Traian Basescu: Esec jenant la Sofia. Domnul presedinte Iohannis a fost victima unor incompetenti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 17 iunie 2016, 14:20 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Traian Basescu a calificat vizita lui Klaus Iohannis la Sofia drept "un esec jenant", el intreband "Cum a fost posibil ca Presedintele Iohannis sa plece la Sofia cu un obiectiv anuntat, iar la Sofia sa primeasca un refuz public de la bulgari?!" Traian Basescu se mai intreaba, pe pagina sa de Facebook, "Cum au pregatit MAE, MApN, consilierii presedintelui obtinerea acordului Bulgariei? De ce SIE nu l-a prevenit pe Presedinte?".

Fostul sef al statului considera ca "la aceasta ora, Lazar Comanescu, Mihnea Motoc, Directorul SIE, Mihai Razvan Ungureanu, si consilierii de politica externa si cel de securitate nationala nu trebuiau sa mai fie in functii".

Mesajul integral postat de Traian Basescu pe Facebook:

"Esec jenant la Sofia

Presedintele Iohannis a plecat la Sofia avand ca obiectiv sa obtina oficial acordul Bulgariei pentru a se crea o Flota NATO (Romania, Bulgaria, Turcia) la Marea Neagra.

Cum a fost posibil ca Presedintele Iohannis sa plece la Sofia cu un obiectiv anuntat, iar la Sofia sa primeasca un refuz public de la bulgari?!

Cum au pregatit MAE,MApN, consilierii presedintelui obtinerea acordului Bulgariei? De ce SIE nu l-a prevenit pe Presedinte?

Domnul Presedinte Iohannis a fost victima unor incompetenti si a creat un eveniment politic negativ, greu de surmontat din punct de vedere al credibilitatii in interiorul NATO, dar si in interiorul UE.

Un Presedintele nu face o vizita bilaterala pentru a fi refuzat de parteneri, ci o face doar in momentul in care intelegerea este negociata pana la detaliu, iar rostul vizitei este acela de a valida si parafa intelegerea. Altfel, Presedintele este penibil.

In mod normal, la aceasta ora, Lazar Comanescu, Mihnea Motoc, Directorul SIE, Mihai Razvan Ungureanu, si consilierii de politica externa si cel de securitate nationala nu trebuiau sa mai fie in functii."












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
9220 vizualizari
  • +15 (27 voturi)    
    Are dreptate Basescu (de data asta) (Vineri, 17 iunie 2016, 14:38)

    Andradda [utilizator]

    Vizita lui Johannis a fost un fiasco. S-a dus cu surle si trambite la Sofia si s-a intors cu un refuz transant din partea omologului sau.
    Ca de vina or fi toate institutiile amintite de Basescu, ma indoiesc. Dar atat Johannis insusi cat si anturajul sau de resort ar fi putut si ar fi trebuit sa evite aceasta situatie jenanta.
    • -2 (14 voturi)    
      nu mai spune! (Vineri, 17 iunie 2016, 15:10)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ai fost obligata sa-i dai dreptate lui Basescu, ce cartastrofa :D
      Basescu nu are dreptate, doamna @ Andradda; numai dvoastra :P
    • +1 (9 voturi)    
      Corect. Nu e vina lui Johannis (Vineri, 17 iunie 2016, 15:36)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ci vina cuiva din unul din aceste functii. Oricum, insa, penibil. Asa este cand numirile pe functiile banoase se fac pe criterii de cumetrie politica sau reala.
      • +1 (5 voturi)    
        Asa este cand indemnizatiile se tripleaza (Vineri, 17 iunie 2016, 16:27)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        prin ordonanta. Inbuibatii beneficiari se lenevesc. Rezultatele o dovedesc.
      • +1 (5 voturi)    
        Ba nu, are si Iohannis o vina : se cheama (Vineri, 17 iunie 2016, 17:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        culpa in eligendo.

        Vina lui consta in faptul ca nu a stiut sa-si aleaga oamenii, in principal consilierii.
      • -1 (1 vot)    
        completare: (Vineri, 17 iunie 2016, 22:51)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        sau penală (nu în cazul concret discutat aici - cel puțin așa vreau să cred - dar în general în politica și administrația noastre)
    • +2 (8 voturi)    
      "Are dreptate Basescu" ( SI de data asta) ! (Vineri, 17 iunie 2016, 17:14)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Sa nu va indoiti. Marinarul stie ce spune, doar a fost 10 la post.

      Absolut toti cei enumerati de el sunt vinovati, nu de o "situatie jenanta", (exprimarea e mult prea eufemistica), pt ca situatie jenanta a fost cand si-a aruncat Neamtul paltonul pe capota limuzinei), ci de un esec cu "parfum" de fiasco.

      Si ca e vorba de o mare rusine o demonstreaza faptul ca omologul bulgar si premierul bulgar l-au refuzat PUBLIC pe Iohannis.

      Ne putem intreba, bine-bine, n-au mai vrut in mod intempestiv sa isi dea acordul bulgarii, dar de ce nu i-au spus intre 4 ochi : " Domnule Presedinte, scuze , nu se mai poate, nu mai suntem de acord, hai, schimbati-va discursul, zicem ca ne mai gandim, dam un alt scop vizitei dvs, etc,etc ?

      De ce i-au tras-o "in direct si la o ora de maxima audienta" ?

      Andradda, rusinea e imensa !

      Explicatia mea e alta, am spus-o ieri, o repet azi.
      Bulgarii au pierdut un litigiu la Comisia de Arbitraj International de la Paris si sunt buni de plata in fata rusilor cu suma de 550 de milioane de euro.

      Stiind "amanuntul" asta mi se pare perfect plauzibil ca Medvedev, de exemplu, sa fi pus mana pe telefon si sa-l fi sunat pe gospodin PM al guvernului Bulgar si sa-i fi spus : Nu va presam cu plata, poate chiar mai reducem, dar pt asta NIET Flota NATO, in Marea Neagra, "panimaiesi" ? Da, da i-a spus bulgarul rupt de fericire si cand sa inchida telefonul, a intervenit insusi Putin : Dar vreau sa nu stie nimic Presedintele roman, nu-i spuneti dinainte, pt ca vreau sa-l fac de cacao.

      PS. Si asa a si fost... presedintele nostru a fost facut de cacao !

      Deci, nu e vorba de o situatie jenanta, ci de o infrangere politia externa umilitoare si cu consecinte la nivel NATO si UE.

      PPS. Cum iti inchipui de exemplu, ca Iohannis va mai cere UE ca intrarea in Spatiul Schengen a Romaniei sa se faca impreuna cu Bulgaria (Adica noi sa-i asteptam pe ei) ?

      PPPS. N-am nicio indoiala ca la mijloc a fost vorba de mana rusilor !
    • -2 (8 voturi)    
      Hhhahahhahahaa, intre timp iese si (Vineri, 17 iunie 2016, 18:38)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ministrul apararii bulgar si comenteaza ca n-a fost vorba nicio clipa de flota pe Marea Neagra, ci de exercitii militare comune, adica cum a spus si Iohannis ieri si chiar a acuzat un razboi de propaganda. Sper ca asta sa va fie invatatura de minte sa mai puneti botu' la "indignarile" de propaganda ale lui Basescu, care acum isi face de lucru in orice cauze, se ia singur in seama, se-nfoaie ca un curcan, doar-doar l-o crede lumea nevinovat in mizeria aia in care frat-so a luat deja 4 ani de condamnare definitiva cu executare.
      • +3 (9 voturi)    
        NICIDECUM ! (Vineri, 17 iunie 2016, 21:37)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Ministrul bulgar al Apararii a iesit sa dreaga busuiocul, pus de Prim ministrul sau, care cu o zi inainte spuse IN CLAR (declaratia e filmata) ca Bulgaria nu o sa participe la nicio Flota a Marii Negre.

        Asa ca de pus botul, tu l-ai pus, nu Basescu !

        PS. Prea il credeti nascut ieri-alaltaieri pe Base, cand, de fapt, el e "taticul" vostru, al tuturor.

        PPS. In alta ordine de idei,mi-aduc aminte ca la plecarea de la Cotroceni, Marinarul i-a spus lui Iohannis, ca ori de cate ori va avea nevoie de un sfat, poate sa i-l ceara cu incredere, pt ca il va ajuta .

        PPPS. Cred ca a venit momentul !!
        • -2 (4 voturi)    
          Pai, te hotarasti si tu ce zici sau ramane (Vineri, 17 iunie 2016, 23:01)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          asa? deci azi premierul bulgar il pune pe ministrul apararii sa spuna ca s-a inteles gresit si nu e vorba de nicio flota, e vorba de exercitii comune si acelasi premier bulgar ieri spunea ca nu vrea flota in Marea Neagra. Si Iohannis a vorbit clar doar de exercitii comune. Si Base bate campii cu flota si ca nu i-au iesit pasientele lui Iohannis cu flota. Intelegi dihotomia? Nu-i taticu' meu Basescu, n-am nevoie de sugar-baby d-astia purii, hoti si mincinosi. Da' vad ca e al tau si te mandresti cu el. Tot inainte, te va face din ce in ce mai mandru ca-l sustii.
          • +1 (3 voturi)    
            Tu n-ai mai pomenit castane scoase din foc (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 0:33)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            cu mana altuia ?

            Exact asta se intampla zilele astea in Bulgaria.

            Cat priveste al cui tatic e Base, pai al lui Iohannis e sigur.

            PS. Ok, am inteles... pt tine e tatic "vitreg" !
            • -2 (4 voturi)    
              Deci insisti... (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 8:02)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              ministrul apararii iese a doua zi sa-si contrazica seful, sa-l faca mincinos sau cum zici tu? pus chiar de sef? de dragul lui Iohannis? ai lantul de la angrenajul din cap pus invers, in loc sa mearga inainte, merge inapoi. I-ar placea lui Basescu sa fie "taticul" lui Iohannis in vreo privinta, dar, dupa cum se vede, n-are ce sa-l invete, Basescu spune numai prostii, cum a facut-o si-n mandatul lui.
  • +22 (26 voturi)    
    Probabil ca ... (Vineri, 17 iunie 2016, 14:42)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    ... au interpretat gresit consilierii datul din cap al bulgarilor!
    • -2 (6 voturi)    
      Defapt... (Vineri, 17 iunie 2016, 15:16)

      nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      Bulgarii au crezut ca e vorba de o flota sa fie folosita la transportul castravetilor in URSS...
    • +3 (5 voturi)    
      haha! (Vineri, 17 iunie 2016, 16:02)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      ce tare! PS: pentru cine nu stie, bulgarii dau invers din cap la "da" si "nu" fata de romani :))
  • -4 (14 voturi)    
    Deplasare Jenanta? De parca s-a dus in Patagonia (Vineri, 17 iunie 2016, 15:08)

    Carpi [utilizator]

    Are destule treburi Johanis in Bulgaria cu comunitatea romanilor de acolo chiar si fara sa semneze acorduri militare ale cu bulgarii.
    Nu stiu cum are curajul sa faca ,,declaratii internationale'' domnul Basescu, tocmai cand a intrat fratele sau in puscarie 4 ani pentru inselaciune. In mod normal ar trebuii cateva luni sa se ascunda in casa de rusine !!
    • +2 (6 voturi)    
      Ce spui Frant ? (Vineri, 17 iunie 2016, 17:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      Frate-sau e major, a facut ce-a facut, suporta consecintele, raspunderea e personala.

      A...ca unii ati vrea sa nu-l mai vedeti si sa nu-l mai auziti pe Basescu, asta-i treaba voastra, dar nu inventati motive puerile pt a-i baga pumnul in gura.

      Nici eu nu as mai vrea sa il vad si sa il aud pe criminalul de Iliescu (care de exemplu, declara acum ceva timp, ca "deja e prea mult cu reprosurile pe care le fac urmasii celor morti la revolutie si ranitii de atunci, pt ca totusi au trecut 25 de ani", dar n-am ce face : democratia ii permite si inocentului (victimei) si criminalului sa se exprime liber, in egala masura.

      Asa ca omul e liber sa vorbeasca, cu atat mai mult, cu cat este si "pe felie" si are dreptate.
  • +2 (10 voturi)    
    Dupa regula doarme sefu, dormim si noi (Vineri, 17 iunie 2016, 15:19)

    mnicku [utilizator]

    asta-i rezultatul. Ce sa-i faci niste...........incompetenti in frunte cu ficusu. Si-a ales oamenii dupa chipul si stilul lui de somn la "impuse"

    diplomatic, jenant e putin spus, catastrofala lucrare a facut presedentia.
    .
  • +5 (7 voturi)    
    Daca a chiar fost asa... (Vineri, 17 iunie 2016, 15:20)

    andipetre [utilizator]

    Daca a fost chiar asa (desi ma indoiesc, pentru ca lucrurile păreau mai complexe), atunci inseamna doar ca se confirma un fapt pe care europenii l-au inteles deja si nu se mai mira: pe bulgari nu te poti baza, sunt un stat cu naravuri orientale, orientat ezitant dar mai mult catre Rusia.
    • 0 (2 voturi)    
      dA (Vineri, 17 iunie 2016, 17:18)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Bulgaria nu face dacat sa continue dezastroasa politica pe care o au de la cucerirea independentei in 1878 (San Stefano). Nu degeaba au fost supranumiti "Prusia Balcanica". Deja in 1885 se bateau cu sarbii pt Rumelia de Est. In al doilea Razboi Balcanic au fost batuti, in WWI s-au aliat cu Puterile Centrale si au pierdut iar (87.500 morti si 250.000 de refugiati), in WWII s-au aliat cu Tripla Axa, n-au reusit sa semneze tratat cu Aliatii, nu au reusit sa expulzeze trupele naziste din tara asa cum le-au cerut rusii si prin urmare URSS le-a declarat razboi si i-au invadat in sept 1944. Au fost unul dintre cei mai loaiali aliati ai URSS in perioada comunista (vezi articolele din ziarul "Rabotnicesko Delo"). Iar acum.....
  • +4 (12 voturi)    
    Nimic de zis (Vineri, 17 iunie 2016, 15:22)

    ipolitic [utilizator]

    Pe langa faptul ca zice adevarul, postarea e un pic mai mult de atat. Presedintele Basescu sare in apararea presedintelui Johannis, bagand nota de plata in buzunarul consilierilor, ministrului de externe si (!) a lui MRU. Deci presedinte la presedinte nu scoate ochii, doar il dezbraca de accesorii. Ramane de vazut daca Johannis isi va acoperi goliciunea.
  • +3 (13 voturi)    
    vai si amar de tarisoara asta (Vineri, 17 iunie 2016, 15:41)

    tepes [utilizator]

    Dreptate ai Basescule ,de data aceasta.Nu cred ca pampalaul sa faca ceva.Daca bulgarii ne-au dat cu tifla,ce sa mai spun de tarile din vest?Asa arata un om slab priviti la el,si va minunati,acesta este produsul Faceboocului.De mult Romania nu a mai inghitit asemenea rusine in diplomatie.
  • -1 (11 voturi)    
    Dl Basescu... (Vineri, 17 iunie 2016, 15:43)

    astronaut [utilizator]

    e in toate ,in cele ce sunt si-n cele ce maine vor rade la soare ! aveti putintica rabdare stimabile ! nu va- nghesuiti !
  • +1 (1 vot)    
    flota (Vineri, 17 iunie 2016, 17:17)

    nimrod [utilizator]

    Da' daca bulgarului i s-a facut frica in ultimul moment? Cat priveste SIE, cel putin, nu i se cere cam mult?
  • -1 (7 voturi)    
    Mai usor cu critica! (Vineri, 17 iunie 2016, 22:23)

    mihai1986 [utilizator]

    De parca borfasul basescu a avut numai "succesuri"!