Victor Ponta, despre ancheta DNA privind stergerea datoriei Rompetrol: De data asta miza nu sunt eu, ci faptul ca cea cea mai mare companie privata din China a vrut sa cumpere Kazmunaygas, iar Securitatea nu vrea sa se faca in tara noastra alte investitii

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2016, 22:33 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Victor Ponta afirma, legat de ancheta DNA privind stergerea datoriei Rompetrol, in care este vizat, ca "de data asta" miza nu este el, ci faptul ca "CEFC (cea mai mare companie privata din China cu investitii de zeci de miliarde in toata lumea) a vrut sa cumpere Kazmunaygas (inclusiv Rompetrol) si sa investeasca in amarata noastra de Romanica peste 2 miliarde", dar ca "Securitatea (prin Propaganda lor descoperita) nu vrea sa se faca in tara noastra alte investitii decat cele controlate total de ei".

Fostul premier Victor Ponta este vizat de o ancheta a DNA in legatura cu modul in care, printr-o hotarare de guvern pe care a semnat-o, compania kazaha KazMunayGas a scapat de plata a 600 de milioane de dolari, datoria istorica a Rompetrol, a scris miercuri Euractiv.ro. Procurorii DNA au ridicat documentele privind memorandumul de intelegere cu KazMunayGas, conform unor surse guvernamentale. 

De asemenea, procurorii considera suspecte vizitele dese ale lui Ponta in Turcia dupa semnarea memorandumului cu KazMunayGaz, dar si faptul ca fostul premier folosea, in timpul acestor vizite, o cartela telefonica turceasca pentru convorbiri private. Ancheta DNA incearca practic sa stabileasca daca termenii memorandumului au fost negociati in strainatate, precizeaza EurActiv.ro.

Miercuri seara, intr-o postare pe Facebook, Ponta a reactionat astfel:

"M-am tot intrebat azi de ce toata Propaganda Securitatii a reincalzit brusc ciorba cu mine cercetat pentru stergerea datoriilor Rompetrol?

Sunt eu atat de important ca sa inventezi lucruri care evident sunt complet idioate - cum ar fi ca noi am sters vreo datorie desi scrie clar si in lege si in HG ca e vorba de vanzarea de actiuni ale statului; sau ca eu negociam in Turcia in 2015 dupa operatie memorandumul semnat in 2013; sau ca Guvernul Ponta a sters datoriile care nu mai exista din 2010 - motiv pentru care DIICOT a si inculpat niste fosti ministri. Cel mai comic e cu "Ranch-ul" lui Erdogan la care am fost eu, de parca era vorba de George Bush Jr., iar Turcia si Texas (sau Ankara si Astana) sunt acelasi lucru)!

Nu - de data asta miza nu sunt eu, ci faptul ca CEFC (cea mai mare companie privata din China cu investitii de zeci de miliarde in toata lumea) a vrut sa cumpere Kazmunaygas (inclusiv Rompetrol) si sa investeasca in amarata noastra de Romanica peste 2 miliarde facand aici un hub energetic regional!

Iar Securitatea (prin Propaganda lor descoperita) nu vrea sa se faca in tara noastra alte investitii decat cele controlate total de ei! Deci e vorba despre bani si politica! Iar de pierdut o sa piarda iar... Romania!"




Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
15586 vizualizari
  • +66 (68 voturi)    
    Asta nu e influentarea justitiei? (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:37)

    ouyang [utilizator]

    Lasa facebooku si poftim de toarna tot ce stii, dar la DNA.
    • +55 (57 voturi)    
      25 de ani pe ciuma roșie (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:47)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      pesedistâ a durut-o la pedală de investițiile străine. Uite că acum au deveni mari apărători ai investițiilor. Chinezi, ruși și poate coreea de nord brusc vor să investească în ”Românica”. Nu mai avem nevoie de investiții americane și fonduri europene ci de investiții chinezești... Domnule Monta românii nu sunt chiar așa de proști. Hai România! Hai DNA! Hai SRI!
      • +12 (16 voturi)    
        daca (Joi, 7 iulie 2016, 7:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        te iei dupa poza, mai ca-ti vine sa juri ca-i si inteligent. dar el e doar smecher.
        ocna te va manca tontolici. din prostie sau smecherie ciubucreasca ai dat cu batul pe acte oficiale ale guvernului roman prin care ai aruncat pe geam 700 mil. coco.
        abureala cu investitiile chinezesti nu tine. sau nu stiai ca-ti guvernului Romaniei, condus de tine, ii trebuie acordul UE pentru orice investitie externa uniunii???
        • +4 (10 voturi)    
          Nu e prost deloc! (Joi, 7 iulie 2016, 10:52)

          Om bun [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Hai sa fim seriosi si sa recunoastem ca ponta este inteligent la superlativ. Il stiu de cand aparea, cu fata aia de tocilar, in postura de tanar procuror, intr-o emisiune la tv. prin '90 si ceva.
          Omul s-a prins rapid de cum lucrurile in politica si, fata de marea majoritate a politicienilor care au un IQ de aprox. 50, dar blindati de averi ilicite , acesta merita sa le fie sef. Il mai ajuta decisiv si lipsa totala de caracter: tupeist pana la obraznicie (vezi pe yotube interventiile lui din parlament) (a se citi chiar marlanie), mincinos si orgolios, iar pe deasupra maestru in arta disimularii si tradarii.
          Dupa mine, acesta este vinovat si sigur va petrece mult timp in inchisoare. Din pacate insa, mai sunt multi facuti pe acelasi calapod si care ne "reprezinta", iar Romania saracuta va mai suferi inca mult de acum incolo.
          • +2 (2 voturi)    
            ba s-ar putea sa fie (Vineri, 8 iulie 2016, 0:00)

            gear six [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

            ia sa vedem faptele:

            in 2003 Guvernul Nastase, a emis o ordonanta de urgenta 118 privind transformarea in obligatiuni cu o maturitate de sapte ani a datoriilor Rompetrol care se ridicau la circa 660 milioane dolari.
            Rompetrol Group s-a angajat sa rascumpere obligatiunile pana pe 30 septembrie 2010.
            Nu si-a respectat obligatiile, iar statul roman a actionat imediat Rompetrol in judecata(adica titlu de executare silita in 17 nov 2010).

            Guvernul Ponta(15.02.2013), a decis sa mai favorizeze o data Rompetrol Group, renuntand la litigiile din acest caz(art 6.3 din memorandum), in schimbul unor promisiuni, promisiuni care nu au fost indeplinite niciodata.

            memorandumul este in linkul de mai jos:

            http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2013-05-8-14766539-0-08-05-2013-memorandum-incheiat-intre-statul-roman-rompetrol.pdf

            Ponta spune (pe facebook)ca:"Guvernul Ponta a sters datoriile care nu mai exista din 2010".
            Pai cum sa nu existe, cand exista titlu de executare silita?

            Bezna mintii.

            Asta nu doar ca sfideaza bunul simt, dar este o prostie fara margini sa mistifici cu hartiile pe masa , cred ca va infunda parnaiele pe multi ani pentru cei 660 de milioane de dolari gaura la buget.
      • -10 (14 voturi)    
        ai mintea scurta ? (Joi, 7 iulie 2016, 8:11)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        PSD nu a fost 25 de ani la putere.
        • +4 (4 voturi)    
          stiu ei mai bine :)) (Joi, 7 iulie 2016, 10:51)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          ani de guvernare ai actualului PSD:
          1990-1996 - 6 ani
          2000-2004 - 4 ani
          2012-2015 - 3 ani
          adica 13 din 26, adica jumatate
        • +2 (2 voturi)    
          :)) (Joi, 7 iulie 2016, 11:12)

          verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          ee nu :)
        • +9 (9 voturi)    
          chiar 25 nu dar, (Joi, 7 iulie 2016, 11:15)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          sa facem o scurta rememorare :
          - 1990-1996 : ilici + guvern psd+parlament psd. e vreun dubiu?
          - 1996-2000 : castiga CDR dar, in secunda 2 dupa depunerea juramantului, o gramada de asa zisi parlamentari CDR demisioneaza din alianta respectiva si trec in tabara psd creand astfel o majoritate pentru acestia, desi lumea votase altceva. e vreun dubiu?
          - 2000-2004 : cu iliescu-n frunte si psd la guvernare si in parlament, mai e vreun dubiu?
          - 2004-2008 : primii doi ani a fost un melanj numit DA dar care, o data spart prin demisia pdl-istilor din guvern, le creaza prin alierea de facto a vesnicilor tradatori pnl cu psd, avantaj serviciu acestora din urma pentru urmatorii doi ani. e vreun dubiu?
          - 2004-2008 : cea mai proasta asociere pastorita de base a fost guvernul psd+pdl, care a functionat si aici pentru 2 ani, dupa care, pana in 20012 a urmat o "lupta" pt. putere, psd-istii in parlament facand absolut orice pentru a pune mana pe putere, in detrimentul populatiei. e vreun dubiu?
          - 20012-2015 ; sunt sau nu sunt 3 ani de guvernare psd-ista? edaca adaugam pentru parlament si anul curent, nu rezulta 4 ani batuti pe muche in care psd-ul a facut cea vrut?
          daca adunam, rezulta : 22 ani de ciuma rosie.
          • -3 (3 voturi)    
            probabil esti basist... (Joi, 7 iulie 2016, 20:53)

            minos [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            ...de aceea ai uitat, si te inteleg, sa adaugi si primul guvern Boc din decembrie 2008 pana in dec 2009, sprijinit de PSD pana in octombrie 2009.
            Deci mai adauga un an.
            • 0 (0 voturi)    
              daca (Vineri, 8 iulie 2016, 13:44)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui minos

              n-ai fi atat de prost, altfel nu te-ai crampona de epitetul basist aplicat oricui si oricum doar pt. ca are alta parere decat "onor" psd-istii, ai fi sesizat doua greseli pe care mi le asum : al doilea "2004-2008" in loc de "2008-2012" (daca citeai referirile din text, iti dadeai seama) si "20012-2015" in loc de "2012-2015".
              in rest, mult noroc cu dezvoltarea neuronului care te va ajuta sa gasesti si alte epitete in afara de "basist".
    • +30 (34 voturi)    
      nu e influentare a justitiei (Joi, 7 iulie 2016, 0:41)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      pentru ca acest individ nu mai are niciun rol in statul roman. E un simplu infractor in devenire.
      • +8 (10 voturi)    
        in devenire de (Joi, 7 iulie 2016, 7:47)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        a fi condamnat.
        ca infractor era si inainte.
      • +16 (18 voturi)    
        ''Amarata noastra de Romanica'' ? (Joi, 7 iulie 2016, 8:29)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        Campania Prezidentiala
        Victor Ponta:

        '' Mandru ca sunt roman''! wtf....
      • +9 (11 voturi)    
        In confirmare... (Joi, 7 iulie 2016, 9:20)

        Bwana [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        a devenit deja prin plagiat. Acum vrea sa fie totul ca la carte..cu documente..cu sentinte!
        Cu acte in regula cum se zice.
      • +9 (11 voturi)    
        devenire (Joi, 7 iulie 2016, 10:18)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        Nu, nu e in devenire. Este deja, mai trebuie doar niste hotarari judecatoresti pt. "oficializare"...
    • -4 (6 voturi)    
      daca spui ca esti nevinovat influentezi justitia? (Joi, 7 iulie 2016, 10:53)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      sa renuntam atunci la aparare, sa fie doar judecatori si procurori, dar si mai bine, sa fie doar procurori
  • +53 (55 voturi)    
    No bine (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:41)

    mitg [utilizator]

    Poti sa ne explici mai in detaliu in cartea ce-o vei scrie la Jilava.
    • +25 (27 voturi)    
      Titlul in chineza " "O centură şi un singur drum" (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:24)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      P. Viorel se catapulteaza autoplagiindu-se !
  • +48 (50 voturi)    
    obraznicatura (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:48)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Daca tacea filosof ramanea !
    tupeistul needucat da cu clanta
    • -8 (12 voturi)    
      ce ti se pare aberant ? (Joi, 7 iulie 2016, 8:13)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Astept sa vad si justificarile din partea cealalta. Daca e asa cum zice Ponta, atunci e o miscare politico mafioata regizata de DNA. Daca nu e asa cum spune el, vreau sa vad si opinia lor, atunci cand o sa apara, sa compar datele calendaristice si informatiile cu cele scrise de Ponta.
      • +1 (3 voturi)    
        colonele, (Joi, 7 iulie 2016, 11:18)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        hai ca esti inteligent.
        DNA i-a masluit semnatura pe acte si tot ea s-a laudat pe toante posturile tv cu "maretele" reusite pt. salvarea amaratei de Romanica de la saracie.
      • +1 (1 vot)    
        Documentele cu semnaturile lui Phonta (Joi, 7 iulie 2016, 15:34)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        is reale, vorbele lui is papagaleli, aiureli.
  • +37 (39 voturi)    
    Un cirnat (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:50)

    Trojan.H [utilizator]

    Un cabanos vorbitor.
  • +42 (44 voturi)    
    Tocmai specimenul asta vorbeste de Securitate... (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:56)

    cartofil [utilizator]

    Dar el n-a fost agent acoperit SIE ???? Deci nu e el Securitatea, cu socrul lui, Sirbu, si cu nevasta-sa Daciana??? Niste securisti get-beget, care au papat si inca mai papa cu sarg din bugetul de stat.
    • 0 (0 voturi)    
      pai aici e problema.... (Joi, 7 iulie 2016, 20:58)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ....ca securitatea s-a impartit in doua sau mai multe, oricum, SRI si SIE principalele grupuri. Ponta e SIE si cand se refera la Securitate, de fapt, se gandeste la SRI. E o piesa din acest razboi intre SIE si SRI, care a iesit un pic la suprafata acum. Cum se gandesc ei, ca in spatele oricui trebuie sa fie cineva, cum DNA le trimite dosarele, ei, ca niste minti murdare, se gandesc ca nimeni nu ar avea curaj sa atace pe cineva, daca nu are spate. Poate este vorba doar de niste procurori care s-au saturat de sistenul securisto-cominist din care sigur face parte si Ponta si acum ca au liber la dosare, isi fac treaba?
  • +40 (42 voturi)    
    prostul nu e prost destul daca nu e si fudul (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:59)

    zzztop [utilizator]

    Cate spitale, scoli, autostrazi se facea din suma de 600 milioane de dolari pe care tu ai donat-o altora? Banii nostri, nu ai tai!
    • -10 (14 voturi)    
      adevarat graiesti (Joi, 7 iulie 2016, 8:15)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Nu ai citit articolul, dar uite, ca ai o parere. Iti dau un citat " desi scrie clar si in lege si in HG ca e vorba de vanzarea de actiuni ale statului; ". Deci o datorie istorica, s-a transformat in actiuni. Cat despre banii din care se faceau scoli si spitale, ia vezi urmatorul citat: "sau ca Guvernul Ponta a sters datoriile care nu mai exista din 2010 - motiv pentru care DIICOT a si inculpat niste fosti ministri". Cine era la putere in 2010 ?
  • +25 (27 voturi)    
    ! (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:03)

    chiuaua [utilizator]

    Propunerea mea este sa legi sapunul cu sfoara
  • +33 (35 voturi)    
    victoras turcitu... (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:04)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    vrea sa bage lumea in ceata putin si sa distraga atentia de la legaturile sale suspecte cu regimul islamist de la ankara. Sper ca autoritatiile de resort sa investigheze in aprofunzime aceste legaturi tenebroase ale acestui tradator de neam si islamist sub acoperire pe numele lui victoras turcitu. Pacea fie cu el!
  • +24 (26 voturi)    
    Gata ! Te-au " descoperit " protectorii. (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:05)

    Plagarus [utilizator]

    Deja in moarte clinico-penala,ex "doctorul " vrea intaritoare de la turcomanii din Bosfor pana-n Baikal,pt. serviciile facute ?
  • +39 (41 voturi)    
    Bai mosule (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:06)

    KostasP [utilizator]

    Tu pina una alta ai sters o datorie de 600 de milioane de dolari din pix. Las-o p-aia cu securitatea, ca macane.
    • -9 (13 voturi)    
      reciteste articolul (Joi, 7 iulie 2016, 8:17)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Si apoi citeste comentariul tau. Sa vezi ce inseamna sa fii mos.
  • +29 (31 voturi)    
    Asta da (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:08)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    M-am tot gandit, zile si nopti, cum spune cantecul, la chestia asta, cu stergerea datoriilor din pix Cineva, candva, cumva, trebuia, trebuie sa-i bage la bulau pe cei care permit treburi din astea, adica MAGARII cu litera mare. Si pe sefii lor, cu conturi in Cayman. Bombinel, can you hear me worm?
  • +22 (24 voturi)    
    Pinocchio (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:15)

    piratu [utilizator]

    Pai cine sa i-l mai creadă pe mincinosul asta?
  • -38 (40 voturi)    
    anii 1950 (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:15)

    xanti [utilizator]

    Securitatea dicteaza Ponta spune adevarul.
    • +28 (30 voturi)    
      !!!! (Joi, 7 iulie 2016, 2:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      A spus vreodata Tonta adevarul? Chiar s-a intamplat asta? Pai daca e asa, atunci intr-adevar este un eveniment care se intampla o data la 1000 de ani si merita toata atentia.
      • +6 (8 voturi)    
        Pai a spus adevarul (Joi, 7 iulie 2016, 9:21)

        seb_h [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        cand s-a referit la ascendentza sa, de origine italiana...sau albaneza? ponta turcitu'
    • +5 (7 voturi)    
      Daaaaa,precum de adevarat ii este si "doctoratul" (Joi, 7 iulie 2016, 8:32)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ponta Viorel a semnat HG din 22 ianuarie 2014 prin care a adoptat memorandumul de înţelegere cu kazahii, după ce CC s-a opus validării prin lege a memorandumului, în fapt un contract comercial de stat. Suspect ar fi că multe dintre cerinţele iniţiale ale kazahilor s-ar regăsi întocmai în memorandum. În plus, contractul vizează încetarea unor acţiuni în Justiţie şi nu prevede sancţiuni în cazul nerespectării condiţiilor contractuale.
    • +5 (7 voturi)    
      Securitatea urmareste acest furt? FOARTE BINE! (Joi, 7 iulie 2016, 8:41)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ponta, la comanda mafiei, a sters datoria de 600 milioane de dolari a unei firme private straine fiind convins ca PSD-ul va prelua Parlamentul, Guvernul, Presedentia si ca va sugruma justitia.

      Spune Ponta ca Securitatea urmareste acest furt? FOARTE BINE. Chiar si daca ar fi KGB-ul, tot bine ar fi. E in interesul Romaniei sa bage la puscarie astfel de indivizi.
    • +6 (8 voturi)    
      Bolovan PSD-ist! (Joi, 7 iulie 2016, 10:04)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Bai, las-o jos, PSD-ul este noua SECURITATE!

      Majoritatea liderilor PSD de 'ieri' erau fosti activisti si securisti, iar cei de-acum sunt odraslele lor.

      Iliescu, Presedintele de Onoare al PSD impartea sentinte studentilor la Timisoara in timpul revoltelor studentesti!

      Parca traim intr-o epoca 'intoarsa', unde ucigasii devin victimele celor pe care i-au ucis!
    • +8 (10 voturi)    
      Tu iti controlezi neuronul din cand in cand? (Joi, 7 iulie 2016, 10:12)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      "Ponta spune adevarul" - o fraza total, complet si absolut imposibila. Ponta nu a spus, nu spune si nu va spune niciodata adevarul. Cand se pare ca Ponta spune adevarul, el nu spune. El plagiaza adevarul.
  • +26 (28 voturi)    
    M-am saturat si de poantele... (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:19)

    Observator roman [utilizator]

    ...lui Ponta ("miza nu sunt eu, ci faptul ca CEFC (cea mai mare companie privata din China cu investitii de zeci de miliarde in toata lumea) a vrut sa cumpere Kazmunaygas (inclusiv Rompetrol) si sa investeasca in amarata noastra de Romanica peste 2 miliarde facand aici un hub energetic regional!")

    E timpul sa infunde puscaria si sa iasa de-acolo cand l-oi chema eu!
    • +6 (8 voturi)    
      pai, (Joi, 7 iulie 2016, 8:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      dupa ce a devalizat-o el si cu hoarda lui de hoti, normal ca din Romania a ajuns si Romanica si amarata.
      jeg patentat.
  • +22 (24 voturi)    
    Ce-o fi in capul lui.. (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:22)

    Pink Z [anonim]

    Cum adica daca china cumpara kmg se fac investitii in tara ?
  • +30 (32 voturi)    
    Nimic despre faptul ca ai tradat interesul nationa (Miercuri, 6 iulie 2016, 23:39)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Nimic. Ai lasat sute de milioane de euro sa se piarda, ai facut o mizerie, o excorcherie. Acum vii si te victimizezi ?
    Sper sa faci puscarie cat pentru fiecare euro pe care l-ai lasat strainilor in timp ce tara asta se zbate sa supravietuiasca.
  • +29 (31 voturi)    
    Mai puie.... (Joi, 7 iulie 2016, 0:09)

    strelka [utilizator]

    Daca tu si sleatha ta de capuse vorbiti intre voi de "amarata de Romanica" nu e cazul sa ne-o spui, spune-o javrelor din preajma ta ca are DNA ac de cojocul vostru. Leprelor !
  • +24 (26 voturi)    
    Ponta. (Joi, 7 iulie 2016, 0:09)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Siktir, golane!
  • +23 (25 voturi)    
    Trecand rapid peste prostiile lui spuse... (Joi, 7 iulie 2016, 0:12)

    eek [utilizator]

    ...intrebarea e: cat mai stam noi romanii pana sa-l vedem inchis pe asta?!
    A durat 4 ani sa se inece cu propriul doctorat, cat mai stam pana infunda puscaria de-a binelea? Mai exista rabdare?
    Haideti neamuri bune odata si cu asta!!!
  • +14 (16 voturi)    
    Hai (Joi, 7 iulie 2016, 6:09)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    las-o jos ca macane, nu ne mai crede atat de prosti
  • +19 (23 voturi)    
    Devierea atentiei (Joi, 7 iulie 2016, 6:15)

    Locke Lamora [utilizator]

    Scoala clasica moscovita de la tatuca. Daca un primare amarat ia comision din orice....va dati seama cat a jumulit pinguinul asta dofttor? O sa aflam din memoriile lui, de la Jilava.
  • +12 (14 voturi)    
    ! (Joi, 7 iulie 2016, 6:55)

    Kpriciu [utilizator]

    "Securitatea", un slogan, fa, Ponta!
  • +28 (30 voturi)    
    "AMARATA DE ROMANICA"? (Joi, 7 iulie 2016, 7:13)

    buriu [utilizator]

    Mai scarnavie ordinara, asa-si descrie tara un fost prim-ministru, un roman adevarat ?
    Cine a adus-o in halul asta mai nemernicule, nu tu si cu acolitii tai tradatori.
    Faci cadouri de 600 mil. euro la toti veneticii si te miri apoi ca tara ta este vai mama ei, ca nu are drumuri, nu are spitale. Unde sunt banii vanzator de tara ce esti ?
    Sper sa putrezesti in puscarie, ganganie scarboasa !
    • +9 (9 voturi)    
      .. (Joi, 7 iulie 2016, 9:15)

      ziduri [utilizator] i-a raspuns lui buriu

      Ma unge la suflet ce spui!
  • +25 (27 voturi)    
    Era să râd! (Joi, 7 iulie 2016, 7:19)

    Amoredivino [utilizator]

    Deci nepotu lui Bombonel și tăticu lui Șova s-a gândit că nu vrea la Jilava și că ar prefera Bălăceanca.
    Îți dau un sfat gratis: pune-ți o tichie de aia de staniol pe cap și spune-le tuturor că nu vrei să-ți audă extratereștrii gândurile. E o soluție mai igienică și dă rezultate 100%. Mult mai bine decât porcăriile cu „securitatea”.
    Acuma să-l întreb ceva pe fostul prim ministru Ponta: Dacă tot ne-ai spoliat atâția ani cu escrocheriile și cu corupția partidului tău satanizat, de ce nu ai avut de grijă să distrugi „securitatea” asta care te vrea acum legat?
    Aveai toate pârghiile și toate puterile. Oi fi și tu vre-o victimă a serviciilor, așa ca fostul președinte țapu?
    Ca și concluzie: Bălăceanca sau Jilava - nu contează! Să fie La Mulți Ani!!!
  • -9 (13 voturi)    
    interesant... (Joi, 7 iulie 2016, 7:50)

    demaGOGU [utilizator]

    Ponta se afirma ca primul vector credibil al Euro-Asianismului - vorbim de relatia Turcia-China-Russia - in Romania.


    banii nu au miros dar Occidentul se opune tooth and nail investitiilor care ne-ar putea extrage de pe traiectoria resurse ieftine-mana de lucru leftina si slab calificata.
  • +5 (7 voturi)    
    Manipulare de prost gust (Joi, 7 iulie 2016, 8:31)

    GCI [utilizator]

    Pai, colegii lui spun asa:
    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21135070-dragnea-despre-propunerea-legislativa-lui-serban-nicolae-suspendare-privatizarilor-timp-cinci-ani-nu-rea-psd-sustine-mai-multa-cumpatare-privatizarea-societatilor-nationale.htm

    Sa inteleg ca e vorba de privatizari in interesul PSD, nu? "Cumpatare" = comision.
    (n-ar fi doar PSD-ul implicat in astfel de "afaceri" da' e cel cu gura cea mai mare)

    Iar in 2014 cica era vorba de asa ceva:
    http://www.hotnews.ro/stiri-international-18013283-companie-chineza-vrea-construiasca-autostrada-pitesti-craiova-anunta-reteta-succesului-pentru-accelerarea-lucrarilor-mai-bine-folositi-relatia-directa-guvern-celalat-guvern.htm

    Am impresia ca autostrada construita de chinezi e ... suspendata :)
  • +10 (10 voturi)    
    Puie, mă (Joi, 7 iulie 2016, 8:34)

    zet [utilizator]

    Stai calm Monta, că dacă te trimite "securitatea" la jilava, sute de mii de oameni vor ieși în stradă!!! Cu șampanie, artificii, vuvuzele :))
  • +10 (10 voturi)    
    Idiotul nici numele tarii nu-l stie ! (Joi, 7 iulie 2016, 9:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Tara se numeste Romania si a dorit sa-i fie Presedinte dar o numeste ca un cocalar de duzina Romanica. Penibil si toxic. Toata aceasta agitatie mediatica in jurul ipochimenului ar trebui sa inceteze si ineptul lasat sa-si traiasca existenta penibila in toxinele proprii.
  • +7 (7 voturi)    
    Bazaconia cu "stergerea datoriilor" (Joi, 7 iulie 2016, 9:11)

    Toni_Romania [utilizator]

    In finante nu exista "stergerea datoriilor" - ele se dau in carca populatiilor, in final.
  • +10 (10 voturi)    
    Facebook (Joi, 7 iulie 2016, 9:26)

    _Sorin_ [utilizator]

    Dar voi ati observat cati suporteri are dl. Ponta pe Facebook? Toti il ridica in slavi acolo.. Cat de orbi putem fi ca si natiune pentru a-l sustine pe acest domn?
  • +3 (5 voturi)    
    Hiuduiala si Ponteala (Joi, 7 iulie 2016, 9:33)

    CorneliuToca1 [anonim]

    Astia nu au limita la tupeu. Huidu omoara oameni iar acum face iar misto pe la tv cu cronicuta aia a lui cu audienta minuscula. Te gandeai ca se apuca de ceva decent, ca sa nu mai fie atat de vizibil? Nu, pentru ca altceva nu stie sa faca si pentru ca nesimtirea si tupeul sunt invers proportionale cu talentul. Iar pe facebook, ce mai da el lectii si pareri. Montacul este exact la fel. E, daca voi ziceti ca doctoratul e plagiat, ok, asa sa fie, renunt la el. Nu nene, stai putin, ai furat, nu doar renunti la prada, faci si putina penitenta. Dupa ce era cu coada intre picioare in urma alegerilor, ai fi crezut ca va sta linistit. Exact ca huidu, s-a facut putibn ca ploua, acum iaca ce trombon mare are. Si noi stam ca prostii si ne uitam in gua lor??? Astia trebuie IGNORATI.
  • +7 (7 voturi)    
    pai cine face parte din "securitate" ? (Joi, 7 iulie 2016, 9:39)

    jescu [utilizator]

    Sa faca Ponta un top 10 sau top 100 oameni bogati din spatele "securtatii". Daca nu da nume inseamna doar ca vrea sa deturneze atentia de la el.
  • +10 (10 voturi)    
    ce sa zic.. (Joi, 7 iulie 2016, 9:50)

    greenforest [utilizator]

    Daca acea firma chinezeasca vrea sa investeasca asa de mult in Romania, cine o opreste. De ce a trebuit sa semnezi acea HG pentru Rompetrol, cand nici macar nu era a firmei chineze.
    Chinezii vroiau sa o cumpere, dar inca nu era a lor. Argumentul ar fi fost poate bun, daca Rompetrol era a chinezilor, dar nu era.
    Eu cred ca Kazmunaygas vroia sa vanda, iar chinezii sa cumpere, dar fara datorii. Asa ca cel mai simplu ar fi fost sa le stergem datoriile.
    Apropo: S-au realizat investitiile din acel memorandum? Din cate stiu eu la ora actuala nu, si Rompetrol nu trebuie as ne mai plateasca nimic.

    Toata afacerea asta ne costa ~ 30 dolari pe fiecare roman, copil, adult, batran...

    Poate ar fi trebuit sa ne intrebi daca vrem sa dam banii astia.

    Numa bine
  • +8 (8 voturi)    
    Bate campii.... (Joi, 7 iulie 2016, 10:01)

    Cuca [utilizator]

    Din pacate, insa, sunt sigur ca destui vor crede macar in parte aceste elucubratii.

    Dar deh...libertatea de expresie. Sa-l lasam sa spune tot ce doreste - este dreptul lui... chiar daca vorbeste ca sa nu adoarma.
  • -4 (6 voturi)    
    miza esti chiar tu in perioada electorala (Joi, 7 iulie 2016, 11:43)

    jackalphonse [utilizator]

    Daca chiar voiau sa pedepseasca pe cei care ne au pagubit incepeau cu inceputul: Nastase-Tariceanu-Stolo-Basescu si dupa aceea treceau la tine.
    Asa, este doar praf in ochi. Din punctul meu de vedere, Ponta oricum s-a ratat in politica.
  • -1 (5 voturi)    
    Are si pacaliciu' (Joi, 7 iulie 2016, 12:30)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Dreptate..dar datoria aia oricum trebuie anchetata si vazut de banii stransi prin conturi in Dubai