Fost ministru liberal, atac la adresa premierului: Guvernul Ciolos poarta responsbilitatea enorma atat a respingerii Romaniei de la Eurovision, cat si a decredibilizarii tarii noastre

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 22 aprilie 2016, 15:02 Actualitate | Politic

Gigel Stirbu
Foto: Agerpres
Fostul ministru al Culturii Gigel Stirbu il ataca pe premierul Dacian Ciolos, considerand actualul Guvern responsabil pentru respingerea Romaniei de la Eurovision si a "decredibilizarii tarii noastre la nivel european si international". Vicepesedintele PNL sustine ca transformarea crizei interne a situatiei de la TVR "intr-o criza internationala de imagine a Romaniei" este o urmare a "dezinteresului si incapacitatii Prim-ministrului si a Ministrului de Finante de a se implica si a identifica o solutie viabila".

Totodata, Gigel Stirbu considera ca PSD este responsabil pentru actualul blocaj in care se afla TVR, "intrucat s-a incapatanat in decizia de a face o numire politica in fruntea institutiei, conform principiului 'ori faceti ca noi, ori se aleaga praful'".
  •  Redam integral comunicatul de presa transmis de Gigel Stirbu:
"Guvernul tehnocrat condus de Dacian Ciolos trebuie sa gaseasca de urgenta o solutie care sa permita participarea Romaniei la Eurovision

European Broadcasting Union (EBU) - cea mai mare asociatie a televiziunilor publice din lume, care reprezinta interesele a 73 de posturi TV din 56 de tari - a anuntat astazi ca Romania a fost exclusa de la Eurovision din cauza datoriilor de 16 milioane de franci elvetieni, acumulate din ianuarie 2007 pana in prezent. Desi televiziunea publica a achitat taxa de participare curenta pentru editia din 2016, restantele extrem de mari au facut imposibila acceptarea tarii noastre in concurs.

Guvernul Ciolos poarta responsbilitatea enorma atat a respingerii Romaniei de la Eurovision, cat si a decredibilizarii tarii noastre la nivel european si international.

In ultimele saptamani, reprezentantii EBU s-au adresat Guvernului Romaniei si Ministerului de Finante cu rugamintea de a gasi o solutie pentru a achita macar 10 milioane de franci elvetieni din restanta acumulata. Purtatorul de cuvant al Guvernului ne linistea acum cateva zile spunand ca se va gasi o solutie. Iata ca Guvernul nu a fost capabil sa o gaseasca.

In aceste conditii, solicitam Guvernului Ciolos sa se implice si sa gaseasca de urgenta o solutie care sa permita participarea Romaniei la Eurovision. Noi intelegem grija Guvenului pentru balanta financiara, insa a fi tehnocrat nu inseamna sa nesocotesti interesele si imaginea Romaniei in lume si nici sa desconsideri dreptul romanilor de a avea acces la programele televiziunii publice pe care acestia o sustin din banii lor.

Criza interna a situatiei de la TVR a degenerat intr-o criza internationala de imagine a Romaniei datorita deinteresului si incapacitatii Prim-ministrului si a Ministrului de Finante de a se implica si a identifica o solutie viabila pentru redresarea postului public de televiziune. In acelasi timp, PSD poarta responsabilitatea actualului blocaj in care se afla TVR, intrucat s-a incapatanat in decizia de a face o numire politica in fruntea institutiei, conform principiului "ori faceti ca noi, ori se aleaga praful".

Atragem atentia Guvernului ca Romania nu este o societate comerciala care poate fi gestionata doar pe baza de cifre, in termeni de profit si pierdere. Romania are suflet, are oameni care muncesc si au aspiratii, oameni care cred in tara lor si se mandresc ca sunt romani, oameni care resimt in plan personal problemele tarii lor. Acesti oameni au iesit in strada si au oferit increderea lor unui guvern tehnocrat de la care asteapta un raspuns pe masura.

Gigel Stirbu,
Vicepresedinte PNL,
Presedinte Comisia pentru cultura, arte si mijloace de informare in masa din Camera Deputatilor"


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4094 vizualizari
  • +24 (26 voturi)    
    de 8 ani e datoria U$Lamistule (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:05)

    un domn [utilizator]

    nu de 8 luni...
    • +16 (18 voturi)    
      Ce legatura are stirbul cu cultura (Vineri, 22 aprilie 2016, 16:00)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nici eurovisionul nu prea are legatura cu cultura, sa fim realisti...stilul marilor companii ale statului roman (TVR e doar un marunt exemplu) e sa nu plateasca datoriile dupa care sa se tipe la guvern...stirbule las-o jos ca macane
    • +3 (5 voturi)    
      deh, (Vineri, 22 aprilie 2016, 20:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      la ce te astepti de la o plesnitoare intelectuala?
  • +13 (17 voturi)    
    enorm (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:10)

    Razvan_M [utilizator]

    Ce pana mea este enorm legat de Eurovizion? Prostia asta este un motiv pt. care TVR trebuie privatizata. Nu avem niciun motiv real pt. care TVR ar trebui sa fie televiziune de stat.
    Privatizarea acestei gauri negre si rusinoase pt. statul roman este singura solutie la situatia de fata.
  • +19 (21 voturi)    
    cred ca DNAu (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:14)

    moka [utilizator]

    s-ar putea implica si sa gaseasca solutia cea mai buna pentru ceea ce s-a intamplat din 2007 pana acum.

    Cat de nesimtit sa fii mai nene, sa aberezi asa ceva?
  • +16 (20 voturi)    
    datorita? (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:15)

    EduardPopa [anonim]

    "Criza interna a situatiei de la TVR a degenerat intr-o criza internationala de imagine a Romaniei datorita deinteresului si incapacitatii Prim-ministrului si a Ministrului de Finante de a se implica"

    DIN CAUZA* , dle presedinte al comisiei de cultura din Parlament!
  • +19 (21 voturi)    
    Eurovision (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:17)

    ameliee [utilizator]

    Nu agreez pozitia d-lui fost ministru.
    Televiziunea Romana a acumulat datorii pe parcursul a mai multor ani. Si-au batut joc de bugetele pe care le-au avut, au facut cheltuieli nejustificate. EBU a avut rabdare in ceea ce priveste plata datoriilor catre ei, amanandu-i de mai multi ani.
    De ce ar trebui sa raspunda guvernul Ciolos pentru proasta gestionare a bugetului TVR de catre conducatorii acestei institutii? De ce ar trebui sa platim noi, cetatenii Romaniei, 16,5 milioane de euro ?
    Cei din TVR nu inteleg ca nu ne mai intereseaza postul lor de televiziune? In loc sa investeasca in programe noi, interesante isi cheltuiesc banii aflati la dispozitia lor pe emisiuni la care nu se uita nimeni.

    Nu mai cersiti domnilor din TVR bani ca sa ii risipiti inutil ! Eu sunt de parere ca ar trebui sa nu mai platim taxa TVR, care este trecuta pe factura de energie electrica.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu-i chiar asa... (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:39)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui ameliee

      Da, datoriile sint de ani de zile si deci vina apartine si guvernelor din trecut. Dar..... Cauta in declaratiile EBU. Ai sa vezi ca ei au contactat Guvernul Roman de 4 ori in acest an, DE 4 ORI !!! Si nu au primit NICI UN raspuns! Deci guvernul Ciolos nu a facut altceva decit sa ascunda problema sub pres in acelasi stil ca si celelalte guverne, ca acuma situatia sa explodeze, iar ei sa dea vina pe ce s-a intimplat in trecut. Declaratie pur politica, in care NIMENI nu-si asuma vina si NIMENI nu incearca sa gaseasca solutii!

      Citeste aici sa vezi ce declara EBU: http://www.thelocal.se/20160422/why-romania-is-being-booted-out-of-eurovision
      • +1 (1 vot)    
        Bah esh prst (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 15:30)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Pai ce sa raspunda ma nene guvernul?
        E vreo datorie garantata de stat/guvern si nu stim noi?
        Cum adica, in afara de taxa pe care o platim toti, mai vor acuma inca 16 mil sa plateasca datorii?
        Adica ei au cntractat lucruri fara sa existe ban in vstierie? Cine le-a dat voie? Sau cne i-a fortat mai bine zis?
  • +21 (23 voturi)    
    Bai Gigele (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:19)

    ac [utilizator]

    Ia-ti eurovisionul si du-te tata cu el la vale pe bulivar. Vezi ca i-a dat lu nea Moustache maniac 2 ani cu suspensor.
  • +12 (16 voturi)    
    Asta e criza de imagine? (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:24)

    gugurila [utilizator]

    Un c***t de program tv?
    Criza de imagine is Curaj si Toba poate, care decredibilizeaza complet invatzamantul romanesc, de exemplu.
    Sau unii de la partidul tau care nu sunt in stare sa e scobeasca de un candidat la primaria Bucurestiului...
  • +17 (19 voturi)    
    ete na decredibilizare (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:24)

    eu sunt [utilizator]

    mare fas si Eurovisionul asta.
  • +8 (10 voturi)    
    mai bine tace, putea sa raman filozof... (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:31)

    ..13 [utilizator]

    Ar fi tacut Gigel Cultura, asa cum a tacut cand a fost ministru!

    Ba, tara se conduce prin cifre!

    Are si suflet tara!

    Dar nu poti sa mergi decat cu sufletul in rai, aici pe pamant mananci branza si bei apa pe bani, adicalea te invarti intre cifre!!!!

    Sa vezi cand si aerul pe care il respiri o sa fie pe bani - deocamdata numai aerul conditionat si cel de fite este pe bani, dar...

    Bre Gigelul aista nici cu cultura, dar nici cu cifrele nu prea sta bine! Parerea mea este ca este loc de repaus pentru Gigel Cultura!

    In rest numai de bine!

    P.S.
    Oare ce ii mana in lupta pe toti astia, asa si dintr-o data??? Cate valuri, cata suferinta....

    Sa bagam o doina ca este recunosta international si este parte din patrimoniul cultural universal...Si este viata si fara Eurovision...

    https://www.youtube.com/watch?v=vP3An9Vrjh4
  • +15 (17 voturi)    
    Gigel (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:33)

    marcelp55 [utilizator]

    Măi Gigele, nu te auzi ce aberații spui?
  • +15 (17 voturi)    
    Spuneti-i Gigel si lasati-l in plata Domnului (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:36)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Atat il duce mintea atat graieste.
  • +14 (16 voturi)    
    Cine e asta? (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:48)

    j_chinez [utilizator]

    Ce a facut reprezentativ in perioada mandatului sau la cultura???
  • +8 (10 voturi)    
    Sarii si Stirbul? Urmeaza Surdul si Mutul ? (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:50)

    Plagarus [utilizator]

    Datoriilii sunt stirbite rau, de d'ale Stirbi din astia, politruci de tip Dorel & Gigel
  • +8 (10 voturi)    
    Gigel Stirbu (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:52)

    nimrod [utilizator]

    Tulburator, omu'!
  • +6 (8 voturi)    
    Da' si la TVR... (Vineri, 22 aprilie 2016, 16:35)

    dekar [utilizator]

    ... ce magarie si ce porcie de atatzia ani...
  • +4 (6 voturi)    
    Nea Gigele (Vineri, 22 aprilie 2016, 17:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pai mata esti ditamai sef la Comisia de Cultura, de ce naiba freci mangalul si nu faci nimic sa sustii cultura (ca ministru ai fost catastrofa catastrofelor). Gigel, tot Gigel.
  • +4 (6 voturi)    
    Ha, ha ! (Vineri, 22 aprilie 2016, 17:55)

    purplehaze [utilizator]

    Ohh, a dormit pe partea stramba Gigel-leberalu', a uitat de distractia Romaniei pe vremea USL-lui, cand tot politicianu' cu staif din Alianta eliberatoare n-avea alta treaba decat...Jos Basescu, TVR-ul a fost si este preshul lor de uy intern, nimic mai mult, au tras de ...el pana cand aproape ca l-au rupt
  • +1 (3 voturi)    
    gigel stirbu,fost ministru (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:07)

    fonciierea [utilizator]

    Dupa"Colectiv" va ascundeati pe sub mese,acum aveti gat iar;pai nu voi,politicienii sunteti responsabili de situatia TVR-ului,nu e sub controlu vostru?ce treaba are Guvernul cu TVR?Situatia in care a ajuns TVR-ul vi se datoreaza voua,politicienilor, si celor care au condus-o,numiti de voi.
    toata lumea a stat linistita cu datoria asta si cu altele,"las ca platesc ei pana la urma,e vorba de prestigiul tarii",asa s-au obisnuit,si,le-a mers,pana acum,cand Guvernul asta,pe care il injuri d-ta,d-le Gigel,si a spus"daca platesc incalc legea",si vii d-ta Gigele si spui"incalc-o",ca asa ne-am obisnuit noi astia,romani verzi,s-o incalcam.E pacat ca s-a ajuns la situatia asta,dar,ptr mine era de asteptat,ptr ca in aceasta institutie ideea de gestiune nu exista,exista o singura idee:sa se cheltuiasca,de unde,nu intereseaza,personal supradimensionat,pe deasupra si emisiuni ptr prietenii sefului,lefuri mari,emisiuni costisitoare,cam asta este mentalitatea.Pacat,ptr ca societatea are nevoie de o televiziune publica.