Incepe lupta in PNL: autorii infrangerii istorice de la Bucuresti au demisionat, dar dau vina pe Ilie Bolojan, care a castigat Primaria Oradea cu peste 70%

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2016, 12:09 Actualitate | Politic

Ilie Bolojan
Foto: Agerpres
Vicepresedintele liberal Mihai Voicu a anuntat ca sefii PNL din Capitala i-au cerut demisia lui Ilie Bolojan, secretar general al partidului si fost sef al campaniei electorale la locale.

Voicu a sustinut ca Bolojan "nu a performat, a lipsit cu desarvasire din aceasta campanie", si a precizat ca inca nu au primit vreun raspuns la solicitarea de demisie de la Bolojan.

Cererea liderilor perdanti de la Bucuresti vine pe fondul informatiilor ca mai multi lideri liberali din Ardeal vor sa ceara partidului o reforma reala a PNL Bucuresti, reforma care i-ar indeparta de la butoane pe artizanii esecului de la locale din Bucuresti.

Vicepresedintele liberal a anunta si ca toti liderii de partid ai sectoarelor din Bucuresti, cu exceptia Ancai Boagiu, de la Sectorul 2, si-au dat demisia. Potrivit lui Voicu, Boagiu a solicitat sa aiba mai intai cu biroul politic al PNL sectorul 2.

Decizia acestora vine in contrxtul in care si seful PNL pe Bucuresti, Catalin Predoiu, si-a dat demisia imediat dupa locale, in conditiile in care a iesit pe locul trei in competitia pentru Primaria generala.

Prim-vicepresedintele PNL Adriana Saftoiu, al carui nume este luat in calcul pentru preluarea conducerii PNL Bucuresti, spune ca secretarul general al partidului, Ilie Bolojan, nu are de ce sa demisioneze, asa cum au cerut unii liberali, pentru ca acesta a castigat alegerile locale din Oradea, transmite Mediafax.

Adriana Saftoiu a declarat, miercuri, la Digi 24, ca este absurd sa i se ceara demisia secretarului general al partidului pentru ca nu a coordonat campania la nivel national. Ea a precizat ca Bolojan este unul dintre liberalii care au castigat categoric alegerile locale de duminica, obtinand un nou mandat de primar al orasului Oradea. 

In plus, Saftoiu a mai declarat ca secretarul general a anuntat conducerea partidului ca, in momentul in care va incepe campania electorala, se va ocupa de alegerile din Oradea, nu de campania la nivel national.

Ilie Bolojan a castigat detasat al treilea mandat de primar la Oradea, cu peste 70% dintre voturi. El a tras si partidul in sus, atat in oras cat si in judetul Bihor.

La Consiliul Local Oradea, PNL a adunat 57,74% din voturi, PSD - 15,88% si UDMR 14,24%. PNL va avea in noul consiliu 18 reprezentanti, PSD - 5 si UDMR - 4.  

Datele oficiale finale privind alegerile locale in judetul Bihor, conform presedintelui BEJ, judecator Florina Crisan, arata ca PNL a castigat 17 mandate de consilieri judeteni (44,54% din voturi), PSD - 9 (25,23%), UDMR - 7 (18,19%), iar ALDE - 2 (5,3%).

Bolojan a coordonat fuziunea dintre PDL si PNL in majoritatea filialelor din tara, dar liderii din Bucuresti s-au opus inainte de campania electorala implicarii acestuia in Capitala. Rezultatul a fost o infrangere istorica a PNL in Capitala, dar si ostilizarea unei parti insemnate a publicului reformist in urma unei campanii care a inclus defaimarea candidatilor USB si asumarea unor sondaje mincinoase.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13313 vizualizari
  • +33 (35 voturi)    
    tupeul e mare (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:19)

    codo [utilizator]

    molustele astea peneliste au gasit sa se ia taman de cei care au performat. nu bolojan a fost piatra de moara a pnl, dimpotriva, tot voi plantele decorative din prezidiu. lasati locul unora care chiar au ceva de spus si ceva opozitie de facut. gen paleologu care deocamdata vorbeste singur.
    • -16 (20 voturi)    
      A performa (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:08)

      greuladeal [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Ce stiti despre Ilie Bolojan? Ce il califica in functia din partid?
      A castiga o primarie si un judet e altceva decat a coordona la nivel national o campanie. De altfel, mi se pare aiuristic sa coordoneze campania partidului un candidat...
      • +16 (16 voturi)    
        Citind articolul (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:57)

        Engel [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

        am notat ca Bolojan a coordonat fuziunea PNL/PDL in tara mai putin in Bucuresti unde a fost tratat de novice si provincial care n-are a se amesteca in afacerile liberalilor din capitala. Rezultatele se vad. Nu-l cunosc pe Bolojan pentru ca locuiesc de ani buni in strainatate, dar trecand prin Oradea in vacante pot spune ca arata mult mai bine decat majoritatea oraselor din Romania, cu progrese vizibile an de an, chiar daca nu trebuie sa ne amagim ca ar fi "ca-n vest".
      • +9 (9 voturi)    
        greuladeal...spune totul (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:44)

        MPop [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

        Esti total deplasat si iti sugerez sa treci prin Oradea....pe care iti garantez ca o sa o confunzi cu un oras occidental.

        Probabil ca tu traiesti undeva intr-un catun si mananci o supa facuta cu uleiul si faina primita de la PSD!
        • +1 (1 vot)    
          nu-l critica tare, omul nu stie.. (Miercuri, 8 iunie 2016, 20:07)

          Lameea_Cepu [utilizator] i-a raspuns lui MPop

          Si daca in urmatorul mandat Bolojan face doar un sfert din ce a facut in ultimul mandat (dat fiind ca fondurile europene disponibile vor fi mai putine), tot va fi satisfacator.

          youtube.com/user/iliebolojan

          youtube.com/watch?v=sMx3cPbIiI0

          youtu.be/lS2YOD-295I?t=118

          Cu exceptia centralei eletrotermice (aflata in teste) si a aquaparkului (preluat de primarie dar inca nedeschis publicului) toate proiectele care apar "in lucru", in filmele de mai sus, sunt terminate si in folosinta azi. Nimeni nu-i perfect, nici macar Bolojan; si si in Oradea sunt corupti, sabotori (PSD au sabotat pe fata drumul expres !!) si interese ca peste tot dar va doresc un primar ca Bolojan si echipa care au tras tare si au gasit solutii.
    • -14 (18 voturi)    
      A "performat" lui insasi, nu in postura de (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:30)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui codo

      sef de campanie al intregului partid! cine a mai pomenit sef de campanie care sa stea pup numai in localitatea in care candideaza? Si, dupa parerea mea, ar trebui sa se cam sfarseasca cu numirile astea de sef de campanie ale unor politicieni, care se infoaie de zici ca-s numiti imparati, pentru o campanie de 2-3 luni de zile. Sef de campanie e un fel de manager administrator al campaniei, programeaza evenimentele, are grija sa ajunga materialele unde trebuie, d-astea, de ce ar trebui sa fie si politician?
      • +14 (16 voturi)    
        Nu știu cine e Ilie Bolojan (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:51)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        și nici ce a făcut el în campanie. Considerând însă că PNL-ul se laudă cu cele mai bune rezultate în țară mai curând cred că a performat cel răspunzător de toată țara (fără București) față de cei din București.

        Chiar dacă ar fi stat pupăză în Oradea (ceea ce nu știu și nu mă interesează) tot a câștigat ceva în Oradea față de zero în București.
        • +7 (9 voturi)    
          Fii sigur ca nu a stat pupaza... (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:15)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

          ... daca oradenii l-au votat cu 70% si, atentie, au facut-o din 2008 incoace.

          Intamplator, am ocazia sa mai trec prin Oradea o data sau de doua ori pe an si pot sa va spun ca se vede cum se dezvolta orasul, mai ales dupa starea in care a fost lasat dupa revolutie. Acum tocmai si-au facut din fonduri europene un aquapark modern care le concureaza pe cele ale vecinilor din Ungaria (foarte populare si intre romanii din vestul tarii), au drumuri suspendate, centura, spatii verzi, un centru pietonal nou si, din cate imi spun amicii de acolo, toate sunt facute de cand e primar Bolojan.
          • +1 (1 vot)    
            Si ca sef de campanie pe tara (Joi, 9 iunie 2016, 12:50)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            cat de bine a performat?
        • +1 (1 vot)    
          N-a performat ca sef de campanie (Joi, 9 iunie 2016, 12:50)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

          pe tara, asta spuneam.
    • -5 (9 voturi)    
      pleaca ei, vin tot ei (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:42)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui codo

      PNL nu are oameni capabili, asta e adevarul. Cei care pleaca o sa fie inlocuiti cu cei din PDL, care au dovedit mereu ca au cele mai bune strategii de manipulare in masa. La nivel central s-a vazut ca au fost schimbati, la alegerile prezidentiale. E momentul sa fie acaparat PNL si la nivel local.
    • +13 (13 voturi)    
      mai degraba (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:03)

      Cnut [utilizator] i-a raspuns lui codo

      cred ca Bolojan a fost tras in jos de PNL... daca candida ca independent probabil lua 90% si cu o prezenta mai mare la vot
    • +2 (2 voturi)    
      Madame Saftoiu mai lipsea! (Miercuri, 8 iunie 2016, 20:53)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Daca ajunge protejata lui Tariceanu sa conduca PNL Bucuresti, adio si n-am cuvinte mare PNL.
      Presupun ca prima actiune a inteleptilor Dorei, Gigei si ce mai misca pe acolo va fi sa-l demita din partid pe Toader Paleologu, singurul care a avut curajul sa le spuna in fata cate parale fac!
  • +20 (20 voturi)    
    Ce tare (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:21)

    vladf [utilizator]

    Intai a vorbit Alinuta pe post si a spus ca toti, dupa care 2-3 dintre ei au dezmintit.

    Astazi a iesit altul, ca doar nu putea sa iasa din nou Alinuta sa se faca de ras .... mare vuvuzele Alinuta asta.

    Pana la urma si-au dat demisia ieri sau astazi? Sau au fost demisi?

    Tot respectul pentru Boagiu, se pare ca este singura care are ceva in pantaloni dintre toti "liberalii"din Bucuresti.

    Incepe sa semene a comunism, sunt curios ce o sa declare Quintus ...
    • +13 (13 voturi)    
      Quintus? (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:46)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Quintus a declarat ca e bine ca a castigat Firea si nu Nicusor, ca are mai multa experienta ...
      • +8 (8 voturi)    
        Cred ca a mai spus si... (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:13)

        Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Am mai spus si ca ar trebui sa ne fie rusine, noua Bucurestenilor ca am votat masiv in Bucuresti "un partid care nu inseamna nimic pentru Bucuresti" si care nu ar fi putut sa conduca acest oras si pentru ca i-am dat 30% in consilii :))) . Culmea tupeului!
      • 0 (2 voturi)    
        nu cred (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:37)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        link?
        • +4 (4 voturi)    
          Figura lui Quintus spune tot! (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:58)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

          http://www.gandul.info/politica/quintus-elogiu-pentru-firea-daca-iesea-dan-cum-il-cheama-sa-ma-ierte-dumnezeu-15446641
      • +4 (4 voturi)    
        Quo vadis PNL? (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:20)

        SocruLuGorghiuSiDragnea [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Quintus nici nu stia cum il cheama pe Nicusor, unul din candidatii principali pentru Bucuresti. Cum as putea sa iau in serios ce spune?

        Alte mari dezamagiri:
        - sondajele invocate de Sulfina Barbu si Predoiu, clar false
        - iesirile lui Cezar Preda, "iepurasul cu urechile lipsa" al conducerii PNL care s-a trezit vorbind in ziua alegerilor in numele lui Iohannis numai ca sa fie dezmintit de administratia prezidentiala
        - refuzul renumararii voturilor pentru Sectorul 1, cu manariile dovedite statistic, pentru care refuz a votat si echipa PNL
    • +4 (4 voturi)    
      Dar ati auzit-o de la criza economica spunand (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:58)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      vre-o propozitie ? De sustinere/critica a unei decizii a partidului (oricare pdl/pnl) de peste 6 ani? Despre directia lui ? Ati vazut-o pe ea sau pe alt fruntas pdl/pnl in sustinerea campaniei 2014 sau 2016 ?!
  • +27 (27 voturi)    
    Insuficient (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Gorghiu si Blaga trebuie sa plece - ei sunt artizanii blatului mai mult decat evident cu PSD!
    • +11 (11 voturi)    
      Si Biroul permanent sau Marea adunatura nationala (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:53)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      care decide totul in partid si ai carui membrii nu apar nici pe site-ul partidului !!
  • 0 (6 voturi)    
    dar Boagiu de ce nu? (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:23)

    basilicus [utilizator]

    ea e altfel?
    • +2 (4 voturi)    
      Eu cred ca chiar este (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:00)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui basilicus

      Analizand la rece chiar este.

      In pirmul rand este femeie, in al doilea rand a mai facut cate ceva prin tara asta spre deosebire de altii, in al treilea rand vad ca este singura care are coloana vertebrala ........ si nu in ultimul rand toti ceilalti presedinti erau numiti de catre centru acum 3-4 luni pe cand ea cred ca a iesit presedinte prin vot acum cativa ani .....
      Astia au fost 3 luni presedinti dupa care si-au dat demisia .... ea a fost aleasa presedinte .... sau cine mai stie, banuiesc ca din acest motiv se consulta si cu cei care au ales-o.
      Mie cel putin asa imi da impresia.
  • +10 (12 voturi)    
    Pff (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:33)

    Trojan.H [utilizator]

    Partidul Stan si Bran.
    • +6 (6 voturi)    
      Va rog ! Stan si Bran in cuseta, cand cei doi (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:51)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      se imbracau cu aceeasi pijama !
      Asta ar fi varianta Quintus.Adica usor defazata, pozitiva...
      Varianta realista e ca 1+1=0 adica o organizatie la fel de mafiota ca cealalta in care nimeni nu patrunde la varf, nimeni nu e avansat pentru merite, profesionalism, viziune ci numai pe "finantare" directa sau a grupurilor din spate decat in caz de cataclism -cum se face cu Saftoiu acum pentru putin timp. Ca si Predoiu ea nu va avea nici un cuvant de spus despre strategia , directia partidului !!
  • +12 (12 voturi)    
    Sigur, Bolojan e de vina (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:43)

    MPopa [utilizator]

    PNL incepe sa semene tot mai mult cu PSD. Liderii isi dau seama ca risca sa fie maturati de prestatia dezastruoasa de la alegeri si au inceput sa-i atace pe cei care ar putea sa le ia locul. Bolojan e tinta evidenta, are sanse sa ajunga presedinte daca se face un congres al partidului. De aceea inclin sa cred ca Blaga, Gorghiu si ceilalti vor copia metoda Dragnea si vor amana congresul cat mai mult posibil.
    • +9 (9 voturi)    
      Ati uitat de USL? (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:15)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Normal ca a inceput sa semene, doar cine se aseamana, se aduna.
  • +11 (11 voturi)    
    Pai...e normal (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:47)

    IancuJianu [utilizator]

    In partid trebuie sa ramina numai penalii... ca-n PSD.
  • +14 (14 voturi)    
    Cam greu de inteles (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:50)

    Andradda [utilizator]

    "Bolojan a coordonat fuziunea dintre PDL si PNL in majoritatea filialelor din tara, dar liderii din Bucuresti s-au opus inainte de campania electorala implicarii acestuia in Capitala"
    Deci, sefii PNL s-au opus implicarii lui Bolojan in campania de la Bucuresti, iar astazi, surpriza, de vina este Bolojan ca PNL a pierdut alegerile in Capitala.
    Cu asa o logica a PNL-istilor de la conducere, n-ar fi deloc de condamnat acest Bolojan daca renunta la PNL si se duce incotro vede cu ochii, la PSD, la UNPR sau cine mai stie pe unde!
  • +11 (11 voturi)    
    Tupeu (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:56)

    red.herring [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred cum Gorghiu si Blaga arunca cu gunoi in toata lumea, fac si desfac demiteri, dar nu vad ceea ce e evident pentru toata lumea, ca demisiile lor sint cele pe care le asteapta toata lumea.
    Madam Gorghiu mai bine si-ar vedea de alaptatul bebelusului ei intr-o pauza binemeritata.
    Cit despre Blaga - mi-e greu sa vad o pozitie in care sa isi dovedeasca utulitatea.
    Cum spunea cineva pe aici pe forumuri zilele trecute, macar Iliescu si Nastase erau penali, erau corupti, dar totusi, aveau stofa de politicieni.
    Despre acesti Stan si Bran ai PNLului nu stiu daca sint penali si/sau corupti (desi despre Blaga ar umbla vorba, de Alinuta nu stiu, dar sotul ei este afectat de niste acuzatii legate de subminarea economiei nationale prin atac asupra leului). Insa stiu sigur ca sint penibili ca politicieni. Cum spunea un prieten grec despre Tipras, "asta maximum ar merita sa fie director de scoala". Cam asa ii vad si eu pe sefii PNLului - director de scoala Alinuta, iar me Blaga, hai sa spunem, administrator de Centru comercial, Cam asta ar fi limita maxima a competentei lor.
  • +4 (6 voturi)    
    looserii cu gura mare (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:00)

    oradean [utilizator]

    Parca i-a atentionat Bolojan la congres sa nu mai faca a doua gafa cu catindatul la primaria Bucuresti, iar ei au mai facut totusi inca doua. Si-acuma, dupa ce am pierdut lamentabil, ca te pomenesti ca vor sa conduca si PNL-ul. Bolojan trebuie sa preia pe bune si oficial haturile partidului. Altfel, PSD-ul va fi din nou la guvernare in decembrie.
  • -7 (9 voturi)    
    sa se separe! (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:00)

    Codruta N [utilizator]

    Sa-si vada fiecare de treaba lui si de "performantele" lui: pedistii in PD (si in grupul PPE) iar penelistii in PNL (si inapoi, acolo unde e locul, in grupul ALDE)!
    Strutocamila asta i-a facut sa piarda si pe unii si pe ceilalti!
    Sa se separe, sa-si insanatoaseaca partidele si sa faca opozitie "pe bune"!
    Si cu timpul vor vedea, fiecare, pe ce alegatori pot conta si cum pot sa raspunda asteptarilor acestora! ;)
  • +4 (6 voturi)    
    Conducerea (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:43)

    takada [utilizator]

    In Bucuresti am asistat la un mare Blat intre fostii si actualii securisti ai Romaniei.
    Tot ei vor ingropa definitiv PNL pentru a-si face intrarea in partidul rosu unic.

    In Transilvania sunt oameni cu capul pe umeri,alt aer,alta conceptie de viata,de aceea Boc sau Bolojan au obtinut inca un mandat de la cetateni.

    Mutam capitala tarii la Cluj sau lasam in continuare Bucurestiul sa fie calcat in picioare de gloatele de needucati si asistati social?
  • +5 (5 voturi)    
    Oradea lui Bolojan (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:56)

    Alfabetix [utilizator]

    pare foarte bine din afara! Directie coerenta, dezvoltare, investitii, infrastructura, agrement, ordine si curatenie, omul pare un bun gospodar.
    Ar trebui un oradean neaos sa ne spuna o parere.
    • +7 (7 voturi)    
      mda (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:21)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      E un gospodar ok. noua bihorenilor nu ne prea pasa de genul asta de istericale de la 'centru' asa ca nu voi comenta faza. ar fi mai bine sa-l lase in pace sa-si vada de treaba in urbea lui ca o face binisor si nu prea are timp sa le explice celorlalti ca a fi serios e cea mai buna campanie. in concluzie, mai avem mult ca judet pana ne aliniem cu europenii dar ca oras, Oradea sta ok.
  • +2 (6 voturi)    
    Ardeleni vs regateni si mitici ! (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Asa e de cand lumea aici, pe malurile Dambovitei, fata de lumea de dincolo de Carpati !

    Incompetentii (in cazul acesta imbraca haina regatenilor dar in special a miticilor), vor sangele ardelenilor, care fac figura de competenti, dupa aceste alegeri. Deci, sa "moara" (adica, sa plece din functii, chiar din partid, ori din politica) aia care au facut treaba, nu nevolnicii, netrebnicii, looserii !

    PS. Bravos, Natiune, imi place ! Tineti-o tot asa, ca dupa alegerile din toamna nu veti mai putea sa constituiti nici macar grupuri parlamentare la Senat si in Camera si o sa le cereti ajutorul lui dom' senator Turcescu si lui dom' deputat Izdescu de la PMP, pt asta !

    PPS. Mai vorbim !
    • +1 (1 vot)    
      Romania. (Miercuri, 8 iunie 2016, 21:04)

      MariusGabriel [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      Romania are o tara vecina si prietena care s-a destramat pentru acelasi motiv si anume banii, este vorba despre RSF Iugoslavia care datorita faptului ca regiunile cu o autonomie sporita (Croatia, Slovenia, Bosnia Hertegovina) nu au mai vrut ca banul muncit de ei sa il trimita la Belgrad ca sa dispuina sarbii din conducerea centrala de el si au ales sa se separe de Serbia chiar si cu pretul unor razboaie care au produs mari pagube si pierderi de vieti omenesti.
      Noi romanii suntem mai mamaligari si asta s-a vazut dupa cum am suportat regmul dictatorial Ceuasescu dar daca lucrurile vor evolua intr-o directie gresita s-ar putea sa urmam si noi acelasi scenariu mai ales ca sunt destui care abia asteapta asta.
      • -1 (1 vot)    
        pentru ce-ti pui cenusa-n cap? (Joi, 9 iunie 2016, 10:39)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui MariusGabriel

        Romania este tara din Estul Europei cu cea mai lunga rezistenta armata anticomunista.

        Oricat se spune de regimul Ceausescu, acesta nu era la fel de strict ca si cel din Germania de Est.
        Facea politie politica si era represiv dar in nici un caz la nivelul celui German.

        Eu nu cred ca Romania este o tara de mamaligari dar sunt multi care cred asta si nu stiu pe ce se bazeaza aceasta idee falsa.
  • -3 (3 voturi)    
    se musca lupii intre ei (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:05)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    psd castiga
    payback time
  • +3 (3 voturi)    
    Eu o sa am incredere in PNL... (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:36)

    andipetre [utilizator]

    ... doar arunci cand din el or sa dispara personajele sinistre gen Gorghiu, Blaga, Nicolaescu etc. Dar deocamdata vad ca PNL se intoarce impotriva celor cativa oameni cat de cat ok pe care ii mai are. Acum se leaga de Bolojan, maine il injura pe Boc, poate il gasesc si pe Robu vinovat de ceva, de ce nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Ilie Bolojan. (Miercuri, 8 iunie 2016, 20:58)

    MariusGabriel [anonim]

    Ilie Boojan ar trebui sa fie presedintele acestui partid PNL si nu sa se ceara demisia lui si asta pentru ca acest om a castigat primaria Oradea cu peste 70% si tot datorita lui PNL a obtinut cel mai bun scor la consiliul local Oradea si la Consiliul Judetean Bihor. Cred ca in Bihor PNL-ul a obtinut cel mai bun scor din tara si asta datorita lui Bolojan.
    Actiuala conducere a PNL Gorghiu, Blaga, Nicolaescu, Atanasiu, ..., ar trebui sa faca pasul inapoi si sa lase locul unor oameni capabili care au demonstrat ca au realizat ceva pana acum in viata.lor profesionala pentru ca fara aceasta schimbare PNL-ul in conditiile apartiei partidului USR al lui Nicusor Dan va obtine niste rezultate slabe la toamna la algerile parlamentare.
  • +1 (1 vot)    
    Toti, mai putin cine trebuie! (Joi, 9 iunie 2016, 11:07)

    c. codreanu [utilizator]

    Cine trebuie nu a demisionat, se tin de scaune - au nevoie de laxativ? Au ingropat tot ce mai ramasese, este un dezastru care se adanceste, iar noua ni se ofera iluzia ca votam... intre cateva rele, pe care tot politicienii le-au creat! Au murit oameni, multi tineri, tati si fii si frati - in '89 si la Mineriade... Pentru CE? Pentru ASTA?!
  • +1 (1 vot)    
    Bolojan (Vineri, 10 iunie 2016, 1:51)

    Tavi68 [utilizator]

    Sunt oradean. Sincer, incep sa cunosc sentimentul de mandrie si de bine de vreo doi-trei ani incoace, de cand observ cu ochii unui om simplu, transformarile prin care trece orasul nostru, de cand primar e Bolojan. Interesant e ca a reusit sa faca aceste transformari din 2008, de cand a inceput criza si stau cu intristare sa ma gandesc prin ce ”ev mediu” am trecut din 1990 pana in 2008, cand primari ca Petru Filip, actualmente senator, si Mihai Sturza, n-au facut absolut nimic, decat doar pentru ei, iar orase ca Timisoara, Arad, Cluj, s-au dezvoltat, facand o discrepanta ce nu mi se parea normala, chiar daca doua dintre ele sunt mai mari. Traiesc un sentiment ambiguu, as vrea sa ramana concentrat, el si echipa lui pe Oradea, as vrea sa aiba parte si tara noastra de gospodari precum a fost el pana acum... Mai tin minte ca, si cand a fost sef la RAAPPS, era sa dea afara din vilele statului cateva somitati ale vremii, ceea ce mi s-a parut un deja-vu legat de D.N.A.-ul de azi.Sunt un om simplu si da, imi place sa vad ca ”oameni” cu averi imense, cladite pe furtul tarii noastre sunt in sfarsit placați de cineva, cand incep, in sfarsit, sa le fie si lor frica. Iar ca sef de campanie a reusit sa ”liberalizeze” peste 30% din tara asta, asa cum s-a dus ea la votare, iar ca Bucuresti-ul a cazut, chiar imi pare rau, dar elitistii de acolo, au incremenit pur si simplu, nefacand,decat sa-i ceara demisia. Sa se mai gandeasca. No, cam atata.