Declaratia de avere a lui Dacian Ciolos: Premierul are doua locuinte in Bucuresti, o casa de vacanta in constructie si aproape 80 de mii de euro in conturi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iunie 2016, 14:08 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Facebook.com
Premierul Dacian Ciolos detine, potrivit declaratiei de avere publicate pe site-ul Guvernului, un apartament si o casa de locuit in Bucuresti, un teren intravilan si o casa de vacanta in constructie in localitatea Marisel din judetul Cluj, precum si 79.499 de euro si 10.606 de lei in conturi, la banci din Romania, Franta si Belgia.

Dacian Ciolos detine un teren intravilan de 10.000 mp in localitatea Marisel din judetul Cluj, un apartament de 144,63 mp in Bucuresti, o casa de vacanta de 92 mp, in constructie, in localitatea Marisel, si o casa de locuit de 92 mp in Capitala.

Potrivit declaratiei de avere completata in luna mai si publicata in iunie pe site-ul Executivului, Dacian Ciolos a avut venituri de 102.280 de euro - indemnizatie tranzitorie pe un an de la Comisia Europeana, 22.741 de lei - salariu de la Guvern si 12.322 de euro - indemnizatie de la misiunea Bancii Mondiale.

In declaratia de avere publicata in luna decembrie, la inceputul mandatului, Dacian Ciolos avea in conturi 60.789 de euro si 20.447 de lei, noteaza Agerpres.

Valerie Ciolos, sotia primului ministru, a incasat anul trecut 283 de lei de la Asociatia de dezvoltare Agricola Alba Afroda, acesta fiind singurul sau venit, potrivit declaratiei.

Anul trecut, Dacian Ciolos a declarat venituri de 132.400 euro din salariul pe 10 luni de la Comisia Europeana, precum si o indemnizatie tranzitorie de 16.084 euro pe doua luni tot de la Comisia Europeana.

Dacian Ciolos i-a acordat fratelui sau, Sorin Ciolos, un imprumut personal in valoare de 47.820 de euro, se mai arata in declaratia de avere.

Primul ministru nu detine nici autoturism si nici bijuterii sau obiecte de arta a caror valoare sa depaseasca 5.000 de euro.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
3267 vizualizari
  • -26 (32 voturi)    
    Super tare! (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 14:17)

    Lovercraft [utilizator]

    Ca un veşnic bugetar să aibă aproape 100.000 de euro în conturi! Deci se poate! Ghinion pt ceilalţi...
    • +18 (22 voturi)    
      Pai si normal ca poate sa economiseasca (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:15)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Nu are masina de zeci de mii de Euro, sa coste intretinerea mii de Euro pe an, si nu are nici vile de 280 m2, cu sase dormitoare, opt bai si o sera, sa-l coste intretinerea miliarde.
      • -8 (10 voturi)    
        Aşa e, am uitat să adaug cele trei case (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 20:19)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        şi terenul de 10000 de metri pătraţi. Bravo lui, bravo bugetarului!
    • +20 (26 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:26)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      "132.400 euro din salariul pe 10 luni de la Comisia Europeana" Tu ai citit articolul sau ai venit doar la comentat? Bine ca prietenul tau De la A3, Voiculescu, a dat dintr-o bucata un tun de 60.000.000 Euro. Habar nu aveti sa numarati sumele peste suta de mii dar va luati de alea de sub o suta :)))))!
      • -1 (1 vot)    
        Terenul lui Voiculescu (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 23:25)

        Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Mai usor cu tunul dat de Voiculescu! Valoarea de 60 milioane a fost scoasa din condei. Dupa cum vezi, nu a dat nimeni pâna acum aceasta suma pe acel teren.
    • +2 (2 voturi)    
      ??? (Duminică, 19 iunie 2016, 17:32)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Sper pentru tine ca doar provoci si nu esti asa prost! AI idee ce salariul ai in functia de comisar european???? Inteleg ca pentru amarasteanul tinut in ignoranta si saracie de alde dragnea si nastase suma asta pare uriasa, dar casa lui dragnea valoreaza de o suta de ori mai mult si sigur nu are o justificare pentru banii aia! Dar el e aproape de omul din popor, vorbeste pe limba lui, nu are doctorate luate cu multa munca, n-a citit nici capra cu trei iezi si e sincer, ne-a spus clar, daca arestam jigodiile, oamenii nu vor mai avea paine! Bine ca va luati de fundul lui Ciolos, bine ca medicii au sarit la beregata ministrului sanatatii, orice om destept si corect trebuie repede eliminat, Oprea, Ponta, Ontanu si alte hahalere cu IQ 100 (impreuna!!!) sa revina la putere!
    • +2 (2 voturi)    
      ! (Duminică, 19 iunie 2016, 17:36)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Si inca ceva, pentru prostul votant de psd, dragnea e om simplu si cu 17 dolari in cont http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21090799-averea-lui-dragnea-mai-mica-urma-divortului-ramas-fara-doua-terenuri-casa-doua-autoturisme.htm . Mustacioara lui a fost smechera, le-a dat bombonicii si loazelor de odrasle bunuri de milioane de euro si el e sarac si cinstit, fi-v-ar prostia si orbul gainilor sa va fie!
  • +19 (21 voturi)    
    Nerusinatul (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 14:22)

    mitg [utilizator]

    "Primul ministru nu detine nici autoturism"

    Macar un S-Klasse sau un doctorat sa-si ia cat e in functie, daca nu mai mult.
    Sarantocul. Rusine sa-i fie.
    "La valoarea lui ..."
  • +26 (26 voturi)    
    Un sarantoc (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 14:48)

    V. Veroiu [utilizator]

    Comparativ cu greii de la noi. Dar probabil ca are ceva mai important si mai scump: in cap.

    Nastase s-ar plange de saracie cu asemenea avere.
  • +10 (10 voturi)    
    I-ați schimbat poza! (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 15:45)

    comentatordiletant [utilizator]

    Credeți că de grija averii a albit din noiembrie '15?
  • +15 (17 voturi)    
    Dacian Ciolos si Monica Macovei... (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 16:09)

    atoni [utilizator]

    ...doi calici, fara vile, fara averi, fara conturi in Panama... .
  • 0 (0 voturi)    
    Toata Romania e a lui !!! (Duminică, 19 iunie 2016, 19:25)

    Miky113 [utilizator]

    De remarcat: in constructie se mai afla si Canalul Siret-Baragan, si ciotul.Pitesti-Sibiu, si A3 Zalau-Brusel, si inca 2 tzuhaousuri, si echipa Dinamo , ...

    Are omu avere, cemai !