Scenariu politic extrem propus de Tariceanu, similar cu cel din 2009: Motiune de cenzura si guvernul Ciolos sa ramana cu puteri limitate pana la alegerile parlamentare din noiembrie

de Red. Politic     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2016, 13:34 Actualitate | Politic

Tariceanu si Dragnea
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu a anuntat marti un scenariu de lucru ce urmeaza sa fie discutat de PSD si ALDE dupa alegerile locale. Tariceanu a spus ca ia in calcul o demitere a guvernului Ciolos prin motiune de cenzura dupa alegerile locale, urmata de o perioada in care acelasi guvern Ciolos sa ramana interimar, dar cu puteri limitate, pana la alegerile parlamentare din noiembrie. Tariceanu a explicat de ce e nevoie ca Romania sa fie condusa de un guvern provizoriu: sa nu mai aiba puterea de a da ordonante de urgenta.

"Din punct de vedere politic, discutam si despre oportunitate, am discutat acest lucru cu Liviu Dragnea si decizia o vom lua dupa ce ne vom consulta dupa alegerile locale... Pentru ca e o problema pe care nu putem sa nu observam, ca sunt de la alegerile locale 5 luni pana la viitoarele alegeri si trebuie sa ne gandim daca o motiune de cenzura care poate sa il lase pe Ciolos in functie cu un guvern cu puteri limitate, numai cu gestiunea treburilor curente, nu ar fi o solutie mai buna decat sa dea ordonante doamna Pruna in dispretul drepturilor si libertatilor cetatenesti", a declarat marti Tariceanu la Targu Mures.

Declaratia lui Tariceanu completeaza o declaratie de ieri a lui Liviu Dragnea, care spunea ca e probabil ca, in cazul demiterii guvernului Ciolos prin motiune de cenzura in Parlament, Klaus Iohannis sa propuna un candidat la functia de premier care sa nu convina PSD. "Noi putem introduce motiune de cenzura si guvernul sa pice, dar de-abia de aici se complica lucrurile, pentru ca va trebui sa mergem tot la Cotroceni, la domnul presedinte Iohannis, dar nu avem nicio garantie ca va desemna un premier din randul celor pe care-i vom propune noi. Asa ca ne vom putea trezi tot cu Ciolos ca propunere sau cu un alt tehnocrat si sa ajungem in 'guvernul meu 2', ceea ce ar putea sa insemne sa cadem din lac in put, cu o alta garnitura guvernamentala care sa stea cateva luni de zile pana intelege ce se intampla acolo si sa nu generam o instabilitate politica si sociala mai mare decat cea de acum. Decizia nu e luata nici pentru a depune, nici pentru a nu depune motiune de cenzura", declarase Liviu Dragnea luni, la Timisoara.

Reamintim ca Romania a mai trecut printr-o situatie similara in toamna anului 2009. Atunci, PSD si PNL au demis prin motiune de cenzura guvernul Boc 1 cu cateva luni inainte de alegerile prezidentiale. Traian Basescu, presedintele in functie, a inaintat Parlamentului doua propuneri de premier care au fost respinse de Parlament (Lucian Croitoru si Liviu Negoita), astfel ca Guvernul Boc a ramas sa se ocupe de gestionarea treburilor curente, dar avand puteri limitate, asa cum prevede legea pentru un guvern demis.










20603 vizualizari
  • +38 (38 voturi)    
    mda (Marţi, 31 mai 2016, 13:40)

    SoulSearcher [utilizator]

    pai na.. a functionat atunci.. de ce sa nu functioneze si acum pt PSD ?
    • +49 (53 voturi)    
      astia doi... (Marţi, 31 mai 2016, 14:01)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      nu-s la puscarie?
      • +35 (37 voturi)    
        Nu inca, (Marţi, 31 mai 2016, 14:13)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui un om

        dar ai vazut ca se strange latul pt. Tariceanu, a comis prea multe infractiuni.

        Dragnea, pe de alta parte, e vampir ca Iliescu, va trai 1000 de ani, sugand sangele poporului.
      • +5 (5 voturi)    
        Chiar! (Marţi, 31 mai 2016, 14:51)

        local observer [utilizator] i-a raspuns lui un om

        Nu, nu sunt, darnar trebui bagati!
    • +10 (12 voturi)    
      revolutia de mamaliga continua (Marţi, 31 mai 2016, 15:27)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Bolshevicii se vad zdruncinati din temeli de guvern ! Astia vor sa ne scoata din nou in strada ?
  • +75 (77 voturi)    
    Doua gunoaie (Marţi, 31 mai 2016, 13:40)

    BennyBenois1 [anonim]

    Doua gunoaie in poza asta si milioane de prosti care ii voteaza. ///
    • +7 (9 voturi)    
      Mare... (Marţi, 31 mai 2016, 15:13)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      adevar ai grait. Am ajuns la concluzia ca populatia din Romania a ajuns intr-o faza de zombie.
    • +4 (6 voturi)    
      rectificare... (Marţi, 31 mai 2016, 15:20)

      Tartacuta [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      poate ai vrut sa spui... milioane de morti...
    • +9 (11 voturi)    
      un (Marţi, 31 mai 2016, 15:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      condamnat penal si unul in curs de a ajunge cu acelasi statut, hotarasc soarta Romaniei.
      Penibil e prea putin spus.
    • +6 (8 voturi)    
      mai exact... (Marţi, 31 mai 2016, 15:40)

      bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      5,264,383 de prosti.. te pui cu ei?
      "zeii înșiși luptă în zadar" btw
  • +36 (44 voturi)    
    Creativ plan (Marţi, 31 mai 2016, 13:41)

    CiprianBardan [anonim]

    Numa bun sa-i de un impuls lui Ciolos sa preia PNL cu suportul Presedintelui si sa castige alegerile din toamna
  • +52 (54 voturi)    
    Ticalosia lui Tariceanu... (Marţi, 31 mai 2016, 13:41)

    Andradda [utilizator]

    ...combinata cu marsavia lui Dragnea, formeaza un amalgam perfect pt a baga Romania , din nou, intr-o mizerie din care nu mai are cum sa iasa in viitorii 4-8 ani!

    Despre electorat nu spun nimic pt ca n-are niciun rost. Mamaliga romaneasca e rosie si nu face nici macar fâsssssss!
  • +54 (58 voturi)    
    Ieșit masiv în stradă (Marţi, 31 mai 2016, 13:44)

    _CK_ [utilizator]

    Eu abia aștept să ies în stradă.
    JOS cu PARLAMENTUL jegos !
    JOS TĂRICEANU !
    • +37 (39 voturi)    
      Dizolvarea PArlamentului OBLIGATORIE (Marţi, 31 mai 2016, 14:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      platim salarii si cheltuieli cu sederea a 600 ucenici ALI BABA degeaba pana in noiembrie, eu vad ca e mai Bine pentru Romania sa diszolvam palrmanetul, in afara de Martea Neagra si lichidarea lui mihai viteazu de DJ nu au alte treburi...hai..cu dizolvarea ! https://petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg237

      trimiteti petitia la TOATA LUMEA ! iesiti in strada ! motociclanul ne arata o Lovitura de Stat !
      • +23 (25 voturi)    
        Dizolvare, dizolvare, dar (Marţi, 31 mai 2016, 14:17)

        _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Din ce înțeleg, există o problemă. Parlamentul nu poate fi dizolvat cu 6 luni înainte de alegeri. Evident, asta nu ne împiedică să ieșim în stradă, MASIV și să le arătăm că îi vrem dați jos. JOS PARLAMENTUL !
      • +19 (19 voturi)    
        Hm, am scris ceva greșit (Marţi, 31 mai 2016, 14:24)

        _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Am greșit când am spus că nu poate fi dizolvat cu 6 luni înainte de alegeri.

        Iata Constituția:

        Dizolvarea Parlamentului ARTICOLUL 89

        (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.

        (2) În cursul unui an, Parlamentul poate fi dizolvat o singură dată.

        (3) Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.
        • -6 (12 voturi)    
          Ha ha ha... (Marţi, 31 mai 2016, 15:28)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

          Ce imi place ca sunteti amandoi penibil, si tu si "un domn". Si va ridicati mingi aiurea la fileu unul altuia dar nici macar antrenament organizat nu este, d'apai meci cu spectatori. Ce vor astia doi (Tariceanu si Dragnea) are macar o logica, chiar daca sunteti sau nu de acord cu acest demers. Ce logica ar avea insa dizolvarea Parlamentului cu 1-2 luni inainte de alegerile parlamentare? Sau ati ramas cu sechele de la ultima suspendare a lui Basescu pe sistemul "sa moara Parlamentul!". Apropo ... acesta nu e Parlamentul care l-a suspendat pe Basescu ci cel ulterior.
  • -10 (36 voturi)    
    E de rau (Marţi, 31 mai 2016, 13:44)

    Pac-pac [utilizator]

    Nu-l suport pe Ciolos, proba ca l-am poreclit Piticania de la guvern dar daca Tariceanu si Dragnea nu mai dorm bine noaptea din cauza lui si a doamnei Pruna, incep sa-i simpatizez si sa-mi doresc sa-i faca pe cei 2 sa ajunga pe calmante si somnifere.
    • +2 (6 voturi)    
      inca un hot (Marţi, 31 mai 2016, 15:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      daca te-ar cauta dupa IP si te-ar lua la intrebari, ai avea sanse sa-i tii in brate pe iubitii tai de la beciul domensc?
  • +31 (35 voturi)    
    curaj gaina ca te tai (Marţi, 31 mai 2016, 13:51)

    victoroul [utilizator]

    asta viseaza ca Ciolos ar accepta sa devina cu guvern marioneta al PSDului.

    tariceanu si dragnea cred ca tara asta e facut numai din prosti pe care ei ii comanda cum vor. n-au invatat nimic de la ultimele iesiri in strada.
  • +26 (28 voturi)    
    Marlania post decembrista (Marţi, 31 mai 2016, 13:59)

    schumi [utilizator]

    Marlania PSD-ista, AlDE-ista n u are limita. De ce nu-l dau jos acum si de ce nu isi pun dumnealor guvern care sa faca bine.
  • +41 (43 voturi)    
    Penalul face legea (Marţi, 31 mai 2016, 14:04)

    AndreiGeorgescu1 [anonim]

    Nu mai stie ce sa faca domnul Tariceanu numai sa scape de puscarie unde ii este locul ! Penalul naibii cat tupeu are !
    • -23 (25 voturi)    
      Aberant... (Marţi, 31 mai 2016, 14:13)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGeorgescu1

      Nu stiam ca Ciolos urmeaza sa il aresteze pe Tariceanu. Multumesc de lamurire.
      • +15 (19 voturi)    
        flatulatie sau fractura de logica ? (Marţi, 31 mai 2016, 14:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        te rog sa imi spui optiunea ta, merci !
  • +7 (7 voturi)    
    Mai.......... (Marţi, 31 mai 2016, 14:09)

    polonyca [utilizator]

    .............. BANTITILOR !!!!!
  • +18 (18 voturi)    
    PNL (Marţi, 31 mai 2016, 14:13)

    levierul [utilizator]

    Doar PNL-ul este de vina pentru situatia actuala. Daca in 2012 nu se pupau pe gura cu PSD, mai aveau o sansa. Asa, nu voi mai vota PNL vreodata.
    • +4 (4 voturi)    
      pnl nu mai exista (Marţi, 31 mai 2016, 15:49)

      ciufy [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      toti de acolo sunt de fapt vechiul pdl.... si au luat denumirea de pnl.... deci nu sunt acei oameni care erau in usl... majoritatea sunt deja la usd plecati
  • +13 (15 voturi)    
    subiect de intrebari fara de raspuns... (Marţi, 31 mai 2016, 14:26)

    ..13 [utilizator]

    Oare au citit Romania’s interim prime minister: ‘Expectations are high’ - https://www.washingtonpost.com/opinions/romanias-interim-prime-minister-expectations-are-high/2016/05/26/17199042-22a7-11e6-8690-f14ca9de2972_story.html

    Unii chiar cred ca PM se sperie de nastrusnicile idei pe care cei doi, precum Lolek si Bolek, le deruleaza?
  • +27 (29 voturi)    
    Motiune te halesc (Marţi, 31 mai 2016, 14:26)

    Sati [utilizator]

    Un viitor condamnat ii propune unui condamnat definitiv sa urce in teleguta .
  • +32 (34 voturi)    
    Anormalitate (Marţi, 31 mai 2016, 14:28)

    Barlad [utilizator]

    Un penal si un urmarit penal pun la cale destinele tarii. Vai de noi.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce i-ar mai conveni lui tariceanu si altor penali (Marţi, 31 mai 2016, 14:39)

    Ochiana [utilizator]

    limitarea puterilor Guvernului eventual un alt ministru al justitiei
  • -8 (12 voturi)    
    grefa Ciolos... (Marţi, 31 mai 2016, 14:40)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu a functionat, Ro are nevoie de un guvern politic care sa isi asume decizii curajoase.
    • +5 (9 voturi)    
      o incendiere Colectiva va trebuie (Marţi, 31 mai 2016, 15:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      apoi veti fi ok !
  • +9 (11 voturi)    
    singura arma (Marţi, 31 mai 2016, 14:43)

    athos64 [utilizator]

    Singura arma a lui Ciolos este ordonanta de urgenta, iar Tariceanu stie asta. Daca ii ia aceasta arma, Guvernul devine o simpla anexa a unui Parlament corupt, in plus va fi bun de scos castane fierbinti. Tariceanu dovedeste inca o data ca este unul din marile pericole in calea oricarei sanse de reformare a clasei politice.

    Dragnea, Tariceanu, Ponta si din pacate in ultima vreme si Basescu, au un singur obiectiv comun: salvgardarea sistemului corupt de control al vietii publice si administrative, astfel incat acesta sa functioneze in strict avantajul lor. Este insasi definitia unui sistem politic mafiot, care epuizeaza resursele publice in doua scopuri: umflarea proprillor buzunare si asigurarea unei masini de vot care sa le permita continuitatea la putere.
  • +9 (11 voturi)    
    da-i putere lui calin (Marţi, 31 mai 2016, 15:05)

    zigot [utilizator]

    si vezi unde ne poate duce
    calin .e bunul?
    penalii incearca o noua lovitura?
    sa vedem daca se mai poate, acum cand s-a vazut ca se poate guverna si fara a fura( de catre guvernanti) si cand guvernarea se face in guvern si nu la televizor;
    nu vreau ponta, nu vreau corlatean, nu vreau sova, nu vreau dragnea, nu vreau oprea, nu vreau calin, cu tot neamul lor ..otravit ptr ROMANIA.
  • +7 (9 voturi)    
    2 guzgani penali (Marţi, 31 mai 2016, 15:09)

    trem [utilizator]

    Au stat ei si s-au gandit ce e mai bine pentru tara....voi chiar credeti ca toata lumea e proasta?
  • +6 (8 voturi)    
    Uite ce se intampla .... (Marţi, 31 mai 2016, 15:20)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cand dreapta e autista!
    Abia astept sa rad saptamana viitoare la alegeri cand PSD va fi luat 70% dintre primarii!
    Dreapta romaneasca este o dreapta care in veci nu va guverna relaxata ca Partidul Comunist Roman (ma refer la PSD, PC, ALDE, UNPR, poate si PMP)
    Dreapta romaneasca este o aripa cleptocrata a PCR-ului, unii care s-au gandit ei ca ar fi "liberali" in ale furatului!
    Nu vad om politic de dreapta sa militeze pentru concedierea a 1.700.000 de birocrati hiperplatiti bugetari din cei 2 milioane bugetari existenti.
    Nu vad om politic sa se indigneze de abuzurile in relatia stat-mediu privat! Nu vad om de dreapta sa sara in sus pentru drepturile IMM-urilor, coloana vertebrala a oricarei economii sanatoase, la noi o patura stravezie, cu care spala pe jos toate institutiile statului de control pentru spaga!
    Doar asa un regim de dreapta va avea sustinere si va guverna relaxat ca si PCR in ultimii 27 de ani!
    Nu cu interzicerea artificiilor, barurilor, bazarurilor, teatrelor si cinematografelor!
    Pai asa incepe dreapta "guvernarea" si-asa semiilegala? Dand cu barosul in IMM-uri?
    PSD scrie pe noi inca 30 de ani! Rusia si mafia oricat face atac de cord "un domn"! Si nu din vina lor, ci din vina "dreptei"! Care nu exista DE FAPT!
  • +2 (6 voturi)    
    huh? (Marţi, 31 mai 2016, 15:22)

    CRMS [utilizator]

    De ce ar accepta Cilos rolul de marioneta ?
    Isi da demisia si trebuie numit un nou PM.
  • +5 (7 voturi)    
    Iar Motocicleanu cu mîrșaviile? (Marţi, 31 mai 2016, 15:23)

    IancuJianu [utilizator]

    Lu' ăsta îi bate pușcaria in piept si lui ii arde de darimat guvernul. Chiar nu se gaseste cineva sa-l puna la racoare?
  • +6 (6 voturi)    
    alegerile nu au fost nominale???? (Marţi, 31 mai 2016, 15:36)

    ciufy [utilizator]

    mai baieti, astia au fost trimisi in parlament de niste alegatori dintr-un colegiu, care nu au votat psd sau usl sau pnl, au votat omul.... acuma vedeti voi in ce colegiu s-a rasturnat caruta cu dobitoci si injurati-i pe aia... sau aruncati-le kktul in poarta :))
    • +5 (7 voturi)    
      Nu mi-am dat seama cit de nominale (Marţi, 31 mai 2016, 16:12)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui ciufy

      au fost alegerile din moment ce tariceanu a ajuns in parlamentul rusinii de pe locul 3.
  • +5 (7 voturi)    
    Mare disperare, mare, în tabăra penalilor! (Marţi, 31 mai 2016, 16:16)

    marki [utilizator]

    Nici măcar nu-și mai ascund intențiile, și nici nu-și mai controlează reacțiile. I-auziți:
    „(...) si trebuie sa ne gandim daca o motiune de cenzura nu ar fi o solutie mai buna decat sa dea ordonante doamna Pruna in dispretul drepturilor si libertatilor cetatenesti”.
    Deci găștile de penali din Parlamentul Rușinii (în frunte cu rușinea nr. 1 din PSD și rușinea nr. 2 din fruntea statului), care tocmai pritocesc o nouă „marți neagră” se simt loviți, „asupriți”, acolo unde-i doare cel mai tare, „în drepturi și libertăți cetățenești”, monșer! Li se ia, carevasăzică, dreptul și libertatea de a fura și de a face legi strâmbe (după chipul și asemănarea lor), care să le apere... fărădelegile.
    Ca în filme. Alea cu proști...
  • +2 (6 voturi)    
    Dar Ciolos nu-si poate da demisia? (Marţi, 31 mai 2016, 16:23)

    abisala [utilizator]

    E obligat sa stea PM pana ii vine inlocuitor?
    • +1 (5 voturi)    
      carevasazica sa lase Romania Penalilor (Marţi, 31 mai 2016, 17:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      de la P$D si celorllati prosti de la penele ?
  • +1 (5 voturi)    
    Doua haimanale (Marţi, 31 mai 2016, 17:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Seful Senatului, adica a unei adunaturi de mafioti incurabili, si hotul Dragnea, seful ciumei rosii cu nume de partid, bat palma! PARLAMENTUL TREBUIE ALUNGA CU PIETRE iar P$D interzis pentru tot raul facut tarii in ultimii 25 de ani
  • -5 (5 voturi)    
    Haimanalele astea doua o sa dea cu (Marţi, 31 mai 2016, 18:58)

    xrogo [utilizator]

    "guvernul meu" de pamant de sa-i zornaie neuronii aia putini care-i au,asta spre satisfactia voastra si a stapinilor vostri !
  • 0 (2 voturi)    
    De aia e tara lumea a 3-a (Marţi, 31 mai 2016, 19:35)

    Locke Lamora [utilizator]

    Articolul asta spune tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Comunistilor (Miercuri, 1 iunie 2016, 18:52)

    Drept1234 [utilizator]

    Nu mai aveti loc de guvernul asta?....nu mai ies furaciunile cum trebuie?....la pereti cu gratii nu va mai duceti odata....gunoaielor.
  • 0 (0 voturi)    
    în stradă!.... (Joi, 2 iunie 2016, 12:18)

    barbu007 [utilizator]

    niște penali (condamnați sau învinuiți) pun țara la cale! să o fure în liniște, cu spor, să nu mai rămână nimic! ÎN STRADĂ! iar ei - ÎN PUȘCĂRIE!!