Tariceanu: Iohannis a incalcat spiritul Constitutiei, si-a fixat mandatul pentru summit-ul NATO fara consultarea Parlamentului

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 7 iulie 2016, 14:26 Actualitate | Politic

Tariceanu, sub presiune in partid
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu l-a criticat pe presedintele Klaus Iohannis, afirmand ca acesta a incalcat "spiritul" Constitutiei intrucat nu a consultat Parlamentul cu privire la mandatul cu care merge la summit-ul NATO de la Varsovia. Tariceanu s-a aratat nemultumit si de rezultatul consultarilor cu partidele, de la Palatul Cotroceni.

"În următoarele zile va avea loc la Varșovia summit-ul NATO, unde vor fi luate o serie de decizii politice cu un impact deosebit de important asupra securității României. Fără să încalce litera Constituției, ci doar spiritul ei, președintele Iohannis și-a fixat un mandat pentru acest summit fără măcar să informeze Parlamentul și fără măcar să invite pe liderii partidelor parlamentare la o consultare reală. Credibilitatea și prestigiul României în lume sunt cu atât mai mari cu cât soluțiile, ideile, propunerile cu care ne prezentăm la nivel internațional sunt rezultatul unui consens al forțelor politice parlamentare și nu vreo improvizație politică sau birocratică de moment," afirma Tariceanu, potrivit unui comunicat de presa al ALDE.

Despre consultarile de la Cotroceni:

"Am salutat ideea invitării partidelor parlamentare la Cotroceni pentru consultări, imediat după anunțarea rezultatului referendumului din Marea Britanie. Dacă inițiativa a fost bună, rezultatul acestor consultări este îndoielnic. Ar fi existat o finalitate concretă și utilă după această întâlnire, dacă Președinția și participanții ar fi beneficiat de analize temeinice privind consecințele ieșirii Marii Britanii din UE în plan politic, economic și al statutului românilor care lucrează sau studiază în această țară. Aceste analize nu există. (…)

Nici a doua rundă de consultări cu liderii partidelor parlamentare nu s-a încheiat cu vreun rezultat concret în definirea politicii noastre externe, în noile condiții generate de referendumul din Marea Britanie. În locul prezentării unei informări de către președintele Iohannis a celor discutate la Consiliul European și, eventual, a unor propuneri din partea Președinției legate de viitorul relațiilor dintre UE și Marea Britanie și de necesare reforme insituționale și de abordare la nivelul Uniunii, președintele a ignorat această temă și a deturnat dezbaterea spre o ordine de zi neanunțată - o problemă de politică internă."

Presedintele Senatului nu a participat la consultarile de la Cotroceni din 24 iunie intrucat "nu avea pregătită o analiză asupra impactului ieșirii Marii Britanii din Uniunea Europeană", asa cum a declarat purtatorul sau de cuvant pentru Agerpres.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
4076 vizualizari
  • +32 (32 voturi)    
    bey.... (Joi, 7 iulie 2016, 14:32)

    liviu_ [utilizator]

    cine iti da tie dreptul sa vorbesti?!
    tu nu ai fost votat de nimeni!
    mai taci din gura !
  • +29 (29 voturi)    
    comentezi? vrei sa mergi tu ? (Joi, 7 iulie 2016, 14:33)

    mnicku [utilizator]

    inainte treci pe la Rahova vre-o 10 ani si dupa mai povestim,
  • +22 (22 voturi)    
    Ring The Bell ? Sterling sau Rompetrol ? (Joi, 7 iulie 2016, 14:36)

    un domn [utilizator]

    amandoua clopotelele sunt isterice ? apoi dl motocicleanu pune ti dopuri de vata in urechi...ca daca amplifica sunetul DNA ul..va fi de nesuportat...
  • +19 (19 voturi)    
    Of (Joi, 7 iulie 2016, 14:39)

    mitg [utilizator]

    De ce mai dati declaratiile sfeclitului?
  • +23 (23 voturi)    
    Nu zau (Joi, 7 iulie 2016, 14:40)

    omezu [utilizator]

    Zise Calin urmaritul penal. Cred ca suntem singurii din lume cu un prim ministru in functie urmarit penal (la vremea respectiva), al doilea om in stat urmarit penal, liderul celui mai mare partid condamnat penal. Si totusi, infractorii astia nu doar ca nu renunta la functii, dar sunt cei mai vocali. Nu e mai trezim odata sa dam cu ei de pamant!
  • +26 (26 voturi)    
    Un neica nimeni se trezi vorbind (Joi, 7 iulie 2016, 14:42)

    PaulX [utilizator]

    Nu incalca Constitutia ci doar spiritul ei? Pai in spiritul ei ar fi trebui sa isi dea demisia Motocicleanu.
    Iar legat de studiul impactului iesirii UK-ului din UE, nici macar cei din UK nu au asa ceva. Ce pretentie sa ai de la ceilalti membri UE. Dar Motocicleanu vrea sa fie mai cu mot! Pai sa faca el analiza si sa ne-o prezinte si noua.
  • -16 (20 voturi)    
    soarta celor care incalca Const... (Joi, 7 iulie 2016, 14:48)

    demaGOGU [utilizator]

    ...a fost transata prin precedentul numit T. Basescu

    dar KWJ sta bine in sondaje....inca.
    • 0 (10 voturi)    
      ei...ce spui tu..daca Latrina 3 renunta (Joi, 7 iulie 2016, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      la elogiile adresate lui Ciolani$ von GRIVCO..atunci sa vezi sondajele...
  • +7 (7 voturi)    
    Hobanatul asuda degeaba. Sterlingul este ghiuleaua (Joi, 7 iulie 2016, 15:03)

    Plagarus [utilizator]

    Mosule ia-ti ziua buna de la zilele ce ti-au mai ramas libere
  • +10 (10 voturi)    
    Se trezeste vorbind... (Joi, 7 iulie 2016, 15:05)

    purplehaze [utilizator]

    Liberalul Rosu....Nu de pomana il "ardea" Basescu atat de des...
  • +7 (7 voturi)    
    Tariceanu KGB-ist Fsb-ist portavocea dusmanilor (Joi, 7 iulie 2016, 15:20)

    Maniu [utilizator]

    Romaniei. Cita nesimtire crasa, asta se crede boier peste romani fiindca pe motive de dictie "distinsa", aere si un bunic carciumar bogat la Atena.
  • +9 (9 voturi)    
    are si el un fix (Joi, 7 iulie 2016, 15:24)

    DrInOrice [utilizator]

    sa suspende presedinti
  • +8 (8 voturi)    
    In spiritul constituiei (Joi, 7 iulie 2016, 15:33)

    strelka [utilizator]

    Spiritul constituiei este ca grupurile infractionale organizate precum parlamentul trebuiesc bagate la bulau... Ciocu` mic manechine !
  • +2 (2 voturi)    
    chestii mai importante (Joi, 7 iulie 2016, 16:24)

    ernst [utilizator]

    s- fi gandit omu' ca dumneata ai treaba pe la DNA... pai iti ia bilet la varsovia, pica chestia ca esti sa dai declaratii sau batem in lemn mai rau [catuse] ... cine ii mai da banii pe bilet, complicatie mare... si nici n-ai fost la deveselu, sa ai idee de scutu' ala antiracheta... zau asa... cat e discutii cu parlamentul .. .pai ce vrei, sa dezincrimineze astia NATO?
  • +1 (1 vot)    
    Tariceanu, frana de mana a democratiei (Joi, 7 iulie 2016, 19:16)

    Vdtot [utilizator]

    Cred ca s-a apropiat momentul in care Tariceanu, sa isi aduca aminte zicala biblica "cine ridica sabia, de sabie va pieri"! Daca ar fi sa identificam raul, in politica romaneasca, la nivel institutional si individual (oameni politici) ar "iesi" pe primul loc parlamentul si aproape (de-i sufla-n ceafa...), avocatul poporului! La capitolul oameni politici, Tariceanu ar ocupa un loc de frunte, mai ales, prin politica economica a guvernului caruia i-a fost premier (mare parte din timp, guvern minoritar dar...majoritar sprijinit de PSD) cand a facut "sa duduie economia", duduiala ce ne-a dus in pragul recesiunii (daca nu cumva il trecusem...). Raul cel mai mare, cred ca este acela ca este dispus sa faca orice i-ar putea aduce avantaje (evident, materiale in primul rand) prin aliante caracteristice unui "comis voiajor", in carui valijoara are oferte impachetate in principii liberale, toate insa, in spiritul politicii PSD. Asta nu ar fi de condamnat DACA, ar fi avut decenta sa recunoasca ca a abdicat de la acele principii (asta daca si le-a insusit vreodata?) in favoarea celor in barca carora "a sarit" si "vasleste" contra curentului, sprijinind masuri economice (precum taierea investitilor in infrastructura in favoarea alocarii de fonduri administratiilor locale "credincioase" sau/si, respingerea "cu convingere", a solicitarii DNA de anchetare a "coldezilor" de partid. Faptul ca tot o tine ca-i nevinovat (poate ca nu-i, dar trebuie sa o dovedeasca in instanta) imi aduce aminte o alta zicala "cine se scuza, se-acuza!"