PNL, dupa decizia CCR: Exista riscul ca, dupa alegeri, cei de pe locul secund sa conteste si sa se ajunga din nou la Curtea Constitutionala

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2016, 16:40 Actualitate | Politic

PNL va continua demersul legislativ pentru revenirea la alegerile in doua tururi, afirmand ca in lipsa unei decizii CCR care sa transeze speta suspiciunea de neconstitutionalitate a alegerilor locale inca exista, a declarat purtatorul de cuvant al PNL, Ionut Stroe, pentru Mediafax.

"PNL isi va continua demersul legislativ pentru a obtine revenirea la sistemul de alegeri in doua tururi. In termeni politici, mecanica electorala spune, in acest moment, ca un singur tur de scrutin inseamna doua optiuni mari si clare la alegerile locale. Fie PNL, fie PSD. Orice alt vot, acordat unui alt candidat din dreapta spectrului politic, inseamna un vot irosit, indirect in favoarea PSD.(...) In conditiile unui singur tur, oricare alte variante care fragmenteaza votul dreptei sunt pierzatoare si in castigul PSD", a spus liberalul.

Purtatorul de cuvant al PNL a sustinut ca s-ar fi asteptat ca CCR sa judece sesizarea lui Liviu Avram pe fond, afirmand ca in lipsa unei decizii a CCR asupra alegerilor locale planeaza in continuare suspiciunea de neconstitutionalitate.  

"Suntem in cea mai nedorita si confuza dintre situatiile posibile. Ne-am fi asteptat ca CCR sa transeze aceasta speta inainte de alegeri, astfel incat mandatele atribuite sa nu fie puse sub semnul intrebarii legat de constitutionalitatea procesului electoral. In lipsa unei astfel de decizii, intr-un sens sau in altul, suntem in situatia de a suspiciona de neconstitutionalitate, in continuare, acest mod de alegere a primarilor. Exista riscul ca, dupa alegeri, cei care se vor situa pe locul secund sa conteste mandatul atribuit contracandidatului si sa ajunga din nou la Curtea Constitutionala", a mai spus Stroe.

Judecatorii Curtii Constitutionale au respins, miercuri, ca inadmisibila exceptia de neconstitutionalitate a jurnalistului Liviu Avram privind alegerile locale, astfel incat acestea se vor desfasura intr-un singur tur de scrutin.

Liviu Avram a comentat, pe contul lui de Facebook, decizia pronuntata de Curtea Constitutionala, afirmand ca, in opinia sa, judecatorii "ca n-au vrut sa judece si au gasit un pretext ca sa n-o faca".


Citeste mai multe despre   









2003 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    IPOCRITILOR, (Miercuri, 11 mai 2016, 16:48)

    victor L [utilizator]

    pai voi at votat, alaturi de aliatii pesedisti, alegerile intr-un singur tur.
    Atita ipocrizie da seama de respectul pe care il aveti fata de alegatori.
    Huuuooo!
  • +11 (11 voturi)    
    tampiti (Miercuri, 11 mai 2016, 17:01)

    vodatepes [utilizator]

    Ati votat legea cu doua miini si acum mai sunteti si prosti.De aia nu o sa va voteze lumea. Lumea s-a saturat de scandal si prostie.
  • +3 (7 voturi)    
    Cică vrem 2 tururi, dar de data viitoare (Miercuri, 11 mai 2016, 17:08)

    Kap [utilizator]

    ”Orice alt vot, acordat unui alt candidat din dreapta spectrului politic, inseamna un vot irosit, indirect in favoarea PSD.”

    În fața acestui raționament, oare și-a dorit PNL cu adevărat 2 tururi? PNL și-a pus problema extrem de cinic: nu se pot ciupi voturi de la turma P$D, atunci să încerce să fure toate celelalte voturi. Și s-au gândit ei că este suficient să mimeze o așa-zisă împotrivire la votarea într-un tur. Par foarte siguri de aceste calcule și cred că vor fi votați doar pentru că ar reprezenta singura alternativă, și cred că dovada o reprezintă inactivitatea și lipsa de combativitate dovedită în precampanie.

    Eu decât să-i votez p-ăștia, prefer să contribui la un procent încurajator pentru Nicușor și USB. Iar la toamnă va fi chiar complicat.
  • +5 (5 voturi)    
    PNL - varza pe toata linia. (Miercuri, 11 mai 2016, 18:10)

    Andradda [utilizator]

    N-au fost in stare sa-si puna un candidat sa faca ceea ce a facut Liviu Avram. Omul ala s-a dus la CCR cu petitia iar aia au refuzat sa discute problema voturilor pt ca Avram fusese deja respins de BEC.
    Dar daca oricare alt candidat al PNL, cu acte in regula si cu aprobare de la BEC, ar fi pus problema pusa de Avram, CCR nu ar mai fi avut motiv sa respinga obiectia.
    Cred ca mizeria pusa la cale de Gorghiu si Blaga este la acelasi nivel (daca nu chiar deasupra) cu mizeria facuta de Ponta si Cacarau cand au infijntat USL.
    Sa va fie rusine PNaL-istilor!
    Gorghiu a nascut, Blaga s-a ascuns...n-a mai ramas nimic din PNL in afara de insipidul Predoiu.
  • +5 (5 voturi)    
    Stroe e cretin de-a dreptul. (Miercuri, 11 mai 2016, 18:14)

    Andradda [utilizator]

    ...ma rog, nu e vina lui ca a ajuns portavocea unor nulitati care acum cersesc voturile altora. Omul executa ordinele lauzei si a buldogului, daca nu cumva or fi altii care dirijeaza PNL la ora actuala.
  • +4 (4 voturi)    
    Mare fericire :) (Miercuri, 11 mai 2016, 18:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Uslasii ne-au tras-o inteligent
  • +4 (4 voturi)    
    Ori sinteti prosti gramada ori nesimtiti! (Miercuri, 11 mai 2016, 18:38)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Bine uslamalelor nu ati votat voi aberatia asta in ideea ca nu va sta nimeni in fata si vreti sa radeti tot? Acuma constatati ca ati dat tara pe tava psd-ului? Voi va considerati opozitie? Sinteti varza!
    Din pacate nu avem opozitie! pnl nu poate fi considerat opozitie. Asa e, voturile de drepata vor fi pierdute prin farimitarea lor pe tot felul de orgolii de tip mm. Daca Base ar fi fost mai atent si nu ar fi avut nevoie de unii dintre cei care inca il inconjoara ar fi avut o sansa numai si pentru faptul CA NU AVEM PE CINE ALEGE!
    Poate ar trebui sa mergem si sa anulam cit mai multe voturi in as fel incit alegerile sa fie declarate nule. Trebuie sa ii zgiltiim intr-un fel pe dobitocii astia care se joaca cu viitorul nostru; si se joaca fiindca sintem considerrati captivi, ca nu avem si nu putem construi o alternativa reala.
  • +2 (4 voturi)    
    Acum ne-ati luminat ! (Miercuri, 11 mai 2016, 19:22)

    Susufler0 [utilizator]

    Deci de aceea ati facut voi o plangere la Tribunalul Bucuresti, sectia de Contencios-Administrativ, ca sa vi se respinga si sa nu mai ajungeti la Curtea Constitutionala unde ati fi castigat si astfel ati fi dat posibilitatea pierzatorilor din alegerile locale sa atace legea la CCR, bulversand cu totul procesul electoral ! Cata responsabilitate ! Cat patriotism ! Ati lasat deoparte interesul de partid, interesul particular, de grup, in favoarea interesului superior, a interesului general, "national" cum ar fi spus pana de curand unii.Cata generozitate ! Cat spirit de sacrificiu ! Cata uitare de sine !

    PS. Penibililor ! Loserilor ! Rade o tara intreaga de voi. Huo !
  • +3 (3 voturi)    
    Votul irosit (Miercuri, 11 mai 2016, 23:05)

    HP [utilizator]

    Pentru mine si cei ca mine, singurul vot irosit e cel acordat voua.

    Ai dracu...ne luati de fraieri.

    De ce sa nu voteze lumea cu oricine altcineva de pe dreapta, sau stanga - si de ce nu se considera ca votandu-va pe voi - se iroseste votul - cand e evident ca in ultimii 25 de ani, tot timpul a fost cu adevarat "irosit" ?