Presa israeliana: Marian Munteanu, candidat la Primaria Bucurestiului, a acuzat comunitatea evreiasca de minciuna in legatura cu numarul victimelor Holocaustului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2016, 18:19 Actualitate | Politic

Marian Munteanu
Foto: Agerpres
O organizatie romana de monitorizare privind antisemitismul s-a declarat ingrijorata in legatura cu candidatura lui Marian Munteanu la functia de primar al Bucurestiului, in conditiile in care Munteanu i-a acuzat pe evreii din Romania ca ar fi mintit pentru bani in legatura cu numarul victimelor Holocaustului din aceasta tara, scrie luni cotidianul israelian The Jerusalem Post.

Marian Munteanu ar fi facut aceasta acuzatie in calitate de lider al Miscarii pentru Romania, organizatie nationalist-crestina intemeiata in 1992 de Marian Munteanu, fostul lider al studentilor la inceputul anilor '90. Scopul Miscarii pentru Romania era de a se transforma intr-un partid politic de orientare national-democrata. Potrivit CV-ului lui Munteanu de pe site-ul sau personal, munteanu.ro, aceasta organizatie nu s-a transformat in partid politic din lipsa de resurse materiale.

In anul 1995, in calitate de lider al Miscarii pentru Romania, Marian Munteanu a comentat demersurile facute de unele organizatii evreiesti in vederea despagubirii evreilor ce fusesera persecutati in Romania, Munteanu afirmand ca "nu putem sa trecem cu vederea faptul evident ca victimele represiunilor si violentelor in Romania au fost mereu si mereu romanii si nicidecum minoritatile nationale".

De asemenea, intr-un comunicat din iunie 1994 al Miscarii pentru Romania in legatura cu "pretentiile unor organizatii evreiesti", Marian Munteanu sustinea ca "cifra de 400.000 de evrei victime ale represiunilor antisemite in Romania, reprezinta o simpla greseala datorata insuficientei cunoasteri a realitatilor istorice". Munteanu acuza faotul ca organizatiile evreiesti aveau ca "obiectiv obtinerea de castiguri banesti ilicite prin excrocarea poporului roman, prin dezinformarea si manipularea opiniei publice, cu complicitatea unor elemente tradatoare infiltrate in structurile institutionale romanesti ai atragerea atentiei opiniei publice de la marile operatiuni de transferare a avutiei nationale sub controlul capitatlului international", scria joia trecuta Evenimentul Zilei.

Marian Munteanu mai sustinea ca "un angajament al actualei conduceri a statului in sensul solicitat de organizatiile evreiesti poate conduce la inrobirea economica a Romaniei''.

The Jerusalem Post amintesc si faptul ca, pe 14 aprilie, Institutul National pentru Studierea Holocaustului 'Elie Wiesel' a aratat ca Marian Munteanu prezinta "un motiv de ingrijorare in masura in care se confunda sau promoveaza simbolistica extremismului de dreapta interbelic si face declaratii publice cu scopul de a minimaliza sau a nega o serie de realitati istorice actuale".

"Persoana publica Marian Munteanu prezinta un motiv de ingrijorare in masura in care se confunda sau promoveaza simbolistica extremismului de dreapta interbelic si, respectiv, face declaratii publice cu scopul de a minimaliza sau a nega o serie de realitati istorice actuale. In acest sens, mentionam declaratia de ieri, 13 aprilie, la un post de televiziune, prin care a deformat sensul si continutul Legii 217/2015. Marian Munteanu a afirmat ca: "Legea 217/2015 este o lege antisemita. Nu prea exista antisemitism, mai degraba xenofobie. Toti suntem filosemiti pentru ca suntem crestini'. Astfel de aprecieri populiste, lipsite de argumente nu fac decat sa eludeze posibile evenimente sau stari emotionale generate de perceptii socio-etnice negative sau de prejudecati xenofobe, antisemite, rasiste",  a aratat Institutul 'Elie Wiesel'.

Marian Munteanu a fost desemnat martea trecuta candidatul PNL la Primaria Capitalei, dupa ce Ludovic Orban s-a retras din cursa din cauza anchetei DNA in cazul sau.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5018 vizualizari
  • +17 (33 voturi)    
    Presa araba (Luni, 18 aprilie 2016, 18:36)

    aniod [utilizator]

    ce spune?
    Francezii sunt de acord? Dar nemtii?
    • +6 (22 voturi)    
      ...... CIUDAT .... (Luni, 18 aprilie 2016, 19:52)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Marian Munteanu incepe sa placa.
      • 0 (2 voturi)    
        citeste pe aici... (Luni, 18 aprilie 2016, 21:04)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        ...si vezi daca are dreptate http://www.paulgoma.com/publicistica/
        incepe cu "amnezia' si "saptamina rosie'.
      • +1 (3 voturi)    
        MM influențat negativ de "patriotul" (Luni, 18 aprilie 2016, 23:06)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        magureanu atunci când Marian Munteanu nu mai reprezenta mare lucru în România iar acum când este nevoie de oameni ca Marian Munteanu i se scot toate rufele în public. Eu n-am mai auzit afirmațiile de mai sus făcute de MM până acum. Si sunt convins ca MM e câtuși de puțin xenofob sau antisemit dar probabil MM a deranjaza si deranjaza mai ales vecinul de la răsărit.
    • -4 (4 voturi)    
      Ce importanta are presa araba (Luni, 18 aprilie 2016, 21:03)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ei pot sa scrie despre numarul victimelor din Algeria si la fel si presa franceza.
      • +1 (1 vot)    
        exact (Marţi, 19 aprilie 2016, 8:50)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        fiecare cu specialitatea sa. Deci romanii cunosc mai bine Romania.
  • -8 (22 voturi)    
    Adicâ revizionism... (Luni, 18 aprilie 2016, 18:59)

    Venier [utilizator]

    Hmm,Marian,asadar d-aia ne iesti.
    Razboi frate...
    • -3 (5 voturi)    
      Eu încercam sa ironizez comentariul ziarului.. (Luni, 18 aprilie 2016, 21:28)

      Venier [utilizator] i-a raspuns lui Venier

      Voi ce ati înteles?
  • 0 (22 voturi)    
    gata, s-a lins pe b.. de primarie! (Luni, 18 aprilie 2016, 19:03)

    king david hotel [utilizator]

    Cu acuzatia asta nu mai iesi in lume, mai ales cand se pregateste un urias muzeu al holocaustului!
  • +10 (24 voturi)    
    La cat de criticat este... (Luni, 18 aprilie 2016, 19:15)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pare ca merita votat!
  • +13 (19 voturi)    
    presa (Luni, 18 aprilie 2016, 19:24)

    OvidiuStoica [anonim]

    Citind titul ai putea crede ca MM e nu stiu ce mare subiect ai presei din Israel. Link-ul duce la una din subpaginile ziarului JPost, aceea despre "Diaspora" unde, printre alte zeci de stiri din lumea intreaga unde traiesc evrei, se raporteaza ce a declarat "institutul" Wiesel despre candidatura lui MM.
  • -13 (21 voturi)    
    Lasa-ne! (Luni, 18 aprilie 2016, 19:38)

    CezarN [utilizator]

    Nea Mareane,
    Lasa-ne, nene, ca nu esti credibil nici ca pro-roman, nici ca antioccidental, nici ca prorus, nici ca comunist, nici ca legionar, nici ca liberal.
    Doar daca spui ca esti sluga lui Magureanu, te credem.
  • +3 (7 voturi)    
    Pai cam are dreptate, (Luni, 18 aprilie 2016, 21:18)

    Burebista 12 [anonim]

    majoritatea evreilor din Ardealul de Nord (ocupat de unguri) si trimisi in lager-ele din Germania de catre Horthy sunt contabilizati la Romania dar...
    Vedeti voi, adevarul istoric e cam ca paharul de apa, pe jumatate plin sau...gol. Depinde cum vrei sa-l vezi!
    Si relativ la victime si calai, sa ne reamintim ce a zis Paul Goma despre evrei si rolul lor in atrocitatile si deportarile facute contra romanilor din Basarabia si Nordul Bucovinei dupa anexarea din 1940: ''faptul ca evreii au fost victime (dupa 22.06.1941), nu inseamna ca la randul lor nu au fost niste foarte buni calai (dupa 28.06.1940)''.
    Asa ca...mai vedem!
  • +4 (8 voturi)    
    Care-i organizatia aia ce nu poate fi numita ? (Luni, 18 aprilie 2016, 21:25)

    andreesanu [utilizator]

    Vorbe de claca : o organizatie de monitorizare a antisemitismului !!!,ce-iaia ?,cine-i aia ? ,e ingrijorata !!!.
    Si eu sunt ingrijorat ca Black Cule spioneaza in Romania !!!.
    Romanii niciodata n-au trimis nici un evreu sa fie incinerat !,romanii n-au facut experiente pe evrei .
    Romanii nu neaga pogromul de la Iasi un caz singular ,regretabil facut de legionari ,legionari ce au fost scosi in afara legii de Antonescu si pe care armata romana i-a redus la tacere .
    Romania si romanii nu pot fi acuzati de holocaust impotriva evreilor .
    Daca au fost trimisi in lagare evrei au fost trimisi din zonele ocupate vremelnic de unguri dupa dictatul de la Viena din Ardealul de nord,pentru aceia intrebatii pe unguri si adeptii lui Horti .
    Munteanu este un roman ca orcare ,iar avalansa de
    acuze asupra lui este cauzata de faptul ca le incurca
    itele unor lichele ce se vedeau primari ai Bucurestiului.
  • +5 (7 voturi)    
    Mamaaa (Luni, 18 aprilie 2016, 21:25)

    munuc [utilizator]

    Mama, mama da speriati mai sunt unii de ascensiunea lui Marian Munteanu. Neaparat trebuie votat. Macar asa sa aflam de ce-s asa speriati. Ar fi in stare sa ceara o Ordonanta de urgenta care sa-i interzica acestuia sa candideze. Si apropo, in China ce se scrie despre Marian Munteanu?
  • +3 (5 voturi)    
    Cand ? (Luni, 18 aprilie 2016, 21:34)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Va rog, cand sunt urmatoarele alegeri prezidentiale in Romania ?
  • +3 (7 voturi)    
    si la 64 si la 74 si la 84... (Luni, 18 aprilie 2016, 23:12)

    Dedalus [utilizator]

    "intr-un comunicat din iunie 1994 al Miscarii pentru Romania in legatura cu "pretentiile unor organizatii evreiesti"

    Suntem in 2016....

    Strabunicii lui MM tineau oare cu Tudor Vladimirescu? Poate MM e roxolan la origine, nu ca noi toti, protodaci si mandro-vizigoti :-)))
  • -3 (5 voturi)    
    Cameleonul asta candida la fel pentru oricare (Marţi, 19 aprilie 2016, 4:28)

    deval [utilizator]

    partid !! Avea exact acelasi discurs ! Nu e relevant decat ca
    -vrea sa ne mantuiasca cu trafaletul,
    -si-a trimis "fratii"(stegarul Avramut, Florin Zamfirescu) la intalnirea cu Le Pen
    -se revendica in 2016 ca reprezentand societatea civila adica cu o intarziere si cu un discurs mai vechi de 20 de ani !
    Cand am vazut obiectivele Miscarii pentru Romania la inceputul anului si lista initiatorilor m-am desumflat pe loc si i-am zis pe fb "ceai de tei"(caci batea campii) dupa ce m-am bucurat ca a revenit in atentia opiniei publice...