UPDATE Firea: "Bineinteles ca dl Dragnea ar fi foarte potrivit pentru a fi prim-ministru"/ Dragnea: "Sunt onorat, dar PSD va face nominalizarea dupa alegeri"/ "Tin foarte mult la Victor Ponta. Nu voi face niciodata un gest impotriva lui"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2016, 12:12 Actualitate | Politic

1Gabriel Firea si Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Gabriela Firea a afirmat miercuri ca Liviu Dragnea, presedintele PSD, ar fi "foarte potrivit" pentru a fi prim-ministru, iar condamnarea acestuia la doi ani de inchisoare cu suspendare nu a fost insotita si de o interdictie de a ocupa aceasta functie.

UPDATE Ce a spus Dragnea despre aceasta idee: "Sunt onorat de propunerea sau gandul unora sau altora, numai ca PSD va face aceasta propunere dupa alegerile parlamentare. Nu cad in capcana de a nominalzia un prim-ministru care sa fie "distrus" pana la alegerile parlamentare. Obiectivul nostru este sa facem un proiect de guvernare, sa castigam alegerile si sa sa putem sa facem majoritatea cu ALDE".

Ulterior, intrebat despre conditia pusa de Victor Ponta ca Dragnea sa fie premier: "Sper sa treaca peste aceasta conditie."

Intrebat din nou despre relatia sa cu Victor Ponta, Dragnea a afirmat ca va repeta de cate ori va fi nevoie: "Tin foarte mult la Victor Ponta. Orice s-ar intampla, nu voi face niciodata un gest impotriva lui."

"Cred ca toate aceste lucruri trebuie sa fie analizate in BPN, in Comitetul Executiv. Exista o cronologie a evenimentelor politice si nu cred ca ar fi foarte abil din partea noastra sa anuntam inca de pe acum o astfel de atitudine politica. Bineinteles ca domnul Dragnea ar fi foarte potrivit pentru a fi prim-ministru avand in vedere experienta mare a domniei sale atat in ceea ce priveste administratia publica locala, pentru ca a fost si vicepremier si din punct de vedere politic, avand in vedere ca este presedintele PSD ales in mod statutar la un Congres democratic", a declarat primarul General al Capitalei la sediul PSD, inaintea sedinte Biroului Permanent National, raspunzand unei intrebari.  

Intrebata daca nu ar reprezenta o problema condamnarea lui Dragnea, Firea a raspuns: "PSD respecta Statutul, Codul deontologic, justitia, in hotararea care a fost luata nu se scrie nici un lucru care sa mearga intr-o zona de interzicere a  ocuparii unor functii publice, prin urmare nu avem de ce sa ne gandim la astfel de aspecte cata vreme inclusiv hotararea judecatoreasca permite ca domnul presedinte sa ocupe orice pozitie ar putea si ar fi sustinut pentru aceasta atat de populatie, cat si de partid."

Si secretarul general adjunct al PSD Codrin Stefanescu a declarat miercuri dimineata ca ar fi "o idee minunata" ca Dragnea sa fie premier, iar condamnarea liderului PSD este "a tuturor".

Fostul premier Victor Ponta a declarat marti seara, la Romania TV, ca l-ar vota pe Dragnea premier daca ar face alianta cu ALDE. "Voi sprijini cu toata inima sa fie premier Liviu Dragnea. L-as vota daca face alianta cu ALDE. Sustin din toata inima, cu toata convingerea, guvern PSD - ALDE, condus evident de un social-democrat, care e normal sa fie Dragnea", a precizat Ponta, potrivit Agerpres.

Exact in urma cu o luna de zile, Ion Iliescu a declarat pentru Digi 24 ca Dragnea ar putea sa fie premier din toamna, ca urmare a rezultatelor obtinute de PSD in alegerile locale. Potrivit acestuia, Dragnea ar avea "toate calitatile necesare" iar condamnarea sa nu reprezinta un impediment.

"Depinde ce vrea si el. Nu stiu daca isi doreste.E un om cu toate calitatile necesare pentru asa ceva, are si experienta politica de partid. A condus si o organizatie judeteana care se mentine la un nivela preciabil, a fost in Guvern, a dovedit calitati din acest punct de vedere. Si in fruntea partidului este apreciat, deci are toate calitatile necesare. Condamnarea e aberanta, pentru ce e omul judecat? A incalcat legea cu ceva? I se reproseaza ca a indemnat lumea sa iasa la vot", a spus Ion Iliescu, potrivit Digi 24.

A doua zi, raspunzand unei intrebari in acest sens, presedintele Consiliului Judetean Vrancea Marian Oprisan a declarata ca "Dragnea poate sa fie ce vrea in tara asta".


Citeste mai multe despre   









7528 vizualizari
  • +28 (28 voturi)    
    Bineinteles (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:14)

    mitg [utilizator]

    Bineinteles ca Firea ar spune orice, doara Dragnea a facut-o primarita.

    De la Dan a ajuns sa linga la Liviu. Frumos ii sade.
    • +1 (1 vot)    
      Nu cumva ăștia vând pielea (Joi, 7 iulie 2016, 0:57)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ursului din pădure? Vă cam grăbiți domnilor pesedei. Încâ n-ați câștigat...
  • -8 (14 voturi)    
    in republica Teleorman (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:16)

    levierul [utilizator]

    pai daca asa voteaza oamenii care se plangeau ca #coruptiaucide....
    as fi mandru cu un prim ministru ca dl Dragnea. Este omul perfect din politica romaneasca. Singurul care l-a scuipat pe mesia ilici si i-a furat partidul. Roman adevarat nu ca altii
  • +29 (29 voturi)    
    Lasa lasa (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:18)

    Mariusica.a [utilizator]

    din 2012 a fost PSD cu cel mai cinstit guvern.....am inchis autostrazi, ni s-au retras fonduri europene, etc......mai bine Ciolos....si PSD sa se duca xxxx
  • +19 (19 voturi)    
    sa razi sau sa plangi? (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:20)

    gica pantalon [utilizator]

    asta e intrebarea
    • +6 (6 voturi)    
      Sa plangi cu hohote! (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:57)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Asta este baronul baronilor, ultimul in functie si vrea mai mult. Nu numai ca nu s-a retras dupa condamnarea penala la 2 ani de inchisoare cu suspendare pentru frauda electorala, acum vrea sa fie prim ministru.
      Omul asta a afundat in saracie un judet 12 ani. Sta prost la tot ce va puteti imagina: investitii, PIB/loc, apa curenta, canalizare.... e de plans. Asta in timp ce el are casa si curte cu iesire la doua strazi in Alexandria cu piscina si terenuri de tenis. E corupt pana in maduva oaselor! Cum sa alegi un asa prim ministru. Sa dezvolte Romania cum a dezvoltat judetul Teleorman?
      Cat despre Firea, nu am nicio pretentie. Din cocina PSD ce altceva putea iesi?
  • +17 (17 voturi)    
    ma intreb ce-l recomanda (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:21)

    StefanUrziceanu1 [anonim]

    pentru a fi prim ministru, cat timp judetul unde a fost si este in continuare vataf este unul din cele mai sarace judete din tara. Ce vrea sa faca oare, sa aduca si celelalte judete la nivelul judetului lui?
    Pana la urma nu ar fi exclus sa ne mai conduca iarasi un tigan dupa ce ne-a condus deja unul si inca 3 mandate de a nenorocit tara :(
    • +13 (13 voturi)    
      Cum ce? (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:04)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui StefanUrziceanu1

      "Dragnea ar avea "toate calitatile necesare" iar condamnarea sa nu reprezinta un impediment."
      Este chiar un avantaj in CV pt o functie publica in Romania! In curand o sa devina conditie obligatorie!
  • +19 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:22)

    MiclăușGeorge [anonim]

    Si eu sint de acord cu duduia firea, o tara de penali are nevoie la conducere tot de un penal.
  • +12 (12 voturi)    
    .. (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:27)

    MiclăușGeorge [anonim]

    Tov iliescu asta a inteles din condamnarea dlui emir de Teleorman, ca "a indemnat lumea la vot".
    Somn usor tovarase iliescu, sunteti din alt film.
  • +17 (17 voturi)    
    Bineinteles....pe dracu !!! (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:27)

    polonyca [utilizator]

    Cum adica , Romania sa aiva un PM penal ??????? Tu te auzi ce debitezi ?????? Te crezi tot la latrine ???? Iata pe cine ati ales in Bcuresti !!! Asa va tre....:)
    • +10 (10 voturi)    
      " Da mama sint beata " (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:56)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      mai urla si-n gura mare.
  • +18 (18 voturi)    
    Voluntaresti , Bujumbura si alte banane (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:29)

    A78 [utilizator]

    Nici in Mozambic prim-ministrul nu e puscarias .

    Doar in Voluntaresti .
  • +16 (16 voturi)    
    ba nuuuu (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:32)

    costinescu [utilizator]

    eu propun sa il inscaunam imparat, direct, ce sa ne mai complicam cu prim-ministru
  • +12 (12 voturi)    
    Deja incep sa fie enervanti (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:33)

    benicio [utilizator]

    Bineinteles ca trebuie sa iesim in strada sa aparam guvernul asta. Ce sa caute Dragnea in guvern? Are condamnare, nici ca portar nu e potrivit, pur si simplu nu are ce sa caute in administratie. Nici o firma serioasa nu l-ar angaja, si atunci de ce sa-l angajam noi?
  • +20 (20 voturi)    
    Ar fi o noua premiera pentru Romania! (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:37)

    grigule [utilizator]

    Dupa ce un fost premier a fost pus sub urmarire penala in timpul mandatului, dovedit plagiator si totusi ramas in functie bine mersi (plecat doar de frica strazii - cazul Colectiv)...iata ca Romania mai poate furniza o situatia halucinanta...un condamnat penal sa fie numit in functia de premier.
  • +11 (13 voturi)    
    Cum altfel? (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar face parte din mafia rosie care e pusa pe jaf, ca si mahalagioaica de Voluntari. O tara de hoti care a avut parte de premieri condamnati penal sau plagiatori ordinari. ROMANIA=sa scuipi si sa pleci incotro vezi cu ochii, uitind unde te-ai nascut.
  • +11 (11 voturi)    
    Dic la ei (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:48)

    Armadilo [utilizator]

    Ce se mai intarata unul pe altul. Nu le vine sa creada ca o sa piarda alegerile.

    Calamitatea asta numita Dragnea, nu poate sta acasa??? la fel si Firea, Ponta & Co.


    Ti se face lehamite cand ii vezi toata ziua la interviu. Ma intreb de multe ori: astia au lucrat ceva in viata lor????
  • +9 (9 voturi)    
    fireo... (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:57)

    liviu_ [utilizator]

    la ce declaratii faci... nu sunt atat de sigur ca termini 2017 in functie...
  • -4 (6 voturi)    
    Firea are legitimitatea votului masiv... (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ...din cel mai populat oras al tarii deci, natural, se afla in situatia de a putea "garanta" un potential prim-ministru PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      Care vot masiv, care legitimitate? (Miercuri, 6 iulie 2016, 14:09)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Sa ne aducem aminte ca aceasta toapa a iesit primar fara majoritate absoluta si numai pentru ca am avut vot intr-un singur tur.
  • +10 (10 voturi)    
    E logic (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:00)

    qwertyuiop [utilizator]

    Primarii condamnati cu suspendare sunt revocati din functie si nici nu pot candida, dar in cazul prim ministrului e cu totul altceva.
    Acolo poti fi si daca esti condamnat, e chiar de preferat sa "fii trecut prin viata"..
    La brutarieee, Liviu la Brutariiii eeee!!
  • +9 (9 voturi)    
    Bai Pisi (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:05)

    cu5clase [utilizator]

    Dragnea e proaspat scapat de amorul puscariei, dar la cazier tot murdar e. Eu zic ca va paste o rascoala ca la 1907.
  • +6 (6 voturi)    
    De București când se ocupă? (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:19)

    asavreau [utilizator]

    Firea este ocupată să-i facă temenele lui Dragnea.Când mai are timp și de București?Cum Dragnea este//holtei// se pare că Firea îi face ochi dulci.Atenție Pandele,Gabi nu tă mult într-un loc.
  • +5 (5 voturi)    
    Curtea Constitutionala (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:23)

    lasa [utilizator]

    CCR a decis, miercuri, că aleșii locali condamnați la închisoare cu suspendare își pierd mandatul,după o sesizare a lui Iohannis în urma unei legi votate în Parlament care prevederea menținerea în funcție a aleșilor locali aflați în această situație.
    Deci, nici in Parlament n-are avea succes, daramite sa ocupe o cea mai inalta functie exceutiva in stat!
    Ghinion, Johannis e mai lent, dar cand intelege ceva , o tine bine inainte. Nu il va propune in veci pe Dragnea!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    De ce este asta o stire? (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:30)

    jackalphonse [utilizator]

    Ce vrea Firea? Poate vrea si un cocos de seara, dar nu trebuie sa aflam si noi. A...stai, aia cu cocosul era alta. Chiar asa, pe Udea, daca o intrebi, l ar mai vrea PM pe Basescu? Ar avea o importanta vitala sa stim asta, cam tot atat de mare ca si ce vrea Firea.
  • +5 (5 voturi)    
    Tu esti chiar dusa cu capul ! (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:47)

    burebista [utilizator]

    Toti // puscariasi sa conduca Romania si apoi ne miram ca suntem priviti ca ultimi in strainatate .ce se mai aude cu dosarul lui cumnatul lui ponta dar madalin voicu /? tu mai fireo (va scriu cu litere mici ca sunteti mici ) esti tot mai grav bolnava ,vrei presedinte si dragnea prim ministru hai crezi ca se poate .? Cine stie cu asa votanti .
  • +5 (5 voturi)    
    haha (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:48)

    levierul [utilizator]

    "Tin foarte mult la Victor Ponta. Nu voi face niciodata un gest impotriva lui" - asta sa i-o spui pe la spate cand veti fi colegi la Jilava
  • +5 (5 voturi)    
    e de-a dreptul stupid (Miercuri, 6 iulie 2016, 14:13)

    Sorrows [utilizator]

    ca intr-o tara asa-zis europeana se poate discuta pe bune de eventuala numire ca prim-ministru a unui infractor. O gaina proasta care s-a trezit pe-o scena se trezeste vorbind ca un cacat de infractor ar putea ajunge prim-ministru. E noaptea mintii.
  • +2 (2 voturi)    
    E , Fireo ! (Miercuri, 6 iulie 2016, 14:35)

    astronaut [utilizator]

    vezi matale ''e chestii care se poate si chestii care nu se poate'', sa fie Dracnea p.m. e o chestie !
  • +2 (2 voturi)    
    Mai... (Miercuri, 6 iulie 2016, 15:42)

    taticutu [utilizator]

    Mai Firea, dar e puscarias, intradevar cu suspendare, dar mai are importanta ?
  • 0 (0 voturi)    
    binenteles ca un infractor (Miercuri, 6 iulie 2016, 18:09)

    yellowdog [utilizator]

    poate sa fie prim-ministru

    munciti, platiti taxe acestor jeguri
  • 0 (0 voturi)    
    sper ca nu (Joi, 7 iulie 2016, 10:41)

    lucmo [utilizator]

    un prim-ministru..penal?!