Dragnea: Trebuie o analiza serioasa asupra sistemului electoral, sa avem alegeri la cinci ani

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2016, 18:02 Actualitate | Politic

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat marti, la Giurgiu, ca trebuie o analiza serioasa asupra intregului sistem electoral in Romania in asa fel incat alegerile sa se organizeze doar din cinci in cinci ani, transmite Agerpres.

"Eu vreau ca dupa alegerile parlamentare, incepand cu anul 2017, sa generam o dezbatere si o analiza serioasa asupra intregului sistem electoral din Romania, pentru ca avem presedintele de tara ales din doua tururi, Parlamentul ales pe lista, primarul ales dintr-un tur, presedintele de consiliu judetean ales dintre consilieri. Eu raman la propunerea sa ne strangem toti (n.r. intreaga clasa politica), sa modificam Constitutia si, printre alte lucruri importante, inclusiv regionalizarea si reorganizarea administrativa, sa modificam mandatele in asa fel incat sa avem in Romania alegeri doar din cinci in cinci ani, pentru ca asa cum este sistemul de alegeri la noi acum nu poti sa ai cinci ani de zile de pauza, de liniste, ca sa poti sa construiesti ceva, atat intr-o localitate, cat si la nivel national. Sper sa se inteleaga lucrul acesta, dar anul viitor este anul in care putem face aceasta dezbatere, nu in mod neserios si brutal cum voiau liberalii sa modifice legea cu doua saptamani inainte de alegeri, asa ceva nu se poate", a spus Dragnea, aflat la Giurgiu pentru actiunea de lansare a candidatilor organizatiei PSD Giurgiu la alegerile locale.










1110 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    I-auzi, bai, condamnatule (Marţi, 31 mai 2016, 18:07)

    mitg [utilizator]

    N-ai vrea sa declaram PSD cu Dragnea-n frunte partid unic?
  • +5 (5 voturi)    
    Asta presupune modificarea Constitutiei (Marţi, 31 mai 2016, 18:20)

    Sparafucile [utilizator]

    Ceea ce mai atrage un risc pentru clasa politica . Ce risc ? Ca a noastra Curte Constitutionala sa valideze o noua Constitutie numai daca se introduc in ea si prevederile referendumului din 2009 privitor la Parlamentul unicameral . Pe motiv ca un referendum nu este un sondaj de opinie ci o forma constitutionala de manifestare a suveranitatii poporului . Totusi , nu putem sa nu ne punem intrebarea : ce l-o fi apucat pe Dragnea ?
  • +5 (5 voturi)    
    Propuneri penale (Marţi, 31 mai 2016, 18:28)

    Pac-pac [utilizator]

    De ce sa nu fie alegeri la 3 ani? Sau alegeri la 2 ani pentru reconfirmarea celor alesi initial?
    • 0 (0 voturi)    
      in congresul american (Marţi, 31 mai 2016, 20:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      la camera inferioara, camera reprezentantilor, alegerile sunt din 2 in 2 ani.
      la senat, din 6 in 6 ani. o treime din senat se reimprospateaza la fiecare doi ani.
      deci, in sua sunt alegeri parlamentare la fiecare doi ani.
      toate alegerile, indiferent ca sunt pt. parlament, sau locale, se desfasoara, de fiecare data, in aceiasi zi: a doua marti dupa prima luni din noiembrie.
      zi de lucru, la mijlocul saptamanii, in luna fara prea multe concedii. deci, toata lumea e acasa.
      angajatorii acorda angajatilor cateva ore libere, de la munca, pt. a'si exprima dreptul la vot.
      la vot merge cine s'a inscris pe listele electorale.
  • 0 (0 voturi)    
    5 ani da! (Marţi, 31 mai 2016, 19:04)

    rov [utilizator]

    dar fara suspendare...
  • 0 (0 voturi)    
    Correect! pct 1 Condamnatii penali sa dispara (Marţi, 31 mai 2016, 19:07)

    mnicku [utilizator]

    2 plagiatorii asisderea
    3 condamnarile pt coruptie sa fie cu executare, min 15 ani
    4 confiscarea averii
    ...

    mai vrei ?
  • 0 (0 voturi)    
    Planul cincinal (Marţi, 31 mai 2016, 20:04)

    VaxXXL [anonim]

    de promovare a cadrelor de nadejde ale partidului.
  • 0 (0 voturi)    
    Cand sa fie alegeri parlamentare la 5 ani? (Marţi, 31 mai 2016, 20:05)

    Carpi [utilizator]

    Inainte de a intra Dragnea in puscarie pentru furtul la alegeri? sau dupa ce iese?. Poate ne lamureste domnul Dragnea intai acest lucru inainte sa mai ,,faca pe cocosul in politica'' . Bunul simt ar cere sa mai lase in pace initiativele de legi electorale! . Altfel incepe sa semene cu Adrian Severin la nivel de moralitate, desi nu sunt din acelsi ,,aluat'' !
    Totusi este de apreciat Dragnea mai mult decat multi din liderii PSD-isti (privind la standard PSD-dist desigur).
    Cu toata condamnarea, are ,,vorba mai cinstita'' decat Ponta sau Adrian Nastase. Dar este bine sa invete chiar si la varsta lui un vechi proverb tiganesc: ,, In viata unii n-are noroc''.
    Ghinionul vietii lui este ca dintre toti sefii PSD-sti actuali tocmai EL a fost PRINS si DOVEDIT la infractiuni in alegeri.