Monica Macovei despre Liviu Dragnea: Furtul de voturi ar trebui sa insemne sfarsitul carierei pentru orice politician

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 11:19 Actualitate | Politic

Monica Macovei
Foto: Parlamentul European
Europarlamentarul Monica Macovei cere iesirea lui Liviu Dragnea din viata politica, dupa ce liderul PSD a fost condamnat definitiv, vineri, la 2 ani de inchisoare cu suspendare in dosarul Referendumului din anul 2012. "Condamnarea lui Dragnea confirma fraudarea referendumului, asa cum si eu, si jurnalisti de investigatie am sustinut inca de atunci, din 2012. Pentru un politician, obtinerea de voturi prin furt, mintirea electoratului si deturnarea votului oamenilor reprezinta cea mai grava forma de frauda. Cine corupe si falsifica vointa alegatorilor fura nerusinat si din buzunarele romanilor", scrie Monica Macovei pe pagina sa de Facebook.

Europarlamentarul subliniaza ca "Furtul de voturi ar trebui sa insemne sfarsitul carierei politice pentru orice politician, iar partidele unite in USL, partase la frauda electorala, sa-si ocupe locul pe lista neagra a istoriei. USL este partasa la frauda lui Dragnea, ca doar n-a pus Dragnea singur morti pe liste si nici nu a condus singur autobuzele spre voturi multiple."










1446 vizualizari
  • +1 (7 voturi)    
    Aveti dreptate d-na Macovei! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 11:56)

    prompt [utilizator]

    Nu imi inchipui ceva mai grav decat furtul de voturi. Toti banuiam inca din 2012 acest trist adevar. O sentinta cu executare pentru dragnea si ceilalti dovediti de falsificarea votului era mult mai sanatoasa pentru Romania! Asta nu inseamna ca in 2012 nu a existat o minoritate a electoratului care dorea demiterea presedintelui. Din pacate pentru ei au trebuit sa se supuna majoritatii tacute si legilor in vigoare.
    • 0 (4 voturi)    
      La ce altceva de putem astepta? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 13:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      Nu e secret - P$D=FSN, partid de hoti, neo-comunisti, securisti, mafioti si complici. A fost condus de criminalul Iliescu, puscariasul Nastase, plagiatorul invinuit penal Ponutac, acum de condamnatul penal Gragnea. Ceva mai scirbos nu poate xista
  • -1 (5 voturi)    
    Pai da, dar asta e Romania, (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 11:57)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    la ce va asteptati cand lumea e atat de proasta incat voteaza cu PSD si PNL in ciuda esecurilor si rautatilor comise de acestia de-a lungul a 26 de ani?

    Nici nu vreau sa incep sa enumar cate ticalosii au comis, fiindca imi face sangele sa fiarba.

    Cum zicea George Carlin "politicians suck because the public sucks, garbage in, garbage out".
  • 0 (6 voturi)    
    Are dreptate... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:02)

    taticutu [utilizator]

    Are dreptate dna Macovei. Oare afirmatia este valabila si pentru T.B. ? Sau este valabil proverbul, ca hotul neprins e negustor cinstit !
    Adevarul este ca trebuie facuta curatenie in lumea politicienilor, si este pacat ca ascesta curatenie o face in special justitia.
    Este clar ca dl. Dragnea trebuie sa plece imediat, chiar daca invoca campania electorala iminenta ( culmea , ca pentru asta a fost condamnat ! ), plus ale motivatii.. Si ca sa se vada cat este de putreda politica noastra, un anumit partid cu multe auto- pretentii ,il nominalizeaza candidat pe un individ care singur s-a autoexclus din randul breslei !
  • -1 (5 voturi)    
    ...e ... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:10)

    ALTAN [utilizator]

    ...necesara o lege care sa interzica penalilor posibilitatea de a candida la orice fel de functie-administrativa,legislativa...
  • -1 (5 voturi)    
    Romania nu are sens (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 12:21)

    Gryphus [utilizator]

    de asta e important ca multi romani traiesc in tari civilizate din Europa, au ocazia sa vada cum trebuie sa fie o tara normala.

    Romania e condusa de sindicate si de televiziuni de partid.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 15:05)

    vitan.sandu [utilizator]

    In mintea multora "chemarea la vot" a oamenilor este "furt de voturi". Nimeni nu a dovedit ca dragnea asta le-a spus cum sa voteze ci sa vina la vot. Le-a cerut a lor lui sa mobilizeze lumea la vot. Pentru mintea unora asta este furt. In conditiile in care sunt multe tari democratice in care votul este obligatoriu (se discuta si la noi). Asta comparativ cu "galetile si scurtele portocalii" (date drept mita electorala), care, in mintea acelorasi, nu este o fapta condamnabila.