Clotilde Armand: Cerem 300 de parlamentari care sa munceasca efectiv 8 ore pe zi, 5 zile din 7

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 20 iunie 2016, 20:07 Actualitate | Politic

Clotilde Armand
Foto: Uniunea Salvati Bucurestiul
USB cere limitarea numarului de parlamentari la cel mult 300 si solicita ca acestia sa munceasca "efectiv" 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana si sa nu aiba decat 5 saptamani de vacanta pe an, la fel ca restul angajatilor.

"In ideea ca nu schimbam acum structura bicamerala, cerem limitarea numarului de parlamentari la maxim 300, din care 100 pentru Senat si 200 pentru Camera Deputatilor. Propunem cate doi senatori si 4 deputati pentru fiecare judet, sector al Bucurestiului si Diaspora. Cerem ca parlamentarii sa munceasca efectiv 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana si sa nu aiba decat maxim 5 saptamani de vacanta pe an, la fel ca restul angajatilor", a scris Clotilde Armand luni pe Facebook, potrivit Mediafax.

Ea a argumentat ca SUA au 535 parlamentari la o populatie de peste 300 milioane locuitori, in timp ce Romania are 588 de parlamentari pentru numai 20 milioane de locuitori.

"Un parlament mai mare nu aduce beneficii. In Romania post-1990, procesul legislativ a fost in fapt preluat de Guvern, care legifereaza prin Ordonante de Urgenta, fenomen necunoscut in SUA. Intre 2003-2014 au fost emise 1548 ordonante de urgenta, in medie 145 OUG pe an, sau o situatie de urgenta la fiecare 2,5 zile. Numarul si costul parlamentarilor devine de nesuportat pentru populatia Romaniei. Numarul de parlamentari, salariile parlamentarilor, bugetele Camerei Deputatilor si Senatului, pensiile si avantajele materiale ale parlamentarilor cresc metastazic de la un an la altul. Prin aceste masuri propuse, vrem sa evitam hei-rupismul permanent, vrem ca procesul legislativ sa se desfasoare in Parlament cu o viziune pe termen lung, iar OUG sa nu mai fie folosite decat in cazuri cu adevarat exceptionale", a argumentat Armand.


Citeste mai multe despre   









1548 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    De acord (Luni, 20 iunie 2016, 20:21)

    DeltaDunarii [utilizator]

    Succes!
  • +4 (4 voturi)    
    Adica.................. (Luni, 20 iunie 2016, 20:24)

    polonyca [utilizator]

    ........... practic , sa se aplice ceea ce am votat la Referendum ???? Bine inteleg ??:)
  • +1 (5 voturi)    
    pardon, doamna, (Luni, 20 iunie 2016, 20:33)

    victor L [utilizator]

    cererea a fost facuta mai demult, de altii, iar cca 85% dintre romani au votat pentru cei 300 de parlamentari.
    Dvoastra cel mult sinteti de acord cu votul dat acum vreo 8 ani.
    Nu va atribuiti un merit al celor 85% alegatori.
  • +3 (5 voturi)    
    8 ore pe zi (Luni, 20 iunie 2016, 20:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ei muncesc ore pe zi atunci cind isi dau pensii speciale si alte avantaje ori cind trebuie sa voteze legi prin care sa permita jaful, pentru ei si clientela mafiota din care fac pate. PARLAMENTUL ROMANIEI = RUSINEA ROMANIEI. O clica de penali si complici la furt.
  • +2 (4 voturi)    
    adie vintul schimbarii.....jos cu lipitorile (Luni, 20 iunie 2016, 20:54)

    mnicku [utilizator]

    pina acum nu stiam pe cine sa votez. Acum stiu.
  • +2 (6 voturi)    
    Comparatie idioata (Luni, 20 iunie 2016, 20:57)

    silmix [utilizator]

    Pai Bundestagu are 630 de locuri , si Germania are doar 80 milioane de locuitori.

    Pe principiul numarului de locuitori Islanda ar trebui sa aibe....unul?

    Si poti sa ii obligi cat vrei sa munceasca 8/5/7 sau cum vrei tu atata timp cat munca lor inseamna sa fie prezenti in sala si sa ridice labuta ca Grivei nu rezolvi nimic.

    Incepe sa se prosteasca si Clotilde , o da in populisme.

    Vino cu idei concerete cu modificarea procesului de adoptie al legilor , cu modificarea atributiilor comisiilor parlamentare cu schimbarea timpului de decizie si de labareala cu etc etc.

    Asa cu hai sa facem , sa muncim , sa producem ... am auzit inainte de 89'.
  • +3 (5 voturi)    
    "Parlamentar" nu e o meserie, nu trebuie platiti z (Luni, 20 iunie 2016, 21:10)

    andipetre [utilizator]

    Ideea ca a fi parlamentar e o meserie e extrem de periculoasă pentru democratie. Asta ar insemna realmente sa cream o clasa formata din decidenti politici "de meserie", separati de restul societatii si care nu ar primi in randul ei pe nimeni din afara "breslei". Si-ar forma scoli de "parlamentarism" si i-ar invata prin ele pe toti cei apropiati.

    Parlamentarismul e o contributie inspre comunitate. Eu unul nu as plati-o cu indemnizatii lunare, ci doar strict pentru activitățile depuse in acest rol si tinand cont de restrictiile pe care functia de parlamentar le impune asupra meseriilor parlamentarilor. De exemplu, daca există o incompatibilitate intre a fi parlamentar si meseria persoanei respective, as adauga un bonus la banii dati parlamentarului pentru activitatile concrete, dar nimic in plus. In fond, daca vrei sa fii parlamentar iti asumi o misiune pentru societate, nu trebuie sa o faci pentru bani.

    Sunt dezamagit de populismul ieftin la care se coboara doamna Armand, devine tot mai evidenta orientarea sa neostangista. Din pacate.
  • -1 (5 voturi)    
    Populism. (Luni, 20 iunie 2016, 21:19)

    unTaran [utilizator]

    Atat.
  • +5 (5 voturi)    
    asta chiar are...tupeu.. (Luni, 20 iunie 2016, 21:42)

    exilatul [utilizator]

    cum poti sa ceri unor escroci, pt care singura lor preocupare este de a fura cit mai mult, sa munceasca 40 de ore pe saptamina...mi se pare chiar strigator la cer...
  • +1 (5 voturi)    
    Clotilde, mai bine povesteste despre Franta !!! (Luni, 20 iunie 2016, 22:09)

    Carpi [utilizator]

    La SUA nu te prea pricepi, desi ai studiat in SUA.

    Populatia statului New York este de 20.000.000 oameni si este reprezentata de 213 deputati si senatori statali si reprezinta cam 6,5 % din populatia SUA. Respectand proportile la nivelul SUA de cam 310 mil de oameni, ar fi cam un total de 3300 de deputati si senatori statali. La acestia daca adunam si senatorii si deputatii de la Washington in numar de 535 ajungem la un total de 3835 DEPUTATI SI SENATORI in SUA !!!!. Asa ca 80.834 de cetateni americani revin la un parlamentar al SUA. In Romania 34.000 de cetateni revin la un parlamentar roman.
  • +5 (7 voturi)    
    Hahahahaha (Luni, 20 iunie 2016, 22:41)

    V. Veroiu [utilizator]

    1. Pai parlamentarii aia au candidat ca sa munceasca?!?

    2. Votul de 300 a fost validat si tot a fost ignorat cu succes. Si e votul unei natiuni cu milioane. Credeti ca vor lua in considerare vocea unei singure persoane si aceea femeie?

    3. Pot sa fie si doua camere insa numarul de parlamentari 300. 200 deputati si 100 senatori. Sau 300 intr-o camera.