Calin Popescu Tariceanu: Asteptarea mea este ca USL sa se refaca si sa castigam alegerile parlamentare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:50 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Copresedintele ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a declarat, sambata, la Galati, ca isi doreste refacerea USL printr-o alianta PSD - ALDE, care sa castige alegerile parlamentare si sa revina la guvernare, potrivit Agerpres.

"Asteptarea mea si asteptarea dumneavoastra, banuiesc, este ca alianta solida dintre social-democrati si liberali pe care cu totii ati votat-o, USL, sa se refaca intre PSD si ALDE si sa castigam alegerile parlamentare de la finele acestui an pentru a relua cursul bun al guvernarii din ultimii trei ani, intrerupt din pacate de guvernarea Ciolos - Iohannis", a spus Tariceanu, intr-un discurs sustinut in fata a circa 3.000 de membri si sustinatori ALDE Galati.

Tariceanu a precizat ca revenirea la guvernare a aliantei PSD - ALDE este necesara mai ales ca oamenii s-au lamurit ce inseamna guvern tehnocrat.

"Eu cred ca romanii s-au lamurit pe deplin ce inseamna guvern tehnocrat si nu vor mai dori sa refaca aceasta experienta. De aceea cred si privesc cu optimism alegerile locale si consider ca alegerile locale vor fi o pregatire cum e si firesc pentru alegerile generale de la finele acestui an, iar eu cred ca formula care s-a dovedit a fi eficienta pentru cetateni si in planul politicilor economice si in planul politicilor sociale, alianta dintre PSD si liberali, sa revina la putere; sigur ca acum liberalii suntem noi", a sustinut Tariceanu.

Copresedintii ALDE Calin Popescu-Tariceanu si Daniel Constantin au participat, sambata, la Galati, la evenimentul de lansare a candidatilor ALDE Galati la alegerile locale.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4535 vizualizari
  • +42 (56 voturi)    
    Tariceanu, un exemplu (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:59)

    mavis [anonim]

    de politician de umplutura, doar o componenta a grupului mafiot numit Parlament. Acest individ a intrat in politica in 1990, acum 26 de ani. Sa spuna cineva ce a facut penjtru aceasta tara, ce plusuri a adus. Imi vine in minte doar faptul ca a devenit milionar in euro.

    - A fost membru al Adunarii Constituante (Parlament) ca deputat de Arad, intre 1990 si 1992

    - Secretar Executiv al Partidului National Liberal, 1990-1992
    • +27 (33 voturi)    
      Nu chiar de umplutura (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:43)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      In timpul cat a fost seful Guvernului ,Romania s-a indatorat cu 50 miliarde. Apoi a concesionat rapid perimetrele din Marea Neagra.
      • +10 (18 voturi)    
        le-a vindut in alb si sub pret, la Sterling (Sâmbătă, 7 mai 2016, 21:29)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Ca apoi SDterling sa le vinda amerlocilor.
        A dat si legea cu taxa de prima inmatriculare, el fiind patron la "Pegioate", deci conflict de interese. Acum statul trebuie sa dea banii inapoi, si cu dobinda. Pe cind si un proces de despagubire intentat de stat lu' Motocicleanu?
    • +15 (19 voturi)    
      asteptari (Sâmbătă, 7 mai 2016, 21:00)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      si eu am o mare asteptare legata de usl.are legatura cu tariceanu,ponta,dragnea & co.si cu puscaria ...
    • +1 (3 voturi)    
      I-a raspuns unei femei la inundatie (Sâmbătă, 7 mai 2016, 23:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      "ce vreti doamna, sa va fac hotel"? (femeia se plangea ca de zile intregi n-a facut o baie). Asta a facut pentru Romania.
  • +38 (50 voturi)    
    iar asteptarea mea .... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:04)

    cartofil [utilizator]

    este sa faci o vizita la beciul domnesc. Cand a intrat PM tariceanu avea in declaratia de avere 400.000 E in conturi. Cand si-a incheiat mandatul ruinator pentru finantele tarii, avea 40 milioane de E in conturi.
    • +14 (22 voturi)    
      nu sunt de acord cu... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:06)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      beciul domnesc...ca poate se mai gaseste ceva..vin pe acolo...cel mai bine este la poarta alba...ca sa poata sa scrie ceva ...carti...despre ...furt...si ...motociclete...
  • +19 (29 voturi)    
    guvern tehnocrat (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:16)

    zigot [utilizator]

    este un guvern cu oameni integri, fara obsesia obtinerii cu prioritate de avantaje materiale, dar din pacate nu au sustinere politica ;
    un alt dezavantaj ptr ei il constituie explozia tuturor nerealizarilor din perioada usl si mai inainte: sanatate ,cultura si invatamant in special.
    ma uit cu cata inversunare ii ataca toate "valorile politice" care au avut timp sa-si etaleze calitatile, insa au adus tara aici;
    cred ca acesti oameni siau aratat calitatile, un alt discurs, cu argumente, cu tinte; pacat ca mafia ii lucreaza puternic, dle tariceanu, mai puternic decat reusesti sa ataci justitia
    • +17 (23 voturi)    
      as adauga (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:46)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui zigot

      ca acest guv de tehnocrati arata o doza sanatoasa de reactivitate, nu trec saptamani luni ani pana sa ia masuri
  • +25 (33 voturi)    
    Eu cred mai degraba (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:22)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    ca oamenii s-au lămurit ce inseamna guvern mafiot , pardon , politic . Poti manipula o parte a poporului cu ineptiile tale , dar nu pe tot . Mare parte a poporului a văzut de asemeni că acest guvern este doar carne de tun , de asta ati fost de acord cu TOTII să-l votati , in speranta că puteti prosti oamenii din nou . Eu cred că nu va tine .
    • +4 (20 voturi)    
      este cel mai bun guv (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:59)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

      din 90-2016
    • +6 (14 voturi)    
      să nu uităm (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:15)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Mustata lui Dragnea

      că după nenorocirea dela Colectiv , după plecarea /// Ponta, nici un partid nu a vrut , sau au fugit pursisimplu dela răspunderea guvernării ! Deci singura sansă este nevotera acestui partid !
  • +27 (35 voturi)    
    asteptarea mea... (Sâmbătă, 7 mai 2016, 19:25)

    IancuJianu [utilizator]

    ...este sa te duci acolo unde ti-e locul dupa ce ai devalizat economia tarii, adica la puscarie!
  • +20 (24 voturi)    
    TUPEU nemarginit, (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:07)

    persuasiv [utilizator]

    de MULTIMILIONAR.
  • +12 (16 voturi)    
    Asteptarea mea de la tine e sa dispari (Sâmbătă, 7 mai 2016, 20:52)

    tudorLeo [utilizator]

    Tu si cei ca tine ati avut 20 de ani la dispozitie sa demonstrati ceva, nu ati facut nimic altceva decat sa furati. La puscarie va este locul, toti cei din parlament care va scapinati in cap cum sa ne mai furati/prostiti. Sunteti niste fiinte profund corupte, fara demnitate care ati uitat ca sunteti acolo sa ne reprezentati.Afara cu voi din parlament!
  • +11 (15 voturi)    
    jos taxa (Sâmbătă, 7 mai 2016, 21:57)

    MihneaUrsu [anonim]

    Asta este asteparea mea, jos taxa nene taricene.
    Si du-te la zdup mai repede in loc sa te faci ca lucrezi pentru noi. Daca nu trageai atat de timp, pana acum erai deja reabilitat!
  • +1 (1 vot)    
    3000 (Sâmbătă, 7 mai 2016, 22:45)

    bobyrou [utilizator]

    cum naibii se aduna la asta 3000??
  • +2 (2 voturi)    
    "Asteptarea mea e sa se refaca PCR" (Sâmbătă, 7 mai 2016, 23:02)

    Maniu [utilizator]

    dar asta inseamna sa saraciti la loc cu totii, sa va mutati inapoi in Pantelimon, sa vi se taie lumina, apa si caldura. Asa ca vezi ce asteptari ai. Poate ai noroc. Dar sa fie personal, pentru voi si-ai vostri.
  • +1 (1 vot)    
    Asteptarea mea este ca figurile triste din (Sâmbătă, 7 mai 2016, 23:11)

    ty [utilizator]

    actualul parlamenta sa nu mai apara in viitorul. Altfel spus 90 % din actuali parlamentari sa nu mai apara in viitorul parlament.
  • +2 (4 voturi)    
    In traducere libera asta le cere borfasilor (Duminică, 8 mai 2016, 6:18)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa stranga randurile si sa se uneasca, din nou....pt a sigura continuitatea in furt si jumaleala.
  • 0 (4 voturi)    
    REGIM CRIMINAL (Duminică, 8 mai 2016, 10:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Regimul politic de dupa 89 este un regim de tip mafiot-criminal si trebuie tratat ca atare, indiferent de partid si premier. Acest asa-zis liberar Tarceanu a facut parte din el si e un uslash sadea
  • +2 (2 voturi)    
    Zice bine CPT,așteptarea lui,nu a noastră. (Duminică, 8 mai 2016, 11:26)

    asavreau [utilizator]

    Noi suntem lecuiți de partidul unic USL,care a umplut Parlamentul de dobitoci,dublu față de voia noastră și care numai și-au votat privilegii pe banii noștri.O denaturare și batjocorire a modului de folosire a banului public. Așteptarea noastră este ca toate privilegiile să fie anulate și oameni ca Tăriceanu să restituie poporului toate pierderile produse de gândirea lor mafiotă și impertinentă.
  • -2 (6 voturi)    
    Nu-i mai speria Taricene pe postacii (Duminică, 8 mai 2016, 12:58)

    xrogo [utilizator]

    d-aici,ca ii ia cu tremurici la gandul ca se reface USL !!!
    • -2 (2 voturi)    
      ma buseste rasul (Duminică, 8 mai 2016, 20:27)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cand va cate slugi au borfasii astia.
  • 0 (4 voturi)    
    Mare suflet. doar ca nu pleaca din fata macelariei (Duminică, 8 mai 2016, 13:21)

    Miky113 [utilizator]

    "Toate femeile pe care le-am iubit, m-am casatorit cu ele !!!"

    Mai sa fie, chiar asa ? Sa te credem pe cuvant ?
    Ce mai zic muierile de care ai divortat ?
    " Unde esti iubire de alta data, ..."

    Cu USLul te manaca in palma sa tai pamblica tricolora : rosu- galbn si albastru ?
    Mai stim noi unul care a murit acoperit de drapel: Dinu Patriciul. La cate "servicii" i-a facut statul roman, in cele din urma a facut si el unul; mare si de neuitat.

    Of tempora, off moralles... Antoane te paste aceiasi soarta .