Turcan (PNL), despre declaratiile vicepremierului Borc: "Sa spui ca nu poti face nimic pentru ca te sapa functionarii este o afirmare a neputintei"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2016, 15:06 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PNL Raluca Turcan il critica pe vicepremierul Costin Borc, ministru al Economiei, pentru declaratiile facute miercuri seara la Digi 24, afirmand ca este "o afirmare a neputintei" sa spuna ca nu poate face nimic "pentru ca te sapa functionarii".

"Toate declaratiile de aseara ale vicepremierului Borc au aratat o incapacitate cronica de a lua decizii. Numai planuri despre viitor sau incercari de derobare de responsabilitate. Sa spui dupa atatea luni ca nu poti face nimic pentru ca te sapa functionarii este o afirmare a neputintei. Nu e de mirare ca toate proiectele economice stagneaza" a declarat Turcan.

Borc s-a aratat nemultumit de subalternii sai, afirmand ca doua treimi dintre angajatii institutiei sunt dezinteresati sau chiar pun bete in roate celor care si-ar dori sa lucreze. Invitat la Realitatea TV, Borc a declarat ca exista cazuri in care unii angajati "ascund hartii", insa legea nu ii permite sa ii concedieze pe respectivii functionari-problema.

"Regulamentele sunt foarte clare, eu nu pot sa demit pe nimeni din minister. As putea la finele anului, e in ianuarie, si va fi alt ministru, sa il evaluez si sa-i spun ca nu e bun. As zice asa: o treime ar vrea sa faca lucruri, o treime sunt neutri, nu-i intereseaza deloc, si aia care pun talpi. Ascund hartii. Lucram la un program de hotarare de guvern si se pierde intr-un departament. Multi sunt adusi politic in ministere, trecuti prin concursuri, de care nu te poti atinge - o saptamana la un curs, 3 saptamani in vacanta. Stiti cand face Agentia Nationala a Functionarilor Publici cursuri? In iulie si august. Unde? La mare, ati ghicit", a declarat vicepremierul.


Citeste mai multe despre   









1931 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    Sigur ca da... (Joi, 7 iulie 2016, 15:10)

    valimocanu [utilizator]

    Pai cum Dumnezeului sa spui asa ceva!? Trebuie sa-i indemni sa imparta spaga cu tine, altfel nu se invart rotitele...
  • +9 (9 voturi)    
    In locul dvs....... (Joi, 7 iulie 2016, 15:13)

    polonyca [utilizator]

    ............ mie mi-ar fi rusine. Reprezentati o clasa politica total compromisa !! Ar tre sa dispareti........
  • -6 (10 voturi)    
    Chiar asa? (Joi, 7 iulie 2016, 15:16)

    vodatepes [utilizator]

    Sa iti spun domnule Borc cum va vede poporul : 1/3 din guvern se face ca munceste;1/3 din guvern sunt neutri si 1/3 din guvern ar vrea sa munceasca dar sunt remaniati vezi cazul de luni. Asa ca de scapat de voi vom scapa cum spui matale la sfirstiul anului cand veti pleca ca cel mai slab guvern din ultimi 26 ani. Despre Ciolos numai de bine ( el aduma cele 1/3)Deabea asteptm sa scapam de voi. Doreati ca romani sa lucreze cu 2 lei pe zi , sa plateasca copiilor scoala pe luna 100 lei , ca trenul este un lux iar desteptul ala de la agricultura cred ca nici nu stie ce minister conduce. Deci domnule Borc astia sunteti cei mai slabi. Spuneti ca ati condus in mediul privat dar nu puteti conduce o mana de functionary, ne dam seama ce afaceri conduceti sau cat de competenti sunteti. Dupa emisunea de aseara trebuia sa va dati demisia.
  • +3 (5 voturi)    
    Confirmarea afirmarii. (Joi, 7 iulie 2016, 15:16)

    Lok [utilizator]

    Sa spui din nou ce spune altul este considerata politica in RO.
  • +6 (8 voturi)    
    Doamna manager (Joi, 7 iulie 2016, 15:47)

    Mihai2009 [utilizator]

    Doamna n-a condus nimic in afara de structuri de partid. Mi-ar fi jena mai ales ca Borc e un manager de succes din privat care a condus mii de oameni. Omul a spus doar ca 2/3 din angajatii din ministere sunt ori ca apa sfintita ori pur si simplu pun frana in timp ce nu pot fi dati afara. Poate asa vine o schimbare de leje si mai pleaca din incompetentii si pilele din ministere.
  • +5 (5 voturi)    
    e usor de dat din gura (Joi, 7 iulie 2016, 16:03)

    UnchiuSam [utilizator]

    S-a apucat tzatza Mitza sa vorbeasca. Mai bine tacea. Daca ne uitam in jur putem vedea la orice nivel al societatii ca ceea ce spunea ministrul este perfect adevarat. Si estimarea ca doar o treime din oameni vrea sa faca ceva mi se pare corecta. Probabil acestia sunt cei care ar putea aduce un suflu nou, care mai au o farama de entuziasm in ei, care nu se complac in .
    Starea asta de fapt se simte si la companiile private care nu sunt in prima linie a competitivitatii. Si acolo sunt oameni care incearca sa isi protejeze interesul personal, asa cum il vad ei, respectiv sa nu care cumva sa trebuiasca sa faca un pic in plus pentru aceiasi bani. Ce sa mai vorbim de implicare.
    Pe de alta parte, stim cu totii cum este la stat. OProbabil doua treimi din ei au fost angajati prin sistemul PCR (pile-cunostinte-relatii, mai nou rude)
    Asa ca nu mai aruncati cu rosii in oamenii care vorbesc despre realitatea in care traim. Si mai ales cei din politica, care prin vorbe aruncate in stanga si in dreapta isi justifica existenta. astia sunt primii care ar trebui sa taca si sa se uite in oglinda.
  • +3 (3 voturi)    
    Istericale (Joi, 7 iulie 2016, 16:18)

    Trojan.H [utilizator]

    Toate cotarlele politice din ministere sunt puse chiar de Raluca si de acolitii ei din USL. E normal sa dea ochii peste cap.
  • +1 (1 vot)    
    Ce caracter infect (Joi, 7 iulie 2016, 17:15)

    Pac-pac [utilizator]

    Tanti asta are acelasi caracter ca si Cornel Dinu. Niste javre care au pareri despre orice insa ceea ce ating ei esueaza lamentabil.
    Doamna Turcan poate spune ca a facut 3 lucruri bune si insemnate pentru tara? Ma tem ca nu.
    A condus macar o shaormarie, cu 5-6 maimutzoi? Ma tem ca nu.
  • +1 (1 vot)    
    toa'sa turcan decat sa nege evidenta (Joi, 7 iulie 2016, 19:11)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    mai bine tacea din gura.