Negocieri PNL-UNPR: Liberalii au propus fuziunea prin absorbtie, lucrurile ar urma sa se transeze miercuri - surse

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2016, 19:52 Actualitate | Politic

​​Liderii PNL si UNPR negociaza zilele acestea pe marginea unei aliante in vederea alegerilor din toamna, iar in cadrul discutiilor liberalii au propus partidului condus in trecut de Gabriel Oprea o fuziune prin absorbtie a UNPR, potrivit unor surse politice.

Intrebat marti seara cum merg aceste negocieri, copresedintele Vasile Blaga a raspuns: "Veti afla la momentul potrivit".

Surse din UNPR au declarat pentru HotNews.ro ca este posibil ca maine (miercuri) sa se transeze lucrurile, insa cei din UNPR ar prefera o alianta si nu fuziunea prin absorbtie. Potrivit acelorasi surse, se vehiculeaza si organizarea unui congres in aceasta vara, pentru fuziune.

Pe de alta parte, o astfel de fuziune ar presupune, potrivit unor surse, ca cei care provin din partidul condus de Valeriu Steriu sa respecte criteriile de integritate ale PNL, ceea ce ar insemna excluderea lui Gabriel Oprea.

Miercuri, Gorghiu si Blaga au primit "mandat" de la BPn sa negocieze cu toate partidele, inclusiv UNPR, miza fiind formarea unei "platforme nationale" care sa obtina rezultate la alegerile parlamentare. Negocierile au loc in contextul formarii de majoritati postelectorale in judete.

Presedintele Valeriu Steriu le-a numit joi "tatonari", vorbind de la sediul PSD, partid cu care UNPR imparte nu doar aceeasi curte pentru cele doua sedii ci si un protocol, semnat de Liviu Dragnea si Gabriel Oprea.
 
"Sunt discutii exploratorii (n.r. cu PNL) si am discutat si despre variantele pe toamna. Evident, este perioada in care foarte multi ne punem probema in ce forma vom avea la toamna variantele de lucru, fie in alianta, fie de sine statator. Evident in aceasta explorare am avut de ascultat toate variantele. Probabil ca saptamanile urmatoare, in urma unor discutii mult mai ample, vom avea un plan de lucru pentru ca si la toamna sa ne regasim in Parlament cum ne-am propus", a spus Steriu joi, la sediul central al PSD.

Intrebat daca partenerii de alianta nu se simt tradati, el a aratat ca nu au fost discutii legate de majoritati actuale, ci au fost legate "strict de ceea ce inseamna toamna", fiind "doar o tatonare, o discutie exploratorie".

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a intervenit si a sustinut ca liderul UNPR a primit o oferta de la PNL "pe care a declinat-o".

Intrebat cum vede aceste negocieri, Dragnea a replicat: "Eu nu le vad. Dl. Steriu a fost prezent astazi la discutii cu noi, eu am inteles, asa am tradus eu, ca a primit o oferta de la PNL pe care a declinat-o. Am inteles, de asemenea, ca a acceptat din bun simt sa se intalneasca cu cei doi semipresedinti de la PNL si astazi am discutat pe fiecare judet in parte".

Discutiile au continuat insa, in ciuda acestei afirmatii a lui Dragnea.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4821 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    Când Interesul Național™ o cere... (Marţi, 21 iunie 2016, 20:04)

    Nyk1 [utilizator]

    ...te faci frate și cu dracu'.
  • +9 (11 voturi)    
    Interesul naţional (Marţi, 21 iunie 2016, 20:05)

    Lovercraft [utilizator]

    Fuziune pt interesul naţional, mai exact să mai smulgă PNL un procent în alegeri, că altfel "partidul meu" e în pericol să nu intre în parlament,....
    • +3 (3 voturi)    
      Inainte de constituirea inutilului USL, PNL-ul s-a (Marţi, 21 iunie 2016, 23:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      aliat cu PC. Cum PC s-a aliat cu partidul liberalului rosu nu se mai poate alia cu PNL. Singurul disponibil pentru PSD a ramas un alt satelit al sau, UNPR-ul.
      Se doreste iar o mare alianta a marilor si istorice partide pentru "ghestionarea" a cea ce a mai ramas de valoare in tara.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce-mi este ALDE,ce-mi este PNL = sinecuristi (Marţi, 21 iunie 2016, 20:40)

    Plagarus [utilizator]

    .......de ras-plansu pt. ce-i de dreapta.JALNIC calcul politic de ciolan.
  • +9 (9 voturi)    
    Bineinteles ca se va alege praful si de aceasta (Marţi, 21 iunie 2016, 20:41)

    Susufler0 [utilizator]

    initiativa a PNL, tot astfel cum s-a ales si de aceea care viza inlocuirea lui Tariceanu de la conducerea Senatului.

    PS. Parca vad ca Dragnea si cu Ponta iar o sa-si bata joc de penelisti, dupa ce acestia vor rata din nou.

    PPS. Dupa ce ca PNL si PDL sunt tarate separat, cat si impreuna de neimpliniri, incompetente si incorectitudini cu aspect penal, mai au si ghinionul sa aiba in frunte doua personaje penibile : unul, este veleitara Alina Gheorghiu iar celalalt, este Vasile Blaga, coborat parca acum, in prima decada a secolului 21 dintr-un album cuprinzand figuri de politruci comunisti ai anilor 80.

    PPPS. Cum ar putea aceste doua figuri sa canalizeze energiile peneliste din tara, intru obtinerea victoriei la alegerile din toamna ? Cum ?
  • +3 (3 voturi)    
    din prostie in prostie..... (Marţi, 21 iunie 2016, 21:32)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ...pana la dezmembrarea pnl-ului....nu ca s-ar fi facut gaura in cer pt. asta ci asa......ca fapt divers.

    ps. asteptam oameni noi seriosi sa preia drepta liberala.....poate "alianta" lui marian munteanu.....
  • +3 (3 voturi)    
    se intinde coarda din nou ...... (Marţi, 21 iunie 2016, 23:48)

    TRABI [utilizator]

    Ati vazaut ? Ascultati-ma pe mine , USL-ul este aproape . Stiti ce inseamna usl ?--> " grup organizat de aparare impotriva poporului "
    Pe-al lor steag e scris unire , pe-al nostru NU .....
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 iunie 2016, 11:03)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      Dar tu ce, crezi ca nu este deja un blat intre PSD si PNL? Esti prea navil daca ai impresia ca nu exista o alinata, poate chiar nevorbita, intre cele 2 partide. Exemplul cel mai bun a fost la alegerile din Bucuresti, unde PNL a aratat ca mai bine are un primar PSD decat unul presupus curat, corect si capabil. Le e frica si astora din PNL ca si celor din PSD de oameni capabili in politica, si prefera sa ii tina pe ai lor, dovediti incapabili si pusi numai pe japci!
  • +3 (3 voturi)    
    curat murdar (Miercuri, 22 iunie 2016, 2:39)

    gemart [utilizator]

    Carevasazica PNL-ului i-a stat in gat Nicusor Dan dar n-are gretzuri sa inghita gruparea asta infecta de mega-mafioti si de oameni de nimic adunati din gunoiele parlamentului si al "vedetelor" de doi bani.
  • +1 (1 vot)    
    Intoarcerea la origini (Miercuri, 22 iunie 2016, 7:17)

    hopshio [utilizator]

    La cum stau lucrurile acum, ar trebui sa fuzioneze PNL cu UNPR si ar trebui bagat si PSD in marele partid PCR. Slogan: "Furam si cu stanga si cu dreapta".
  • 0 (0 voturi)    
    Redenumirea partidului (Miercuri, 22 iunie 2016, 9:52)

    stos [utilizator]

    PNLFD

    FD=fără doctrină