Traian Basescu nu crede ca Dan Condrea a fost ucis de serviciile secrete: Te pot compromite, dar nu au abordari mafiote

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2016, 12:54 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Mihai Ivascu / Hotnews.ro
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat, miercuri, la Suceava, despre moartea lui Dan Condrea, ca exclude impicarea vreunui serviciu romanesc, in conditiile in care acestea "te pot compromite, te pot ajuta sa ai un dosar, dar nu sa mearga la abordari de tip mafiot", relateaza Mediafax.

Basescu a afirmat, intr-o conferinta de presa, despre cazul Hexi Pharma, pe care il considera "grav", ca nu se poate pronunta inca, pentru ca are foarte multe neclaritati, dar este sigur ca in legatura cu moartea lui Dan Condrea nu sunt implicate serviciile secrete.

"Nu m-am pronuntat despre cazul Hexi Pharma, ceea ce rar mi se intampla. Nu m-am pronuntat pe o problema care pare importanta, in care serviciile sunt suspectate. Nu ma voi pronunta nici astazi, pentru ca sunt lucruri care mie imi sunt neclare. Ce va pot spune cu certitudine privind la speculatii. Cine l-a omorat pe Dan Condrea? Exclus ca vreun serviciu romanesc sa se ocupe cu asa ceva. Exclus. Stiu foarte bine cum lucreaza serviciile. Te pot compromite, te pot ajuta sa ai un dosar, dar nu sa mearga la abordari de tip mafiot. Asta nu pot sa cred", a spus Traian Basescu.

Fostul presedinte a evitat sa spuna care sunt neclaritatile pe care le are fata de acest caz.

"Am foarte multe neclaritati si de asta nu ma pronunt pe caz, pentru ca este atat de grav incat cred ca exprimarea hazardata a unui fost presedinte poate da niste confuzii extraordinare si de aceea ma abtin", a afirmat Basescu, adaugand ca atunci cand va avea lucrurile clare si isi va putea asuma ceea ce spune, se va pronunta cu siguranta.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4355 vizualizari
  • -3 (5 voturi)    
    Asa este! (Miercuri, 25 mai 2016, 13:04)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dan Condrea traieste si IML face o mascarada de ancheta.
    • +6 (6 voturi)    
      traieste (Miercuri, 25 mai 2016, 13:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      si joaca popice cu elvis si bin laden, pe o insula din pacific....
  • -5 (9 voturi)    
    Nu se pronunta, deci tace (Miercuri, 25 mai 2016, 13:08)

    tropotaru [utilizator]

    dar nici nu tace, deci se pronunta.

    Asa a ajuns Basescu dupa ce l-a vrajit Udrea: se pronunta si cand nu o face.


    Sau o mai faci, Baselule?
    • +3 (7 voturi)    
      tropa trop, tropa trop (Miercuri, 25 mai 2016, 13:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      si matale ce faci, nu te pronunti ?
      parca e slobozenie la gura, aaaa ?!
      cam batraior pt. udrea, nu crezi ?

      ma pronutzai si io ! ...ca sa nu tac...
  • -2 (8 voturi)    
    fostii colegi (Miercuri, 25 mai 2016, 13:18)

    manon [utilizator]

    Ce-ti mai aperi fostii colegi si actuali colaboratori...
  • +5 (5 voturi)    
    Serviciile nu au abordari mafiote (Miercuri, 25 mai 2016, 13:32)

    IancuJianu [utilizator]

    Dar cei citiva "granzi" din interiorul lor, au.
    Pentru interese personale, nu nationale, evident.
  • -5 (7 voturi)    
    Cand Capitanul Chiorila ordona (Miercuri, 25 mai 2016, 14:33)

    UpNext [utilizator]

    (crede, spune, zice, afirma etc) Dzeu si Universul executa intocmai si la timp...
  • +2 (2 voturi)    
    Simpatici mai sunt si postaceii astia "rosii" ! (Miercuri, 25 mai 2016, 16:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Cand vorbeste Basescu : "De ce vorbeste pensionarul ?"

    Cand tace (rar dar mai si tace) : "De ce tace pensionarul ?"

    Cand evita sa isi spune parerea intr-o chestiune delicata, care e apta sa conduca la producerea anumitor consecinte si poate trasa chiar un trend privind abordarea respectivei realitati, (foarte rar, dar uite, ca se mai intampla) : "De ce evita sa se pronunte pensionarul?"

    PS. Rugati-va sa ramana activ Marinarul, pt ca altfel va pierdeti painea asta asa amarata cum e, pe care o mancati datorita lui.
  • +1 (1 vot)    
    Cine si de ce ? (Miercuri, 25 mai 2016, 18:01)

    Miky113 [utilizator]

    l-o fi trezit pe domnul pensionar sa-l intrebe asemena subiecte somnambule ?

    3 zile s-a tot gandit si alte 3 s-a tot razgandit asupra subiectului; ,
    in total o saptamana de nesomn pentru bietul om !

    Oare Elena ce parere are ?! O fi deacord ?
  • -1 (1 vot)    
    Domnilor! (Miercuri, 25 mai 2016, 18:05)

    Stef_and [utilizator]

    Individul asta traieste si va trai pana la adanci batrineti, daca nu are un accident real!
    Cu relatiile lui prin spitale, morgi si alte chestii de astea totul a fost pregatit, totul este aranjat astfel incat accidentul sa para suicid!
    Asta este adevarul pur!