Deputatii vor lucra la Parlament numai lunea si martea, pana la finalul campaniei. Zgonea: Recuperam in iulie

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 22 aprilie 2016, 13:49 Actualitate | Politic

Camera Deputatilor
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Liderii grupurilor parlamentare si Biroul permanent de la Camera Deputatilor au decis, la inceputul acestei saptamani, ca deputatii sa lucreze la Parlament numai in zilele de luni si marti, restul activitatii desfasurandu-se in circumscriptiile electorale pana la finalul campaniei electorale pentru alegerile locale, informeaza Agerpres.

Potrivit stenogramei sedintei Biroului permanent de luni, liderii grupurilor parlamentare au decis ca lucrarile in plen si in comisii sa aiba loc luni si marti, in restul zilelor din saptamana deputatii dorind sa fie prezenti in teritoriu pentru campania electorala.

Astfel, lunea va fi sedinta de plen. Marti va fi, de asemenea, de plen cu vot final pentru proiectele de lege, iar in continuare se va lucra in comisii.

"Deci, va fi programul traditional. Si declaratiile politice vor fi marti dimineata de la ora 8,00 la ora 10,00. De la ora 10,00 la ora 13,30 vom avea plen, iar la ora 14,00 va fi votul final, dupa care vom avea activitate in comisii pana la ora 19,00. Si, dupa aceea, de miercuri activitate in teritoriu pana duminica, urmand a recupera in luna iulie", a concluzionat presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, potrivit stenogramei Bp.

Deputatii nu au reusit sa voteze niciun proiect de lege in aceasta saptamana deoarece nu s-a intrunit cvorumul de sedinta la plenul de miercuri.










1391 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    extraordinar (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:06)

    ht3 [utilizator]

    Merita o marire de salariu si un bonus substantial pentru devotamentul cu care isi practica meseria acesti indivizi...
  • +2 (2 voturi)    
    pai domnu (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:12)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    daca vine anaf si-mi cere taxe le zic ca le dau doar pt zilele de luni si marti, restul le dau in iunie, ok?
  • +3 (3 voturi)    
    Vorba lui CTP... niste imputiti (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:16)

    Lucian P. [utilizator]

    Sau cum niste imbecili traiesc regeste pe spinarea altora. In alte tari erau linsati de mult pentru asemenea magarii.
  • +2 (2 voturi)    
    numai lunea si martea (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:20)

    Dihoru [utilizator]

    Sustin o initiativa legislativa prin care parlamentarii sa primeasca o compensatie pentru stresul la care sunt supusi, atunci cand sunt obligati sa lucreze doar 2 zile pe saptamana.
    Noi cetatenii de rand, uneori, nu realizam efortul pe care-l fac alesii nostri, care nu pot dormi noaptea de grija noastra.
    Sa ne fie rusine!
  • +2 (2 voturi)    
    Deci noi ii platim sa faca legi .. (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:20)

    A_Radu [utilizator]

    Iar ei isi iau liber sa-si faca campanie ... O sa recupereze o branza ...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu inteleg de ce program redus (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:24)

    LiviuX [utilizator]

    Din cate stiu sunt alegeri locale, nu parlamentare, deci ce treaba au ei cu campania electorala? A, daca renunta la parlament si candideaza local, atunci da, pot lipsi. Dar oare asa e?
  • +3 (3 voturi)    
    Sa radem cu Charlie Chaplin (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:24)

    Susufler0 [utilizator]

    "Recuperam in iulie !!!"
  • +2 (2 voturi)    
    legislative sau locale? (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:26)

    codo [utilizator]

    indivizii astia isi dau arama pe fata: ei sunt in tot si in toate. mulsul banului public incepe la vatra si cunoaste apogeul la capitala. de unde si nevoia de a investi timp intr-o campanie la care doar putini participa teoretic.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:31)

    pathfinder [utilizator]

    Mie nu prea mi-e clar ce "lucreaza" astia...
  • +2 (2 voturi)    
    perfect, economie la buget (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:52)

    natbl73 [utilizator]

    Pentru ca banuiesc ca vor primi 2/7 din salar si indemnizatii - sau nu ?

    NB: nu am nimic impotriva ca daca in iulie vor lucra 12 zile pe saptamana sa primeasca acesti bani inapoi
  • +3 (3 voturi)    
    Te intrebi daca nu e mai bine asa (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:41)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Gasca incompetenta care nici macar nu respecta legile si constitutia (referedumul e cea mai avansata forma de consultare a poporului fiind un rezultat "greu", o opinie cu larga adeziune) poate cu cat "lucreaza mai putin" cu atat produce pagube mai mici. Ideal ar fi sa nu mai ne "lucreze".
  • +3 (3 voturi)    
    Da astia au lucrat vrodata ?? (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:56)

    andreesanu [utilizator]

    Ura si la gara !!!!!!!!!!!!!!!!!!!,VACANTA PARLAMENTARAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!
    Bravos natiune ,nici dusmanii nu-s mai rai ca parlamentarii.