Clotilde Armand, mesaj pentru Klaus Iohannis: "Unde erati cand PNL si PSD bateau palma pentru a-si transa majoritatea primariilor din tara printr-un blat de proportii nationale? Romania are nevoie de un presedinte implicat"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2016, 15:12 Actualitate | Politic

Clotilde Armand
Foto: Facebook
Clotilde Armand, consilier local la Sectorul 1 din partea Uniunii Salvati Bucurestiul, i-a adresat un mesaj dur presedintelui Klaus Iohannis, pe pagina sa de Facebook, ca urmare a declaratiei sefului statului care a facut un apel la "regandirea relatiei dintre stat si cetatean" si pentru "decuplarea clientelei de orice fel de la banul public prin eliminarea coruptiei si reducerea birocratiei". Armand il intreaba pe Iohannis unde s-a aflat cand "PNL si PSD au batut palma pentru a organiza mascarada alegerilor locale intr-un singur tur" sau blatul "de proportii nationale" pentru primarii. 

Fostul candidat al USB face referire si la licitatia castigata de firma ASTRA BUCURESTI & CO PROD SRL, singura participanta, pentru achizitionarea de barcute, vaporase, caiace si hidrobiciclete. Citeste detalii aici.

Mesajul lui Clotilde Armand:
 
"Domnul presedinte Klaus Iohannis a facut azi un apel pentru "regandirea relatiei dintre stat si cetatean" si pentru "decuplarea clientelei de orice fel de la banul public prin eliminarea coruptiei si reducerea birocratiei". Acesta este un mesaj la care USB subscrie intru totul.

Insa ce ne facem domnule Presedinte cand in aceeasi zi in care dumneavoastra lansati astfel de apeluri, aflam de faptul ca o firma avand ca obiect de activitate panificatia, firma abonata deja la contractele cu statul, castiga o licitatie organizata de Primaria Capitalei pentru cumpararea de hidrobiciclete, barcute, caiace si un vaporas turistic? Evident, o licitatie la care aceasta firma - ASTRA BUCURESTI & CO PROD SRL pe numele sau - a fost singurul ofertant.

Ce ne facem cand aflam ca actionarul majoritar al acestei firme, cu sediul in Voluntari, este doamna Adriana Pandele? Trebuie sa o credem pe cuvant pe doamna Firea ca nu este nicio legatura intre doamna Pandele si sotul domniei sale, primar in localitatea Voluntari, nu-i asa?

De aceasta s-a modificat legea achizitiilor publice? Ca sa alimentam firmele de partid cu milioane de Euro, iar functionarii publici sa nu mai aiba nicio jena penala cand atribuie astfel de contracte scandaloase?

Domnule Presedinte, romanii v-au votat pentru a fi implicat in viata cetatii, pentru a fi portavocea dorintelor si sperantelor lor de schimbare in bine a tarii. V-au ales pentru ca sperau ca veti fi un sustinator neobosit al reformei statului si al luptei impotriva coruptiei. Insa dumneavoastra alegeti sa va retrageti in turnul de fildes de la Cotroceni, de unde o data la 3 luni mai emiteti astfel de opinii cu valoare pur academica.

Unde ati fost domnule Presedinte cand PNL si PSD au batut palma pentru a organiza mascarada alegerilor locale intr-un singur tur?

Unde ati fost cand s-a adoptat simulacrul de noua lege a partidelor, ce obliga formatiunile nou-infiintate sa depuna liste de candidati proprii aproape la fiecare runda de alegeri pentru a nu fi radiate?

Unde erati cand PNL si PSD bateau palma pentru a-si transa majoritatea primariilor din tara printr-un blat de proportii nationale?

Romania are nevoie de un presedinte implicat, responsabil si care sa comunice neobosit cu oamenii. Un presedinte care sa fie avocatul cetatenilor in fata actualelor partide parlamentare clientelare si mafiote.

Inca mai sper ca acest Presedinte puteti fi dumneavoastra domnule Iohannis, insa mi-e teama ca desi speranta moare ultima, acum isi traieste ultimele zile"


Citeste mai multe despre   









4165 vizualizari
  • +24 (28 voturi)    
    ce sa mai adaugi? (Marţi, 5 iulie 2016, 15:22)

    mbembe [utilizator]

    nimic!
    • -4 (4 voturi)    
      clotilde mama, (Marţi, 5 iulie 2016, 23:51)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      nici mie nu-mi place clovnul care conduce franța...
      • -1 (1 vot)    
        Pai, daca nu-ti place... (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:17)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        ..si mai si traiesti in Franta, cine te impiedica sa-i scrii, sau sa protestezi intr-un fel sau altul?
  • +11 (15 voturi)    
    ... (Marţi, 5 iulie 2016, 15:23)

    The Great Cornholio [utilizator]

    urmarea cu atentie... ceva.
    nu stie nimeni ce. numarul de like-uri pe facebook probabil.
  • +24 (32 voturi)    
    O voce (Marţi, 5 iulie 2016, 15:23)

    Martinezu [utilizator]

    Dna Armand sune lucrurilor pe nume!. Sper sa o vedem mai des.
  • +11 (25 voturi)    
    unde era ?numara prosoapele din Cotroceni (Marţi, 5 iulie 2016, 15:24)

    mnicku [utilizator]

    si statea de 6 ca cumva sa-i prinda cineva . Cu alte cuvinte facea pasi ca fetele de la Capalna, doar nu v-ati asteptat sa faca ceva

    In sfirsit cineva ia taurul de coarne in mod direct .

    So pe ei
  • +17 (23 voturi)    
    intrebare (Marţi, 5 iulie 2016, 15:25)

    goguila [utilizator]

    Chiar domnule presedinte unde erati? ca noi eram in strada si va strigam numele cind altii va calcau pe cap!
    Credeti ca vom mai fi acolo? Nu domnule HKJ.
    • -5 (9 voturi)    
      pe Google "advertising" anti JK platite din Rusia (Marţi, 5 iulie 2016, 18:55)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui goguila

      ce parere aveti de astea? Aceasta este o intrebare pt. dvs. Eu le vad mereu, cum am vazut in 2012 "Te-am mintit.. te-a dezamagit...ti-a taiat pensia". Asadar, in aceste vremuri tulburi, USB ataca un factor de echilibru al Romaniei. E un lucru cel putin meschin.
      • 0 (2 voturi)    
        ce face? (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:47)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        si pe cine?daca prin ''factor de echilibru'' intelegeti un mut care se baga sub plapuma,cand banditii bat palma,atunci da.insa se cheama ''nasul'' in termenii interlopilor.
        klaun a fost atacat din toate partile si de oameni cu putere politica mai mare ca frantuzoaica lui soros,insa asta este rolul inamicilor politici,sa-l tina in sah pe oponent si sa-si ascuta simturile.
        meschin?nicdecum,asta e politica
  • -19 (27 voturi)    
    Așa pot să întreb și eu (Marţi, 5 iulie 2016, 15:28)

    Un cititor [utilizator]

    Ce-ați făcut în ultimii 40 de ani? lol
  • -25 (37 voturi)    
    Femeia asta e isterica (Marţi, 5 iulie 2016, 15:28)

    newlook [utilizator]

    Femeia asta e isterica

    Ce vina or avea Johanis, Pandele, Sf. Petru si Menumorut ca la o licitatie s-a prezentat o singura firma?


    ==================
    "Insa ce ne facem domnule Presedinte cand in aceeasi zi in care dumneavoastra lansati astfel de apeluri, aflam de faptul ca o firma avand ca obiect de activitate panificatia, firma abonata deja la contractele cu statul, castiga o licitatie organizata de Primaria Capitalei pentru cumpararea de hidrobiciclete, barcute, caiace si un vaporas turistic? Evident, o licitatie la care aceasta firma - ASTRA BUCURESTI & CO PROD SRL pe numele sau - a fost singurul ofertant."
    • +13 (13 voturi)    
      cum ce vina (Marţi, 5 iulie 2016, 15:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      O vina are organizatorul licitatiei, care pune in caietul de sarcini criterii clare ca sa avantajeze firma respectiva: de exemplu: livrare in 2 saptamini a 30 de barcute alb cu verde, de minim 4 metri, maxim 5 metri confectionate 60% din lemn, 35% din fibra de sticla si 5% metal, cu o dunga alba la mijloc si o bara de aluminiu sus. Si vislele sa aiba marimea 25x34 cm, 247 de grame si culoare verde deschis. Si bineinteles, ca in 2 saptamini poate onora asha comanda doar firma care stia dinaintea licitatiei ce se cere. Tot de vina e legislatia care permite asemenea magarii sau procuratura care nu prinde hotul. Iar presedintele e vinovat ca nu atrage atentia asupra unor astfel de magarii pe fatsa, ba mai mult, vine cu lozinci gen decuplarea politicului de la banul public.
      • -7 (9 voturi)    
        Categoria "De alegeri am fost la spectacol" (Marţi, 5 iulie 2016, 18:46)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Visezi in culori. Categoria "De alegeri am fost la spectacol"
        Daca era ceva de genul "licitatie trucata", in anul ala de contestatii (ai citit ca licitatia s-a contestat si rezolvarile au durat un an, nu?) cineva ajungea la DNA sau da, chiar la puscarie.
        Nu vere, femeia aia, frantuzoaica sau nu, e isterica. Se baga in vorba unde nu pricepe nimic, latra in stanga, latra in dreapta, simte nevoia sa fie bagata in seama.
        Intre noi fie vorba, daca as fi pesedoi, as incuraja comportamentul tzatzei. Nimic nu-i mai placut decat sa dai munitie adversarului care e hotarat sa se impuste in picior.
    • +12 (12 voturi)    
      Desigur bai batrane securist! (Marţi, 5 iulie 2016, 15:54)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Toti cei carora nu le este lehamite sa spuna ca politrucii sunt niste ticalosi, sa repete acest lucru des, sunt isterici nu-i asa mai draga?

      Ce fain ar fi intr-o tara in cara toti sa fim cuminti astfel incat patronii matale (citeste urina politica PSD & PNL) sa ne conduca!
      Uuuups! Dar matale ce rol ai avea in acest scenariu?
      • -3 (5 voturi)    
        Nu toti. Numai aia care urla aiurea (Marţi, 5 iulie 2016, 18:50)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Nu toti. Numai aia care urla aiurea. Oricine avea dreptul sa participe la licitatia aia. Sa ignori treaba asta si sa-l tragi de motz pe presedinte ca "de ce o licitatie cu un singur participant a fost castigata de acel participant?" e semn de isterie, vere. Si de prostie, cat incape, dar vreau sa fiu politicos. E o doamna, mai ravasita...poate consumase ceva.
    • +4 (4 voturi)    
      nu mai spune! (Marţi, 5 iulie 2016, 15:58)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Esti fenomenal!
    • +1 (3 voturi)    
      coloana ruseasca (Marţi, 5 iulie 2016, 18:24)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      a intrat in isterie? e de bine
  • -10 (20 voturi)    
    A face capital politic pe spezele cui nu trebuie (Marţi, 5 iulie 2016, 15:33)

    Maniu [utilizator]

    stimata doamna, exact pe Johannis il indemnati sa puna de o suspendare? Exact acum?
    USB nu joaca nici el corect precum se vede si sacrifica niste interese superioare - va las sa le identificati, daca va tin curelele - intereselor unui partid mic de tot. Acesta nu este contextul si nici persoana catre care ar trebui sa va indreptati. DE AIA E FIREA PRIMAR! Fir'ar al d...lui de treaba!
    • +12 (14 voturi)    
      ba sa avem pardon (Marţi, 5 iulie 2016, 15:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Firea e primar pentru ca PNL a votat cot la cot cu PSD alegeri de primari intr-un singur tur, firea e primar pentru ca PNL si-a schimbat de 3 ori candidatul in decurs de o luna, Firea a iesit primar pentru ca PNl a facut non-combat. Si in final Firea a iesit primar pentru ca Predoiu n-a avut inspiratia sa se retraga si sa-i lase voturile lui Nicusor dan.
  • -7 (17 voturi)    
    Panem et circenses (Marţi, 5 iulie 2016, 15:40)

    Tescovin [utilizator]

    Ce bine că mme Clotilde nu a ieșit primăriță, că acum are mai mult timp de stat pe feisbuc, să se orgasmizeze toți fanii noii stângi că „moaaaamă, ce bine le-a zis-o la ciocoi !”...

    Nimic de reproșat dealtfel, doamna își face capital politic, ca orice politician. Mă distrează însă cum românu' pică degrabă în admirația oricui „le zice”, mult mai degrabă decât în a unuia care „le face”. Nu că am avea prea mulți...
    • 0 (4 voturi)    
      La noi e Circenses fara Panem (Marţi, 5 iulie 2016, 15:55)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      La noi, pt. pulime, e Circenses fara Panem. Panem haleste duduia asta.
    • +3 (7 voturi)    
      Vai, ce istetime! (Marţi, 5 iulie 2016, 15:56)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Adica Mme Firea si sustinatorii sai din PSD (si mai voalat PNL + PMP + toti fostii) au facut multe in acesti 26 de ani pentru Romania?...poate pentru tine!.
      • -1 (5 voturi)    
        Vai, ce isterime ! (Marţi, 5 iulie 2016, 16:16)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Am zis eu ceva de mme Fierea ?...
        • 0 (2 voturi)    
          Da, intr-adevar! (Marţi, 5 iulie 2016, 16:27)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Am constatat ca sunt un nr. de oameni pentru care nici Iisus, Maria Theresa, toti premiantii Nobel,.... daca s-ar cobora in politica noastra n-ar fi buni.

          Ei se urasc pe sine, deci, toti ceilalti le vor raul.

          Faci parte dintre ei...sau esti postac PSD-ist....PNL-ist....PMP-ist,...etc...?!
          • 0 (0 voturi)    
            Try again (Marţi, 5 iulie 2016, 16:50)

            Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            Mnoa... degeaba știi citi, dacă nu pricepi.
  • +5 (11 voturi)    
    Opozitie (Marţi, 5 iulie 2016, 16:01)

    neurino [utilizator]

    In sfarsit aud si eu o voce clara din opozitie...chiar asa domnule Iohannis...unde erati?
  • +2 (10 voturi)    
    c. armand (Marţi, 5 iulie 2016, 16:33)

    biniamin [utilizator]

    dna.C.Armand,pune o intrebare de bun simt ,oare va raspunde Presdintele?
  • -1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:04)

    clam [utilizator]

    ma gandesc ca totusi nu presedintele are atributii in acest sens, nu el trebuie sa se sesizeze, ci poate DNA sau alte organisme. Bine, doamna a invatat si ea ca trebuie sa vii cu niste declaratii populiste ca la noi tres a vada omu ca esti bun de gura, altfel nu-l impresionezi (a se vedea modelul firea).
  • -2 (2 voturi)    
    Francezi necalificați (Miercuri, 6 iulie 2016, 9:40)

    stos [utilizator]

    Necalificați pomanagii, găsim și printre cetățenii francezi veniți prin alte țări europene, ca să-și cîștige pâinea. Este vorba despre pâinea noastră, nu a lor.
    ApaNova, ne explică prin directorul român, cum este la Munchen care are un rezevor uriaș unde se strănge apa de la ploaie, că vezi doamne, pentru că orașele din România nu au așa ceva, de-aia se înfundă canalele.
    Între timp, Clotilduța și-a adus aminte că gurița se poate folosi și în scopul vorbirii. Că ce vorbește, respectă cursul de lobotomie, pe care l-a urmat, nu mai are importanță.
    Ca să închei, matematicianul cu calificare de funcționar, N. Dan, dorește, la ordinul primit, să-și facă partid din cvartalul de asociație.