Tariceanu: "Este absurd sa fiu banuit ca as fi vrut sa-mi periclitez pozitia in societate/ Ma voi lupta ca sa nu revenim la teroarea anilor 50, care se repeta in zilele noastre"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2016, 17:32 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu a transmis un comunicat de presa ca reactie la  in care afirma ca "este absurd" sa fie banuit de marturie mincinoasa, fapt care i-ar putea periclita pozitia in societate, si sustine ca "traim intr-o republica a procurorilor bazata pe politica dosarelor si catuselor".

Redam comunicatul lui Tariceanu, transmis de Senatul Romaniei:

"Ca urmare a citatiei pe care am primit-o ieri de la DNA Brasov, m-am prezentat azi ca persoana privata, conform textului citatiei, la sediul institutiei, in calitate de suspect in dosarul 90/P/2016. Comunicatul emis tot azi de DNA face cunoscut opiniei publice punctul de vedere al procurorilor, care se refera de data aceasta la presedintele Senatului ca persoana publica si nu la persoana privata invitata prin citatie, privind comiterea infractiunilor de marturie mincinoasa si favorizarea faptuitorului.

Nu vreau sa intru in acest moment pe fondul problemei, dar este absurd sa fiu banuit ca as fi vrut sa-mi periclitez pozitia in societate, sa favorizez prin marturie mincinoasa persoane cu care nu am niciun fel de legaturi sau afinitati. Mai mult, ca unul care respecta rolul Monarhiei pentru Romania in trecut si in prezent, am avut totdeauna o atitudine de dispret fata de demersurile uzurpatoare de calitati si drepturi ale celui care se autointituleaza Paul de Romania.

Sigur, in ziua de azi, cand traim intr-o republica a procurorilor bazata pe politica dosarelor si catuselor, alegerea nu o mai pot face cetatenii in mod democratic. Pe 5 iunie vor fi alegeri, dar indiferent pe cine aleg cetatenii, azi deciziile sunt luate de institutiile de forta care controleaza societatea. Aceste institutii au scapat complet de sub controlul civil obligatoriu.

Pe data de 15 aprilie 2016, am fost audiat la DNA Brasov in calitate de martor in dosarul retrocedarilor ilegale. Cu acest prilej am raspuns cu buna credinta intrebarilor puse de anchetatori, in ciuda faptului ca am considerat audierea mea ca fiind in cel mai bun caz un exces de zel din partea DNA.

Rechizitoriul inculpatilor din dosar era finalizat inaintea audierii mele, dar cineva a dorit sa aiba imagini cu presedintele Senatului intrand la DNA. Le-a obtinut, dar am inteles azi ca nu fotografia si rechizitoriul din dosarul retrocedarilor ilegale au fost motivele principale ale chemarii mele in aprilie. Audierea mea din aprilie a pregatit terenul pentru ceea ce numesc eu abuzul de drept de azi.

N-am niciun fel de indoiala ca procedura inceputa azi de procurori va continua, dar nu pentru a face Justitie in acest dosar, ci din alte motive lesne de inteles. Nu pot sa nu remarc aici celeritatea intocmirii dosarului meu de inculpat, in antiteza ca praful asezat ani si ani pe unele dosare aflate la DNA.

Fac parte din categoria politicienilor incomozi, care are curajul sa spuna lucrurilor pe nume, intr-o Romanie care prefera sa taca adesea.

Vreau sa-i asigur pe toti: prieteni, simpatizanti, presa, opinia publica si persoane care lucreaza in prezent chiar la Cotroceni, ca voi continua lupta mea pentru revenirea la democratie, la valorile pentru care au murit oameni in 1989 si nu ma voi lasa intimidat de presiuni venite dinspre cei care au compromis si continua sa compromita Justitia si statul de drept.

Ma voi lupta ca sa nu revenim la teroarea anilor 50 care, iata, se repeta in zilele noastre.

Si vreau sa se mai stie ca nu voi slabi presiunile ca Presedintele Romaniei si CSAT sa-si faca datoria pentru aflarea adevarului in cazul Hexi-Pharma."


Citeste mai multe despre   









5812 vizualizari
  • +38 (44 voturi)    
    Hai pa (Marţi, 24 mai 2016, 17:37)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar mai taca-ti fleanca, moara stricata. Mars si tu la lada de gunoi. Si ia-i si pe Dragnea si pe Puie Monta cu tine.
    • +22 (24 voturi)    
      nu poate sa taca (Marţi, 24 mai 2016, 18:22)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      trebuie sa protejeze statul mafiot
    • +3 (5 voturi)    
      Bibicul a uitat de "belet" ! (Marţi, 24 mai 2016, 21:20)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Bibicul asta a uitat ca a scris faimosul BELET aratat de Dl. Base. Unde esti Domnule CARAGIALE ?? PS 1 Oare chestia aia s-a prescris ?? Cind se apropie funia de gitul lor incep sa guite despre democratie cu tontii .
  • +39 (39 voturi)    
    Asa o fi ... (Marţi, 24 mai 2016, 17:39)

    _sandu_ [utilizator]

    Totusi ciudat cum cetatenii de rand resimt doar coruptia fara teroare...
  • +25 (29 voturi)    
    da (Marţi, 24 mai 2016, 17:42)

    dum_i [utilizator]

    "Si vreau sa se mai stie ca nu voi slabi presiunile ca Presedintele Romaniei si CSAT sa-si faca datoria pentru aflarea adevarului in cazul Hexi-Pharma."

    Vrem sa stim si cine l-a omorat pe chenedi. Si daca a ajuns omu pe luna

    Sa nu uitati nici asta domnule Presedinte al Senatului!
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 24 mai 2016, 18:46)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Io am niste neclaritati vizavi de cazurile de rapiri.
      A fost vorba de reptilieni?
      Sau de omuletii gri?
      Se poate?!?
  • +36 (38 voturi)    
    sapte neveste (Marţi, 24 mai 2016, 17:42)

    zzztop [utilizator]

    costa.
  • +33 (35 voturi)    
    Lupta-te (Marţi, 24 mai 2016, 17:42)

    mitg [utilizator]

    Dar la Jilava, noaptea in pat cu bomboneii.
  • +28 (30 voturi)    
    "sfantul" (Marţi, 24 mai 2016, 17:45)

    manon [utilizator]

    Cum le zici matale gogule...cum mai intorci talerul sa iti cada tie bine. Adica de ce atmosfera de teroare pe care gresit o asemeni cu cea de dinainte?? cum poti sa faci o asemenea afirmatie cu vadita rea intentie? Adica sa va lase pe voi liberi ca pasarea cerului, sa furati sa faceti ce vrea muschiul vostru, altfel e teroare comunista? Ai fi uimit sa auzi cum te caracterizeaza cetateanul de rand, din ai carui bani te-ai ingrasat de la revolutie incoace, si pe care cu un tupeu urias il sfidezi cu toate declaratiile tale!
    • +1 (1 vot)    
      si culmea : (Miercuri, 25 mai 2016, 12:02)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui manon

      toata organismele externe lauda treaba facuta de justitie , numa' lu asta si inca catorva li se nazare teroarea anilor 50' !
  • +22 (24 voturi)    
    este absurd sa crezi... (Marţi, 24 mai 2016, 17:47)

    liviu_ [utilizator]

    ca ii pasa cuiva cu adevarat de ce minciuni debitezi!
    locul tau e la jilava si sper sa ajungi acolo cat mai curand!
    • +13 (15 voturi)    
      Si (Marţi, 24 mai 2016, 18:09)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si pentru cat mai mult timp !
      La multi ani cu executare !
  • +16 (18 voturi)    
    Sunt de acord cu această pozitie (Marţi, 24 mai 2016, 17:57)

    Un cititor [utilizator]

    și în consecință, vă rog să vă delimitați public de Andrei Gerea cel care, alaturi de Crin Antonescu, a initiat legea condamnării victimelor comunismului din România. Și atunci vom ști că sunteți de bună credință.
  • +17 (19 voturi)    
    un jeg de om (Marţi, 24 mai 2016, 18:04)

    Mos Andrei [utilizator]

    Tatal meu a facut inchisoare politica in anii '50 pentru ca s-a opus regimului comunist. El e cercetat de DNA pentru ca e un corupt fara scrupule.
    Acest om si cu cei din sleahta lui i-au umilit pe fostii detinuti de 25 de ani incoace, iar aceasta comparatie DNA - comunistii din anii '50 este o umilinta in plus.
    Macar de ar tacea...
    • +2 (4 voturi)    
      pentru Mos Andrei (Marţi, 24 mai 2016, 22:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Pa cand tatal dumneavostra suferea in inchisoare

      (si implicit suferea intreaga familie ) acest nesimtit traia in puf in casa lui Amadeo Lazarescu. Un turnator de clasa inalta, un privilegiat al regimului comunist.
      Nu-i crapa obrazul de rusine acestui nesimtit sa vorbeasacde teroarea anilor 50-60?
  • +15 (17 voturi)    
    Bai, baiatule, tu provii dintr-o ramura a unei (Marţi, 24 mai 2016, 18:05)

    Susufler0 [utilizator]

    familii politice (Gh Tatarascu) care a avut grija sa tradeze la timp (si sa intre la guvernare cu comunistii), in asa fel incat sa nu aiba de a-face cu atmosfera de teroare a anilor 50 si nici cu puscariile comuniste.

    PS. Asa ca dute-n...
  • +16 (18 voturi)    
    Tariceanu in lupta cu balaurul (Marţi, 24 mai 2016, 18:10)

    Cuca [utilizator]

    Cum bine zicea Caragiale, un clasic mereu in viata:

    Eu, famelia mea, de la patuzsopt... lupta, lupta si da-i, si da-i si lupta... si eu ma-nteledzi tocmai acuma sa remai pe dinafara...
  • +12 (14 voturi)    
    BUN , cu democratia ! (Marţi, 24 mai 2016, 18:11)

    astronaut [utilizator]

    dar ce facem cu CORUPTIA sau va e straina notiunea !
    statul de drept nu este si nu poate fi scut al privilegiatilor , contra legii ! O sa mai auzim multe speram !!
  • +15 (17 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 24 mai 2016, 18:24)

    Tariceanu [utilizator]

    In sfarsit un MINCINOS gasit, acest om de nimic, spune ca suntem in anii 50, el profitorul zilelor de azi. Adio hotule
  • +16 (18 voturi)    
    ! (Marţi, 24 mai 2016, 18:25)

    Kpriciu [utilizator]

    Mars la Puscarie, Tradatorule!

    Din cauza celor ca tine milioane de romani slugaresc pe la straini, Golanule!
    • +1 (1 vot)    
      Ai scris gresit. "Golan" (cu majuscula) este (Miercuri, 25 mai 2016, 15:02)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      o persoana care a fost astfel numita de ion ilici iliescu. Este un titlu de onoare purtat de foarte multi oameni care nu iubesc minciuna si mincinosii. Pentru insi ca tariceanu se scrie cu litera mica fiindca este substantiv comun.
  • +13 (15 voturi)    
    Teroare (Marţi, 24 mai 2016, 18:31)

    Trojan.H [utilizator]

    E ca atunci cind are cite unul atac de panica la metrou. In timp ce el saracul e agitat, transpirat, se sufoca si vrea sa sara din tren, toti ceilalti isi consulta relaxati mailurile, umbla pe Facebook, citesc, sau admira sezonul Primavara-Vara pentru femei ;)
    Vestea proasta pentru omul cu fata de plastic este ca, in cazul lui, psihiatrul nu are nicio putere. Doar tratamentul cu Rahova il poate, eventual, vindeca.
  • +14 (16 voturi)    
    Intr-o tara normala (Marţi, 24 mai 2016, 18:35)

    benicio [utilizator]

    Intr-o tara normala, populatia i-ar taxa urat de tot pe agaricii astia care pun semnul egal intre ei si oamenii de valoare care au sfarsit in temnitele comuniste. Dar asta intr-o tara normala. Oare ce s-ar intampla in Germania daca un parlamentar din Bundestag prins cu rata-n gura ar zice ca se teme de revenirea Gestapo-ului?
    • -3 (3 voturi)    
      Intr-o tara normala... (Miercuri, 25 mai 2016, 13:08)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Intr-o tara normala, numita Romania, in anii '50-'60 existau foarte multi care aplaudau la fel ca tine arestarea adversarilor politici ai comunistilor pe motive "plauzibile", altele decat opiniile politice. Doar istoria a dovedit motivele reale si cat de odioase erau faptele. Si aici la fel. Doar istoria va dovedi daca Tariceanu are dreptate sau leninistii ca tine.
  • +13 (15 voturi)    
    DNA-u, toata stima noastra! (Marţi, 24 mai 2016, 18:47)

    Ricochet [utilizator]

    "Redam comunicatul lui Tariceanu, transmis de Senatul Romaniei"

    "Ca urmare a citatiei pe care am primit-o ieri de la DNA Brasov, m-am prezentat azi ca persoana privata, conform textului citatiei"

    Chiar nu observa nimeni nimic in neregula aici?
    Ce treaba are Senatul Romaniei cu un infractor privat, chiar daca e notoriu?
  • +8 (10 voturi)    
    absurd de la un cap la altul (Marţi, 24 mai 2016, 19:04)

    de-departe-vin [utilizator]

    tot ce a facut acest om in toata cariera lui politica e absurd de la un capat la altul. e atat de absurd, ca el nici nu isi da sema cat de absurd este...
  • -9 (13 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 24 mai 2016, 19:55)

    Reticentul [utilizator]

    O multime din ce in ce mai mare de cetateni apreciaza verticalitatea, corectitudinea si adevarul spuselor dvs, domnule Tariceanu. Sunt convins ca ALDE va deveni al doilea partid ca forta in Romania, dupa alegeri. Cand, in ciuda tuturor plosnitelor, va trebui sa luati masuri de reintoarcere a Romaniei la democratie si statul de drept. Facatura politica a deneaului va dubleaza procentele in alegeri. Felicitari.
    • +5 (7 voturi)    
      pentru Reticentul (Marţi, 24 mai 2016, 22:18)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      Dubleaza procentajul ALDE ? Esti modest. Poate le inzeceste sau la insuteste . Nu ?!
      Eu cred ca doar tu , din cei de aici, vei vota ALDE. Dar si atunci, in cabina , cu stampila in mana , vei fi...
      ...reticent.
      • -1 (3 voturi)    
        Sa nu ziceti ca nu v-am spus (Miercuri, 25 mai 2016, 12:35)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Sincer, credeti ca felul in care vor vota cei de-aici va fi semnificativ? Eu cred ca niste Nenumiti, care se considera insa Alesii, au hotarat ei asa ca esenta democratiei in conducerea societatii umane, pluripartidismul, alegerile libere, parlamentarismul, nu mai sunt cool, ca alesii democratic, partidele politice, parlamentarii, nu mai trebuie sa conduca societatea si ca e cazul sa fie inlocuiti de alesii Lor, numiti de Ei. Si au procedat in consecinta lovind cu sete la temelia credibilitatii acestor categorii. Au reusit in mare parte, dar e bine asa? Au hotarat schimbarea clasei politice, a societatii in general, cu bata, si unii procurori sunt bata pe care o folosesc. Din istoria apropiata ar fi putut invata ca schimbarea societatii nu se face prin forta, ca procurorii bolsevici de stanga, altfel sarguinciosi si eficienti si la fel de i-responsabili ca si cei de azi, n-au reusit sa schimbe societatea cu forta, si e de presupus ca nici procurorii bolsevici de dreapta nu vor reusi. Avem din nou parte de crearea Omului Nou. Asta e strategia. Metoda e simpla: amestecarea lucrurilor. Depistarea si pedepsirea infractorilor adevarati, concomitent cu identificarea tintelor politice si fabricarea de infractiuni pentru inlaturarea lor. Exact ca in comunism, unde delictul de opinie era transformat de procurori intr-un delict penal si nu mai aveam astfel condamnati politici. Astept ca Tariceanu sa fie judecat pentru Sterling, nu pentru ca nu-si mai aduce aminte ceva intr-o declaratie de martor. Pe care dealtfel o poate retrage cum si cand vrea. Si mai astept ca DNA sa renunte la politica.
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru "Reticentul" (Miercuri, 25 mai 2016, 10:26)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      Prostia ar fi mult prea mare, asa ca asta ma face sa cred ca sunteti ironic. Numai ca ironia nu este evidenta, textul te pune totusi un pic pe ganduri: "Omul asta chiar crede ce spune, sau face misto in mod subtil ?"
  • +11 (11 voturi)    
    Va multumim domnule Tariceanu (Marţi, 24 mai 2016, 19:57)

    Ovidiu M [utilizator]

    Si va rugam sa luptati dumneavoastra ca un caine imptriva DNA. Ca un dalmatian patat ce sunteti!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 mai 2016, 10:07)

    7cats [utilizator]

    Pai din cauza voastră a politicienilor mergem in anii 50!
  • +2 (2 voturi)    
    pozitia 69 in societate (Miercuri, 25 mai 2016, 12:05)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Pozitia in societate a lui Calin Popescu Tampiteanu este de clown al PSD - tot ceea ce este prea josnic chiar si pentru PSD trece in gura lui. In felul asta tartorii PSD pot pastra iluzia de respectabilitate pentru ca treburile murdare le face C. Popescu Tampiteanu.