Traian Basescu: Nu puteam candida in calitate de suspect. Voi face publica povestea din acel dosar, este un joc murdar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 18:04 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Mihai Ivascu / Hotnews.ro
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat sambata, la Bistrita, cu ocazia lansarii candidatilor din partea Partidului Miscarea Populara la alegerile locale, ca a ales sa nu candideze pentru functia de primar al Capitalei pentru ca nu ar fi putut face acest lucru avand calitatea de suspect intr-un dosar in care este acuzat de spalare de bani, potrivit Agerpres.

"Este o mizerie fara limite, dar plecati de la premisa ca, la sfarsitul mandatului, am facut afirmatia ca am ingenuncheat vechiul sistem, dar nu l-am facut sa dispara. El s-a manifestat premergator inscrierii mele in cursa pentru Primaria Capitalei si m-a pus in fata unei situatii imposibile, si anume sa candidez in calitate de suspect - lucru pe care nu-l puteam accepta, pentru ca mi-as fi negat tot mandatul meu de zece ani la Cotroceni. Ce va pot garanta, insa: este o minciuna, un mod de a rezolva problemele politice pe care cei care inca se mai hranesc din invataturile lui Voiculescu, dar si slugile lui din institutiile statului, il fac. Este un joc murdar", a afirmat Traian Basescu.

Liderul PMP le-a spus celor aproximativ 400 de membri si simpatizanti ai partidului veniti la intalnirea de la Bistrita ca va face publica "povestea" din acest dosar in zilele urmatoare si ca a preferat sa nu mai candideze, pentru a nu crea probleme de imagine partidului: "Nu voi ezita, in zilele urmatoare, sa fac publica povestea, dar nu e cazul sa ne amaram ziua de azi. Ce n-am putut accepta este ceea ce v-am spus: sa candidez negandu-mi mandatul, sa ma aflu in aceasta campanie intr-un grup, alaturi de toti penalii PSD si PNL care vor candida, si sa se spuna ca Basescu e in aceeasi categorie cu Piedone, cu Olguta Vasilescu, cu toti primarii urmariti penal care vor candida. Nu puteam accepta acest lucru si as fi contrazis chiar filosofia de a fi a acestui partid tanar. V-as fi facut necazuri", a explicat Traian Basescu.

Fostul presedinte al Romaniei a adaugat ca in acest dosar "nu au cum sa fie denunturi", dand ca exemplu activitatea sa din ultimii 20 de ani in importante functii ale statului, si ca spera ca Parchetul General se va pronunta pana la alegerile din toamna.

Traian Basescu a fost insotit la evenimentul de lansare a candidatilor PMP la alegerile locale de la nivelul judetului Bistrita-Nasaud de prim-vicepresedintele Cristian Diaconescu si de secretarul general Dorel Onaca.

Fostul sef al statului a confirmat pe 20 aprilie ca a fost informat de Parchetul General ca este suspect de spalare de bani intr-un dosar privind achizitia unui teren si precizeaza ca se va prezenta in fata procurorilor imediat ce va fi citat, adaugand ca in acest dosar, in luna iunie 2012, acelasi parchet a dispus neinceperea urmaririi penale.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4751 vizualizari
  • +1 (25 voturi)    
    "secta" (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 18:19)

    OvidiuStoica [anonim]

    Exista o secta in SRI si DNA care il persecuta pe Basescu..Capii aceste secte foarte secrete ale serviciilor secrete sunt cunoscuti insa : Codlea si Kovesi.
    • -10 (24 voturi)    
      La batranete omu aduna toate bolile la un loc . (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 19:30)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Acum ceva vreme zicea ca s-a saturat de politica , si se va dedica fermei nana. pfas

      Se vede treaba ca dedicatia este fermei na_lea(g)na
      Pan la urma nana devine nany.

      Dedicatie opentru domn fermier dedicat:
      "Mosule ce tanar iesti, ..." by A&A
      • +2 (2 voturi)    
        Base va rupe, bolsevici acoperiti! (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:52)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

        Il urati ca nu mai puteti fura ca inainte si DNA-ul facut de el va incalta mai devreme sau mai tarziu.
    • -2 (4 voturi)    
      base (Duminică, 24 aprilie 2016, 12:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      se lauda ca nu-i plac pupincuristii.
      in concluzie, nu-l mai "tamaia" ca nu o sa obtii nicio pozitie de stab prin marul ala al lui.
  • -12 (34 voturi)    
    Rucsacul cu pietre... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 18:28)

    transalpinarum [utilizator]

    Greu ruscac, incovoiata cocoasha. Inca o fila de poveste cu Basescu, dar de ce nu ne mai mira? Dupa ce a avut pe la bulau toti tzutzerii sai (Bica, Udrea, frasu', etc), il scoate la inaintare pe acest etern colonel Turcescu, el insusi incovoiat de ranitza cu pietre. Dar acum si-au mai revenit si au scos capul odata cu venirea primaverii. Ce lume mica stai si te gandesti: deci Turcescu era "moderatorul" finalei TV dintre Basescu si Geoana, Turcescu era "ziaristul" echiditant de la B1Tv pe unde mai vandea si Basescu sa flatuleze. Ah, va mai amintiti cum ziarisul Turcescu dadea el bile albe si negre in stanga-n-dreapta? Ce bine-i shade acum pe post de marioneta pe mana papusarului Basescu, deh, marionata a fost, marioneta ramane. Sunt curios pe cati Bucuresteni o sa prosteasca marionetele astea doua.
    • +1 (17 voturi)    
      XCXCX (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 21:15)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Si eu sunt curios, nene TRANSALPINULE ce hram porti si ce scame ai pe haine, Scame de EST rusesc sau de VEST cu urme de marihuana?
  • -5 (33 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 19:12)

    vitan.sandu [utilizator]

    Sfanta mare IPOCRIZIE!!! "Nu puteam candida din postura de suspect ..."! Pai in 2004 nu a candidat din postura de invinuit in dosarul Flota?! Individul asta crede ca toti cei care il asculta sau citesc ce spune sunt niste prosti. Pe asta se bazeaza toata activitatea individului: minciuna, ipocrizie, santaj, ciupeala etc.
    • -4 (14 voturi)    
      dupa cite minusuri ... (Duminică, 24 aprilie 2016, 4:38)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      vad eu pe aici, cred ca sunt cam multi prosti care agreeaza ceea ce scoate "pe nas" acest ..marinar escroc..ca , de altfel, toti cei care misuna prin politica romaneasca...
  • -7 (21 voturi)    
    bine spus (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 19:20)

    Nevermind [utilizator]

    va face publica o poveste frumoasa niste fapte murdare. Pardon, coincidente :D
  • -4 (26 voturi)    
    Exigenta maxima (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 19:46)

    Reticentul [utilizator]

    Asa e dom Presedinte, demascati toti penalii, suspectii, olgutele, etc. Faptul ca-n 2004 ati candidat ca onorabil inculpat in dosarul Flota, nu se pune: erati inculpat nu suspect ca acum si candidati la Presedintia Romaniei, nu la primaria Capitalei, ca acum.
    • 0 (20 voturi)    
      Si? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 20:09)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      transalpinarum


      La vremea respectiva nu existau criterii de integritate, nu era justitie, nu era DNA, era un fel de jungla pentru hoti ( Nastase fura tot ce putea)

      Asa ca nu te face ca nu intelegi.

      Si pana la urma acel dosar s-a dovedit o facatura mizerabila.
      • -5 (17 voturi)    
        dosarul Flota? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 21:44)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        ala nu s-a dovedit facatura, ci a dovedit cum justitia basista e o facatura care prostitueaza ideea de dreptate
  • -2 (22 voturi)    
    Joc murdar (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 20:03)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Sa explice ce a insemnat sustinerea neconditionata a lui Udrea ? Ce a insemnat sustinerea neconditionata a proiectului RM blamand intreaga clasa politica pentru lasitate cand stii ca Romania urma sa primeasca 4% iar beneficiar era oligarhul Steinmetz?
    P.S Basescu a incercat schimbarea unui sistem mafiot cu un altul controlat de oamenii sai
  • -5 (25 voturi)    
    Base are dreptate (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 20:55)

    Gustav555 [utilizator]

    A fost murdar jocul, la fel ca toate jocurile pe care le-a jucat...
  • +6 (20 voturi)    
    basescu (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 20:58)

    bobyrou [utilizator]

    pai daca ar fi trebuit basescu sa nu candideze la fiecare proces inventat de psd si voiculescu pai nu ar mai fi fost primar nici macar la bucuresti dar mite presedinte nici macar 1 mandat. In 2005 imi amintesc ca basescu zicea ca avea in jur de 40 de procese initiate de diversi pesedei pe diferite motive.
  • +5 (21 voturi)    
    pesedei (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 21:03)

    bobyrou [utilizator]

    cine a observat faptul ca tot mai multe mazete sunt prezente pe hotnews... si asta cam de 1-2 luni. Semn - campania a inceput mult mai devreme cu mazete platite sa dea plusuri sau minusuri, asa cum le-a dictat USL-ul si cu comenturi ce produce fracturi de logica.
    • -1 (3 voturi)    
      xcxcx (Duminică, 24 aprilie 2016, 15:17)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Au penetrat deja cam multi putinisti stiutori de limba romana nu numai pe acest sit al HOTNEWS, ! Trage o privire pe Evenimentul Zilei , Adevarul si chiar si Romania libera si ai sa te convingi! Au devenit chiar f . impertinenti si agresivi verbal !
    • -1 (3 voturi)    
      sau invers! (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:32)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      postacii platiti candva de Udrea si-au terminat contractul.
      Asa ca comentatorii sunt oameni obisnuiti acum....
  • 0 (10 voturi)    
    XCXCXCX (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 21:10)

    solar [utilizator]

    ”Povestea ” care o va spune Basescu va fi o poveste de final a tranzitiei noastre interminabile. Va rascoli ,in etape,TOT, dar absolut tot corpul societal romanesc. Si va fi foarte , foarte DURA in consecintele sale . Pentru CLASA POLITICA, pentru MASSMEDIA, JUSTITIE, INSTITUTIILE STATULUI , elite intelectuale etc.Alegerile acestui an sunt deja compromise , iar dezvaluirile lui Basescu vor produce nu un soc , ci mai multe socuri consecutive. Versiunea 1918 a Romaniei se va deosebi fundamental de Versiunea 2018 a Romaniei.Nu fac opera de premonitii absurde. dar exista nodul convulsiilor deja preparat gata de 26 de ani.Aluatul a dospit mult si e tocmai gata sa dea pe de laturi.Modelajul viitorilor 50 de ani ai Romaniei acum incepe !Ca nu suntem noi pregatiti pentru ceea ce urmeaza e ALTA POVESTE. Dar mai stii norocul Romaniei?!
  • +5 (17 voturi)    
    Ati citit ce a declarat Basescu ? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 22:16)

    Susufler0 [utilizator]

    In 2016 Nu putea candida , suspect fiind, pt ca ar fi insemnat sa-si nege cele 2 mandate prezidentiale.
    In 2004, era inculpat in dosarul Flota dar nu avea vreun mandat de Presedinte la activ pe care sa si-l nege candidand din acea postura.
    PS. Cei care ii reprosati ca prin atitudinea adoptata acum nu ar fi consecvent cu atitudinea din 2004, gresiti.
  • -4 (6 voturi)    
    adevarat suspect ..... (Duminică, 24 aprilie 2016, 9:46)

    TRABI [utilizator]

    Zice el.......
    Pentru cetatenii curati si care au muncit cinstit , suspect a fost de cand s-a auzit de el ;
    Acum , noi actionam cat se poate pentru schimbarea clasei politice care ne-a pus tara si populatia la pamant ; Ar fi bine nici sa nu-i mai mediatizati si sa nu-i mai aducem in discutie ..... Sunt de domeniul de trista amintire ....
    Astfel de indivizi se bazeaza pe relatiile din justitie si pe santaj -> simplu ; Credem ca a venit timpul in care a inceput sa se schimbe generatia veche din justitie si se va afla adevarul in multe infractiuni acre au afectat tara si care au fost ascunse premeditat .
  • -3 (13 voturi)    
    Domnu' Basescu... (Duminică, 24 aprilie 2016, 10:23)

    Gigi Kent [utilizator]

    Eu astept cu interes dezvaluirile dumneavoastra. Voi "sorbi" cuvintele, insiruriea logica de idei, validitatea absoluta a argumentelor si modul in care duc, ireprosabil, la concluzia dumneavoastra.

    Doar o remarca am. Nu vreti sa incepeti totusi cu dosarul fratelui Mircea Mondialu'? Ca asa ati promis cand erati in mandat. Ca nu va puteti implica in calitate de Presedinte dar imediat dupa mandat o sa ne spuneti care e de fapt adevarul din dosar. Va rog ... cu Mircica mai intai apoi cu Casuneanu.
    • +1 (3 voturi)    
      Dragutule GIGI si ser ... of the KENT (Duminică, 24 aprilie 2016, 15:26)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Procesele de care vorbesti nu s-au incheiat inca !! Mai va pana atunci. Nu vezi ca au fost atatea si atatea anchete si audieri legate de UDREA + cea de la DIICOT care ... etc etc etc ? Nu-ti sare in ochi Mosadul cel independent de Israel? Nici faptul ca recent ICJR a admis recursul cerut de Mircea Basescu? De ce nu vrei sa lasi lucrurile sa se ... desfasoare ? Nu-ti place ? Ce anume ?
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm... (Luni, 25 aprilie 2016, 10:58)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui solar

        Comentariul meu anterior incepe cu "eu astept ..."
  • +2 (4 voturi)    
    forumul acesta (Duminică, 24 aprilie 2016, 11:29)

    nedumeritul [utilizator]

    Hotnews este (inca) cel mai aerisit forum politic de la noi. Se pare ca a inceput sa se aglomereze cu postaci care militeaza adica cea ce posteaza nu este parerea lor. Si e pacat....il transforma in ring de lupta si intimidare in loc sa-l lase pentru schimb de opinii.