Teodorovici (PSD): Dupa alegerile locale trebuie depusa motiune de cenzura

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2016, 22:21 Actualitate | Politic

Eugen Teodorovici
Foto: Facebook
Fostul ministru de finante social-democrat Eugen Teodorovici a declarat, vineri, la Alba Iulia, ca dupa alegerile locale PSD trebuie sa depuna motiune de cenzura impotriva Guvernului Ciolos, el sustinand ca a fost "o greseala" votarea acestuia in Parlament, informeaza Agerpres.

"Eu am spus-o, de la momentul in care s-a votat in Parlament acest guvern, ca a fost o greseala. O spun si astazi. A fost o greseala atunci. Domnul presedinte Iohannis a fost foarte abil in a ne pune noua in brate, parlamentarilor, sarcina de a vota un astfel de guvern, prin mijloace pe care, sper, candva, cu totii sa le stim si sa fie la lumina. Unii le mai stim, le mai banuim. Acum incearca sa fie la fel de abil si sa spuna ca nu este guvernul domniei sale", a declarat senatorul PSD.

Teodorovici a sustinut ca spera ca la alegerile din 5 iunie sa fie un vot masiv al populatiei in favoarea PSD, care 'sa arate, sa fie un mesaj clar catre partid in principal, catre conducerea partidului, ca o motiune de cenzura sa fie luata in discutie si sa fie depusa'.

Social-democratul a sustinut ca Guvernul Ciolos trebuie oprit, pentru ca altfel, daca va fi lasat mai departe, "asteptand alegerile din toamna, va fi greu, chiar si pentru un ministru de finante stralucit, sa faca fata incepand cu 2017 si ne vom intoarce, din pacate, la acea perioada de trista amintire 2009-2011".

Teodorovici a mai spus ca PSD este un partid mare si care trebuie sa ia o astfel de decizie dupa alegerile locale. Senatorul considera ca un politician este obligat sa lupte pentru a ajunge la putere si pentru a conduce tara, 'pentru a face bine, dupa care, in functie de asta, lumea sa te voteze sau nu'.

Eugen Teodorovici a spus ca Guvernul Ciolos este impotriva a tot ceea ce inseamna Romania. "E frustrant pentru ca oamenii din acest guvern nu raspund. (...). Hai sa fie un guvern politic, care sa raspunda. (...). Cum l-as califica? E putin sa spun anti-tot ceea ce inseamna Romania, de la simboluri pana la viata de zi cu zi. Efectiv ei lupta impotriva noastra ca tara", a sustinut social-democratul.

El a adaugat ca o solutie este o noua guvernare."Orice zi ne va costa pe noi ca tara, ca politicieni care vrem sa guvernam in viitor aceasta tara, pentru ca e greu sa repari o zi de nerealizare in orice domeniu", a conchis Eugen Teodorovici.











1902 vizualizari
  • +14 (16 voturi)    
    PSD Partidul mafiot (Vineri, 27 mai 2016, 22:24)

    mavis [anonim]

    bineinteles ca este impotriva singurului guvern care a aratat o fata europeana, civilizata, fara jamboane, fara 'Ce faci fa ai venit si tu la inundatii?' . bineinteles ca este impotriva.
  • +11 (13 voturi)    
    Si Mos Chiorpec ciubotariul zise... (Vineri, 27 mai 2016, 22:35)

    ac [utilizator]

    Iar ai venit, nepurcele? S-a inchis la disco si te-ai gindit sa legi doi neuroni?
  • +9 (11 voturi)    
    Multi nebuni in libertate (Vineri, 27 mai 2016, 22:38)

    codo [utilizator]

    Si inca in functii de unde pot face foarte rau. Pana nu scapam de psd nu e nicio speranta de lumina pentru natia asta. Sarpele asta care nu isi plateste datoriile la fisc si nu scoate un ban pentru o opera de arta nationala scoate panglici pe gura despre romanism si cat de amenintati suntem de un guvern cat de cat normal. A intrat la cutie oprea, au iesit alte zeci de oprea, secaturi care se cred dumnezei. Ca nea Taratza asta care sugereaza ca ar fi de tipul "ministru stralucit".
  • +10 (12 voturi)    
    Teodorovici Patru Case (Vineri, 27 mai 2016, 22:44)

    zzztop [utilizator]

    ''ANI a constatat existenta unei diferente nejustificate, in cuantum de 204.241 euro, intre averea dobandita si veniturile realizate de catre Florentina Costache (fosta Teodorovici), director adjunct al Directiei Generale Relatii Financiare Externe.''

    astia spun pe ce cale trebuie sa o ia Romania..
  • +8 (10 voturi)    
    si tu vie*me ? (Vineri, 27 mai 2016, 22:45)

    rov [utilizator]

    Oare cati sunteti (paraziti, oportunisti si tradatori) ?
    Oare cine va mai munci sa va tina in spate...?!?
    Lipi*orilor!
  • +8 (10 voturi)    
    e de asteptat.. (Vineri, 27 mai 2016, 22:51)

    pehash [utilizator]

    PSD nu a fost niciodata in opozitie la alegerile parlamentare. cum altfel ar mai putea fura voturile?...
  • +7 (11 voturi)    
    Dar cata ura in acest om (Vineri, 27 mai 2016, 22:57)

    mitg [utilizator]

    Ti-e ciuda ca tu ai fost un incompetent toata viata?
  • -7 (11 voturi)    
    Strategia PSD e simpla (Vineri, 27 mai 2016, 23:06)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Guvernul ciolos a fost investit cu cele mai multe voturi venite dinspre PSD. Desi a facut asta, in mentalul colectiv Ciolos pare a seful unui guvern Iohannis-PNL. Cu cat Ciolos face mai multe greseli, cu atat PSD creste si PNL scade. Prin urmare ce vrea sa ne spuna poetul: PSD nu va darama guvernul, ii convine de minune prestatia lamentabila a acestuia, special pentru ca la toamna sa pozeze si sa devina castigator. QED
  • +3 (3 voturi)    
    Pa-Pa PSD (Sâmbătă, 28 mai 2016, 0:15)

    Palax [utilizator]

    Ce nenorociti sunt PSD-isti, ne amintesc constant ca trebuie sa punem o presiune uriasa peste ei din cand in cand, ca sa le amintim ca vremurile lor au apus.
  • +7 (7 voturi)    
    Uite cine vorbeste ! (Sâmbătă, 28 mai 2016, 0:21)

    adrian88000 [utilizator]

    Un evazionist fiscal ! Care are tupeul sa declare ca el va plati dupa ce se uita in portofel. Si daca constata ca a baut banii , ,nu mai plateste taxele.
    Un motiv in plus sa nu votam PSD. Partide noi, independenti, altceva , dar nu PSD!
  • +5 (5 voturi)    
    motiune de cenzura (Sâmbătă, 28 mai 2016, 0:37)

    CRMS [utilizator]

    PSD poate sa depuna cate motiuni de cenzura vrea el.
    Sunt dusi cu pluta daca ei spera ca Johannis o sa-si dea foc la valiza (aia mica pe care o mai are inca) si sa propuna apoi un prim ministru de la PSD/ALDE.
  • +1 (3 voturi)    
    Dupa alegerile locale (Sâmbătă, 28 mai 2016, 1:01)

    Geo7 [utilizator]

    este foarte bine ca usl-ul sa se care si sa ne lase in pace! Ne-au "ajutat" mult pana acum. Poate se trezesc fratii romani si ies in strada pentru a forta Parlamentul sa faca alegeri anticipate. Avem nevoie de legi drepte, simple si clare pentru toti cetatenii. Parlamentul actual sa se duca ... prasie !
    • +1 (1 vot)    
      pai de ce? (Sâmbătă, 28 mai 2016, 13:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      baga teodorovici motiunea de cenzura, pica guvernul ciolos, johanis il numeste de 2 ori tot pe ciolos prim ministru si gata, ai alegeri anticipate.
      • +1 (1 vot)    
        Ai lipsit... (Sâmbătă, 28 mai 2016, 15:41)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Cred ca ai lipsit putin de pe planeta ca altfel ai fi stiut ca oricum exista alegeri parlamentare in cateva luni. Si tu si Geo. Ati ramas incremeniti in proiectul "alegeri anticipate" dupa ce s-a terminat razboiul ca soldatul japonez.
  • +4 (4 voturi)    
    Trebuie motiunea, altfel mafia PSD intra la zdup (Sâmbătă, 28 mai 2016, 1:13)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    PSD, fiind un grup infractional organizat, nu tolereaza un guvern competent, sau procurori competenti,
  • +1 (1 vot)    
    taxe (Sâmbătă, 28 mai 2016, 12:59)

    georghe [utilizator]

    Plătește-ți întâi taxele, apoi vorbește, bă, evazionistule!
  • +1 (1 vot)    
    intai (Sâmbătă, 28 mai 2016, 13:12)

    nahir [utilizator]

    sa-ti platesti datoriile la fisc si abia pe urma ai voie sa clampani, chiar si idei aberante.
  • +1 (1 vot)    
    Zicea 'maretul' Nistorescu (Sâmbătă, 28 mai 2016, 13:16)

    Canache [utilizator]

    cum ca acest guvern de tehnocrati este incompetent.
    Asta (...viciu) o fi unul din 'competentii' pe care ii viza ?
  • +1 (1 vot)    
    Cuminţenia Pământului...USList (Sâmbătă, 28 mai 2016, 15:30)

    hot news [utilizator]

    Chiar aşa, dar de ce să plătească românii o parte din preţul "Cuminţeniei Pământului" ? Că dacă încep românii să se emancipeze civic şi politic cine să mai voteze pt PSD ? Să dea Guvernul bani din fondurile de rezervă ! Vechile năravuri ies la iveală.
    Bietul Teodorovici se teme că Guvernul lu' Ponta nu va avea de unde să mai fure în 2017. Că nu vor mai fi bani. Nu zice nimic de dezastrul legilor ce-au zvârlit cu bani-n populaţie, parlamentară de preferinţă, date chiar de EI, GROPARII ŢĂRII. Şi dacă nu vor fi resurse pt. a acoperi aceste cheltuieli, vina va fi a lui Cioloş. Ca să mai schimbăm.
    "Deci : Trebuie răsturnat acest guvern. Pionii strecuraţi în Guvern sunt prea vizibili şi nu prea pot să activeze pe faţă. Cu "primarii noştrii" şi Biserica complice.... mobilizăm votanţii. O găleată, pe ici, o amenţare despre băsiştii pitiţi la cotitură.... P'aia cu americanii o lăsăm pentru alegeri. Şi dacă ieşim fruntaşi... Ufff. încă puţin şi prada e-a noastră."
    Hienele PSDiste dau ocol ţarcului Guvernamental unde se găseşte fondul de rezervă. Cu ochi sticlind şi botul plin de bale, haita urât mirositoare se joacă de-a muşcatu', iar în noaptea nesupravegeată, câte-un urlet ne aminteşte că EI sunt mereu ACOLO. Tot acolo! Sirenele Ordonanţelor de Urgenţă îşi cântă ademenirea. Odată la putere vor scăpa şi de datorii, şi de DNA, şi de...orişice.
    Beizadelele putreziciunii USListe îşi aşteaptă revanşa. 6 luni ascunşi prin vizuinele de lux le-au dat curaj. Cinismul discursului hoţului sfidător este stupefiant.
    Frica însă le pătează pantalonii. Fiecare lună în plus a guvernului Cioloş la conducere riscă să dovedască poporului că se poate şi altfel. Iar Proştii n-au voie să gândească. "Mai avem încă găleţi, oameni buni (de votare). Găleţi şi ulei la discreţie. Numa' voi să fiti proş...proactivi am vrut să spun, şi să ne votaţi. Am văzut deja că 3 milioane tremură de mânia revanşei. Aşa vă vrem, mândri români. Crestini şi cu găleata-n dinţi..."