PNL cauta sef la filiala Bucuresti, dupa demisia lui Predoiu: Busoi, Atanasiu si Saftoiu, variantele luate in calcul

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 19:21 Actualitate | Politic

Adriana Saftoiu
Foto: AGERPRES
PNL se reuneste miercuri in cadrul Biroului Permanent National pentru o analiza privind alegerile locale. Liberalii cauta un nou presedinte la filiala PNL Bucuresti, dupa demisia lui Catalin Predoiu din aceasta functie, ca urmare a rezultatelor proaste in Bucuresti, iar printre variantele luate in calcul se numara europarlamentarul Cristian Busoi si prim-vicepresedintii Teodor Atanasiu si Adriana Saftoiu, au declarat surse din partid pentru HoNews.ro.

Numele Adrianei Saftoiu a mai fost vehiculat si pentru candidatura la Primaria Capitalei inainte de numirea lui Marian Muntean.

Saftoiu a declarat luni, la RFI, ca Predoiu nu este singurul care trebuie sa isi asume esecul PNL de la Capitala si ca "probabil" vor fi si alte demisii la varful partidului.

Europarlamentarul Cristian Busoi a fost primul candidat al PNL la Primaria Capitalei. Acesta s-a retras din cursa in februarie, lasandu-l in locul sau pe Ludovic Orban, desi in sondajele interne cei doi aveau acelasi scor. Busoi a mai condus filiala Sectorului 1, preluata inainte de alegeri de deputatul Mihai Voicu.

In ceea ce il priveste pe Atanasiu, acesta a mai condus filiala, insa nu ca presedinte unic, ci in tandem cu copresedintele Anca Boagiu, inainte ca in aceasta functie sa ajunga Predoiu. Atanasiu este cel care l-a adus pe Marian Munteanu dupa retragerea lui Ludovic Orban si cel care i-a fost sef de campanie candidatului de doar o saptamana.

O decizie in acest sens va fi luata miercuri la Biroul Politic National al PNL, de la ora 15.00.


Citeste mai multe despre   









1479 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    Daca doar astia trei sunt, atunci "raul cel mai (Marţi, 7 iunie 2016, 19:53)

    Susufler0 [utilizator]

    mic" poarta numele de Saftoiu !

    PS. Dar parca mai conteaza cata vreme in fruntea partidului s-a cocotat cuplul biela-manivela "Alinutza si Vasile !
    • +2 (2 voturi)    
      Iar Atanasiu, carciumarul si submediocrul Busoi? (Marţi, 7 iunie 2016, 21:40)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Atanasiu este groparul PNL, mark my words! ce mutare imbecila rau de tot numirea lui Munteanu! De unde veniti uratzilor, din grote?
      • +3 (3 voturi)    
        Va dati seama ce de plans a ajuns PNL, (Miercuri, 8 iunie 2016, 1:47)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        daca din intreg bazinul de cadre al filialei din Bucuresti , abia au reusit sa extraga cu cu chiu cu vai 3 nume dintre care va fi ales viitorul sef pe Bucuresti !

        Daca ar fi dupa mine, eu l-as alege pe Theodor Paleologu.

        Cel putin, daca tot este sa se duca de rapa Partidul, atunci macar sa se duca cu clasa, cu staif, cu foc de artificii si sampanie frantuzeasca, nu cu vin spumos din care e obisnuit Athanasiu sa bea.
        • 0 (0 voturi)    
          Acum vor sa-l excluda, cum a fost Zgonea (Miercuri, 8 iunie 2016, 20:25)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          din PSD. Astia sunt adevaratii urmasi ai lui ceasca. Ei si cu PSD.
          • +1 (1 vot)    
            Pai, cum s-a ales praful de Ceasca si de (Miercuri, 8 iunie 2016, 23:03)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            PCR, asa o sa se aleaga praful si de Blaga, Atanasiu, Petrache, Gorghiu si de marele PNL, daca o sa continuie tot asa !
    • +1 (1 vot)    
      In conducerea pnl..... (Miercuri, 8 iunie 2016, 6:07)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ...nu exista in acest moment decat raul mare !Se pare ca singurul liberal cunoscut si cu mintea intreaga este Toader Paleologu.
      • +1 (1 vot)    
        Aferim ! (Miercuri, 8 iunie 2016, 11:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        Cel mai idealist liberal, este si cel mai potrivit sa schimbe imaginea PNL in Bucuresti.

        Dar or sa-l haleasca Atanasiu si cu Blaga !
  • 0 (6 voturi)    
    Dau anunț la mica publicitate. (Marţi, 7 iunie 2016, 20:13)

    asavreau [utilizator]

    PNL după alianța toxică cu PSD nu-și mai revine.Pe PSD i-au ridicat,dându-le un aer de noblețe,în schimb liberalii par leșinați,nu mai au vlagă.La București au pierdut și datorită primarului interimar Sava care sa comportat lamentabil.De râs sunt liberalii care a luat un primar pesedist în funcție să-l propună în continuare primar.Pesediștii au propus un doctor de felul lui liberal și au câștigat.Adică USL funcționează.Asta trebuie să rezolve liberalii- să demonstreze că nu mai sunt usele.De aia nu a ieșit lumea și nu ia votat.
  • -1 (1 vot)    
    doar in RO (Marţi, 7 iunie 2016, 22:03)

    CRMS [utilizator]

    Doar in Romania una ca Saftoiu pe care au prins-o tabloidele cu amantul iar apoi si-a ridicat fustele in cap dupa ce a plecat de la Cotroceni poate ajunge om politic important intrun partid liberal.
  • 0 (0 voturi)    
    E o gluma, sper! (Marţi, 7 iunie 2016, 22:24)

    SocruLuGorghiuSiDragnea [utilizator]

    Saftoiu cea cu sondajul ce indica 30% avans pentru PNL la Bucuresti? Dati-mi si mie ce a luat Alinuta ca sa i se limbe plimba-n gura.
  • 0 (0 voturi)    
    La vremuri noi, nume noi (Miercuri, 8 iunie 2016, 9:36)

    Arminius [utilizator]

    Vantul schimbarii in PNL Bucuresti pare ca nu e nici macar briza. Trei, Doamne, si toti trei...fas (de ras). E clar ca singura sansa a PNL-ului este Nicusor Dan. Sa nu apuce sa-si faca filiale in tara. Cluju', se aude?
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:20)

    stos [utilizator]

    Adică, selecția este simplă: poponar, șprițar,țigan.
    Care să fie?