Sorin Oprescu sustine ca nu il cunoaste pe patronul HexiPharma, iar "chestiunea cu infectii care provoaca moartea oamenilor este exagerata"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2016, 11:39 Actualitate | Politic

Sorin Oprescu
Foto: HotNews / DP
Sorin Oprescu, primar suspendat al Capitalei si fost director al Spitalului Universitar din Bucuresti, a declarat marti ca nu il cunoaste pe patronul firmei Hexi Pharma, Dan Condrea, si a sustinut ca "este exagerata chestiunea cu infectii care provoaca moartea oamenilor". Prezent marti la sediul Curtii de Apel Bucuresti, unde se judeca o contestatie depusa in dosarul in care este trimis in judecata pentru coruptie, Oprescu le-a declarat jurnalistilor ca nu il cunoaste pe Dan Condrea, ci pe tatal acestuia, care era farmacist sef la Spitalul Universitar, potrivit Agerpres. Presa a relatat ca firma Hexi Pharma si-a inceput activitatea in anul 1994 (la acea vreme se numea Universitar Farma), intr-un spatiu primit gratuit in incinta farmaciei Spitalului Universitar, obiectul de activitate fiind comercializarea produselor farmaceutice si medicamente. La acea vreme, Sorin Oprescu era directorul Spitalului Universitar.

Contractul cu Universitar Farma (actuala HehiPharma) a fost semnat, in 1994, pe de o parte de Sorin Oprescu, director la acea vreme al Spitalului Universitar, si pe de alta parte de Ion Mateescu si Virgil Condrea, director, respectiv sef de productie al Universitar Farma.

Intrebat daca ar avea curajul sa se interneze intr-un spital unde au fost gasiti dezinfectanti diluati, Oprescu a spus: "Da, pentru ca lucrez intr-o sectie de chirurgie, vad si eu care este starea in sectie, care este starea in spital. (...) Este exagerata chestiunea cu infectii care provoaca moartea oamenilor. Nu peste tot. Din ce cauza, cum, concentratie, contracte sunt departe de lucrurile astea, tocmai pentru faptul ca nu am fost in ultimii sapte ani si jumatate in miezul sistemului, dar asta nu a inseamna ca nu am avut grija de spitalele pe care le-am avut in custodie."












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5469 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    In The Name of Father (Marţi, 10 mai 2016, 11:45)

    un domn [utilizator]

    S.O este ultima veriga cianotica din lantzul slabiciulilor FESENE; faptul ca il cunoashte pe Father Condrea se poate deduce amploarea furaciunilor de la Spitalul Universitar
  • +13 (15 voturi)    
    Infractor (Marţi, 10 mai 2016, 12:08)

    PeterBadesco [utilizator]

    Nu inteleg pentru care motiv se analizeaza parerea unui infractor ,..? De ce ? Nu mai sunt oameni onsti in toata tara care pot avea o parere pertinenta cu fondul acestei probleme , ? Unde este castigul sa ascultam la nesfarsit parerea unor infractori.
  • +13 (15 voturi)    
    Cine te mai crede, (in)dependentule? (Marţi, 10 mai 2016, 12:10)

    Soljenitin [utilizator]

    Du-te, bre si plimba ursul.

    Cine te mai crede pe tine, cand ai fost dovedit mincinos si hot?
  • -15 (15 voturi)    
    scandal fals (Marţi, 10 mai 2016, 12:11)

    xanti [utilizator]

    Gigantul Anios vrea sa scoata de pe piata HexiPharma firma ROMANEASCA.
    • +6 (8 voturi)    
      patriotism fals (Marţi, 10 mai 2016, 12:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      si puturos...acum 26 de ani aveai tupeu sa spui asta mujicilor care l au instalat pe nea Nelu ?
    • +15 (15 voturi)    
      sa nu uitam de Cipru (Marţi, 10 mai 2016, 12:45)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Hexi Pharma este o firma romaneasca, dar profitul pleaca intr-un paradisul fiscal din insula Cipru. Asa ca mare castig nu prea are statul de pe urma celor de la Hexi.
  • +8 (8 voturi)    
    "exagerare" (Marţi, 10 mai 2016, 12:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Daca ne luam dupa argumentele mafiotilor, absenta spitalelor inca e mai utila decat spitalele fara igiena, intrucat nu provoaca moartea oamenilor prin infectii. Nici absenta curentului electric si a motoarelor nu e rea, intrucat absentele nu aduc moartea oamenilor prin electrocutare si alte accidente.

    Inapoierea in general nu e rea, intrucat produce mai putine accidente cu tehnologia. Doar cu ghioaga si arcul, cu piatra si otrava, atata doar e oleaca periculoasa inapoierea. In rest, inapoierea e foarte buna. Mafia gandeste adanc fata de poporul prost.
  • +5 (7 voturi)    
    Lichelele (Marţi, 10 mai 2016, 12:25)

    GreieruBortzos [utilizator]

    Oare de ce nu mor singure? De ce le mai lasa constiinta sa faca rau doar prin simpla prezenta? Doar pt ca respira aerul unor oameni demni?
  • +8 (10 voturi)    
    dupa (Marţi, 10 mai 2016, 12:29)

    nahir [utilizator]

    iliescu si "nepotu-netotu" tonta pentru care proprietatea este un moft, vine si oprescu cu bomboana pe coliva "chestiunea cu infectii care provoaca moartea oamenilor este exagerata". deci viata oamenilor e tot un moft, nu?
  • +11 (13 voturi)    
    Casa vezi!!! (Marţi, 10 mai 2016, 12:40)

    Vreau_in_europa [utilizator]

    Erau unii prin Africa care sustineau ca legatura dintre virusul HIV si boala numita SIDA este "exagerata"!!!

    Ca si acei vraci de prin Africa, Oparescu ar trebui sa poarte un os in nas si tatuaje pe fata.

    Asta este "doctorul" primare general - un vraci.
  • +13 (15 voturi)    
    zau, Oprescule? (Marţi, 10 mai 2016, 12:42)

    carmen_i [utilizator]

    Adevarul este altul: chestiunea ca ai avea 12 afectiuni, ca nu suporti regimul de arest si ca poti muri in puscarie CHIAR ESTE exagerata.

    Vezi ca nici conditiile din puscarii nu sunt atat de rele, asa ca sa nu mai exagerezi in fata instantei cu urletele tale demne de tragediile antice. Ai sa vezi ca o sa poti face fara probleme o cura de parnaie de 10-15 ani, iar la final vei fi sanatos-tun.

    Sa nu mai exagerezi, Oprescule!
  • +6 (6 voturi)    
    citat (Marţi, 10 mai 2016, 12:52)

    Primul [utilizator]

    Oprescu: "nu il cunosc pe acest Dan Condrea, sa moara mama, nici nu l-am vazut vreodata. Am vorbit de cateva ori cu el in parc langa un tomberon, dar atat!"
  • +7 (7 voturi)    
    La cum minti tu Oprescule ,mai rar careva !! (Marţi, 10 mai 2016, 12:55)

    andreesanu [utilizator]

    Sa-si faca DNA treaba pina la capat !.
    Pentru Oprescu orcum trebuie cumulate capetele de acuzare ,sobolanul nu trebuie sa mai iasa viu !!!
  • +7 (7 voturi)    
    Of Doamne (Marţi, 10 mai 2016, 13:02)

    Pac-pac [utilizator]

    Sa-i dea Dumnezeu sanatate procurorulu care l-a saltat pe nemernicul asta bolnav de putere si avutie.
    In rest, bine pentru noi ca a fost tras pe linie moarta.
  • +4 (4 voturi)    
    ce nu inteleg (Marţi, 10 mai 2016, 14:13)

    belurt [utilizator]

    e ca toata lumea zice de Oprescu ca e Doctor primar General, pana la urma ce e el ? ori e doctor ? ori primar ? ori general ? nu inteleg nimic cu titlurile astea.
  • +5 (5 voturi)    
    - (Marţi, 10 mai 2016, 15:25)

    seoirse [utilizator]

    Oare cum mai rabda pamantul asta romanesc toate gunoaiele de oameni cum este Oprescu asta. Intre el si un adevarat doctor cum este Leon Danaila este o diferenta de la cer la pamant! Cum au ajuns romanii atat de orbi si de slabi sa se lase condusi si furati de asemenea otrepe!Cand o sa facem curat cu adevarat in tara asta??Inca mai am un pic de optimism sa cred ca am mai ramas si cativa oameni buni si cinstiti pe meleagurile romanesti!In ce dezastru suntem am ajuns la concluzia ca mai bine niste oameni cinstiti in toate functiile decat lepre din acestea oricat ar fi de abili afaceristi sau oricate diplome ar avea!Si m-am saturat si de asa zisa presa care ii promoveaza pe acesti infractori si pe pe toate televiziunile si in toate ziarele ii perinda numai pe acesti penali!! toti indifferent de culoarea politica sunt o apa si un pamant murder care trebuie curatate repede ca altfel ajungem toti in mocirla lor!!
  • +3 (3 voturi)    
    operatia lui Basescu, Ponta...si altii (Marţi, 10 mai 2016, 15:57)

    manon [utilizator]

    Acum intelegeri de ce Basescu, Ponta si altii ca ei au ales sa se opereze in strainatate? Basescu avea clar informatii de la SRI asupra acestui aspect...Deci sa nu mai minta ca nu stia!!