Tariceanu: Nu am de ce sa-mi dau demisia din functia de presedinte al Senatului. Ok, poti sa fii suspect, in ochii lor toata lumea e suspecta

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2016, 16:36 Actualitate | Politic

Tariceanu, la DNA Brasov
Foto: Agerpres (editat)
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat miercuri, la Deva, ca nu are motive sa-si dea demisia din functia pe care o ocupa in prezent, mentionand ca in ochii procurorilor "toata lumea e suspecta".

"Sigur ca raman presedinte al Senatului, atata vreme cat colegii mei imi vor acorda increderea, n-am de ce sa nu raman. Nu, fara niciun fel de indoiala n-am de ce sa-mi dau demisia. In momentul de fata, atata vreme cat procurorii mi-au adus la cunostinta ca sunt suspect. Suspect, da, ok, poti sa fii suspect. In ochii lor toata lumea e suspecta, sa stiti", a spus Tariceanu, potrivit Agerpres.

Presedintele PSD Liviu Dragnea a spus miercuri ca il sustine pe Tariceanu la sefia Senatului.

Intrebat in ce masura ancheta procurorilor DNA i-ar putea influenta viitorul politic, copresedintele ALDE a mentionat ca este posibil ca anumiti oameni sa isi puna semne de intrebare in ceea ce il priveste, chiar si daca o instanta de judecata va stabili ca el este nevinovat.

"Orice astfel de masura nu poate sa ramana fara efecte. Faptul ca eu sunt increzator in ceea ce a fost comportamentul meu 26 de ani - de cand sunt in politica, faptul ca nu am facut compromisuri sigur ca mi-a creat o anumita imagine si un anumit profil. Daca vine o astfel de actiune probabil ca sunt oameni care vor avea anumite semne de intrebare. Aceasta actiune are consecinte imediate in ceea ce ma priveste; daca peste ceva timp o instanta o sa hotarasca ca sunt nevinovat, toata aceasta consecinta defavorabila nu se sterge", a afirmat Tariceanu.

"De aici rezulta un lucru: ca cei care sunt procurori, pe langa faptul ca au ambitia sa se remarce, trebuie sa aiba si responsabilitate. Nu neaparat fata de persoana lui Calin Popescu Tariceanu, ci fata de pozitia pe care eu o detin in momentul de fata, ca presedinte al Senatului, pentru ca eu reprezint, ca presedinte, Parlamentul-una dintre cele doua camere ale Parlamentului", a mai spus el.



Tariceanu este urmarit penal de DNA Brasov, procurorii acuzandu-l de comiterea infractiunilor de marturie mincinoasa si favorizarea faptuitorului in dosarul retrocedarii ilegale a Fermei Baneasa. Procurorii il acuza pe Tariceanu ca ar fi mintit sub juramant cand a dat declaratii ca martor despre Tal Silbersteien, Dan Andronic, Remus Truica si alti inculpati din dosarul Ferma Baneasa.










3725 vizualizari
  • +31 (33 voturi)    
    E modest (Miercuri, 25 mai 2016, 16:46)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nici daca ar fi condamnat nu si-ar da demisia. In functia sa, Tariceanu este foarte util mafiei. E mare nevoie de el.
  • +26 (28 voturi)    
    si in ochii nostri (Miercuri, 25 mai 2016, 16:48)

    tecumseh [utilizator]

    o sa intrati in istorie ca o generatia de infractori. sunteti cel mai rau lucru care i s-a intamplat tarii asteia de la rusi incoace.
    sunt pana la urma reversul proceselor facute de bunicii vostri in anii '50, de care tot pomenesti.
    karma, nu ?
    • +12 (14 voturi)    
      stai linistit (Miercuri, 25 mai 2016, 17:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

      din 1989 incoace numai de poiticieni hoti am avut parte.
      Ba a fost din ce in ce mai rau....la inceput, in 1990, in1996 mai erau si oameni de bine in parlament (Ratiu, Coposu ...). Acum sunt numai penali. Iti cumperi locul de parlamentar pe lista partidului, si gata..
      • +3 (5 voturi)    
        raspuns bancher (Miercuri, 25 mai 2016, 19:15)

        LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui bancher

        Ai perfecta dreptate - Tariceanu seful senatului al doilea om din stat e anchetat penal presedintele PSD Dragnea condamnat definitiv fostul premier Ponta Plagiatorul anchetat penal Oprescu PSD anchetat penal Sova si alti multi lideri PSD in acveasi situatie. Si culmea mai au nerusinarea sa scoata capul la furat
    • +12 (14 voturi)    
      Pas cu pas (Miercuri, 25 mai 2016, 17:17)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

      Chiar ei sunt oamenii prin care lucreaza rusii de cind ne-au invadat tara iar noi acum incercam sa scoatem Romania de sub ocupatia lor.
  • +29 (31 voturi)    
    Nu asteapta nimeni demisia. (Miercuri, 25 mai 2016, 16:49)

    ouyang [utilizator]

    Asteptam sa fii incatusat.
  • +19 (21 voturi)    
    Astia se confunda cu poporul (Miercuri, 25 mai 2016, 16:53)

    Martinezu [utilizator]

    Gasca lui Iliescu la fel spunea. Sunt ei si inca 4 milioane de romani membri de partid, nu poti sa ii excluzi de la trebuirile tarii.
    Hotii din capul statului de acum o tin sus si tare ca toti suntem hartuiti de DNA.
    Cand le e de rau, suntem toti...cand le e bine ....eeh...atunci sunt oameni de afaceri.
  • +5 (7 voturi)    
    acelasi mesaj la (Miercuri, 25 mai 2016, 17:01)

    coloneze [utilizator]

    ghita, ponta, vanghelie.... jos ai mai ajuns taricene ori asa ai fost tu mereu si noi ne am inselat. se pare ca da
  • +11 (13 voturi)    
    Condamnatul penal despre urmaritul penal (Miercuri, 25 mai 2016, 17:03)

    mnicku [utilizator]

    Desigur ca-l sustinem,e de-al nostru si e baiat bun .

    In ochii mei esti mai mult decit un urmarit penal....esti un viitor condamnat penal, sper cu executare.
  • +8 (12 voturi)    
    Nu esti suspect, (Miercuri, 25 mai 2016, 17:07)

    gigifisiune [utilizator]

    esti cercetat penal. E mare diferenta!
  • +5 (7 voturi)    
    GUMA ARABICA... (Miercuri, 25 mai 2016, 17:18)

    Atcika [utilizator]

    Sa-i trimitem un bidon cu guma arabica, sa se lipeasca bine de scaun, cum adica sa-si de demisia????!!!! ????
  • +13 (15 voturi)    
    Eu nu sunt suspect ! (Miercuri, 25 mai 2016, 17:21)

    tibi_bacila [utilizator]

    Eu nu sunt suspect, tu te simti suspect ?

    Eu imi platesc darile catre stat, respect legile si imi fac treaba cu constinciozitate la serviciu.

    Daca nu te simti suspect, nu lasa un hot sa te considere si pe tine hot !

    Hai sa-i facem domnului Tariceanu o vizita la senat, cu tricouri si pancarde "EU NU SUNT SUSPECT !"

    Da mai departe si hai sa vedem cati nu se simt suspecti in Romania de azi !

    Romania curata, trezeste-te !
  • +5 (7 voturi)    
    cutuma hotie, coruptiei, tradarii e fireasca (Miercuri, 25 mai 2016, 17:32)

    yellowdog [utilizator]

    la gunoaiele parlamentare asa ca tradiceanu se aliniaza acestor valori
  • +7 (7 voturi)    
    lupta antoane ! (Miercuri, 25 mai 2016, 17:42)

    nash pandelica [utilizator]

    nu te lasa prada vrajmasului !
  • +6 (8 voturi)    
    Pai sunteti toti hoti si tradatori, (Miercuri, 25 mai 2016, 17:45)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    deci bineinteles ca pareti suspecti... si sunteti! Dar numai pana cand capatati calitatea de condamnati.
  • +6 (8 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 25 mai 2016, 19:06)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Tricene ai facut atat rau Romaniei incat nici demisia nu te va spala de pacate ci doar inchisoarea care te asteapta La multi ani de puscarie alaturi de prietenii tai Ponta Corlatean Dragnea Sova etc etc. Romanii s-au saturat de hoti mincinosi si lenesi.