Liviu Dragnea ii cere lui Klaus Iohannis convocarea de urgenta a CSAT pe tema sanatatii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:21 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, ii solicita public presedintelui Klaus Iohannis convocarea de urgenta a CSAT ''in contextul adancirii crizei sistemului public de sanatate'', care in opinia sa risca sa degenereze intr-un risc de siguranta nationala, potrivit Mediafax.

''Dat fiind faptul ca sanatatea este o componenta majora a sigurantei nationale ii solicit public presedintelui Iohannis ca, in contextul adancirii crizei sistemului public de sanatate, sa convoace de urgenta Consiliul Suprem de Aparare a Tarii, care sa analizeze situatia si sa propuna masuri urgente care sa ofere populatiei certitudinea ca autoritatile sunt capabile sa rezolve aceste probleme. Este momentul unor decizii majore, drastice, care sa repuna sistemul public de sanatate in parametrii unei functionari care sa raspunda atat provocarilor normale, de zi cu zi, cat si oricarei situatii de criza. Altminteri, situatia va scapa de sub control, cu efecte greu de anticipat'', a transmis liderul PSD intr-un comunicat de presa transmis sambata.

El subliniaza ca dupa tragedia de la Colectiv de anul trecut si criza bebelusilor de la inceputul acestui an, dupa dezvaluirile presei cu privire la falsificarea dezinfectantilor folositi in spitale si comunicarea de catre guvern a faptului ca in peste 50 de spitale romanii isi risca viata din aceasta cauza, dupa ce un fotbalist moare pe teren la cateva sute de metri de cel mai important spital de urgenta din tara, ''simpla demisie a ministrului Sanatatii, care oricum nu este luata in considerare, nu ajuta la nimic''.

''Deja nu mai avem de-a face cu o problema sociala, situatia degenerand intr-un risc de siguranta nationala'', sustine Dragnea.

Premierul Dacian Ciolos a convocat sambata dupa-amiaza la Guvern mai multi reprezentantanti ai factorilor de decizie din domeniul sanatatii.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1502 vizualizari
  • +13 (15 voturi)    
    Este un partid acolo (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:34)

    ICosmin [utilizator]

    care prin coruptia endemica reprezinta un risc la siguranta nationala. Cel mai probabil de aici pleaca si celelalte riscuri. Starpiti-l pe asta, bagati infractorii lor in puscarie si va fi mult mai bine.
  • +9 (13 voturi)    
    Ai zau (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:39)

    gugurila [utilizator]

    Adica HexiPharma asta nu vindea dezinfectanti diluati si pe vremea voastra?
    Nu cred ca exista politician in viatza care sa nu fie complice la afacerea asta...
    Mai bine te autodenunti.
  • +9 (11 voturi)    
    $shpaga$ Penal of Teleorman (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:45)

    un domn [utilizator]

    are tupeu nu gluma, il rugam sa ne prezinte dovezi LEGALE pentru domeniul din Alexandria surse de constructie si autorizatie de constructie, dovada ? clipul youtube cu Dragnea Junioara, majora ! https://www.youtube.com/watch?v=_mehrMecWX0
    cine a finantat ? nu clipul ci proprietatea..cand $teppen wolf de telorman..e un om modest ? Mujicia ? varanul ?...foarte ciudat....apoi sa vina cu tupeu sa dea ordine la Ciolani$ by GRIVCO...
  • +10 (12 voturi)    
    CSAT: Toti penalii la puscarie (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:46)

    tudorLeo [utilizator]

    Asta e subiectul, asta e cauza tuturor problemelor! Nu ne intereseaza din ce partid, daca e martian, roman...Actualul parlament voteaza legi care atenteaza la siguranta nationala! Astea sunt subiectele CSAT. Iar cine e suspectat macar de fapte de coruptie afara din sistem cu ei, ajunge cu 'merge si asa'.
  • +11 (13 voturi)    
    Dragnea este un infractor (Sâmbătă, 7 mai 2016, 16:51)

    mavis [anonim]

    ca si violatorii, hotii de buzunare, traficantii de droguri si tot asa.

    Si are tupeu sa ceara ceva de la microfon??? Atat de slab a ajuns statul roman.

    MAI EXISTA ROMANIA?
  • +2 (4 voturi)    
    serios?! (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:01)

    liviu_ [utilizator]

    s-au folosit dezinfectanti diluati.... a depasit de mult pragul de siguranta nationala...
  • -7 (11 voturi)    
    O propunere pertinentă (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:11)

    marki [utilizator]

    ... chiar dacă vine din partea condamnatului penal Dragnea. Numai că... e sâmbătă, e week-end. Cum să tulburi liniștea zilelor de odihnă a președintelui? Dar poate se îndură majestatea-sa să facă o videoconferință cu membrii CSAT. Că alaiul prezidential o fi ajuns deja la Sibiu.
    Sau pe facebook. N-ar fi mai bine așa?
    • +6 (8 voturi)    
      @marki (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:56)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui marki

      Propunerea asta pertinenta,venita din partea unui condamnat penal, este de fapt profund impertinenta si tupeista !!!

      PSD a stat peste 20 de ani la guvernare si de abia acum observa brambureala din sistemul de sanatate,
      ( brambureala caracteristica si altor sisteme de altminteri,vezi invatamantul de pilda)

      Asa ca, dragule, du-te si canta la alta masa !
  • +9 (13 voturi)    
    Dragnea, esti infractor cu decizie judecatoreasca (Sâmbătă, 7 mai 2016, 17:16)

    DorinU [utilizator]

    Dragnea, da-ti demisia si dispari din fata noastra pentru ca insusi prezenta ta in fruntea unui partid dupa ce ai fost condamnat este un atac la siguranta nationala. Coruptia ucide!
  • +6 (8 voturi)    
    dragnea (Sâmbătă, 7 mai 2016, 18:06)

    nahir [utilizator]

    iar se crede ce nu este. in loc sa-si vada de condamnarea penala, mai da si indicatii.
    ce-l indreptateste pe el sa ceara asa ceva? penibil.
    • +2 (4 voturi)    
      se simte (Duminică, 8 mai 2016, 9:19)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      indreptatit de cohorta de suspecti,penali si impostori din psd,care se simt amenintati daca Dragnea dispare din peisajul politicm motiv pentru care au votat in unanimitate strans uniti in jurul penalului, pentru a ramane liderul lor.