Dacian Ciolos despre TVR: Nu mai putem petici sacul spart doar pentru ca trebuie mers la recolta de voturi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 24 aprilie 2016, 16:20 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
Premierul Dacian Ciolos scrie duminica, pe pagina sa de Facebook, in legatura cu situatia din TVR, ca "Cine spune lucrurilor pe nume nu se scuza, si nici nu acuza. A venit insa vremea sa fim sinceri cu noi insine si sa nu tot cerem cuiva sa ascunda gunoiul sub pres doar pentru ca se vede urat si miroase urat in plina campanie electorala. Daca asta considerati dumneavoastra o gluma proasta, sa stiti ca nici pe mine nu ma amuza deloc. Dar nu mai putem petici sacul spart doar pentru ca trebuie de urgenta mers la recolta de... voturi."

Primul ministru i-a raspuns astfel unui cititor care il acuzase de faptul ca "Cine se scuza se acuza. Glumele proaste ale acestui guvern continua", intr-un comentariu la o postare a premierului legata de datoriile televiziunii publice si excluderea Romaniei de la Eurovision.

Guvernul Romaniei a aratat vineri, intr-un comunicat, ca "In spatiul public sunt lansate o serie de acuzatii nefondate in legatura cu implicarea sau lipsa de implicare a guvernului in gestionarea situatiei TVR".

Potrivit comunicatului Guvernului, problema datoriilor pe care televiziunea publica le are este veche, de aproape 10 ani. "In toti acesti ani, datoriile catre EBU (European Broadcasting Union)  au fost mereu amanate si neglijate. Situatia de fond in care ne aflam nu este cauzata de vreo decizie a guvernului, iar incercarea de a considera guvernul actual responsabil este nepotrivita si nefondata", se mai preciza in comunicat.

Guvernul a mai amintit ca televiziunea publica este o institutie in subordinea parlamentului, care trebuie sa aleaga conducerea acestei institutii. Guvernul precizeaza ca asteapta o decizie in aceasta privinta, pentru a avea un partener decizional in toate aspectele executive care vizeaza activitatea televiziunii. "Faptul ca, dupa mai bine de o luna de la inceperea acestui proces, nu exista inca o conducere care sa isi asume responsabilitatea deciziilor executive in ceea ce priveste TVR, face ca orice proiect de restructurare sau clarificare a situatiei financiare sa fie imposibil", se mai arata in comunicat.

Potrivit acestuia, situatia televiziunii publice a fost adusa la cunostinta parlamentului inca de la inceputul acestui an, iar, in urma intalnirii pe care comisiile de cultura ale parlamentului le-a organizat cu reprezentantii TVR si ai guvernului, s-a ajuns la concluzia ca guvernul sa prezinte solutiile de modificari legislative care sa permita restructurarea TVR si gestionarea problemei datoriilor. Aceste propuneri au fost trimise la parlament in data de 28.03, asa incat modificarile Legii 41/1994 sa poata avea loc in timp util. Aceste modificari legislative sunt in curs, dar nu sunt finalizate. In consecinta, in actualul cadru legal nu exista posibilitatea platii partiale a datoriilor doar pentru unul din creditorii televiziunii. Un eventual ajutor financiar care sa nu fie susceptibil de nerespectare a conditiile de concurenta nu poate fi acordat decat in cadrul unui plan de restructurare, sub o forma sau alta, de administrarea speciala a televiziunii, mai arata Guvernul.

Executivul, prin Ministerul de Finante, va informa EBU in legatura cu situatia de drept a TVR si despre cadrul legal existent, in care reorganizarea operativa care sa permita plata datoriilor este imposibil de realizat in perioada imediat urmatoare.

Potriit comunicatului, Guvernul Romaniei solicita tututor institutiilor care gestioneaza soarta televiziunii publice o implicare activa si responsabila, pentru a  nu perpetua situatia dificila in care se afla TVR.

Romania nu va participa la Eurovision anul acesta, din cauza datoriilor pe care TVR le are fata de European Broadcasting Corporation, a anuntat Televiziunea publica. Este o premiera in istoria evenimentului muzical european. Potrivit Eurovision.tv, organizatia televiziunilor publice din Europa, European Broadcasting Union (EBU), retrage accesul TVR la toate serviciile statelor membre, din cauza faptului ca, in mod repetat, nu si-a platit datoriile catre aceasta uniune. Datoriile invocate acum de EBU se ridica la 16 milioane de franci elvetieni.

Astfel, castigatorul local al Eurovision, Ovidiu Anton, nu va mai aparea in cea de-a doua semifinala a Eurovision 2016, programata pentru 12 mai. TVR nu va avea nici acces la semnalul SVT, televiziunea gazda a evenimentului din Suedia, ceea ce, potrivit Eurovision, inseamna ca nu va putea difuza deloc evenimentul.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14415 vizualizari
  • +63 (79 voturi)    
    bravo Ciolos! (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:34)

    diddlyjo [utilizator]

    pacat ca nu vei sta mai mult la guvernare. tara asta chiar are nevoie de tine!
  • +48 (60 voturi)    
    Ciolos are dreptate ! (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:41)

    Susufler0 [utilizator]

    In fond, Guvernele USL si PSD-UNPR-ALDE conduse de Victor-Viorel Ponta au inceput sa spuna si sa faca, in timpul cat au fost la putere, fel si fel de glume, dar au plecat exact inainte sa ne zica poantele. A venit Ciolos cu ministrii lui si am inceput sa aflam si finalul bancurilor pontiste : toate proaste, toate care in loc sa te faca sa razi, te fac sa-ti fie jena, sa-ti fie rusine, intrucat, altii sunt cei care rad...si rad...si rad...de noi !

    PS. Nu-i vorba, ca la unele mai contribuie si cate un astru din guvernul Ciolos.
    • +12 (18 voturi)    
      Cu o observatie (Duminică, 24 aprilie 2016, 20:19)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      La poantele lor rideau numai ei. Nu si noi.
    • +1 (1 vot)    
      GRESIT (Luni, 25 aprilie 2016, 14:00)

      Milumil [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      În anul 2012, TVR şi-a asumat, alături de Guvernul României un Memorandum, prin care Televiziunea Română a luat o serie de măsuri, inclusiv plata către EBU a unor tranşe consistente din datoria istorică: o comparaţie relevantă ne arată că, dacă în perioada 2005 – 2010 s-au plătit către EBU 12.4 milioane de euro, în perioada 2011 – 2016 suma plătită a fost aproape dublă – 20.5 milioane de euro.

      Suma totală facturată de EBU în perioada 2005 – 2016 a fost de aproape 50 de milioane de euro, din care SRTv a achitat 32.8 milioane de euro. La această sumă, TVR a fost obligată de lege să plătească la bugetul de stat TVA în valoare de 11 milioane de euro, TVA pe care Televiziunea Română nu îl poate deduce precum celelalte televiziuni comerciale.

      Memorandumul a fost facut cu Guvernul Romaniei ca institutie nu cu personal cu Prim ministrii.
  • -23 (49 voturi)    
    TVR (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:27)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Este o institutie de interes national..prin concurs national se poate gasi un mangement care poate aduce institutia pe linia de plutire dar nu cu istorici gen Stelian Tanase pregatiti special de comandouri anti-nationale
    • +5 (23 voturi)    
      Cine sa fie (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Poate ar trebui adus inapoi Razvan Theodorescu sau alta ciuma rosie? E o institutie care si-a pierdut COMPLET credibilitatea pentru ca fost mereu o sluga a politicului. NU are audienta, dara a facut gaura neagra in buget. Singura solutie rationala: DESFIINTAREA.
      • -5 (15 voturi)    
        Desfiintam (Duminică, 24 aprilie 2016, 22:57)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Armata, televiziunea ce mai proiectul derulat este desfiintam Romania.S-au derulat emisiuni incomode la TVR dar asta e. TVR trebuie sa existe chiar si subventionat de stat la fel cum este si ONB
        • +5 (13 voturi)    
          Putorile trebuie desfiintate (Duminică, 24 aprilie 2016, 23:38)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Si dati afara rusii si sclavii lor.
        • +4 (6 voturi)    
          trebuie sa si gandesti un pic (Luni, 25 aprilie 2016, 7:26)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          asta-i pericolul cel mai mare de fapt, sa ai o armata de incompetenti, sa ai o televiziune obedienta. De ce? pentru ca , in naivitatea ta, te culci linistit crezand ca ai o armata care sa te apere si te trezesti ca n-ai de fapt armata atunci cand ai avea nevoie de ea. Cel mai mare pericol la adresa Romaniei este incompetenta, faptul ca oamenii incompetenti au ajuns sa conduca tara asta la toate nivelurile.
      • +2 (2 voturi)    
        daaaa.... dementiala observatia dumitale.. (Luni, 25 aprilie 2016, 10:02)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        .. sa desfiintam televiziunea publica astfel incat, taraf tv, etno, agrotv, romania tv, otv, antenele... etc, etc,si alti semi-analfabeti clontzosi, sa isi duca proiectele pana la sfarsit, Astfel, intr-un timp mai scurt decat isi preconizau pana si adversarii, putinii cetateni ramasi cu mintea intreaga ( nu te numeri, in cazul in care nu esti decat rau intentionat) sa fie idiotizati complet si irecuperabil.
        Este esential ca televiziunea publica sa fie vie, si nu ingropata. E bine sa iti dai seama, pana nu va fi prea tarziu.
        La urma urmei eurovizion, nu mai este demult o sursa de inspiratie pentru valori autentice, asa ca.. nu cred ca chiar suntem pierduti.
      • +2 (2 voturi)    
        ce solutie mai e si asta? (Luni, 25 aprilie 2016, 10:21)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        televiziunie private au fost si vor ramane intotdeauna private. televiziunea publica poate avea derapaje, dar ramane un reper, o speranta ca votul nostru va aduce in parlament o majoritate fara antecedente penale, care va rezolva problemele TVR.
        ce facem fara o institutie de informare publica? stim deja "experimente" cu discursuri prezidentiale care nu au fost date in direct pe nici un post.
    • +21 (27 voturi)    
      snitzelush (Duminică, 24 aprilie 2016, 20:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Interes national ai zis? parca era si un partid care avea asta ca supra-nume, si un vice-premier.
      Ai putea sa ne spui cine a oprit PSD-ul. care detine de facto controlul asupra Parlamentului si deci al TVR de cel putin 4 ani sa numeasca manager competent?
      Sau poate nu doar un manager ar fi suficient ci o asanare a cloacei din TVR.
  • +29 (39 voturi)    
    Dublu like! (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:35)

    danen [utilizator]

    .
    • +14 (20 voturi)    
      In sfarsit...... (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:31)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui danen

      mesaje si masuri care tin de rigoarea economica!
      Bravo domnule prim-ministru!
      • +2 (2 voturi)    
        asa de fericit ai reasctionat si cand .. (Luni, 25 aprilie 2016, 10:04)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui coco04

        .. parlamentarii si-au marit pensiile si indemnizatiile... sau atunci rigoarea economica .. era foarte din plastilina??
    • +3 (13 voturi)    
      Are balta peshte !? Are !... (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:37)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui danen

      Exista tzzi televiziuni specializate pe manipulare.
      Ce mai conteaza una in minus sau plus !
      Auzi tu Daciene : "institutie de dezinteres National ".

      Pai ce sa zicem atunci de celelalte resurse ale Romanei:
      -petrolul, aurul si ardelenii
      -tineretea ni s-a dus cu anii, Doamne ce folos au banii...
      -flota, otelul, cuprul-min, bancile, gazul, curentul
      - inteligenta(romanul nu mai are nici chiar mintea de pe urma)
      -apa-aerul si fraierul; pamantul , padurile, perdelele forestiere, tutungeriile,
      -sistemul national de irigatii(adicatelea Canalul Siret Baragan)
      -alte diversiuni pe aceiasi tema(Opera, parlamentul, injustitia, Steaua)....
      • +3 (5 voturi)    
        De acord cu tine (Duminică, 24 aprilie 2016, 21:43)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

        mai ales ceea ce priveste tutungeriile:)
  • +17 (23 voturi)    
    combinatul TVR (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:56)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ciolos are dreptate. Cum a ajuns TVR cu o datorie la bugetul de stat de 100 milioane de Euro, egalul a 20 de spitale noi,noute de stat care lipsesc inclusiv in Bucurtesti?Din cauza conducerilor politice, a intereselor de partid, a furtului, a nepotismului, a unui numar imens de angajati care taraie braul ca pe vremea lui nea Nicu, si altora cu salarii nesimtite date pe stele, apartenenta de partid, amante si amanti....
    E o rusine nationala acest TVR cu angajatii lui si managerii lui. Cum se va redresa TVR? Parteneriat public- privat, manageri adevarati si nu propusi de partide dintre cei care apleaca spatele mai mult, independenta TVR fata de Parlament si SRI. Se poate ...s-a putut si in alte tari, indepartati plaga politica de pe TVR!.
    • +3 (3 voturi)    
      De acord! (Duminică, 24 aprilie 2016, 22:08)

      SantaK [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Dar cine trebuie sa indeparteze plaga politica conform legii actuale? Tot politicul nene! Deci despre ce cerc vicios vorbim?
  • +22 (28 voturi)    
    OK, si... (Duminică, 24 aprilie 2016, 19:31)

    Ord [utilizator]

    nici o ancheta, nici un responsabil pentru devalizarea unei institutii a statului?
    Peste ani o sa plangem ca si dupa celelalte industrii, tot asa numite de catre alti politicieni saci fara fund, gauri negre etc.
    Intrebarea ramane. Cine este responsabil? Ca nu muncitorii sunt responsabili pentru deciziile sefilor!
    • +12 (16 voturi)    
      Da, iac-acum (Duminică, 24 aprilie 2016, 20:20)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      N-au reusit sa il stringa de coitze pe magarul de Sova sa scoata contractul Bechtel, citeva pagini. Si tu vrei sa produca o carte mai mare decit Calinescu cu care ce-a furat din TVR? O sa iasa Enciclopaedia Britannica.
  • +12 (18 voturi)    
    Complicitatea sindicatelor (Duminică, 24 aprilie 2016, 20:53)

    EMP [utilizator]

    Nu se discuta suficient despre complicitatea sindicatelor. In orice industrie sindicatele se apuca sa protesteze abia cand se ajunge la disponibilizari. De ce nu protesteaza din timp, vazand cum directorii praduiesc institutia? Nu cumva din cauza ca si liderii sindicali isi au partea lor? E foarte simplu sa o faci pe victima la final, sa organizezi marsuri si greva foamei in fata parlamentului, dar pana acolo au fost toti orbi?
    Eu nu vreau sa spun ca angajatii si sindicatele au principala responsabilitate, cu siguranta raspunderea este in primul rand al celor ce au avut puterea de decizie, dar nici nu ma mai impresioneaza lamentarile astea de final ale unor oameni care poate au tras mata de coada 15 sau 20 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      curata complicitate....... (Marţi, 26 aprilie 2016, 13:57)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      Foarte bine , asta-i adevarul .
      As adauga , spre a intelege tot romanul care nu a inteles nimic pana in present : asa-zisii lideri de sindicat din '90 pana-n ziua de astazi , au facut mai mult rau populatiei si tarii , dacat orice alta forma de conducere si organizare .
      Ei au fost pionii de baza care au aprobat guvernele in fixarea salariului minim pe economie , salariu care dupa ce-ti platesti serviciile si cheltuielile cu copii , nu ramai cu nimic . Actualmente salariul minim ar trebui sa se situeze intre 1800 si 2000 lei net .
      Ei au fost primii care s-au facut ca nu-s multumiti la vanzarea si taierea industriei pe nimic si au incurajat oamenii ca-i bine sa-si ia o compensatie si sa plece linistiti acasa . Liderii de sindicat de la orice nivel fac parte din clasa privilegiata privind avutia , afacerile cu statul , standardul de viata --> asa ceva este de factura " stapanirea lui Pablo Escobar " . Vezi cazul Virgil Sahleanu , unde nu au fost decat cateva proteste mici la niveleul orasului Iasi . I s-a facut un bust , zicandu-se ca s-a realizat prin eforturile financiare ale firmei, sindicatului și Primăriei . Fals si rastalmacire de tip mafiot -> de fapt asa a ajuns asasinat Sahleanu , prin eforturile firmei, sindicatului și a politicienilor ce au fost implicate la nivel inalt si local in magaria cu cehii . Sa ma scuze cei 2% dintre liderii de nivel baza si de buna credinta .
  • -11 (15 voturi)    
    si daca (Duminică, 24 aprilie 2016, 21:01)

    xanti [utilizator]

    Scandalul e facut special ca PSD sa nu aibe acces la TV de stat.
    • +10 (14 voturi)    
      Aha (Duminică, 24 aprilie 2016, 21:38)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      si terenul a fost pregatit minutios de guvernarile Ponta, secondat de parlamentul majoritar PSD. Totul, ca in final sa nu aiba acces la TVR. Diabolic...
      • -3 (7 voturi)    
        Nu! (Duminică, 24 aprilie 2016, 22:09)

        SantaK [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Cretin!
        • +1 (3 voturi)    
          Ipolitic. (Luni, 25 aprilie 2016, 9:15)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui SantaK

          Imi pare bine de cunostinta, domnule Cretin..
          • +1 (3 voturi)    
            Ma uimesti... (Luni, 25 aprilie 2016, 12:20)

            SantaK [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

            ...ce capacitate de intelegere ai. Ma refeream la comentariul facut de "garibaldi", dar daca te-ai simtit si matale, nu-i bai!
      • +2 (2 voturi)    
        PSD (Duminică, 24 aprilie 2016, 23:02)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Nu cred ca au stiut cine e Stelian Tanase marele istoric roman si rolul sau. Rolul sau echivaleaza cu rolul lui MRU la SIE.
  • +9 (11 voturi)    
    si totusi... (Duminică, 24 aprilie 2016, 21:15)

    liviu_ [utilizator]

    orice stat are o televiziune de stat...
    când se intampla o calamitate pe ce transmitem, pe a3?!
    daca tvr este inchisa fara sa intre nimeni la puscarie... atunci lucrurile sunt clare: doar o campanie de a mai face rost de niste terenuri bune de construit si de a ramane doar cu televiziunile sustinute de partide!
    • +1 (1 vot)    
      nu trebuie inchisa, dar (Luni, 25 aprilie 2016, 11:36)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      TVR nu se va inchide, dar trebuie restructurata. Poate sa functioneze foarte bine, nu cu profit, dar cu zero pierderi. Ciolos are dreptate, in momentul asta TVR e un sac spart. Doua posturi sunt suficiente. Nimeni nu a avut curaj sa repare, pentru ca e automat asociat cu Basescu, si pierdea la voturi. Ciolos nu are nimic de pierdut, si ar trebui sa faca ceea ce trebuie.
  • +8 (10 voturi)    
    raspunsul lui ciolos legat de tvr (Duminică, 24 aprilie 2016, 21:16)

    fonciierea [utilizator]

    D-le Prim ministru,tvr-ul este jucaria/amanta gratuita a parlamentarilor romani,atata timp cat calitatea morala si intelectuala a politicienilor va fi de nivelul pe care il vedem zi de zi,nu se va schimba nici soarta tvr,orice ajutor financiar ca cel invocat de fostul ministru gigel sau altii de teapa lui inseamna bani aruncati;e nevoie ca de aer de o televiziune publica,dar,din pacate,nu tvr-ul actual poate sa se achite de aceasta misiune;cei care au trecut pe acolo,in diferite functii si nu au nimic de ascuns,pot contribui la lamurirea lucrurilor,f.complicate si cronicizate,daca puteti provoca o asemenea dezbatere,faceti-o,daca simtiti ca nu se poate,lasati-i sa moara prosti.
  • -2 (8 voturi)    
    TVR... (Duminică, 24 aprilie 2016, 21:43)

    dekar [utilizator]

    ... o gaura neagra si urat mirositoare a ultimilor 25 de ani..
    .
  • -1 (3 voturi)    
    TVR vs TVR (Luni, 25 aprilie 2016, 10:06)

    jidanul [utilizator]

    TVR-ul e ca si BNR-ul, e rau, e urat, e prost dar, trebuie sa functioneze, TVR-ul trebuie sa functioneze. Problema este: cum functioneaza ? Asta trebuie sa inteleaga si tehnoratatul de Ciolos, ca trebuie sa dea mai intai banii si dupa acea sa faca ordine la TVR, pentru ca romanii au platit bani grei pentru TVR, prin taxa R-TV, plus banii veniti de la buget care sunt tot din taxele si impozitele platite de romani si romanii vor sa vada si campionatul european de fotbal si olimpiada dela Rio si Eurovision-ul, e dreptul romanilor si nu este un "lux", cum ar zice tehnoratata Pruna de la justitie.
    • +2 (2 voturi)    
      nu esti nici " tehnoratat " nici nu stii..... (Marţi, 26 aprilie 2016, 11:25)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      De ce jignesti daca nu ai cunostinte si nu ai simtul trasabilitatii in proceduri ?
      1. Dl. Ciolos nu este tehnoratat si nu trebuie sa "dea " banii intainte -> intai se prevad resurse financiare in bugetele anuale . Pe parcursul executiei bugetare nu se fac modificari decat in situatii ce tin de siguranta nationala , catastrofe , etc .
      2. Sa inveti ca astfel de iesiri spontane cu cerinte care trebuiau facute inainte si in timpul proiectului de buget , sunt niste magarii politice puse la cale de golanii din politica de joasa speța si cu asa-zisii lideri de sindicate .
      - Tie asa-ti acorda fonduri sau salariu banca sau patronatul ? cand ceri si nu trebuie sa fundamentezi ? Iti acorda banii , apoi iti primesti fisa de post si documentare in ce trebuie si cat trebuie sa faci ? Cred ca mi-am pierdut timpul ........
  • +2 (2 voturi)    
    Cate amante sau sotii de parlamentari pe stat (Luni, 25 aprilie 2016, 11:03)

    SkyDan [utilizator]

    Vrem sa stim cum sunt conectate toate paparudele astea din consiliul de administratie al TVR/
    Sotul parlamentar face 1500 euro pe luna, sotia memberu CA la tvR aduna 4 000 euro pe luna.
    A fost jaf sistematic la un post cu audienta sub 5%.
    Da, toate tarile au televiziune publica dar acolo se fac emisiuni serioase si au audienta foarte mare. vezi de ex. CBC in Canada, TV5 in Franta.

    Vandut pe bucati - asta e solutia. Sediul central facut bloc de birouri de business si TVR sa emita din ceva mic si cochet.
  • -1 (3 voturi)    
    Tot ce atinge Politicul se face PRAF (Luni, 25 aprilie 2016, 13:54)

    Milumil [utilizator]

    Reprezentanţii European Broadcasting Union (EBU) - cea mai mare asociaţie a televiziunilor publice din lume – au anunţat managementul TVR că vor demara procedura de excludere a Televiziunii Române din organizaţie. Totodată, România îşi va pierde dreptul de a participa la concursul Eurovision, care va avea loc anul acesta la Stockholm.

    Decizia conducerii EBU vine ca urmare a situaţiei generate de neplata datoriilor acumulate de TVR în ultimii opt ani. Reprezentanţii Televiziunii Române au anunţat partenerii că TVR nu va mai putea susţine plăţile datoriilor, ultima tranşă, în cuantum de 250.000 de euro, fiind achitată în luna ianuarie.

    Conducerea TVR a făcut numeroase apeluri şi a prezentat posibile soluţii către instituţiile abilitate, în vederea asigurării unei finanţări corecte a serviciului public de televiziune, însă nu a primit niciun răspuns pozitiv.

    În acelaşi sens, reprezentanţii EBU au transmis mai multe solicitări autorităţilor române în vederea susţinerii televiziunii publice. În ultima adresă, EBU a solicitat un răspuns din partea instituţiilor contactate până joi, 21 aprilie, ora 20.00, în caz contrar anunţând că vor demara procesul de excludere a României de la Eurovision şi a TVR din rândul membrilor organizaţiei.

    Situaţia este fără precedent în istoria EBU, TVR fiind prima televiziune exclusă din asociaţie. De asemenea, excluderea unei ţări din concursul Eurovision este o premieră.

    România are cea mai scăzută taxă tv din Uniunea Europeană şi una dintre cele mai mici din Europa – aproximativ 11 euro/an. Această taxă nu a fost indexată niciodată din anul 2003, în condiţiile în care costurile, inclusiv drepturile de televizare a evenimentelor majore contractate de la EBU şi ceilalţi parteneri au crescut în fiecare an. Această situaţie, coroborată cu un regim restrictiv de difuzare a spoturilor publicitare şi alte prevederi legislative (eliminarea scutirii de TVA pentru programe şi licenţe, introducerea contribuţiei pentru CNC de 15% din veniturile d