Nicusor Dan critica avalansa de legi toxice adoptate de Parlament: In trei zile au decis ca merita pensii speciale, ca au voie sa-si angajeze rudele si au interzis guvernului sa administreze tara

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 iunie 2016, 14:29 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Captura Facebook
Nicusor Dan a criticat seria de legi adoptate de parlament in ultimele zile, prin care au dezincriminat conflictul de interese pentru cei care si-au angajat rudele, au votat pensii speciale si nu au permis inceperea urmaririi penale impotriva PSD-istului Titus Corlatean.

"Sa salvam Parlamentul de politicienii care voteaza pentru pensiile si familiile lor, pentru interesele politicianiste ale propriilor partide, care fac zid in jurul colegilor suspectati ca au comis ilegalitati", a scrie Nicusor Dan, pe contul lui de Facebook.

"In doar trei zile parlamentarii au decis ca merita pensii speciale, ca au voie sa-si angajeze rudele in timp ce oameni competenti sunt in cautarea unui job. Au interzis guvernului sa administreze tara, in timp ce ei se bucura de concedii si l-au aparat pe Titus Corlatean de Justitie in dosarul in care este cercetat pentru ca ar fi impiedicat romanii din diaspora sa voteze.

Este datoria noastra sa trimitem in Parlament oameni devotati concetatenilor si interesului public", a adaugat acesta.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
7084 vizualizari
  • +26 (34 voturi)    
    Daca ne privim in oglinda,suntem aidoma lor ! (Miercuri, 22 iunie 2016, 14:42)

    Plagarus [utilizator]

    Scoala-i proasta, cultura-i un moft, voturile curg spre hoti.
    Scapa cine poate,din gradina Maicii Domnului, capturata de " alesi ".
    • -1 (5 voturi)    
      Sunteti daca spui d-ta si +aci aferenti... (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:12)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Eu nu.
  • -22 (36 voturi)    
    Bla, bla, bla (Miercuri, 22 iunie 2016, 14:44)

    Andradda [utilizator]

    Iesi in strada cu cele 20% cu care te-au onorat bucurestenii si apoi mai vedem. Ca de dat din gura pe Facebook poate oricine.
    • +11 (19 voturi)    
      a luat peste 30%... (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:32)

      navi [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      "iesi in strada"... corect cred ca era "hai sa iesim la vot" si poate in ultima instanta daca fura ciunea la vot era mare ieseam si in strada...
      dar dupa cum gandesti, cred ca acum esti in parlament si votezi toate ineptiile astea...
    • +4 (16 voturi)    
      bla bla esti tu (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:37)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Iesi tu in strada, ca pe tine te afecteaza cel mai tare aceste legi proaste. Ca de dat din gura pe forumuri poate oricine.
      • -8 (22 voturi)    
        Chiar? (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:01)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Eu nu cer voturi de la cetateni si nici nu aspir la functia de primar al capitalei promitand marea cu sarea alegatorilor, ca apoi sa incasez salarii si pensie uriasa din banii contribuabililor..
        Daca Nicusor Dan vrea sa fie ales si platit de romani atunci sa arate ca vrea sa si faca ceva pt ei!
        Acum e momentul sa dovedeasca romanilor ca e pus pe fapte mari, nu doar pe gargara ieftina si ca este pregatit si dispus sa-si asume si niste riscuri..
        Campania a trecut.
        Acum e acum!
        • -6 (8 voturi)    
          CORECT (Miercuri, 22 iunie 2016, 22:03)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          USR aka propaganda URSS...
    • +1 (1 vot)    
      Duamna Andradda, (Joi, 23 iunie 2016, 10:19)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      shhhh...
  • +21 (23 voturi)    
    Piata Universitatii la 17.00 (Miercuri, 22 iunie 2016, 14:51)

    tudorLeo [utilizator]

    Este datoria noastra sa protestam, ajunge cat am tacut! Evident ca parlamentarilor nu le pasa de noi, haideti sa le aratam ca noua ne pasa de tara asta!
  • +6 (10 voturi)    
    o singura problema (Miercuri, 22 iunie 2016, 14:58)

    VladSnow [anonim]

    Azi nu e joi.

    "Nicusor Dan a criticat joi seria de legi..."
  • -21 (27 voturi)    
    Nicuțor Dan bate cuie (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:01)

    Un cititor [utilizator]

    brusc, e mare gânditor politic și are dreptul să-și dea cu părerea. L-aș întreba pe acest domn, de ce ar fi un conflict de interese ca cineva să nu poată fi coleg la serviciu cu cineva din familia sa? Există legi după care se fac angajările și până la urmă fiecare răspunde de ceea ce face. Dar subtratul e altul: internaționaliștii sosroșiști știu că pentru a putea supune un popor trebuie să desființeze toate relațiile dintre oamenii acelui popor: istoria comună, teritoriul național, tradițiile, limba, religia și familia. Așadar dle. Nicușor Dan, când vei avea o familie, ca oamenii, vei merge la biserică,tot ca oamenii , poți să spui și tu ceva. Când ești întrebat. Până atunci , nu!
    • +14 (18 voturi)    
      Dacă ai lucra la privat... (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:49)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Dacă ai lucra în privat ai ști: majoritatea companiilor au reguli (interne) care spun că nu ai voie să ai rude (nu știu până la ce grad) care să-ți fie subalterni sau manageri. Da, poți avea rude în aceeași companie, dar să nu fie legată munca ta de a rudelor.

      Iar parlamentarii care-și angajează copiii/soția/neamurile drept consilieri tocmai asta fac. Sunt managerii rudelor de grad 1.

      P.S. Cât despre partea a doua a comentariului: vezi că nu soroiștii vor să desființeze tot ce ai enumerat tu acolo, ci tocmai oamenii pe care i-ai votat. Și să știi că sunt oameni și cei care nu merg la biserică. Iar toți avem o familie (părinți/frați/surori/bunici). Comentariul tău miroase a xenofobie de la kilometri.

      P.P.S. Atât timp cât tu ai dreptul la o opinie, oricine are, indiferent de nație, culoare, religie, vârstă, etc... etc...
    • +1 (11 voturi)    
      Pt ca legea nu permite asa ceva (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:53)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Te-ai intrebat de ce Parlamentarii au votat dezincriminarea doar pana in 2013? Adica nepotismul e declarat de parlamentari ca fiind legal pana in 2013 si ilegal doar dupa 2013?
      Cum vine asta? Daca tot pui intrebari atat de "docte"?
      Si ia vezi, ca aici nu e vb de a fi coleg de munca cu o ruda ci de a fi angajat de o ruda, pe banii statului!
    • +11 (13 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:00)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      "de ce ar fi un conflict de interese ca cineva să nu poată fi coleg la serviciu cu cineva din familia sa?"

      Parintii tai sigur sunt frati.
    • +6 (12 voturi)    
      Sofisme de doi lei (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:52)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      „Internaționaliștii sosroșiști (se putea să lipsească Soros din ecuație? :)) știu că pentru a putea supune un popor trebuie să desființeze toate relațiile dintre oamenii acelui popor: istoria comună, teritoriul național, tradițiile, limba, religia și familia”. Și dă-i și luptă pe tărâmul familiei, al țărișoarei, bla-bla... Mai mult ca sigur, „cititorul” nostru habar nu are de art. 301 din Codul Penal care defineşte astfel conflictul de interese: „Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, a îndeplinit un act ori a participat la luarea unei decizii prin care s-a obţinut, direct sau indirect, un folos patrimonial, pentru sine, pentru soţul său, pentru o rudă, pentru un afin sau pentru o altă persoană cu care s-a aflat în raporturi comericale ori de muncă în ultimii cinci ani“.
      Și, în continuare, explicația: „Problema nu este natura folosului. Nu ne interesează că soţia unui parlamentar a fost remunerată pentru munca pe care a depus-o timp de o lună. Ne interesează cum a ajuns soţia parlamentarului să fie angajată.” (av. Elena Nicuț)
      http://adevarul.ro/news/politica/deputatii-vor-sa-si-angajeze-neamurile-mutiland-codul-penal-1_5564b393cfbe376e359f3280/index.html
  • +11 (11 voturi)    
    In strada (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:04)

    falcoind [utilizator]

    E singura șansa ăștia pe ultima 100 m fac praf țara.
    Iar Her Johannis doarme în continuare.
  • +5 (5 voturi)    
    Sah (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:07)

    lordoflight [utilizator]

    Ne aflam in fata unui joc de sah in care nebunii au capturat pionii iar regele doarme. Dar regina? unde e regina? Regina e bine mersi pt ca a fost condamnata cu suspendare.
  • +4 (8 voturi)    
    "Nicusor Dan a criticat joi seria de legi " (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:17)

    Andradda [utilizator]

    Dar azi e miercuri.
  • +8 (14 voturi)    
    Fa-ti partid national,.......... (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:29)

    gigiN [utilizator]

    ...Nicusoare-dar spune-ne si cu cine- si apoi eu unul sunt gata sa te votez la toamna !!!
    • -3 (3 voturi)    
      sau (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:04)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      international (neoliberal)
  • +12 (12 voturi)    
    la universitate (Miercuri, 22 iunie 2016, 15:43)

    Bogdan31415 [anonim]

    stam pana pleaca parlamentarii
    • +1 (1 vot)    
      Sa vedeti ce repede.... (Joi, 23 iunie 2016, 6:44)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan31415

      ....s-ar duce dracului toti 588 daca ar iesi macar 100.000 de oameni !! Dar......
  • +5 (7 voturi)    
    Faceti USR!!! (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:45)

    mihai1986 [utilizator]

    Toata tara asteapta o alternativa viabila la partidele mafiote actuale psd pnl alde punr pmp...toate aceeasi mizerie...Vrem un partid nou, necompromis, fara politicieni traseisti, fara aliante cu partidele penale... Mergeti pe anticoruptie, interzicerea taierii padurilor, infrastructura, reforma drastica in educatie si sanatate si va asigur ca veti castiga alegerile...Faceti USR si toti care la locale nu au votat, scarbiti de oferte, va vor vota!!
    • -2 (4 voturi)    
      p$d si usr (Joi, 23 iunie 2016, 7:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      aceeasi mizerie...
      • -1 (1 vot)    
        Un argument, o urma de logica? (Joi, 23 iunie 2016, 15:16)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sau simplu fapt ca afirmi inseamna ca asa si este.
  • +5 (7 voturi)    
    HAI CU USR (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    eu votez USR fara sa ma gandesc de doua ori!