Alina Gorghiu ii cere lui Ciolos demiteri dupa adoptarea, in Senat, a pensiilor alesilor locali

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2016, 20:03 Actualitate | Politic

Copresedintele PNL Alina Gorghiu i-a cerut marti prim-ministrului Dacian Ciolos sa-l demita pe secretarul de stat din ministerul condus de Vasile Dincu Cezar Radu Soare, cel care a fost de acord, in Senat, cu legea pensiilor alesilor locali, desi Guvernul s-a opus actului normativ, scrie Mediafax.

Potrivit unor surse din PNL, solicitarea i-a fost adresata de catre Alina Gorghiu prim-ministrului in cadrul intalnirii pe care Dacian Ciolos o are cu liderii PNL, la solicitarea acestora din urma.

Liberalii s-au aratat iritati de faptul ca secretarul de stat din Ministerul Dezvoltarii regionale si Administratiei Publice Cezar Radu Soare a sustinut, in cadrul Comisiei juridice a Senatului, amendamentele admise la legea privind pensiile speciale pentru alesii locali.

Actul normativ a fost revotat marti de Senat, dupa ce Guvernul l-a atacat la CCR, iar Curtea l-a declarat neconstitutional.










3554 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    Pe cine sa demita Ciolos? (Marţi, 21 iunie 2016, 20:10)

    mitg [utilizator]

    Alinuta iar ne dovedeste ca si-a luat diploma de drept la Spiru.

    Poate Ciolos sa demita senatorii? S-o demita pe stimabila, iubita, eterna si distinsa Cristiana Anghel?

    Sau ce sa demita, un secretar de stat care s-a dus sa raspunda la intrebari fizic in cladirea Senatului?
    • +7 (7 voturi)    
      nu-s unde a facut dreptu Alina (Marţi, 21 iunie 2016, 20:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dar Ciolos poate sa demita un secretar de stat care a sustinut o lege pr care guvernul din care face parte a atacat-o la CC.
    • +9 (11 voturi)    
      Da, pe secretarul de stat poate sa-l demita (Marţi, 21 iunie 2016, 20:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      daca nu a respectat mandatul cu care a fost trimis !

      Legea pensiilor speciale pt primari si viceprimari nu poate fi "reparata" astfel incat sa nu mai fie minata de neconstitutionalitate.

      Secretarul ala de stat trebuia sa fie ori idiot, ori vandut , ca sa nu fie in stare sa se mentina in mandatul trasat de ministrul sau.

      PS. Inclin sa cred ca a fost vandut !
      • +1 (1 vot)    
        Voi ati vazut inregistratea video de la sedinta? (Marţi, 21 iunie 2016, 22:06)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Nu a fost nimic altceva decat secretarul de stat raspunzand in plen la intrebarile adresate in scris de catre comisie.

        Ce a facut exact?
  • +17 (17 voturi)    
    45 senatori PNL (Marţi, 21 iunie 2016, 20:29)

    STEFAN A. [utilizator]

    Senatorii Alinei Gorghiu au votat pentru legea asta a pensilor speciale. Nici o excludere , nici o autocritica ? :) Evident e vina lui Ciolos si a secretarului de stat.
    Doar in absurdistan (si pe la spitalul 9 ) mai vezi astfel de situatii si astfel de cereri .
  • +4 (4 voturi)    
    neconstitutional (Marţi, 21 iunie 2016, 20:36)

    stefansb [utilizator]

    eu nu inteleg, daca a fost declarata neconstitutionala, mai conteaza daca o aproba?
    • +3 (3 voturi)    
      Pai acum, cica au aprobat legea "reparata", (Marţi, 21 iunie 2016, 21:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      "RECONSTITUTIONALIZATA" !

      PS. In mod normal, daca este atacata la Curtea Constitutionala, este declarata din nou neconstitutionala !

      PPS. Pt a nu mai fi susceptibila de obtinerea unui nou verdict de neconstitutionalitate legea ar trebui sa adopte principiul care sta la baza legii speciale privind pensiile magistratilor, adica sa ia in considerare un asa zis specific al muncii care exclude aplicarea principiului contributivitatii. Lucrul acesta este insa exclus, pt ca ar relativiza in mod nerealist specificul si importanta sociala a muncii unui judecator.
  • +3 (7 voturi)    
    Asta e doctor in prostie (Marţi, 21 iunie 2016, 21:30)

    Pac-pac [utilizator]

    Asta e nebuna sau cum? Ei au votat, ei au avut puterea absoluta sa arunce la gunoi legea asta tampita si l-au gasit tap ispasitor pe nea Soare ala?
  • +1 (1 vot)    
    neconstitutionala ..... (Miercuri, 22 iunie 2016, 0:01)

    TRABI [utilizator]

    Speram sa ramana neconstitutional . Dacian lupta singur .
  • +1 (1 vot)    
    Poftim, Ciolos (Miercuri, 22 iunie 2016, 10:00)

    alegzandru [utilizator]

    Uite in ce partid esti invitat sa te inscrii! Nicio diferenta fata de PSD, macar aia sunt hoti stampilati, dar astia sunt si meschini, ei fura pe la spate si apoi vor sa bage tot pagubitul in puscarie.

    Nu cred ca premierul, cu toate bunele lui intentii, poate reforma un mamut (PNL) penetrat de coruptie si perversitate in toate celulele lui.

    Daca vrea in Parlament, de ce nu un USR, de exemplu?

    Si daca se abtine de la greseli tactice, il vad cu mari sanse la viitoarele prezidentiale.
  • 0 (0 voturi)    
    Zoe, fi barbata! (Joi, 23 iunie 2016, 17:31)

    cerceteaza [utilizator]

    Asa, Alinuta, fi barbata!
    Arata-i lui Ciolos ca este guvernul vostru, al PNL! El crede ca e a lui Johannis si ca PNL-ul este dat la o parte, dar nu-i asa! Guvernul asta este al PNL si trebuie sa faca ce zice PNL!
    Eu credeam, ca va veti lepada de acest guvern ca de Satana, ca se apropie alegerile parlamentare si toate prostiile lor se vor sparge in capul celor care si-l asuma. Dar, nu!
    Treaba voastra!