Alegerea primarilor in doua tururi, adoptata tacit de Senat. Proiectul de lege merge la Camera Deputatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 iunie 2016, 16:10 Actualitate | Politic

Alegeri
Foto: Agerpres
Senatul a adoptat tacit, la sfarsitul saptamanii trecute, un proiect de lege care modifica modalitatea de alegere a primarilor, de la unul la doua tururi de scrutin, urmand ca senatorii sa ia act de adoptarea tacita a proiectului de lege in prima sedinta de plen din aceasta saptamana, anunta Mediafax. Senatul este prima camera sesizata, iar Camera Deputatilor este for decizional in acest caz.

Proiectul de lege care modifica articolul 101 din Legea nr. 115/2015 pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale a fost adoptat tacit pe data de 9 iunie si prevede ca pentru functia de primar este declarat ales candidatul care a intrunit, in primul tur de scrutin, majoritatea voturilor valabil exprimate, iar in cazul in care niciunul dintre candidati nu a intrunit jumatate plus unu din totalul voturilor exprimate se organizeaaza un nou tur se scrutin la doua saptamani de la primul tur, la care participa numai primii doi candidati stabiliti in ordinea numarului de voturi obtinute in primul tur, respectiv candidatii aflati in situatie de balotaj. Este declarat ales candidatul care a obtinut cel mai mare numar de voturi valabil exprimate.

''Alegerea primarului intr-un singur tur reduce foarte mult caracterul reprezentativ al rezultatului electoral si scade capitalul de identificare al electoratului cu alesul. Situatia este cu atat mai problematica in cazul unui nivel ridicat de absenteism, care fragilizeaza actul de reprezentare'',
arata initiatorul proiectului de lege, presedintele executiv al PMP Eugen Tomac, in expunerea de motive a proiectului de lege.

Eugen Tomac sustine ca alegerea primarilor intr-un singur tur favorizeaza partidele mari, bine implementate la nivel local si ''penalizeaza partidele mai tinere''.

Termenul pentru dezbatere si adoptare in cazul acestui proiect de lege s-a implinit pe 9 iunie.

Revenirea la alegerea primarilor in doua tururi a fost solicitata in mod repetat de PNL, inainte de alegerile locale din 5 iunie, neconstitutionalitatea alegerilor locale intr-un singur tur de scrutin fiind sesizata fara rezultat la CCR atat de PNL, cat si de jurnalistul Liviu Avram. Alte exceptii au fost ridicate ulterior de mai multi dintre cei care au pierdut alegerile, printre care si Clotilde Armand, candidatul USB la Primaria sectorului 1.










5240 vizualizari
  • +22 (22 voturi)    
    /// (Luni, 13 iunie 2016, 16:16)

    hmara [utilizator]

    Pai asa era si inainte.
    Am ajuns de unde am plecat, doar ca acum s-au vazut cu sacii in caruta.
    • +14 (14 voturi)    
      Asa se face munca (Luni, 13 iunie 2016, 18:18)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Faci o lege apoi ii dai veto, apoi o aprobi tacit, apoi se aplica si apoi o anulezi. Ce anume altceva sa faca acesti oameni toata ziua, ca de afaceri cu statul se ocupa fii, sotii, sotiile, verii, etc.
  • +14 (14 voturi)    
    si-au facut treaba... (Luni, 13 iunie 2016, 16:29)

    liviu_ [utilizator]

    acu pana le sare lumea in cap o dreg...

    vreau so eu o lege in care sa ma lasa sa cumpar gratis ce vreau eu... imi e de ajuns sa fie valabila o zi legea asta
    • +3 (3 voturi)    
      PNL (Luni, 13 iunie 2016, 16:51)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Corect. Și la faza asta cei mai șifonați sper să iasă peneliștii. De ce?
      ”Revenirea la alegerea primarilor in doua tururi a fost solicitata in mod repetat de PNL”.
      Corect ar fi ”MIMATĂ” ipocrit de către PNL. Problema lor că n-au votanți ca pesedeaua, ăia înghit orice.

      Să vedem dacă madam Gorghiu va avea tupeul să se laude cu un scor foarte bun și la toamnă.
  • +18 (18 voturi)    
    Astia isi bat joc de noi (Luni, 13 iunie 2016, 16:38)

    Pac-pac [utilizator]

    De ce nu s-a modificat legea inainte de alegeri?
    De ce CCR si-a bagat picioarele in el de subiect?
    Trebuie sa vina Tomac sa spuna un lucru evident, ca actuala lege conduce exclusiv la situatii aberante cand se poate castiga o primarie cu 10%-15% reprezentativitate?
    • +8 (10 voturi)    
      Rad in hohote de noi si-si bat joc de penelisti (Luni, 13 iunie 2016, 17:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      care i-au ajutat sa obtina cel mai bun procentaj din 1992 incoace.

      PS. Daca alegerile erau in 2 tururi diferenta dintre PSD si PNL era mai mica, asta insemnand ca Liberalii ar fi avut sanse la un scor mai bun (decat cel pe care o sa-l obtina) la Parlamentarele din toamna.

      PPS. Deci, PSD si-a batut joc de absolut toata lumea (inclusiv de "sclavii" lor , UNPR si ALDE)

      PPPS. Si nu-si fac probleme pt peste 4 ani, pt ca, cu astfel de prosti, vor gasi ei atunci altceva ca sa castige din nou, fiindca de-aia se cheama ca sunt urmasii comunistilor, ca ei sunt de stanga : totdeauna comunistii s-au priceput sa insele, sa pacaleasca si i-au avut de clienti, pe cine altii decat pe cei situati la dreapta lor.
      • +7 (7 voturi)    
        Nu va agitati (Luni, 13 iunie 2016, 18:20)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Nu ar fi facut nici unii si nici altii mai nimic. Doar se rotesc pe la butoane de 20 de ani.
  • +4 (6 voturi)    
    Pregatiri de alegeri (Luni, 13 iunie 2016, 16:51)

    GCI [utilizator]

    Pai normal, inainte de a vota primarii au schimbat legea pentru un singur tur. Au dat cu tunu', au castigat.

    Acum cica "asculta" poporu' si schimba iar legea pen'ca vin parlamentarele (vai doamne, noi ascultam poporu').

    La urmatoarele alegeri pentru primari vor propune legea cu un singur tur in care va figura doar un singur partid pe buletinul de vot. Ba inca, pentru reducerea cheltuielilor cu procesul de votare, mai bine ar face doar sondaje de opinie iar scorul cel mai mare = primaru' (sau ministrul, sau presedintele, sau ce vor ei)

    Macar asa mai salvam niste copaci :)
  • +6 (6 voturi)    
    ups (Luni, 13 iunie 2016, 17:00)

    misunel [utilizator]

    1. Alegerea primarilor in doua tururi, adoptata tacit de Senat
    2. Senatul este prima camera sesizata, iar Camera Deputatilor este for decizional
    3. Valeriu Zgonea nu mai este presedintele Camerei Deputatilor
    4. Victor Ponta: Imi depun candidatura pentru functia de presedinte al Camerei Deputatilor

    cate coincidente ...
  • +7 (9 voturi)    
    Sa nu intri peste ei si sa-i bati cu pietre ... (Luni, 13 iunie 2016, 17:26)

    A_Radu [utilizator]

    Dupa ce si-au modificat legea ca sa se asigure ca-si pastreaza pozitiile , acum adopta ceea ce era logic si de bun simt de la inceput ...
    Asta nu mai e democratie ... se cheama teapa cu legea-n mana pentru fraierii din tara asta ...
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocriți nerușinați! (Luni, 13 iunie 2016, 19:56)

    marki [utilizator]

    „Revenirea la alegerea primarilor in doua tururi a fost solicitata in mod repetat de PNL”. Da, dar abia atunci când știau sigur că nu mai e posibil. Altfel, au votat cu nesimțire, alături de PSD, pentru alegeri într-un singur tur. Întâmplător, am văzut lista respectivă cu opțiunile fiecăruia dintre ei. În jur de 10 (zece!) peneliști au votat împotrivă. Și au mai fost patru abțineri.
    Să vă fie rușine, ipocriților! Gorghiu trebuia să zboare de la șefia PNL, a doua zi după aflarea rezultatelor. Dar de unde nu e, nici dumnezeu nu cere...
  • +1 (1 vot)    
    pe banii cui? (Luni, 13 iunie 2016, 22:10)

    N.S. [utilizator]

    se tot schimba legea ciolanului...chiar nu se vede dezastrul din sanatate, educatie, infrastructura, mediu, etc...tara arde si domnii nu mai stiu cum sa mai schimbe legile ca sa castige un partid de hoti sau altul.