Actualizat 18.30

Imunitate sporita si pentru notari: Sunt exclusi din profesie doar la condamnarea cu executare/ Notarii publici, scosi din categoria functionarilor publici pentru decizii organizatorice si administrative in cadrul biroului notarial

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 22 iunie 2016, 13:58 Actualitate | Politic

Camera Deputatilor a adoptat miercuri, cu 225 voturi "pentru", un proiect de lege care modifica Legea notarilor publici asa incat notarul public sa nu poata fi asimilat functionarului public din punct de vedere al raspunderii penale pentru deciziile si activitatea organizatorica si administrativa depusa la biroul notarial si in cadrul celorlalte structuri ale organizatiei natoriale".

Potrivit unor surse parlamentare, notarii publici raman, dupa aplicarea acestei modificari, asimilati functionarilor publici in sensul raspunderii penale pentru activitatea profesionala, insa modificarea reprezinta o "clarificare", pentru ca notarul, in cadrul biroului sau, sa poata, de exemplu, sa angajeze pe cine considera sau sa faca achizitii fara lictatii.

In forma adoptata de Senat, textul articolului respectiv este urmator:

Legea notarilor publici se modifica astfel:

"La articolul 3, dupa alin. (5) se introduce un nou alineat, alin 5 prim, cu urmatorul cuprins:

<<Notarul public nu poate fi asimilat functionarului public din punct de vedere al raspunderii penale pentru deciziile si activitatea organizatorica si administrativa depusa la biroul notarial si in cadrul celorlalte structuri ale organizatiei natoriale>>"


UPDATE 18.30 Mai mult decat atat, notarii primesc prin acest proiect o mica imunitate, in sensul in care acestia pot fi exclusi din profesie doar daca au fost condamnati definitiv la inchisoare cu executare, nu cu suspendare cum este in prezent, semnaleaza Romania Curata.

Astfel, senatorii au modificat si articolul 40 al Legii Notarilor in prezent prevede astfel:

"Calitatea de notar public inceteaza:

    f) In cazul condamnarii definitive pentru savarsirea unei infractiuni de serviciu sau in legatura cu serviciul ori pentru savarsirea cu intentie a unei alte infractiuni;"

Proiectul votat miercuri prevede insa astfel:

"Calitatea de notar public inceteaza:

f). cand prin hotarare judecatoreasca definitiva s-a dispus condamnarea cu executare pentru savarsirea unei infractiuni de serviciu."

Prin urmare, daca un notar public va fi condamnat cu suspendare pentru fals in acte, el va continua sa ramana in profesie, noteaza Romania Curata.

Acest proiect de lege este unul amplu, intitulat "Proiect de Lege pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.119/2006 privind unele masuri necesare pentru aplicarea unor regulamente comunitare de la data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, precum si pentru modificarea si completarea Legii notarilor publici si a activitatii notariale nr.36/1995".

De precizat ca proiectul a fost votat marti de plenul Senatului si a ajuns in dezbatere la Camera Deputatilor si apoi la vot final in timp record de o zi. 

Raportul a fost dat miercuri de catre Comisia Juridica din cadrul Camerei Deputatilor si a fost finalizat cu cateva minute inainte de votul final dat la ora 13.30 de catre deputati, asa incat nu exista pe site-ul Camerei Deputatilor la momentul in care a fost votat.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3236 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    Asta e planul parlahotilor, (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:41)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sa acorde imunitate tuturor complicilor lor, astfel incat nimeni din grupul lor infractional sa nu poata fi anchetat.
  • -1 (5 voturi)    
    Romania curata (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:42)

    Un cititor [utilizator]

    sa se spele mai intii pe sine. D-na Lippidi, se aude?
  • +6 (8 voturi)    
    Alti imuni ca avocatii??? (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:53)

    mihai1986 [utilizator]

    Astia din castele profesionale notari avocati executori nu mai stiu ce sa faca sa scape de anchetele penale...
  • +8 (10 voturi)    
    Imunitatea castelor!!! (Miercuri, 22 iunie 2016, 19:18)

    mihai1986 [utilizator]

    Penalii din parlament, castele din avocatura si notariat sunt mai presus de Constitutie!!Unde e egalitatea in fata legii??? Condamnarea e condamnare, inseamna ca a fost gasit vinovat de savarsirea unei infractiuni. Abuzurile facute de penalii din parlament dupa lobbyul penalilor avocati si notari...Jos sobolanii din parlament! Mafiotii au confiscat statul roman!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Normal (Miercuri, 22 iunie 2016, 19:45)

    Andradda [utilizator]

    Fara notari, mafiotii politicieni nu mai pot sa fure vile, terenuri si paduri dupa bunul plac. Asa ca i-au imunizat si pe astia.
    Trai pe vatrai!
  • +6 (8 voturi)    
    liber la orice (Miercuri, 22 iunie 2016, 19:56)

    stefansb [utilizator]

    toata lumea e scapata de oricee responsabilitate. ca si de notarii astia e nevoie sa fie mai flexibili, acum ca se pot face tot felul de invarteli
  • +4 (6 voturi)    
    si traficul de influena e pe lista (Miercuri, 22 iunie 2016, 20:16)

    stefansb [utilizator]

    vad ca CCR acum se va pronunta si in privinta traficului de influenta. nu mai ramane nimic in picioare in codul penal.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu mai prididesc parlamentarii sa voteze legi (Miercuri, 22 iunie 2016, 20:25)

    Susufler0 [utilizator]

    cu dedicatie !

    Deci, in nesimtirea lor sfidatoare, parlamentarii cauta sa isi protejeze cat mai bine cu putinta "uneltele" de care se ajuta la savarsirea infractiunilor.

    Astfel, incearca sa ii pazeasca de bratul legii pe avocatii care ii invata cum sa fure mai bine, mai aparati, care le incaseaza sau le transmit mitele, care le faciliteaza traficul de influenta si care le "albesc" banii.

    De asemeni, cauta sa ii protejeze si pe notarii care concura uneori la savarsirea infractiunilor de fals si uz de fals, inselaciune, spalare de bani si , in special, de evaziune fiscala.

    PS. Inainte, parca se mai observa asa o retinere din partea unora de a vota legii contrare justitiei, legi cu dedicatie.

    De cand a venit insa la conducerea PSD Liviu Dragnea, nu mai exista nicio rusine, nicio retinere.

    Parca totul se face ca sa se sfideze, DNA, Justitia, lupta impotriva coruptiei.

    Parca ar fi vorba de CARE PE CARE !

    PS. Si de fapt cred ca am ajuns exact in acest punct in care totul e CARE PE CARE !

    PPS. DOAR SA NU FI PIERDUT DEJA LUPTA, DAR NOI INCA SA NU STIM LUCRUL ACESTA !!!
    • +2 (4 voturi)    
      din pacate lupta e pierduta cu infractorii (Miercuri, 22 iunie 2016, 21:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ei in sistemul juridic controleaza practic tot, dar absolut tot. Coruptia in tribunale e uriasa.

      Acum isi fac legi speciale ca in cazul in care vre-un judecator ratacit ( poate a mai ramas vreunul cinstit) sa nu-i infunde.

      Asta e sistemul juridic din RO, plin de "speciali"
      • +5 (5 voturi)    
        Stii care este semnul ca penalii nu se mai (Joi, 23 iunie 2016, 0:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        feresc de nimeni si de nimic ?

        Momentul in care legile votate in Parlament nu mai cuprind interdictii (reguli), care prevad fiecare cate 50 de exceptii de la regula, ci se voteaza legii care reprezinta ele insele , in intregul lor cate o uriasa exceptie cum ar fi: legea salarizarii parlamentarilor, legea pensiilor speciale ale parlamentarilor , legea prin care se dezincrimineaza conflictul de interese, legea prin care condamnarea cu suspendare nu atrage pierderea demnitatii de deputat sau senator.

        Deci, au rezolvat-o "barbateste", ce sa se mai complice cu adaugarea de exceptii !

        PS. AU TRANSFORMAT EXCEPTIA IN REGULA !
  • +5 (7 voturi)    
    alta secta speciala cu privilegii (Miercuri, 22 iunie 2016, 20:45)

    mnicku [utilizator]

    incredibil, RO =tara specialilor penali.
  • +2 (2 voturi)    
    pensii speciale (Miercuri, 22 iunie 2016, 21:12)

    BalaFlorin [anonim]

    zilele astea se vor forma cozi lungi la declaratiile : " nu-mi trebuie pensie speciala...." atentie, se traficheaza locuri in fatza...
  • +2 (2 voturi)    
    priorităţi legislative (Miercuri, 22 iunie 2016, 21:31)

    slashroot [utilizator]

    Deci în ordinea priorităţilor legislative, pe primul loc venea legea asta. Altceva de rezolvat, de armonizat, de modernizat nu s-a găsit, înainte de vacanţă. Stătea ţara în loc, vezi bine, din cauză că notarii şi avocaţii găsiră legea penală prea dură. Pentru ei şi ai lor.
    Dar acum, că s-a rezolvat şi ultima piedică în calea binelui social, ne va fi tuturor mai bine. Şi mai linişte. Mormânt. Şşşş......
  • +2 (4 voturi)    
    !!!! (Miercuri, 22 iunie 2016, 21:44)

    misunel [utilizator]

    ce prostie..pai ce,daca esti condamnat cu suspendare inseamna ca nu esti vinovat ?inseamna ca ti s-a dovedit vinovatia FOARTE clar dar din cauza unor circumstante(gravitate,prima fapta,etc..) nu executi peadeapsa si atat..cel putin asa stiu eu..daca altii stiu altfel..se mai explica din voturile ordate penalilor ..
  • +2 (4 voturi)    
    neinteresant (Miercuri, 22 iunie 2016, 22:20)

    Macarie [utilizator]

    Nu va ma rasculati cu comentariile pe HN ca notarii nu sunt interesati de stiri. Cat timp pot face o copie legalizata sau o imputernicire sa iasa bunicii cu copilul din tara este OK..... Dar vai, cred ca are legatura cu Motocicleanu & Dan Andronic, Truica, etc. La ce cabinet notarial au fosta facute actele?! Ooops.