Avocatii au ramas cu "superimunitatea". Comisia Juridica a adoptat legea profesiei de avocat in forma ei controversata

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2016, 10:39 Actualitate | Politic

Comisia Juridica din Camera Deputatilor a adoptat marti dimineata un raport de adoptare pentru proiectul de lege care acorda "superimunitate" avocatilor, neaducand nicio modificare in ciuda controverselor si apelului facut de ministrul Justitiei, Raluca Pruna. Raportul a trecut cu 10 voturi "pentru" si doua abtineri.

Proiectul a trecut in comisie fara dezbateri. Deputatul UDMR Mate Andras a propus adoptarea raportului privind proiectul in forma initiala, iar aceasta propunere a fost supusa la vot.

Este vorba de raportul initial adoptat pe 4 mai de Comisia Juridica, detalii aici.  Intrucat acesta a fost criticat, in plen s-a votat retrimiterea la comisie pentru modificari, care insa nu au mai venit.

Proiectul de modificare a Legii profesiei de avocat ofera imunitate avocatilor - in sensul in care procurorii nu au voie sa ridice inscrisuri, sa puna sub sechestru sau sa dispuna confiscarea comunicarilor scrise intre client si avocat, nici a calculatoarelor sau telefoanelor mobile apartinand avocatilor.

Secretarul de stat in Ministerul Justitiei Florin Motiu a aratat ca ministerul isi mentine punctul de vedere initial - si anume ca proiectul ar trebui modificat.

Amintim ca liderul PNL Alina Gorghiu a criticat dur acest proiect, despre care a spus ca este "o aberatie" si ca doreste modificarea ei. Cu toate acestea, la dezbaterile din comisie au existat doar doua abtineri din partea PNL - deputatii Gabriel Andronache si Niculina Mocioi.

"Evident ca vom cere retrimiterea legii la comisie si eliminarea acelor proceduri care favorizeaza imunitatea avocatului. Este o aberatie legea, trebuie reintoarsa, trebuie eliminate acele prevederi", declara Gorghiu pe 16 mai.
Proiectul a fost criticat  de ministrul Justitiei, Raluca Pruna, in fata Consiliului Superior al Magistraturii. Ministrul a aratat ca, in opinia sa, nu se poate ca o profesie liberala, fie si cea a avocatilor, sa se bucure de imunitate absoluta, acest lucru fiind "nemaiintalnit in Uniunea Europeana, cel putin".

"Cred ca nu putem face din niciun fel de profesie liberala, fie si din profesia liberala a avocatilor, o profesie care se bucura de o imunitate absoluta; este ceva nemaiintalnit in Uniunea Europeana, cel putin", a declarat Raluca Pruna, potrivit Agerpres.

Proiectul a fost criticat si de DNA. Adoptarea modificarilor la legea avocaturii "ar avea drept consecinta nulitatea unor probe deja administrate in dosarele Directiei Nationale Anticoruptie, aflate atat in faza de urmarire penala, cat si pe rolul instantelor de judecata", s-a aratat intr-un raspuns transmis de Departamentul National Anticoruptie la solicitarea HotNews.ro.

DNA mai arata ca adoptarea modificarilor ar crea o exceptare a unor categorii profesionale de la aplicarea dispozitiilor Codului de Procedura Penala care trebuie sa se aplice tuturor persoanelor, indiferent de profesia pe care o exercita.

***

Daca modificarile la legea avocaturii vor fi adoptate si intra in vigoare, printre marii beneficiari se numara Dan Sova si Victor Ponta, deoarece unul din efecte ar fi nulitatea actelor procedurale din dosarele in care sunt cercetati in calitatate de avocati, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare inca de anul trecut, cand legea a intrat in dezbaterea Parlamentului.


Potrivit acestora, interdictia impusa procurorilor de a ridica orice comunicari intre avocat si client precum si de a face percheztii informatice transforma cabinetele de avocatura in viitoare buncare bune de ascuns infractiuni, au mai declarat sursele citate.

Procurorii nu au voie sa ridice inscrisuri sa puna sub sechestru sau sa dispuna confiscarea comunicarilor scrise intre client si avocat, nici a "suporturilor de sune, imagine si date", adica a calculatoarelor sau telefoanelor mobile apartinand avocatilor. Asa suna unul dintre amendamentele admise la legea avocaturii depuse de senatorul PSD, Ioan Chelaru, si insusite de Comisia Juridica din Senat. Raportul Comisiei juridice cu aceste modificari a ajuns, marti,i in plen, urmand ca miercuri sa fie votate modificarile la legea avocaturii.

Un alt amendament depus tot de senatorul PSD Ioan Chelaru prevede ca avocatii nu raspund daca nu denunta fapte de coruptie despre care afla in exercitarea profesiei, sunt obligati sa o faca doar in cazurile de infractiuni cu violenta sau terorism.

Cum a explicat la vremea respectiva senatorul PSD amendamentele propuse si, intre timp adoptate, la legea avocaturii:

  • "Acestea (perchezitii informatice - n.r.) privesc anumite raporturi, nu poti sa interzici confiscarea de inscrisuri in general. Se refera la raporturile dintre client si avocat, atata timp cat nu si avocatul este suspect de comiterea unei infractiuni. In prezent nu exista niciun fel de protectie a avocatului, este foarte usor ca avocatul sa devina suspect numai prin faptul ca asista un suspect sau un invinuit. Si am vrut sa fie clara o delimitare din acest punct de vedere si sa asigur o protectie a avocatului care sa isi poata face profesia nu sub presiunea organului de urmarire penala. Daca ulterior se constata ca este complice la o infractiune, fara nicio discutie. Eu nu vreau sa protejez avocatul impotriva legii, eu vreau sa protejez avocatul impotriva abuzurilor, atat. Perchezitiile nu se pot face decat in prezenta decanului baroului sau a unui reprezentant al decanului baroului. Pentru ca am nevoie de cineva neutru. Organul de urmarire penala vine si face perchezitii in urma unui ordin si are un interes, invinuitul sau suspectul are un alt interes, si atunci este nevoie de un organ neutru care sa asigure obiectivitatea acestor perchezitii."

De notat ca autorul amedamentelor anul trecut, in Comisia Juridica din Senat, este senatorul PSD Ioan Chelaru este si presedintele Uniunii Juristilor din Romania. UJR a primit in 2014, de la Guvernul Ponta, statutul de organizatie de utilitate publica, statut din care decurg o serie de avantaje financiare. Senatorul Chelaru a fost unul dintre avocatii lui Sorin Ovidiu Vantu si omul sau de incredere.

Proiectul de lege care aduce o serie de modificari legii privind organizarea si exercitarea profesiei de avocat  a fost inregistrata la Senat in decembrie 2014. Modificarile propuse de senatorul PSD Ioan Chelaru au fost adoptate in Senat, in prezent fiind discutate in Comisia Juridica din Camera Deputatilor. Reamintim ca, daca legea trece de plenul Camerei, urmatorul pas este promulgarea.

De remarcat ca initiatori proiectului de lege sunt, majoritatea, parlamentari-avocati:

Boboc Catalin - senator PNL; Chelaru Ioan - senator PSD (avocat); Chiuariu Tudor-Alexandru - senator PNL (avocat); Corlatean Titus - senator PSD; Dontu Ovidiu-Liviu - senator PSD (avocat); Federovici Doina-Elena - senator PSD; Jipa Florina-Ruxandra - senator UNPR (fost avocat); Miron Vasilica-Steliana - senator PNL (avocat); Nicolae Serban - senator PSD (avocat); Nicula Vasile-Cosmin - senator PSD; Pataki Csaba - senator UDMR; Popa Nicolae-Vlad - senator PD-L (avocat); Sova Dan-Coman - senator PSD (avocat); Tise Alin-Paunel - senator PD-L (avocat); Adam Luminita-Pachel - deputat PP-DD (avocat); Barbulescu Daniel-Ionut - deputat PSD (avocat); Cataniciu Steluta-Gustica - deputat Independent (avocat); Cseke Attila-Zoltan - deputat UDMR; Emacu Gheorghe - deputat UNPR; Fenechiu Catalin-Daniel - deputat PP-DD (avocat); Florea Daniel - deputat PSD (avocat); Ionescu Aurelian - deputat PC (avocat); Iordache Florin - deputat PSD (avocat); Manolache Marius - deputat PSD (avocat); Mate Andras-Levente - deputat UDMR (avocat); Nicolicea Eugen - deputat UNPR; Paslaru Florin-Costin - deputat PSD; Podasca Gabriela-Maria - deputat PSD; Popa Radu Mihai - deputat PP-DD; Stragea Sorin Constantin - deputat PSD




Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9896 vizualizari
  • -12 (20 voturi)    
    degeaba reveniti (Marţi, 14 iunie 2016, 10:45)

    victor L [utilizator]

    cu amanunte, daca veti fi partinitori in a ne spune adevarul din lege.
    • +17 (27 voturi)    
      Nicolicea e semnatar (Marţi, 14 iunie 2016, 11:21)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      pentru talibanul din mine este de ajuns
    • +11 (19 voturi)    
      Chiuariu,Corlatean.Sova,Mate samd= PENALI (Marţi, 14 iunie 2016, 12:13)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Lepre sub scut ??!
  • +35 (45 voturi)    
    singura soluție: (Marţi, 14 iunie 2016, 10:46)

    barbu007 [utilizator]

    STRADAAAA! în număr cât mai mare. pașnic, dar convingător. de ce unii trebuie puși la adăpost de o lege strâmbă? vor urma și alții... așa, pentru a înlătura „discrimnarea”!
    • +26 (38 voturi)    
      Ieșim în STRADĂ ! (Marţi, 14 iunie 2016, 11:07)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      Haideți să ieșim în stradă. Este incredibil cât de slinoși pot să fie acești parlamentari.

      Parlament PENAL, marș la Tribunal !

      Jos imunitatea parlamentară !
      Jos cu deputații și senatorii penali, care au fost protejați de ceilalți parlamentari !
      Jos super-imunitatea avocaților !
      Jos cu Ponta de la Camera Deputaților ! (în caz că îl urcă acolo)
      Jos cu nesimțitul de Tăriceanu !
      Jos cu acțiunile îndreptate împotriva Justiției !
      Jos cu acești parlamentari infecți, majoritatea PSD !
      • -1 (15 voturi)    
        pe cai vitejilor ! (Marţi, 14 iunie 2016, 12:24)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

        ......pazea !
    • +18 (24 voturi)    
      Brute force (Marţi, 14 iunie 2016, 11:55)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      O tara captiva, controlata de interlopi. Asta este Romania. De buna voie nu vor pleca niciodata. Este decizia romanilor cind vor hotari sa fie in sfirsit liberi.
      Cu zeci si sute de mii de oameni in strada, nici Armata, nici Politia, nici Jandarmeria, nici Serviciile, nici Putin si nici Darth Vader nu vor mai sufla un cuvintel. Nu mai suntem in anii '90.
      • -4 (14 voturi)    
        korekt ! (Marţi, 14 iunie 2016, 13:07)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        sa nu miste nimeni !

        anarhia e mama ordinii !
        citat din tatucul mahno.
        stalin a inceput si el ca anarhist...
    • -3 (13 voturi)    
      daca nu gindesti ce-ti mai trebuie cap :( (Marţi, 14 iunie 2016, 12:40)

      underpressure [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      pai ce democratie mai e atunci cind una din parti - procurorul se duce la cealalta - avocatul si vede tot ce-i trebuie pt a distruge apararea. Iesiti din bucla asta cu politicientii corupti. Oricare dintre noi daca e implicat intr-un proces si e aparat de un avocat isi pierde practic orice ce sansa de aparare daca procurourul vine si cotrobaie in biroul avocatului...
      gresesc?
      • 0 (10 voturi)    
        ei n'au nevoie de ..obiect :) (Marţi, 14 iunie 2016, 13:05)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui underpressure

        cat cap iti trebuie sa dai minusuri ?!
        asa combat ei, cu tarie proletara ! :))
  • +31 (37 voturi)    
    totul pentru furt (Marţi, 14 iunie 2016, 10:48)

    rochiri [utilizator]

    totul pentru hotie
    • +5 (5 voturi)    
      motto (Marţi, 14 iunie 2016, 13:20)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Da, asta ar trebui inscris cu litere fosforescente pe frontispiciul Parlamentului Penalilor.
  • +28 (34 voturi)    
    discriminare (Marţi, 14 iunie 2016, 10:51)

    MariusFlorin [anonim]

    de ce mecanicii de la metrou nu au si ei imunitate? sau vanzatorii din piata?
  • -26 (38 voturi)    
    inca o teapa (Marţi, 14 iunie 2016, 10:53)

    Gustav555 [utilizator]

    pe care si-a luat-o Binomul.
    Poate imi spune careva din inteligentii si democratii de pe HN in care tara civilizata se mai asculta convorbirile dintre avocat si client.
    • -8 (10 voturi)    
      Iubiti-l pe John McCain ! (Marţi, 14 iunie 2016, 12:21)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Tzara captiva si bezmetica politic !!!
    • -3 (5 voturi)    
      Glumesti, nu? (Marţi, 14 iunie 2016, 15:26)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Aia din CIA o "asculta" si pe Merkel, iar tu iti pui problema cine asculta convorbirile dintre client si avocat.

      Da' din bucuria ta se vede ce s-a vazut tot timpul: iubirea hotiei si a hotilor. Nimic altceva.
  • +24 (30 voturi)    
    Nu e de mirare (Marţi, 14 iunie 2016, 10:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    CD e o adunatura de hoti si complici la jaf, asa ca e lesne de inteles ca voteaza legi care sa apere interesele avocatilor lot. In Romania hotii voteaza legi pentru hoti.
  • +16 (22 voturi)    
    Vom reveni (Marţi, 14 iunie 2016, 11:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sa tinem minte toate magariile astea si cele viitoare. Impreuna vom anula toate aceste privilegii. Si vom invinge mafia.

    Daca nu credeti, imaginati-va scenariul invers, ca nu vom invinge mafia. Romania captiva in prostie si inapoiere, sub influenta progresului si a lumii civilizate. E un scenariu imposibil. Nici in ultimii 27 de ani nu am stat pe loc, am evoluat continuu, ne-am raspandit pe continent si in intreaga lume, in toate universitatile, ne-am conectat la cultura lumii libere, si nimeni nu ne mai poate izola de restul lumii. Deci scenariul Romaniei inapoiate este imposibil. Caci evolutia Romaniei este obligatorie. De aceea, chiar daca nu stiu cum, stiu insa cu siguranta 100% ca vom invinge mafia. Si vom progresa odata cu restul lumii civilizate.
    • +1 (1 vot)    
      nici italienii, nici americanii (Marţi, 14 iunie 2016, 18:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      n'au invins mafia. numai ca la ei, alegerile sunt cu capul, nu cu burta sau in virtutea obisnuintei.

      inteleg ca prin mafie intelegi ...clasa politica, care, cum zicea herr primar de sibiu, intamplator la cotrocesti, trebuie inoita, de dna, pas cu pas, om cu tovaras. la gramada, 'irar ei sa hie, maica ! e toti otzi !
      • +1 (3 voturi)    
        Ar fi bine (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:14)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Ar fi foarte bine ca mafia sa fie doar in politica. Dar nu asta e grosul mafiei. Esenta mafiei e in administratie, functionarimea. Mult mai multi si mai puternici decat politicieni.
  • +14 (18 voturi)    
    tagma (Marţi, 14 iunie 2016, 11:03)

    zigot [utilizator]

    justitiarilor din parlament;
    mai rau ca in padure, acesti nesimtiti ai justitiei
    cum sa-i respecti?
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha (Marţi, 14 iunie 2016, 18:13)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      sa vedem ce alegeti in toamna.
      ca la bucuresti, aaaaa ?!:))
  • +16 (24 voturi)    
    iarasi sunt favorizati infractorii (Marţi, 14 iunie 2016, 11:14)

    carmen_i [utilizator]

    - vot intr-un singur tur
    - avocatii vor avea superimunitate
    - abuzul in serviciu va fi dezincriminat;
    - incompatibilitatea si conflictul de interse nu vor mai avea nici un efect;
    - se pregatesc noi modificari si la legile sanatatii, astfel incat sa fie legalizat conflictul de interese medical
    In curand infractorii PSD ne vor rade in fata, intrucat vor putea sa fure perfect legal, fara sa se mai ascunda.

    Asa-zisa tehnocratie din prezent va fi data jos si va fi inlocuita de urmatoarea forma de guvernamant - CLEPTOCRATIA. Asta daca nu se intampla vreo minune si poporul va da jos cu forta ciuma PSDista.
  • +18 (24 voturi)    
    liber la mita pentru avocati... (Marţi, 14 iunie 2016, 11:15)

    liviu_ [utilizator]

    ce frumos...
    politicienii astia trebuie omorati (da inainte torturati)
    • +2 (4 voturi)    
      stiam ca avocatii (Marţi, 14 iunie 2016, 18:15)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sunt platiti de client, nu sunt bujetari la stat, sa ia mita.
      precurorii, poate. si juzii mai calca stramb.
      avocatii n'au de la cine, ca sunt angajatii clientului. fiecare cu pretzul sau. :)
  • -16 (26 voturi)    
    e superimunitate in pressa de dezinformare (Marţi, 14 iunie 2016, 11:18)

    nash pandelica [utilizator]

    asa cum si codrutza, dragutza, a facut'o la tv. cu ..asa zisa dezincriminare, un exercitiu exemplar de presiune asupra justitiei...presiune la ccr.
    nu e vorba de o superimunitate, ci de protejarea altor clienti ai aceluiasi avocat, care n'au legatura cu cazul cercetat.
    este normal ca, daca prin lege avocatul nu are voie sa dezvaluie info despre client, aceasta sa fie respectata si de procurori, adica, sa ia de la avocati numai informatiile legate strict de cazul anchetat.
    codrutza si ai sai vor sa puna mana pe toate informatiile detinute de un avocat, atunci cand fac o descindere la avocatul respectiv.
    ceea ce este o incalcare a drepturilor omului.
    nimanui nu'i place ca informatiile despre sine, stiute de avocatul sau, ajunga pe alte maini, fie si ale procurorilor.
    caci, procurorii incalca cu buna stiinta confidentialitatea anchetei si ...dau pe surse, presei de serviciu....
    cum bine stim despre...dezvaluirile pe la tv si pe saituri de ..informatii.
    procurorii sunt, din pacate...aaaa..oameni si ei. cu nevoi, mai puternici sau mai slabi la tentatii...
    romanului ii plac dezvaluirile, mai importante decat sentintele judecatoresti....
    din pacate...
  • +20 (26 voturi)    
    Bravo Ponta. (Marţi, 14 iunie 2016, 11:18)

    ouyang [utilizator]

    Esti ca si scapat pentru mizilicurile invartite cu tovarasu Sova. Bravo natiune de tampiti!
    • -9 (17 voturi)    
      e minciuna marca codruta (Marţi, 14 iunie 2016, 11:42)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      nu este scapat, nici daca este modificata legea cu abuzul de putere. caci nu se pune problema dezincriminarii abuzului de putere, ci o redefinire a ceea ce este abuzul de putere.
      a explicat clar, fenechiu si alti avocati, nu procurori, cum este cu abuzul de putere.
      abuzul de putere facut cu buna stiinta si cu foloase, ramane. ccr nu va dezincrimina, ci va pune in acord legea cu constitutia, astfel ca drepturile omului sa nu fie incalcate.
      adica, cel ce a semnat o hartie, daca n'a facut'o pt. foloase sau a facut'o din nestiinta, din incopetenta, sa nu poata fi incriminat penal, ci pedepsit administrativ.
      • +1 (3 voturi)    
        E o minciuna marca nash-pandelica. (Marţi, 14 iunie 2016, 15:33)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Daca cineva face abuz de putere, fara foloase, atunci nu mai e incriminat? Pai ce ma intereseaza pe mine ca a avut sau nu foloase, atata timp cat a fost abuz de putere. Te intrebi de ce ar face cineva abuz de putere fara foloase? Pai pentru ca are putere si face ce vor muschii lui, fara sa aiba alte foloase decat mandria de a putea face ce vrea.

        Sau:

        "Legea română nu conține obligativitatea întrunirii celor trei condiții enunțate de Băsescu (" trebuie să fie intenție, trebuie să fie încălcarea legii, trebuie să fie folos necuvenit") și, în opinia noastră nici nu ar trebui să o conțină. Să presupunem, de exemplu, că procurorii nu pot dovedi însușirea unor foloase necuvenite dar pot dovedi încălcarea legii cu intenție. Dacă ar fi după Băsescu, funcționarul care a încălcat legea cu intenție nu poate fi acuzat de abuz în serviciu și este considerat funcționar cinstit. În ce fel îmi folosește mie ca cetățean faptul că angajații statului care încalcă în mod voit legea rămân nepedepsiți în funcție?
        • +2 (2 voturi)    
          am gresit, ma gandeam la abuz in serviciu. (Marţi, 14 iunie 2016, 18:17)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          scuze, am gresit.
  • +18 (22 voturi)    
    Meeting de protest dorim (Marţi, 14 iunie 2016, 11:19)

    IoanPaul [utilizator]

    Acum e chiar serioasa treaba. Trebuie sa nu mai stam pe margine. Este nevoie si necesar ca sa iesim in strada. Si de data asta, trebuie sparta buba: parlamentarii trebuie sa demisioneze cu totii. Si cei de la Psd si cei de la Pnl, la fel si cei indpendenti. Gata! Ajunge!
  • +14 (14 voturi)    
    asta a inteles pnl ul (Marţi, 14 iunie 2016, 11:41)

    coloneze [utilizator]

    din votul din 5 iunie. la revedere partid istoric PAAAAAAAAAAAAAAA
  • +12 (18 voturi)    
    ! (Marţi, 14 iunie 2016, 11:42)

    Natasa [utilizator]

    Intrebarea mea este urmatoarea: cei care sunt pro aceasta lege si care dau minusuri pe aici celor care se opun sunt:
    a) foarte prosti
    b) interesati direct ca furturile sa continue si sa nu fie legati
    c) platiti pentru a sta pe net si a face asta

    Cum o dai, din starea de lepre nu ies, din pacate lepre cu drept de vot si de furat! Adica inteleg ca daca esti fiul lui dragnea sau al tampitului aluia de ioan rus, esti disperat sa nu pierzi ce a furat tati, dar in rest cum poti fi atat de ticalos sa accepti asa ceva??
    • -4 (12 voturi)    
      korekt toa'sha natasheka (Marţi, 14 iunie 2016, 12:08)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      cine nu e cu noi, vasazica ca e impotriva !
      citat din marele vostru daskcal.
      deci, n'ai voie sa ai alta opinie.
      asta la prima citire a ...interventiei matale.

      sa nu mai vorbim de fond, ca drepturile omului n'au valoare, in romania ce se coace azi.
      ca pe vremurile bune, de inainte de ciuruirea de la targoviste, cand procuroru' era biciul lui Dumnezeu, mana legii diktaturii...proletariatului. :))

      s'auzim de bine.

      era odata un blestem, cu pompierii pe casa, si procurorii la poarta.:))
      • +4 (8 voturi)    
        ! (Marţi, 14 iunie 2016, 12:48)

        Natasa [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Ironie fina, n-am ce zice, esti tare amuzant! Cand vorbesti de drepturile omului, te referi la ale caror oameni? Ca astia din parlament nu au nicio treaba decat cu ei si cu hotiile lor si ca atare legile nu-s pentru catei! Cand un Dragnea are tupeul de a iesi in fata si de a spune ca daca ii legam pe hoti nu mai avem paine si scoli, despre ce e discutia asta? Ca legea adoptata azi ii protejeaza pe ei, urmeaza cea cu abuzul in serviciu si gata, nastase si iliescu sunt iar dumnezei!
        • +3 (5 voturi)    
          nastase (Marţi, 14 iunie 2016, 13:19)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

          e bine mersi, nedaranjat de procurorii pe care'i sustii, neconditionat.
          iar ilici, sper sa'l tzina Al De Sus in viata, sa auda verdictul final la procesul care taman s'a deschis.

          dragnea e liber datorita procurorilor, care din lene n'au facut dosare pe delapidari, hotel, fonduri ioropene, teldrum....l'au luat pe ...numararea voturilor, iar acum, abuz in serviciu, nu cu hotelul din turnu magurele, unde a ajutat la ...cumparea hotelului la pret de apartament, de taman sotia lui, ci pe niste semnaturi cu protectia sociala....
          nimic care sa'i atinga la avere.

          da, in cazul varanului, pe care nu l'au plimbat in catuse, procurorii au avut o reusita. condamnare la zece ani, cu confiscarea bunurilor insusite ilegal.
          pacat ca n'au mers si la alte matrapazlacuri, ca n'au cercetat ipoteza banilor din conturile ceausescu, pamanturile din judetele calarasi si giurgiu, preluate de la stat pe cand era prin palavrament...

          astea sunt problemele adevarate, nu ca l'au bagat pe mircia, pe accident din betie...
    • -1 (7 voturi)    
      d) (Marţi, 14 iunie 2016, 12:15)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      d) in cunostinta de cauza legat de modul in care functioneaza in tarile dezvoltate relatia dintre client si avocat, respectiv confidentialitatea ei.
    • +2 (4 voturi)    
      natashenka, (Marţi, 14 iunie 2016, 12:35)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      si mai vad, ceva, n'ai luat niciun minus.
      desi meriti, iaca ca cei de care vorbesti nu's postaci, nu se ocupa cu minusuri.
      vad multe minusuri la cei pt drepturile omului, dovada ca ai tai sunt postaci, cu misiune p'acilea. :))
  • +1 (19 voturi)    
    intrebare (Marţi, 14 iunie 2016, 11:43)

    freestyle [utilizator]

    pana acum, in Romania, confidentialitatea relatiei avocat-client putea fi incalcata? pentru ca vad ca prin acesta lege se incearca apararea relatiei dintre avocat si clientul sau . in SUA privilegiul relaţiei avocat - client este sfânt. in Romania nu se poate sa fie la fel?
    • +2 (12 voturi)    
      Pe mine ma distreaza... (Marţi, 14 iunie 2016, 12:06)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Orice se aduce ca noutate sau ar trebui sa functioneze exact ca in SUA, respectiv de unde iau tinerii frumosi si liberi lumina, in Romania nu trebuie aplicat pentru ca impiedica lupta anticoruptie. Daca in SUA de exemplu procurorul sta langa avocat si inculpat tocmai pentru a da imaginea egalitatii intre aparare si acuzare la noi e bine ca procurorul sa fie mai sus in sala de judecata.
      • +4 (12 voturi)    
        si tu acum (Marţi, 14 iunie 2016, 12:40)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        pai procurorul nu mai este acum doar un amarat de avocat al statului. el este ditamai magistratul. se trage de bracinari cu judecatorul.
        • +1 (7 voturi)    
          De la securistul sef citire ... (Marţi, 14 iunie 2016, 14:38)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          "A fost un interviu care trebuia un pic mai atent ... Acum câţiva ani poate nu ar fi sesizat nimeni aceste declaraţii." , a afirmat Hellvig, precizând însă că SRI urmăreşte "procesul în sine", ca "să nu existe persoane - judecători, procurori - care pe drum au uitat că servesc statul român."

          Deci cum? Procurorul este avocatul statului? Pai si cum se poate asigura un proces echitabil atunci cand seful SRI en-titre crede ca si judecatorul (arbitrul) trebuie sa joace in echipa statului? Cumva pe modelul "veţi avea întotdeauna în judecătorul Stanciu un partener de nădejde"?
      • +3 (9 voturi)    
        nici legea nu este despre imunitatea avocatilor (Marţi, 14 iunie 2016, 13:29)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ci pt. apararea clientului.
        in sua functioneaza perfect legea privind respectarea confidentialitatii.
        procurorii nu fac razie la avocat sa'i foloseasca info confidentiale. acolo, procurorii, care, apropos, nu's magistrati, nu au drepturi mai mari decat avocatii.
        la noi procurorii, adica acuzatorii, au drepturi si libertati mai mari decat aparatorii.
        si conf. oricarui precept de lege, orice cetatean are dreptul la aparare, in curtea cu juri, procurorul nu este altceva decat avocatul statului, avocatul care reprezinta acuzare, la egalitate in fata judecatorului si a juriului, cu avocatii apararii.
        si mai este ceva, daca apararea dovedete judecatorului ca nu i'au fost acceptate probe, poate duce la pedpsirea procurorului..
        ceea ce la noi se face numai prin cedo.
    • +7 (19 voturi)    
      In SUA avocatii nu au imunitate (Marţi, 14 iunie 2016, 12:12)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Nicolicea, minti nu nerusinare. Legea domneste peste oricine !!!

      Orice avocat din SUA care incalca legea ESTE urmarit penal cu mandatul emis de un judecator. Din momentul incalcarii legii nu mai exista confidentialitatea relatiei avocat-client.

      Sute de mafioti si traficanti de droguri au fost prinsi tocmai pentru ca NU EXISTA o astfel de aberatie cum promovati voi, scursurile.
      • +3 (11 voturi)    
        mai intai (Marţi, 14 iunie 2016, 12:37)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        te rog sa te calmezi. dupa aceea pot sa confirm si eu ca in SUA se pot confisca inscrisuri sau calculatorul avocatului, dar numai daca acel avocat a incalcat la randul lui legea. daca avocatul isi vede de treaba si doar isi apara clientul, atunci nimeni nu poate sa se foloseasca de cele aflate de el de la clientul sau. daca se intampla asa ceva atunci procesul este declarat nul si acuzatul scapa fara probleme.
        P.S. grija mare la limbaj. de pilda tipul tau de gandire il gaseai inainte de 1989 la cei care lucrau la directia a VI-a a securitatii statului. ei pot fi numiti scursuri? sau au fost colegii tai si nu se cade?
        • +1 (7 voturi)    
          Scursuri? ... E prea bland ! (Marţi, 14 iunie 2016, 15:33)

          neagoe [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          Atat timp cat un partid, parlamentar sau chiar si simplu cetatean considera ca in Parlament pot FACE LEGI cei condamnati penal, trimisi in judecata sau urmariti penal, nu poate cineva sa ne conteste dreptul de a le denumi scursuri.

          Scursurile nu au nimic de-a face cu dreptatea, cu democratia.

          Si, da, toti securistii lui Ceausescu sunt niste scursuri. Acum fac legi dupa legi pentru a-si apara patronii certati cu legea.
          • +1 (1 vot)    
            votati trandafirii ! (Marţi, 14 iunie 2016, 18:23)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

            nici ailaltii nu's mai de soi.
            dintre doi usl'amisti, care domina politica, e greu sa alegi unul bun.
            psd/unpr plus pnl/pdl, usl'am e !
            cum se laudau, la vremuri noi, tot noi....
  • +7 (15 voturi)    
    Dovezi pt Nicolicea (Marţi, 14 iunie 2016, 12:01)

    hot news [utilizator]

    Guran tocmai comentase : "Nu e nevoie sa aleaga, alege domnul Nicolicea, care e acolo in studio, pentru ei", a spus Moise Guran. "Nu domnul Dragnea face licitatiile? Domnul Nicolicea da amnistiile din cand in cand" (http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-21076881-deputatul-psd-eugen-nicolicea-fost-dat-afara-din-studioul-digi-24-dupa-cearta-moise-guran.htm SAU pe YouTube).
    Pe Digi24, un individ solicita acum cîteva zile lui Moise Guran DOVEZI.
    După langaj şi comportament părea un golan. Dar un golan "ajuns".
    Sfidător, suficient şi arogant, încolţit, a adoptat, bine-nţeles aceeaşi "tactică" caracteristică omului superior (în versiunea auto-apreciatoare) a parlamentarului ce se consideră "deasupra" plebei romîne, cenuşie şi supusă. Şi, pe plan legal, superimunitatea pe care o visează şi pe care, teoretic, pot să o impună României neputincioase, chiar poate să le dea această certitudine pasageră.
    Ei bine, iată răspunsul aşteptat. Încă o lege a ruşinii votată fără nici o problemă.
    Golanul se numeste Nicolicea.

    Fără să ştim ce gîndesc cele 80% de abstinenti din populaţie, cert este că restul de 10-15% de procentaje REALE (ce a adus cîrdăşenia primarilor complici în funcţii asigurîndu-le un loc privilegiat acces la prada ce se numeşte România), asigură USLului curajul de a continua, sfidînd orice bun simţ.

    Nu că nu ar fi conştienţi de adevărul despre alegeri, dar praful aruncat în ochii prostimii ("facem ce vrem si cînd vrem") este totuşi preţios şi util pentru, şi mai ales, toamna parlamentarelor.
    Lipsa reactivităţii civice asigură armatei PSDiste spatiu suficient pentru a perpreta în voie sacrilegiul trădării ţarii.

    Şi nu este decît începutul ofensivei USListe încrezătoare în iluzia puterii ce poate zdrobi orice rezistenţă.
    Postacii au ieşit la atac, Ponta vrea răzbunare, Dragnea nu mai oferă găleti şi făină morţilor ci pînea ce-l salvează de cătuşe.

    Romînia în vîrtejul pulsiunilor sucidare...
  • +8 (16 voturi)    
    In STRADA !!! (Marţi, 14 iunie 2016, 12:04)

    neagoe [utilizator]

    Se ridica STRADA si nu o veti mai putea opri. Feresca-va sfantu' de FURIA strazii!

    Dragnea, Nicolici ce veti face, va veti pune militia sa traga in manifestanti?

    Martin Schulz Preamare sef, ori te dezici acum de scursurile astea si iei atitudine, ori esti de-al lor!
    • -3 (15 voturi)    
      daca tot ridicati strada (Marţi, 14 iunie 2016, 12:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      poate faceti si autostrada aia zburatoare ....

      se ridica strada, un mod modern de impunere.
      adica, presiune.

      s'a ridicat, l'a pus pe herr primaru' de la cotrocesti...
      hai, sus cu strada !

      mai bine v'ati fi uitat cu cine votati, sau daca n'ati iesit la vot, degeaba ridicati voi strada....
    • +2 (14 voturi)    
      care strada? (Marţi, 14 iunie 2016, 12:32)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Ceata de frustrati care nu au fost in stare sa se deplaseze pana la cabina de votare?
      Va rade lumea si cu c..ul...
  • +2 (12 voturi)    
    Deșteaptă-te române (Marţi, 14 iunie 2016, 12:34)

    anti_sistem [utilizator]

    Până acum mi-e nu mi-a fost încălcat nici un drept de către nici un procuror! Numai mafioții și corupții se tem de procurori, au nevoie și susțin asemenea legi!
    Și, din păcate, nu prea mai este nimic de făcut... Cel mai simplu mod prin care se putea face ceva a trecut... A fost pe 5 iunie și majoritatea dintre voi l-ați ratat... Ați adormit iar!
    • 0 (0 voturi)    
      adormiti? (Marţi, 14 iunie 2016, 13:15)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui anti_sistem

      Pe cine voiai sa votam? PNL-ul lui Gorghiu & Blaga, amândoi cu dosare pe teava, aia care se laudau pe 16 mai a.c. ca intorc proiectul de lege? L-au intors?
      Hai, zi-ne, pe cine sa votam, daca pe listele partidelor ajung doar oamenii securitatii si pcr-ului criminal si avocatii lor? Lumineaza-ne!
  • +3 (11 voturi)    
    va recomand (Marţi, 14 iunie 2016, 12:50)

    freestyle [utilizator]

    http://www.gandul.info/interviurile-gandul/in-sua-procurorii-nu-lucreaza-cu-serviciile-privilegiul-avocat-client-este-sfant-interviu-cu-joel-shapiro-expert-in-intelligence-15419694
  • -1 (5 voturi)    
    "pas cu pas" (Marţi, 14 iunie 2016, 13:05)

    revo [utilizator]

    He, he, "o altfel de politica"!
    Nici macar nu putem spune ca ne-a mintit, ca ne-a dus cu zaharelul! Am fost anuntati dinainte, cu mare cinism!
  • +2 (10 voturi)    
    din multe postari (Marţi, 14 iunie 2016, 13:17)

    victor L [utilizator]

    observ aceiasi atitudine ca la instalarea comunismului in Romania.
    Asa ajunsesera avocatii atunci, sa se teama de procurori ca de Sa-ta-na.
    Vreti stat de drept si democratie? cititi si meditati:
    http://www.gandul.info/interviurile-gandul/in-sua-procurorii-nu-lucreaza-cu-serviciile-privilegiul-avocat-client-este-sfant-interviu-cu-joel-shapiro-expert-in-intelligence-15419694
    Dar romanul vrea "democratie originala".
    • +1 (5 voturi)    
      lupii paznici la oi (Marţi, 14 iunie 2016, 13:24)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Când legile sunt facute de oamenii lui Vantu si ai Varanului, sa fii sigur ca abia atunci ne indreptam catre reinstaurarea dictaturii, indiferent de numele ei.
  • -5 (9 voturi)    
    Eu propun... (Marţi, 14 iunie 2016, 13:25)

    CornelIlie [anonim]

    ca in cadrul aceleiasi legi sa se schimbe si termenul de avocat cu cel de ortac sau complice. Pentru ca, nu-i asa, menirea avocatiei nu este sa-i asigure acuzatului o judecata corecta si o pedeapsa cat mai blanda ci sa se asigure ca acuzatul scapa cu orice pret chiar daca asta inseamna ascunderea de probe ce ar clarifica situatia!
    OK, dar hai sa numim "Complice legal" in loc de avocat si sa terminam cu sarada asta!
    • +3 (11 voturi)    
      aoleu (Marţi, 14 iunie 2016, 13:48)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui CornelIlie

      adica menirea avocatului nu este sa-l contracareze pe procuror, sa-i desfiinteze probele si sa-si scape clientul, ci doar sa vorbeasca duios si sa faca frumos, sa stoarca niste lacrimi ca in telenovele, doar doar, il indupleca pe judecator sa-i dea o pedeapsa mica clientului.
      probele alea care ar clarifica situatia nu trebuie relevate de avocat ci de procuror.
      ce sistem juridic vreti voi? avocatul sa lucreze cot la cot cu procurorul in folosul acuzarii? nici lui Stalin nu i-a trecut asa ceva prin cap.
      mare-i gradina ta Doamne....
      • -3 (7 voturi)    
        Justitie ca-n filme! (Marţi, 14 iunie 2016, 14:36)

        CornelIlie [anonim] i-a raspuns lui freestyle

        Nu mai aoleu, o rastalmacisi, pai nu-i opreste nimeni nici acum sa faca ce zici tu dar sa ascunzi probe prin computere este ilegal, iar noi despre asta vorbim aici, ce te faci ca nu pricepi. Ba da trebuiesc relevate, doar in gandirea voastra intortocheata ascunderea de probe si minciuna tine loc de justitie. Justitie ca-n filme, LOL.
        • +2 (6 voturi)    
          nu este ilegal (Marţi, 14 iunie 2016, 15:17)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui CornelIlie

          si nu este ca-n filme. ca-n filme este ce spui tu. filme de groaza.
          ceea ce am scris exista deja intr-o tara pe care voi doar o invocati. dar de fapt tare mult va place de maica rusia. justitie cu paru. tatucu spune cine e vinovat, ceilalti il "miruiesc". se scoala unu, care cica e avocat, si zice ceva de bine, poc si pe el. toti trebuie sa lucram umar la umar alaturi de organele de implementare a democratiei avansate. aia iliberala.
          • -3 (5 voturi)    
            Ce ne mai... (Marţi, 14 iunie 2016, 17:45)

            CornelIlie [anonim] i-a raspuns lui freestyle

            place sa luptam cu oamenii de paie. Noi ii facem noi ii trantim de sar paiele din ei. Stalin, Rusia, comunism ... mai ai si alte pisici sa ne arati? Consider o crima condamnarea unui om nevinovat si vreau ca un avocat sa aiba libertatea de a-si apara clientul dar nu vreau sa-i fie complice. Sunt convins ca exista un echilibru in care un avocat poate face parte din actul de justitie fara a i se opune sau obstructiona. A exonera un nevinovat este un act de justitie la fel de (daca nu mai) important ca si condamnarea unui vinovat dar acordarea de privilegii exagerate avocatilor nu serveste acestei cauze.
          • -1 (1 vot)    
            Deci.. (Miercuri, 15 iunie 2016, 12:26)

            CornelIlie [anonim] i-a raspuns lui freestyle

            daca sunt avocat iar un client vine si-mi preda arma crimei iar eu o ingrop in gradina nu fac nimic ilegal? https://www.youtube.com/watch?v=6nZ1DMPWiFI
    • 0 (2 voturi)    
      Completare la postarea initiala (Marţi, 14 iunie 2016, 14:40)

      CornelIlie [anonim] i-a raspuns lui CornelIlie

      Completare " ... o judecata corecta si, in cazul in care este gasit vinovat, o pedeapsa cat mai blanda ...".
  • -1 (5 voturi)    
    Suntem o tara a exceptiilor de la regula ! (Marţi, 14 iunie 2016, 14:08)

    Susufler0 [utilizator]

    Peste tot in lumea civilizata predomina regulile si sunt rare exceptiile, doar la noi e invers : sunt putine reguli dar foarte multe exceptii.

    Si, pt ca au luat amploare infractiunile savarsite cot la cot cu cel care trebuie sa te apere (avocatul), a aparut si "necesitatea" unor exceptii, in asa fel incat cei chemati sa contribuie la realizarea actului de justitie, din partea cealalta a barei, daca "au calcat pe bec" sa nu mai pateasca nimic.

    Pt mine treaba asta trista e-paradoxal- si un pic distractiva, in sensul ca sunt convins ca DNA, va gasi modalitatile pt a-i face sa se toarne unii pe altii pe clienti si pe avocatii lor penali in asa fel incat procurorii sa afle pana la urma datorita denunturilor reciproce si ceea ce nu urmareau sa afle si anume, de existenta unor infractiuni despre care nu aveau cunostiinta pana la acea data.

    PS. Totusi sa fim optimisti. Eu, unul sunt convins ca modificarile aduse legii, nu vor rezista la Curtea Constitutionala, in masura in care ele vin sa apere in mod ilegitim pe autorul unei infractiuni despre care are cunostiinta avocatul ales sau avocatul din oficiu, nu mai vorbesc de cazul in care aparatorii savarsesc infractiuni pt a-si scapa clientii de cercetarea penala.
    • +1 (1 vot)    
      Să nu uităm (Marţi, 14 iunie 2016, 17:37)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... că judecătorii Curții Constituționale sunt numiți politic. Probabil că nicăieri în lume nu se mai întâmplă asta. Originali până la capăt.
      • +1 (1 vot)    
        Curtea Suprema a SUA (Marţi, 14 iunie 2016, 18:39)

        Aerolaur [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Daca nici asta nu e numire politica... "Power to nominate the Justices is vested in the President of the United States, and appointments are made with the advice and consent of the Senate." http://www.supremecourt.gov/about/briefoverview.aspx
        Mai cititi inainte sa scrieti prostii!
        • -1 (1 vot)    
          Pana sa ajung sa-ti citesc ultima fraza, (Marţi, 14 iunie 2016, 20:31)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Aerolaur

          aveam de gand sa nu intervin, desi comentariul tau e criticabil.

          Pozitia de superioritate usor gretoasa afisata insa de tine in final m-a determina sa-ti spun ca nu ai 100% dreptate.

          marki a folosit cuvantul "probabil" iar faptul ca nu a fost bine informat, nu transforma spusele lui in "prostii".

          Pe de alta parte, da, ce grozav ar fii ca judecatorii constitutionali numiti politic in Romania sa se dovedeasca fata de cei care i-au numit, la fel de independenti pe cat se dovedesc judecatorii Curtii Supreme a SUA, fata de presedintii care i-au numit in functie !

          Hai, sa ne citim sanatosi !
      • 0 (2 voturi)    
        Si ca sa ne pastram in nota...si (Marţi, 14 iunie 2016, 18:43)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui marki

        EXCEPTIONALI !
  • -3 (3 voturi)    
    Pentru asta merita sa iesi in strada (Marţi, 14 iunie 2016, 23:47)

    Ochiana [utilizator]

    asta e o lege din categoria "cu dedicatie"