Basescu: Tariceanu nu are motive sa demisioneze de la sefia Senatului

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2016, 18:09 Actualitate | Politic

Fostul presedinte Traian Basescu a declarat ca presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, "nu are motive sa demisioneze", deoarece functioneaza prezumtia de nevinovatie, iar ALDE nu are in criteriile de integritate masura demisiei din functie cand un membru al partidului este pus sub urmarire penala, transmite Agerpres.

"Ei nu au, in ALDE, in criterii de integritate, demisia din functie cand esti pus sub urmarire penala. Atunci functioneaza principiul constitutional ca nu esti vinovat pana nu este condamnat. Functioneaza prezumtia de nevinovatie", a spus liderul PMP la Suceava.

El a afirmat ca in cazul in care ALDE ar fi avut inclusa masura in criteriile de integritate, "cum s-a repezit PSD sa-si puna", se putea cere demisia din functie a acestuia.

Copresedintele PNL Vasile Blaga a declarat, marti, ca presedintele Senatului ar trebui sa demisioneze din functie pentru ca ar leza interesele tarii. Pe de alta parte, Dragnea sustine ca Tariceanu nu trebuie sa demisioneze si va fi in continuare sustinut de PSD.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4821 vizualizari
  • +18 (26 voturi)    
    Basescu (Miercuri, 25 mai 2016, 18:20)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Băsescu, in 2014 despre Ponta, Tăriceanu şi Meleşcanu: „Aceşti ticăloşi vor pune cătuşe DNA ca să nu le pună DNA-ul lor”
    • +5 (13 voturi)    
      fara (Miercuri, 25 mai 2016, 18:42)

      Ionionx [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Nu are nici o legatura cu ce-a declarat Basescu in 2014 si cu ceea ce a declarat acum!
    • +9 (19 voturi)    
      Alt lup care isi schimba blana (Miercuri, 25 mai 2016, 18:47)

      tudorLeo [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Sa spunem lucrurilor pe nume: toata clasa politica actuala (inclusiv Basescu) trebuie sa dispara. Au avut zeci de ani la dispozitie sa demonstreze, au ales sa fure, sa tradeze, sa se alieze, sa schimbe partide. Sunt personaje profund nocive Romaniei, circari si birjari ajunsi la putere prin tupeu si santaje de tot felul. Afara cu ei din sistem, la racoare daca se poate.
      • 0 (0 voturi)    
        Intrebare (Joi, 26 mai 2016, 13:00)

        Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

        Daca tu poti sa spui asa ceva despre Basescu, care a reformat justitia, atunci cine a facut reforma?
    • +12 (22 voturi)    
      Basescu (Miercuri, 25 mai 2016, 19:03)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Basescu nu mai e cel din 2014,problemele cucoanei udrea se rasfrang asupra capacitatii sale de evaluare corecta,cat despre "alde" si "integritate" sunt ca vaca si baletul ...
    • +15 (21 voturi)    
      si-a schimbat audienta cred (Miercuri, 25 mai 2016, 19:09)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      nici eu nu-l inteleg. aici tehnic are dreptate dar pierde idea principala.nu ne intereseaza regulamentul lu' alde decat cand tariceanu nu mai are functii publice platite din banii nostri.
    • +4 (12 voturi)    
      Băsescu avea dreptate... (Miercuri, 25 mai 2016, 19:13)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ...și atunci, și acum. Pur și simplu nu are de ce să facă apel la onoarea unui om când știe (de multă vreme...) că acesta nu o are.
    • +1 (15 voturi)    
      Ce s-a mai intors roata (Miercuri, 25 mai 2016, 19:19)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      cand au saltat-o pe mafioata Udrea...
    • -5 (15 voturi)    
      citeste atent ce spune: (Miercuri, 25 mai 2016, 19:22)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      nu spune ca e nevinovat sau vinovat (judecatorii vor hotari), ci explica regulile din ALDE si ce spune Constitutia.
      Si e corect.
      Dar pentru asta iti trebuie neuroni, nu minte de snitel :D
      • +1 (3 voturi)    
        sa plece de la tribuna Senatului (Miercuri, 25 mai 2016, 21:59)

        Metusala [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        direct la puscarie. Cam asta spun unii si mai nou si Base.
  • +7 (19 voturi)    
    ALoooooooooo (Miercuri, 25 mai 2016, 18:37)

    Atcika [utilizator]

    Alo, nene Basescule, te-ai muiat cam tare............oare de ce???????.
  • +13 (15 voturi)    
    Tariceanu (Miercuri, 25 mai 2016, 18:55)

    mavis [anonim]

    al doilea om in stat urmarit penal. Dragnea presedinte PSD infractor. E clar ca imaginea Romaniei nu are valoare pentru acesti mafioti.
  • -6 (16 voturi)    
    base (Miercuri, 25 mai 2016, 19:05)

    bobyrou [utilizator]

    incaodata are dreptate... de ce trebuie cineva aratat cu degetul daca inca nu este dovedit. Incercati sa va ganditi cum ar fi ca lumea sa te acuze fara sa faca inca dovada.
  • -4 (18 voturi)    
    Hotnews e de vina, nu Basescu (Miercuri, 25 mai 2016, 19:29)

    cato [utilizator]

    Nu inteleg de ce Hotnews il mai baga in seama pe inculpatul Traian Basescu.
    • +2 (14 voturi)    
      Pentru ca (Miercuri, 25 mai 2016, 20:23)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui cato

      inca e cel mai lucid creier in politica romaneasca.
      • -3 (3 voturi)    
        se vede si dupa aceasta declaratie! (Miercuri, 25 mai 2016, 21:18)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        chiar ca e lucid......
  • -2 (4 voturi)    
    Coada vacii vs. stampila primariei (Miercuri, 25 mai 2016, 21:56)

    CosmiN_ [utilizator]

    NU stiu daca Tariceanu ar trebui sa isi dea demisia, dar argumentul lui Basescu e prost!
    Senatul NU functioneaza cu 'principiile de integritate' ale ALDE!! Ca nu i-a cerut nimeni demisia de la conducerea ALDE!
    Ce treaba are Senatul (cu fisa postului aferenta) cu ALDE (si fisa postului aferenta)?!?!?

    Pe principiul lui Base, nici Ponta nu trebuia sa-si dea demisia cand a fost prins cu plagiatul, pt ca pt PSD nu era nicio problema plagiatul lui!!

    Sau poate o fi Senatul in curs de fuziune (prin absorbtie :p) cu ALDE, si in ignoranta mea, is eu neinformat...
  • -2 (2 voturi)    
    Basescu (PMP)a devenit sustinator de CORUPTIE ! (Joi, 26 mai 2016, 0:35)

    JohnDreptate [anonim]

    La presiunea Elenei Udrea si Clanul Cococs -Bica .-Traian Basescu (PMP)a schimbat Tabara si a devenit sustinator de CORUPTIE & Hotie .

    Traian Basescu (PMP)pe linia lui Ion Iliescu , Nastase, Voiculescu , Ponta , Dragnea si C. P. KGB Tariceanu .

    Curva masculina cu bani furat de la ANRP !
  • +3 (3 voturi)    
    Asta ai priceput tu... (Joi, 26 mai 2016, 10:04)

    purplehaze [utilizator]

    ...sau este musai scris in fisa de post sa postacesti AntiBase. O faci fara succes, Base ramane principalul om politic al tarii de pana acum caruia i se datoreaza libertatea Justitiei din prezent. Ironia lui Base fata de purtatorul biletzelului roz este evident, mai postac, ha !
  • -2 (2 voturi)    
    Matelotul Jegarit (Joi, 26 mai 2016, 11:32)

    EmilianSerbanescu1 [anonim]

    Bine, motive inca nu are acum, iar in curand nici nu va mai fi nevoie. Nea Trae, vaz ca si d-ta ai lepadat blanita de astrahan de pe matali.