine de cartier de executorii judecatoresti care vor sa puna popriri .
  • +6 (6 voturi)    
    Hotii vor toti laolata (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 15:31)

    IoanDirtu [anonim]

    sa dea ciuma bubonica in voi toti. HOTII si BANDITII neamului romanesc au ajuns in fruntea tarii prin votul unei hoarde complet IDIOATE.
  • +5 (9 voturi)    
    Cel putin interesanta (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 15:50)

    UpNext [utilizator]

    ideea dlui Borc, avand in vedere ca "guvernul de uniune nationala" a fost (si ramane) marota fostului presedinte Iliescu. Adica guvern transpolitic, care include reprezentantii tuturor partidelor si gruparilor politice, intr-un mod negociat si armonizat. Sigur, apar urlatorii cu neo-comunismul, partid unic bla-bla....

    Ideea in sine nu este rea, dar este prematura pentru o natiune primitiva, fractionata si conflictuala pe teme politice. Ar fi nevoie de o generatie, cel putin, ca sa se inteleaga sensul acestui tip de guvernare integrata, sistemica, cu beneficii in implementarea programelor magistrale de dezvoltare, pe zeci de ani, dar plictisitoare prin absenta conflictelor interpartinice. Ce mai scrie media de scandal valaha daca lucrurile merg bine??? Ce sens mai au tismanenii, stanomirii si aligicii???
  • -1 (1 vot)    
    usurel-usure (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 16:11)

    victor L [utilizator]

    domnii tehnocrati se cam dau de gol: s-au dedulcit la guvernare fara sa participe la alegeri.
    Desfiintati partidele, si guvernati cu "guvernul meu", dupa dorinta lui Klaus.
  • -1 (1 vot)    
    constitutia vs tehnocratie (Sâmbătă, 9 iulie 2016, 23:21)

    Francisc-atilaVaida [anonim]

    un tehnocrat are "viziuni " despre rezultatul alegerilor...?
    constitutia consacra alegeri libere si dupa alegeri majoritatea propune un prim ministru .
    chiar asa nimeni nu mai citeste Constitutia ..?
  • +2 (4 voturi)    
    Borc are dreptate (Duminică, 10 iulie 2016, 0:08)

    Sutcivni [utilizator]

    din punctul lui de vedere. Doar că nu coincide cu cel al adepților Independenței Provinciilor. Trebuie organizat cît mai repede posibil cîte un Referendum privind Independența fiecărei Provincii Istorice de sub jugul unei Românii Desuete, Murdare, Corupte și Incompetente. Mîndru că sunt Provincial!
  • -1 (1 vot)    
    si pe PALMER la mediu o vrem! (Duminică, 10 iulie 2016, 7:26)

    sun [utilizator]

    Ciolos e corect spune Boroc! pe naiba ! la mediu eu stiu ca impreuna cu Palmer a dat pe mana a 5 indivizi 200 ha ca sa-i imbogateasca facand pe hartie dintr-o mlastina ordinara un Parc Natural arie protejata VACARESTI! scuze dar asa HOTIE a mai incercat NASTASE si chiar PONTA a refuzat-o ! la celelalte ministere nu stiu ce se intampla dar daca e ca la Mediu e clar ce poate CIOLOS !
  • 0 (2 voturi)    
    Cine esti tu pentru a sustine asta, (Duminică, 10 iulie 2016, 10:05)

    xrogo [utilizator]

    pe cine reprezinti tu si cati te-au ales,zero barat,te bagi si tu in vorba ca musca undeva !!!
  • 0 (2 voturi)    
    A mai aparut un (P)(B)orc... (Duminică, 10 iulie 2016, 10:49)

    Flinder [utilizator]

    Abia aparut de nicaieri, acest neinsemnat vicepremier se baga-n seama si-si da importanta sa ne faca el deja planuri ce guvern sa ne conduca dupa alegeri