Mesajul lui Klaus Iohannis de Ziua Justitiei: Integritatea si cinstea sunt asteptate in continuare de la politicieni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 3 iulie 2016, 17:37 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Facebook.com
Integritatea si cinstea sunt asteptate in continuare de la politicieni, de la alesii locali si de la toti cei care fac parte din administratie, afirma presedintele Klaus Iohannis intr-un mesaj transmis duminica, prin intermediul consilierul prezidential Simina Tanasescu, la evenimentul organizat de Consiliul Superior al Magistraturii cu prilejul Zilei Justitiei, relateaza Agerpres.

"In acest proces de consolidare a justitiei vreau sa va asigur ca aveti in mine un partener de dialog si un sustinator ferm pentru toate reformele care garanteaza lupta anticoruptie. (...) Faptul ca au existat cazuri izolate in care au fost alesi primari cercetati chiar condamnati pentru coruptie nu inseamna in niciun caz diminuarea sprijinului cetatenilor pentru lupta anticoruptie. Integritatea si cinstea sunt in continuare asteptate de la politicieni, de la alesii locali si de la toti cei care fac parte din administratie", a subliniat seful statului, in mesaj.

Potrivit lui Klaus Iohannis, prin activitatea specifica, justitia construieste sentimentul de dreptate in randul membrilor comunitatii, protejand 'cel mai de pret castig al democratiei' ¬ drepturile si libertatile fundamentale ale individului.

"In ultima perioada au avut loc numiri in functii de conducere in cadrul autoritatilor care fac parte din puterea judecatoreasca. In acest an, se vor organiza alegeri pentru stabilirea noilor membri CSM si pentru alte functii de conducere din sistemul instantelor judecatoresti. Imi exprim convingerea ca atat cei numiti cat si cei alesi in functii la nivelul autoritatii judecatoresti vor mentine si vor promova necontenit cele mai importante valori ale democratiei europene - garantarea statului de drept, asigurarea si protejarea independentei justitiei in fata oricaror presiuni de natura politica sau economica si garantarea dreptului si libertatilor indivizilor", a subliniat Iohannis.

El a sustinut ca independenta justitie trebuie sa fie "cuplata" cu eficienta actului de justitiei in toate domeniile: "Trebuie sa facem trecerea de la consolidarea institutionala a puterii judecatoresti la eficientizarea maxima a serviciului public de justitie", a mai spus presedintele Iohannis.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
755 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    How about (Duminică, 3 iulie 2016, 17:51)

    KostasP [utilizator]

    Ii legam pe toti si ii aruncam intr-o prapastie asa cum faceau spartanii cu tradatorii si cu cei slabi.
  • +1 (3 voturi)    
    asta-i chiar batut in cap... (Duminică, 3 iulie 2016, 18:23)

    ilex2013 [utilizator]

    adica oamenii voteaza primari condamnati, infractori cu acte in regula si Iohannis ne spune ca integritatea si cinstea sunt asteptate de la politicieni. Omul asta iar vorbeste cand ar trebui sa taca...
    • 0 (2 voturi)    
      gresesti enorm.. (Luni, 4 iulie 2016, 0:37)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      nu "oamenii" voteaza ci imbecilii care au drept la vot..inclusiv asta e o dovada..
  • +2 (4 voturi)    
    "Ad calendas grecas"!!! (Duminică, 3 iulie 2016, 18:23)

    gigiN [utilizator]

    Asteapta-le matale,ca esti rabdator.Noi ne-am saturat sa asteptam asa ceva !!!
  • +1 (1 vot)    
    Parca este ziua justitiei (Duminică, 3 iulie 2016, 20:16)

    ty [utilizator]

    "Integritatea si cinstea sunt asteptate" de la judecatori
    pentru ca romanii sa nu-si mai caute dreptatea pe la CEDO, sa avem motive temenice ca sa scapam de MCV, etc.
    • 0 (2 voturi)    
      Aveti perfecta dreptate ! (Luni, 4 iulie 2016, 17:04)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Daca INTEGRITATEA si CINSTEA nu vor fi trasaturile esentiale de caracter ale judecatorilor si - mai ales - ale procurorilor nu vom putea vorbi de a justitie corespunzatoare unei societati normale.

      Cu CSM-ul actual + Inspectia judiciara in functie nu putea spera la impunerea respectarii de catre judecatori si - mai ales - de catre procurori a normelor legale si morale ale unei justitii moderne, responsabile !

      Ne balacim intr-o mocirla politizata creata de un MCV impus Romaniei de forte interne interesate ca romanii sa nu se poata bucura de o justitie realmente independenta si - mai ales - exemplar echidistanta din punct de vedere politic.
      Rezultatele se vad de la mare distanta:
      . „Ai nostrii” stau linistiti desi au furat sute de milioane - „Ai lor” sunt incatusati, judecati si condamnati pentru ciurucuri/maruntisuri !
      Este tot mai dureroasa sarcastica gluma potrivit careia DNA-ul a fost creat/functioneaza doar pentru a ascunde legal marile furturi/dosare !?

      Nadajduim ca asociatiile profesionale ale judecatorilor si procurorilor vor reusi sa impuna constituirea unui CSM responsabil/depolitizat care sa actioneze potrivit intereselor romanilor de a se bucura de o justiție impartiala, nu ale partizanilor MCV-ului !
  • -3 (3 voturi)    
    Președintele Klaus Iohannis (Duminică, 3 iulie 2016, 20:57)

    andreitr [utilizator]

    singurul care sprijină statul de drept și lupta cu corupția. Parlament penal - marș la tribunal.
  • 0 (2 voturi)    
    Unde-i impartialitatea ? (Luni, 4 iulie 2016, 9:55)

    Cremenarul [utilizator]

    Alaturi de multi liberali vechi am asteptat ca dl președinte Klaus IOHANNIS sa repete celebra și mult apreciata declaratie facuta la prima intalnire a Domniei Sale cu membrii CSM-ului, respectiv ca este stringent necesar ca JUSTITIA SA NU DEVINA O SUPERPUTERE IN STAT !

    Regretam ca dl presedinte Klaus IOHANNIS a cerut INTEGRITATE SI CINSTE doar de la politicieni. Pentru ca de aceasta data nu se adresa politicienilor, ci unei reuniuni a magistratilor, ar fi fost de stricta actualitate ca Domnia Sa sa ceara reprezentantilor Justitiei sa fie INTEGRI SI CINSTITI !

    Am constatat cu nedumerire ca dl președinte Klaus IOHANNIS s-a declarat a fi „un sustinator ferm pentru toate reformele care garanteaza lupta anticoruptie”, fara a sublinia ceea ce este esential in actul de justitie, respectiv respectarea principiului IMPARTIALITATII !?

    Mesajul transmis de dl presedinte Klaus IOHANNIS cu prilejul ZILEI JUSTITIEI nu ne da nicio speranta ca vanturi ravasitoare nu vor mai domina - in continuare - viata romanilor pe taramul Justitiei !?