Liviu Dragnea: Dupa alegeri vom discuta despre o posibila motiune de cenzura impotriva Guvernului

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2016, 21:16 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a precizat duminica, la Arad, ca social-democratii vor continua discutiile cu reprezentantii ALDE despre o posibila initiere a unei motiuni de cenzura impotriva Guvernului dupa alegerile locale din 5 iunie, transmite Agerpres.

"Am avut o discutie cu cei din ALDE, in urma cu ceva timp, despre o posibila depunere a unei motiuni de cenzura, urmand sa reluam discutiile dupa alegerile din 5 iunie. In mod cinstit si in mod realist, trebuie sa va spun ca nu stiu care sunt pasii urmatori pe care ii vom face. Pentru ca daca va trece motiunea, vom ajunge la presedintele Iohannis, care nu stim ce decizie va lua, ce propunere va face, pe cine va numi premier, pentru ca am vazut ca nu tine seama de ce ce propunere facem. Si s-ar putea sa ne trezim din nou cu Dacian Ciolos sau cu un alt tehnocrat si sa intram intr-o perioada de instabilitate. Oricum, decizia nu este luata, nici de depunere, nici de nedepunere. Asteptam sa terminam cu aceasta campanie electorala, sa vedem si rezultatele, dupa care ne vom aseza la masa si vom face o analiza serioasa privitor la ceea ce vom face", a declarat Liviu Dragnea.

Liderul PSD s-a declarat nemultumit de activitatea Guvernului, adaugand ca aceeasi nemultumire a constatat-o si in randurile cetatenilor cu care s-a intalnit in cursul recentelor sale deplasari prin tara.

"In general, oamenii sunt nemultumiti de aproape intreaga activitate a Guvenului, cu deosebire in ceea ce priveste agricultura. Oamenii sunt deosebit de speriati, pentru ca suntem deja in luna iunie, iar subventiile nu au sosit inca. Toti fermierii isi pun intrebarea daca acest an agricol nu este cumva unul ratat, cu consecinte serioase asupra PIB-ului. (...) Am constatat un mare curent de nemultumire impotriva acestui Guvern", a sustinut Liviu Dragnea.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
800 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Cum a scapat asta de inchisoare? (Duminică, 29 mai 2016, 21:28)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Pot sa-mi dau cu parerea, dar as vrea o ancheta oficiala.

    A atentat la democratie prin metode comuniste si i se permite sa continue sa atace democratia? Incredibil!
    • +2 (2 voturi)    
      atunci cand (Luni, 30 mai 2016, 1:16)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      privesti Romania cu putina atentie intelegi ca parca ieri s-a nascut. Au tinut tara intr-o stare embrionara perpetua - legi lipsa, este extrem de usor de deturnat economic si politic, invatamantul la pamant, sanatatea la pamant, nivel de trai cel mai scazut din Europa.
      Guvernul tehnocrat este singurul care a aratat o fata europeana dar pentru a mentine astfel de oameni ar trebui schimbata forma de guvernamant astfel incat sa trecem la tehnocratie. Astfel am elimina influenta PSD UNPR PC PNL, adica acele partide care au impiedicat dezvoltarea tarii. Din pacate romanii sunt fricosi, lasi asa cum eu cel putin vad in fiecare zi :) .

      Si cateva date pentru a clarifica unde ne-au adus partidele PSD UNPR PC PDL PNL:
      - primul loc in Europa la mortalitate infantila
      - primul loc in Europa la numarul de toalete in curte
      - ultimul loc la colectare TVA
      - ultimul loc in Europa la absorbtie fonduri europene
      - ultimul loc in UE la libertatea presei
      - ultimul loc in UE unde e bine sa fii mama
      Asa, cateva de pe net..

      Ce ne-ar impinge sa votam din nou PSD UNPR PC PDL PNL ? Ce ne retine sa iesim in strada si sa cerem desfiintarea senatului si scaderea nr de parlamentari la maxim 300 asa cum obliga referendumul din 2009?
  • +10 (10 voturi)    
    Cu atat mai mult! (Duminică, 29 mai 2016, 21:30)

    Geo7 [utilizator]

    Cu atat mai mult cetatenii au nevoie sa iasa si sa voteze cat mai multi ALTCEVA decat "psd" sau "pnl"! Ne meritam doarta daca lasam astfel de indivizi care actioneaza in stil mafiot precum Dragnea, Ponta sau Tariceanu. Oameni buni, nu va mai plangeti pe retele de socializare! Iesiti din casa la vot si la demonstratii pentru transparenta si justitie corecta, pentru parlamentari responsabili, pentru alegeri chiar si la 2 ani pentru a nu mai fi la mana acestor nesuferiti! Cat mai dureaza sa intelegem ca Parlamentul este infestat si trebui complet schimbat cu oameni responsabili?
  • +11 (11 voturi)    
    ce mizerie (Duminică, 29 mai 2016, 21:32)

    zzztop [utilizator]

    de ce sa lasi niste profesionisti apolitici sa-si faca treaba cand poti sa pregatesti alegerile cu fonduri alocate de guvernul psd, baronilor psd cum se intampla de 25 de ani?

    si decizia o ia un condamnat penal..
  • +9 (9 voturi)    
    Mandri ca suntem romani? (Duminică, 29 mai 2016, 21:40)

    ion roata [utilizator]

    Un individ condamnat definitiv de Inalta Curte pentru ca a furat la alegeri se prezinta drept reprezentant al romanilor. Nesimtire? Tupeu? Bataie de joc? E cel putin trist, daca nu de-a dreptul revoltator.
    • +2 (2 voturi)    
      as zice ca (Luni, 30 mai 2016, 1:21)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      ar trebui sa ne starneasca mult mai mult decat tristete. Nu exasgerez cu nimic cand spun ca fiecare minut cu guverne PSD UNPRC PC PDL PNL la conducere au dus la moartea oamenilor (vezi infectiile din spitale care au dus la moartea a zeci de mii de oameni, plus in 2013 25d e mii de romani nu ar fi trebuit sa moara daca ar fi primit ingrijire performanta la nivelul sa zicem Frantei - asta intr-un singur an). Chiar nu este o exagerare. Sigur le datoram celor care nu pot sa se revolte, copii sau prea batrani, sa ne revoltam noi si sa nu ii mai lasam niciodata sa ne conduca.
  • +8 (8 voturi)    
    MOTIVUL (Duminică, 29 mai 2016, 21:45)

    Geo7 [utilizator]

    Este evident ca adevararul motiv pentru motionea de cenzura nu este lipsa platii pentru agricultura sau alte perdele de fum ci alegerile parlamentare din toamna. Alegerile locale au fost masluite "legal" prin impunerea unui singur tur cu girul CCR (judecatori constitutionali desemnati de politicieni corupti. CCR-ul arata mai multa obedienta fata de mafia politica decat fata de statul de drept!). Pentru alegerile din toamna, in viziunea mafiota a lui Dragnea and Co., acest guvern tehnocrat va oferi alegeri prea corecte si atunci Parlamentul ar putea avea o alta configuratie. Nu cea obisnuita pentru "psd" prin care cancerul mafiot sugruma orice normalitate democratica! Strada este solutia! Manifestari pasnice pentru alegeri corecte si implicarea cetateanului obisnuit!
    • +4 (4 voturi)    
      exact, o fumigena (Duminică, 29 mai 2016, 22:23)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      mai sint vreo 5 luni pina la parlamentare si mai e si vacanta...
  • +8 (8 voturi)    
    26 de ani... (Duminică, 29 mai 2016, 21:46)

    ReaListic [utilizator]

    au îngropat agricultura românească.
    Azi se întrebă unde este agricultura românească.

    Seamănă prea bine cu dilema unui câine.
  • +8 (8 voturi)    
    Politica de puscarias (Duminică, 29 mai 2016, 21:47)

    Plagarus [utilizator]

    Nu-i destul ca umplem puscariile prin Europa,mai avem din astia si la butoane in RO !!
  • +5 (5 voturi)    
    pana nu se face o revolutie adevarata (Duminică, 29 mai 2016, 22:07)

    rov [utilizator]

    psedei si vechii securisti nu se lasa...
  • +3 (3 voturi)    
    cred ca... (Duminică, 29 mai 2016, 22:56)

    eek [utilizator]

    ...asta ar fi momentul sa le dam cate una in cap, nu dupa ce au facut-o deja si e prea tarziu.
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea (Duminică, 29 mai 2016, 23:15)

    Raaa [utilizator]

    Moarte partidelor!