Valeriu Zgonea, mesaj pentru Liviu Dragnea:  PSD nu merita sa duca povara unei imagini afectate de problemele unor lideri, indiferent cine sunt acestia

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 24 aprilie 2016, 13:56 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea cu liderii PSD
Foto: Agerpres
Preşedintele executiv al PSD, Valeriu Zgonea, i-a adresat un mesaj lui Liviu Dragnea, in contextul condamnarii de vineri la doi ani de inchisoare cu suspendare, spunandu-i liderului social-democratilor că partidul nu merita sa fie impovarat de problemele de imagine a ünor lideri", avertizand ca "2016 este anul victoriei sau al înfrângerii definitive pentru PSD."
  • Redam integral mesajul postat de Valeriu Zgonea
"Cu respect față de sutele de mii de membri PSD,

Am fost mereu un om de stânga. De peste 20 de ani, mi-am dedicat viața principiilor și valorilor social-democrate. Am luptat împreună, am câștigat împreună și am suferit împreună de multe ori. Împreună am dus campanii chiar împotriva unora care astăzi sunt în partidul nostru (PD, PRM, PDL etc) și ne dau lecții despre ce înseamnă să fii social-democrat. Care ne spun nouă că trebuie să înălțăm ziduri cât mai înalte, care să ne apere de realitatea de afară.

Eu cred că acest lucru este profund greșit. Și că social-democrația înseamnă tocmai să dărâmăm zidurile dintre noi și oameni. Să fim aproape de ei și să găsim soluții la problemele lor.

Acesta este motivul pentru care am acceptat, anul trecut, să fac echipă cu Liviu Dragnea. Pentru că amândoi am fost de acord să venim în fața Congresului cu o promisiune fermă, din suflet: modernizarea stângii din România. Și reașezarea ei pe trei principii fundamentale: decență, integritate și responsabilitate. Să dăm un semnal clar pentru întreaga clasă politică că e timpul să se schimbe și că PSD – cel mai mare și important partid din România, va fi vârful de lance al acestei schimbări.

Acea promisiune să știi că o respect, Liviu!

O respect, pentru că, în acești 20 de ani de când sunt în partid, i-am cunoscut pe mulți dintre sutele noastre de mii de membri. Și pot spune că aceștia sunt oameni muncitori , responsabili și decenți.

Nu trebuie să permitem NICIODATĂ ca acestor oameni să li se pună o etichetă pe care nu o merită.

NU trebuie sa fie în defensivă atunci când cer votul oamenilor care văd în noi speranța unui viitor mai bun!

Nici să li se bată obrazul pentru ceea ce NU au făcut !

Nu accept ca munca acestor oameni să fie călcată-n picioare de adversarii politici, care ne pot specula problemele, atunci când noi le permitem să apară.

PSD e un partid de oameni onesti si serioși, care nu merită să ducă povara unei imagini afectate de problemele unor lideri, indiferent cine sunt aceștia. Acesta este dreptul lor. Și nu o abstracție.

A fi lider înseamnă a avea responsabilitate dincolo de orice altceva. Iar în PSD, spre deosebire de alte partide, un lider are responsabilitatea destinului politic a peste jumătate de milion de suflete. Cărora trebuie să le insufle încredere și speranță. Nicidecum să le arunce în spate propriile sale probleme.

Acesta este crezul pe care și eu și Liviu l-am împărtășit atunci când am venit în fața Congresului.

Este un crez de care eu mă voi ține până la capăt! Sper și cred că, după toată emoția de vineri, te vei ține și tu, Liviu!

Pentru că PSD este o familie, în care principiul de bază este solidaritatea. Dar o solidaritate cu valorile și principiile de stânga, și nu una împotriva justiției.

Viața ne-a demonstrat că ori de câte ori am fost duplicitari și pasivi față de dorințele oamenilor, lumea ne-a sancționat și am pierdut alegerile.

Și nu e drept ca viitorul Partidului Social Democrat să fie periclitat din cauza unor interese personale / de grup.

Avem o șansă istorică : să recâștigăm alegerile locale si parlamentare. Și să guvernăm din nou țara în interesul oamenilor.

Vom câstiga alegerile locale pentru că am demonstrat seriozitate și performanță în ceea am facut în administrația locală. Dar putem pierde definitiv încrederea oamenilor în marele proiect PSD.

2016 este anul victoriei sau al înfrângerii definitive pentru PSD.

Depinde de noi toți ce ne dorim și ce alegere facem ...
"












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6899 vizualizari
  • +28 (30 voturi)    
    bravo Valerica, (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:07)

    victor L [utilizator]

    vrei sa ne convingi ca PSD-ul e neprihanit, dar ca Liviu il spurca?
    Fugi, mai, cu ursul!
    • +7 (13 voturi)    
      Dragnea nu trebuie sa plece! (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:16)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cu cat sta mai hotarat si mai neclintit in fruntea partidului, cu atat mai mult PSD-ul are de pierdut.
      Sa stea penalul condamnat definitiv in fruntea PSD, ca o icoana a coruptiei si a sarlataniei care caracterizeaza acest partid.
      Dupa condamnarea definitiva a baronului de Teleorman si dupa zidul ridicat de penalii partidului in jurul sau, mai mult ca sigur ca PSD nu va strange mai multe voturi decat avea inainte de pronuntarea sentintei.
      Dimpotriva chiar, , multi nehotarati care totusi inclinau poate spre PSD isi vor reevalua pozitia la alegeri!
      Asa ca, stai acolo Dragnea.
      Ar fi si mai frumos daca Olguta si Codrin te-ar lega cu lanturi de scaunul de sef al PSD ca sa te plimbe prin targ ca pe un adevarat imparat al "celui mai cinstit partid"!
  • +23 (27 voturi)    
    Penali $unt Deja (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:20)

    un domn [utilizator]

    este noua abreviere P$D
  • +23 (25 voturi)    
    de cate ori? (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:28)

    averageJoe [utilizator]

    "Viața ne-a demonstrat că ori de câte ori am fost duplicitari și pasivi față de dorințele oamenilor, lumea ne-a sancționat și am pierdut alegerile". ce cuvinte fine ai ales pentru stilul vostru.. duplicitar si pasiv. Dar lumea intelege ce e de fapt in spate. Fie ca e cu intentie fie ca nu, iti multumim pentru marturisire.
  • +21 (23 voturi)    
    Adelu,Ponta,Dragnea......+penalii ce vor veni! (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:29)

    Plagarus [utilizator]

    Are o mare rezerva de " cadre " Pesedeaua,asa ca sabordarea va continua.
  • +13 (17 voturi)    
    Mda (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:48)

    Snitzelvienez [utilizator]

    E timpul sa inlocuim hotii locali cu hotii de talie internationala
  • +22 (24 voturi)    
    Tovarasului Zgonea (Duminică, 24 aprilie 2016, 15:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Glumest ! PSD e partid de oameni seriosi si onesti? Ha ha ha, cum poti fi onest si membru P$D, adica a unui grup de crima organizata mustind de penali? Dumitale, tovarase Zgonea nu iti crapa obrazul de rusine ca esti seful Camerei, alta adunatura de mafioti si complici la furt? DE cite or v-ati opus arestarii lor? Ai uitat? In afara de a va vota salarii nesimtite si pensii la fel, ce ati facut?
    • +4 (6 voturi)    
      Oximoron (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:23)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Daca, evident, tov. Zgonea ar sti ce e aia. Onest si PSD e chiar contradictie in termeni, static const bool k = false etc.
  • +15 (17 voturi)    
    Hmm (Duminică, 24 aprilie 2016, 15:41)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Urasc sa-i dau dreptate lui Vali, dar a pus punctul pe I. Ponta, puscarie ceva? Prea ataca acum, ceva nu merge cum trebuie pentru pinochio....
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:01)

    vitan.sandu [utilizator]

    Da , zgonea are partial dreptate: psd nu merita sa duca povara unui agramat cu limba de lemn precum zonea insusi. Am peste de ani, am intalnit multi activisti ai pcr care se incurcau in propria vorbarie aiurita, dar nu am vazut nici unul de nivelul lui zgonea. Tot timpul, dupa ce am avut ocazia sa il ascult de cateva ori, m-am intrebat care este logica acceptarii individului la acest nivel in psd. Acum cred ca, chiar daca nu recunoaste, la zgonea se refera ponta cu ofiterul acoperit. Adica individul nu era acceptat, ci impus de servicii la varful psd. Servicii care au interesul manevrarii politice a partidelor, lucru posibil numai cu asemenea oameni.
  • +3 (3 voturi)    
    haaaaa, haaaaa, haaaaa (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:12)

    revo [utilizator]

    Sa radem cu Zgonea si PSD! Merci, draguta, esti un scump.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce insiruire de minciuni (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:22)

    ac [utilizator]

    "Sutele de mii de membri" - posibil, dar nu cred. Hai sa zicem.

    "Am fost mereu un om de stinga." FALS. Ai fost pe dracu, un oarecare impins de conjunctura.

    "De peste 20 de ani, mi-am dedicat viața principiilor și valorilor social-democrate." FALS. Pe linga ca nu esti in stare sa dedici nimic, ti-ai pus nevestele si amantele peste tot, si ai simulat gindirea pe oriunde ai fost. Un politruc perfect, cu nimic deosebit de de-alde Emil Bobu sau Manea Manescu. (Sau poate astea-s valorile PSD).

    "Am luptat împreună, am câștigat împreună" FALS. Ati luptat fiecare pentru el, si cind s-a dus unul la vale ati sarit pe el. Geoana, Nastase, Ponta, acum Dragnea etc. Niste hoitari, asta sinteti.

    "Și că social-democrația înseamnă tocmai să dărâmăm zidurile dintre noi și oameni. Să fim aproape de ei și să găsim soluții la problemele lor." FALS. Social-democratia voastra inseamna vile, garduri, protectie fata de popor, nici o solutie la nimic, si umplerea matului vostru. Atit. Dovezile sint la tot pasul: scoli, autostrazi, spitale, orice.

    "Acesta este motivul pentru care am acceptat, anul trecut, să fac echipă cu Liviu Dragnea. Pentru că amândoi am fost de acord să venim în fața Congresului cu o promisiune fermă, din suflet: modernizarea stângii din România." FALS. Ai facut echipa cu el ca ai mizat ca pe calul doi. De Ponta n-aveai loc, si s-a dus (pe veci, sper), si acum se duce si al doilea. Ei, uite ca nici Steaua si nici Dinamo nu iau campionatul de data asta.

    As continua, dar ar trebui sa scriu fals dupa fiecare fraza.
  • 0 (2 voturi)    
    Bla, bla, bla (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dragnea, bla-bla-bla, da-te la o parte ca vine tare Zgonea!

    Va sparge pe toti!
  • +3 (5 voturi)    
    mai aveţi proşti de adormit? (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:59)

    slashroot [utilizator]

    > A fi lider înseamnă a avea responsabilitate dincolo de orice altceva.

    Când Ponta v-a fost lider, "responsabilitate" era ultimul cuvânt care-mi venea în minte gândindu-mă la el.

    > Pentru că PSD este o familie, în care principiul de bază este solidaritatea. Dar o solidaritate cu valorile și principiile de stânga, și nu una împotriva justiției.

    Corect, nu ca aici: http://www.romanialibera.ro/politica/institutii/liderii-psd-participa-la-pitesti-la-un-miting-de-solidaritate-cu-presedintele-cj-arges-215200

    Astea fiind zise, tre' să recunosc că e o mare plăcere să-i văd pe ăştia cu cuţitele-n mâini, dar nu ca să taie caşcavalul...
  • +3 (9 voturi)    
    Canibalizeaza hienele in p$d (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:25)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa le uram haleala placuta intre ei.
  • -1 (5 voturi)    
    victoria lui Dragnea (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:09)

    Gustav555 [utilizator]

    Pentru Dragnea aceasta condamnare este mai degraba o victorie. S-a demonstrat cat de jos se poate merge cu justitia politica in romanica. De fapt, ICCJ nici nu putea emite un alt verdict din moment ce inca din 2012 inalte oficialitati americane au hotarat ca s-au furat peste un million de voturi. Astept cu interes motivarea cu "folosul necuvenit" precum si inceperea urmaririi penale pentru Basescu deoarece a instigat la neparticipare la vot.
    Ramai la conducerea PSD-ului, Dragneo, numai ca sa crape toti bezmeticii de ciuda.
    • +1 (3 voturi)    
      Vezi ca... (Duminică, 24 aprilie 2016, 20:18)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      ... e Dana Grecu pe A3 si suprematia dacilor pe Nasul TV.
  • +2 (6 voturi)    
    PSD e un partid cu constiinta grea (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:10)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Zgonea are dreptate , dar va pierde.PSD e un partid cu constiinta grea. I.Iliescu i-a dat un aer comunist incofundabil si diabolic -vezi mineriadele si mortii lor, apoi Adrian Nastase i-a dat o trasat o linie a lacomiei si furtului si puscariei petrecute pe facebook, iar Ponta i-a lasat mostenire furtul prin plagiat, minciuna, si tupeul dus pe culmi pe care nici Nastase nu le-a atins. S-a retras , are mult de lucru la DNA. Si Dragnea, ei bine, el a dat un aer provincial acestui partid ocupat cu gainarii electorale, cu tarani analfabeti!
    De ce mai exista PSD? De ce va castiga alegerile din nou? Pentru ca PSD reprezinta Romania saraca, lipsita de educatie, ignoranta, care citeste pe litere ,si se lasa pacalita de promisiunile unor lupi deghizati in miei. Asta suntem mare parte din noi acum, saraci, ignoranti ,needucati. Spre deosebire de marii intelectuali mediatici, eu inteleg acesta lume si nu o dispretuiesc. Ei sunt tara mea asa cum e si Gabriel Liiceanu si Leon Danaila, ca sa vorbesc numai de contemporani.
  • 0 (0 voturi)    
    "PSD e un partid de oameni onesti si serioși" (Marţi, 26 aprilie 2016, 6:14)

    vagabond [utilizator]

    aici m-am oprit din citit