UPDATE Tariceanu sufera de "o stare de slabiciune" si si-a anulat toate activitatile de luni

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2016, 12:51 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu si-a anulat toate activitatile programate luni din cauza unei "stari de slabiciune", in urma recomandarilor medicului, a anuntat purtatorul sau de cuvant, intr-un comunicat de presa. Starea de slabiciune a fost generata de activitatile politice intense din ultima perioada dar si a unei diete hipocalorice, se mai arata in comunicat.

Comunicatul de presa:

"Presedintele Senatului Romaniei, domnul Calin Popescu-Tariceanu, si-a anulat toate intalnirile programate astazi si nu va participa nici la activitatile din Senatul Romaniei.

Pe fondul unor activitati politice intense care l-au solicitat fizic in mod deosebit coroborate cu o dieta alimentara hipocalorica, domnul Calin Popescu-Tariceanu a manifestat o stare de slabiciune, motiv pentru care medicii i-au recomandat o reducere temporara a activitatilor si o ajustare a dietei."

Tariceanu este implicat in activitati de lansare a candidatilor ALDE la alegerile locale. In plus, vineri a fost audiat la DNA Brasov, in calitate de martor, in dosarul in care sunt cercetati Remus Truica si Paul al Romaniei in legatura cu retrocedarile ilegale.

UPDATE Presedintele Senatului "este in regula" si poate reveni de marti la activitatea normala, a declarat luni celalalt copresedinte al ALDE, Daniel Constantin, potrivit Mediafax.

"Nu a fost spitalizat, este in regula, am speranta ca maine va fi din nou la Senat", a spus Daniel Constantin in timpul unei conferinte de presa.

La randul sau, presedintele ALDE Bucuresti, Daniel Barbu, a spus ca liderii partidului au lucrat duminica seara, iar Calin Popescu Tariceanu a fost intr-o stare foarte buna.

"A fost la spital, pentru investigatii, nimic mai mult, de dimineata. Nu cunoastem aceste detalii (despre dieta urmata de seful Senatului - n.r.). Aseara am lucrat pana tarziu, impreuna, cu alti colegi, si era intr-o stare foarte buna. Am fost surprinsi si noi, dar intelegem ca este pe maini bune, sub control medical, tratament prescris", a declarat Daniel Barbu.

Starea de slabiciune a lui Tariceanu a fost explicata de Daniel Constantin.

"Domnul Tariceanu face eforturi deosebite in aceasta perioada, astfel incat sa ne asiguram ca avem candidaturi peste tot, si astazi am incheiat lista si vom avea in toate orasele, acest efort va fi continuat si de domnul Tariceanu", a declarat Constantin.

UPDATE 2 Vicepresedintele Senatului Ioan Chelaru (PSD) a declarat ca presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, va veni marti la serviciu si a precizat ca el va fi cel care ii va tine locul la ceremonia de investire a noului ministru al Muncii, Dragos Pislaru, care va avea loc luni seara la Cotroceni.

"Banuiesc ca e o stare de inconfort speciala, atat timp cat nu s-a putut prezenta la servici. Am aflat ulterior ca urmare si efortului pe care l-a facut in perioada aceasta de trei zile - eu stiu ca a tot fost plecat prin teritoriu - si datorita unor cauze de boala, nu stiu exact si nu as vrea sa gresesc, dimineata nu a mai putut veni la serviciu. Eu cred ca de maine va veni la munca fara niciun fel de problema", a afirmat Ioan Chelaru, citat de Mediafax.

El a spus ca a primit luni dimineata un SMS de la Tariceanu, in care acesta l-a informat ca nu poate ajunge la Senat si l-a desemnat sa reprezinte acest for la Palatul Cotroceni, la ceremonia de investire a noului ministru al Muncii.

"Activitatea la Senat continua. Ii dorim sanatate. Daca eu am inteles bine de la dumnealui, maine va fi prezent", a mai adaugat Chelaru.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9591 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    pentru motociclean cu drag (Luni, 18 aprilie 2016, 12:57)

    un domn [utilizator]

    o dedicatie, sa isi revina.......https://www.youtube.com/watch?v=9VfW0B1YP7w.........sa traeishti coane motociclene !
    • +3 (3 voturi)    
      daca (Luni, 18 aprilie 2016, 14:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      il asculta pe Tudor Gheorghe cu "Au inebunit salcamii", o sa dea in balbaiala din cauza danganetelor de clopot de la inceputul cantecului. :))
      • +1 (1 vot)    
        acele sunete fac toti banii ))) (Luni, 18 aprilie 2016, 14:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        sunt pentru o mai buna Reflectie !
        • +2 (2 voturi)    
          a luat un virus de la intalnirea asta (Luni, 18 aprilie 2016, 23:51)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          http://stiri.tvr.ro/discurs-cu-proteste-si-huiduieli-in-senatul-romaniei--presedintele-dumei-de-stat-din-rusia--contestat-de-parlamentari-ucraineni_67891.html
    • +5 (5 voturi)    
      :)) (Luni, 18 aprilie 2016, 14:18)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sau, pentru domnul Tari, mai degraba:

      https://www.youtube.com/watch?v=rE8LsLj5DVU
    • +2 (2 voturi)    
      e sensibil (Luni, 18 aprilie 2016, 14:31)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dar nu cred ca merge dedicatia. ma gandeam ca e slabiciunea pentru motociclete. sau mai stii ?
  • +30 (32 voturi)    
    Cand a auzit de DNA (Luni, 18 aprilie 2016, 13:01)

    midufi [utilizator]

    a simtit asa, o slabiciune prin tot corpul...
    Activitati politice intense... Uau... care sa fie alea, bre?
    • +4 (4 voturi)    
      nu sufera zgomotul... (Luni, 18 aprilie 2016, 14:51)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      ...adica zanganitul de catuse.
  • +24 (26 voturi)    
    raul dinaintea arestului (Luni, 18 aprilie 2016, 13:02)

    DanRoman [utilizator]

    E raul de miscare catre DNA...
  • +18 (20 voturi)    
    exprimare incorecta? (Luni, 18 aprilie 2016, 13:02)

    gic [utilizator]

    eu cred de fapt se pregateste pentru o dieta hipocalorica
  • +29 (31 voturi)    
    //// (Luni, 18 aprilie 2016, 13:06)

    hmara [utilizator]

    Probabil era prea rece la DNA Brasov.
    De, aer de munte.....
    Ii recomandam cu caldura un fular, marca Nastase.
  • +16 (18 voturi)    
    Saracutul (Luni, 18 aprilie 2016, 13:06)

    UglyKidJoe [utilizator]

    sa mai zica cineva ca cei din Senatul Romaniei nu lucreaza in cele 6 luni pe an in care nu au vacanta...
  • +16 (20 voturi)    
    Avem o sugestie binefacatoare (Luni, 18 aprilie 2016, 13:13)

    Sparafucile [utilizator]

    Care ? Sa iasa la pensie . O viata linistita , fara efort , fara emotii politice i-ar permite recuperarea si i-ar asigura o longevitate de invidiat . Ar avea timp sa-si scrie memoriile , extrem de interesante , presupunem . De ce sa se mai zbata in acel mediu toxic , viciat si stresant cind exista viata si dupa pensie ? Si poate o noua sotie i-ar deschide perspective luminoase si i-ar regenera tonusul de viata .
  • +16 (18 voturi)    
    slabiceanu (Luni, 18 aprilie 2016, 13:17)

    the obvious [utilizator]

    ce sa mai
  • +18 (20 voturi)    
    Slăbiciunea DNA? (Luni, 18 aprilie 2016, 13:18)

    @Mishu [utilizator]

    Omul însuși e o slăbiciune.
    • +5 (5 voturi)    
      nu i-a iesit aia cu comisiile de control la DNA (Luni, 18 aprilie 2016, 14:55)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      si propusese 2... stia el ce stia...
  • +15 (17 voturi)    
    aleuuu valeeeu (Luni, 18 aprilie 2016, 13:23)

    eu sunt [utilizator]

    vine DNA-ul taricene !!!
  • +14 (16 voturi)    
    cate de... (Luni, 18 aprilie 2016, 13:23)

    liviu_ [utilizator]

    naspa e starea de slabiciune?!
    sa stim daca doar bem in cinstea acestul eveniment fericit sau dam un adevarat baeram
  • +17 (19 voturi)    
    Un inceput (Luni, 18 aprilie 2016, 13:24)

    uom [utilizator]

    Ma asteptam la inceputul acestora pt. d-nul Tariceanu, in urma vizitelor de vineri. Sa fie doar inceputul?
  • +15 (17 voturi)    
    E bine, (Luni, 18 aprilie 2016, 13:25)

    Un cititor [utilizator]

    să ia o pauză. Ar fi bine să asculte mai mult și să vorbească mai puțin.
  • +19 (21 voturi)    
    Telefon (Luni, 18 aprilie 2016, 13:25)

    SHEAPA [utilizator]

    - Alo, domnul Tariceanu.
    - Da, va rog.
    - Sunt Procurorul XXXX de la DNA.
    - ..................
    • +11 (11 voturi)    
      mda (Luni, 18 aprilie 2016, 13:33)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      - Alo, domnul Tariceanu.
      - Da, va rog.
      - Sunt Procurorul XXXX de la DNA.
      - Simt o stare de slabiciune, va rog cautati-ma altadata
      - Dar domnule Tariceanu avem niste intrebari
      - .............................

      ceva de genul :D
  • +19 (21 voturi)    
    DNA (Luni, 18 aprilie 2016, 13:29)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Tradiceanu stie ca se apropie sfarsitul carierei sale..atacurile recente asupra serviciilor si DNA-ului denota o oarecare disperare..mananca pe fond stres iar corpul o ia razna
  • +10 (12 voturi)    
    /// (Luni, 18 aprilie 2016, 13:46)

    hmara [utilizator]

    cei care dati ''minus'' iesit din vizuine.
    Nu va temeti.
    Am vrea sa stim si pararea voastra. Asta daca aveti vreo parere, binenteles.
    Nu e frumos sa dati minus si apoi sa va dati la ...und.
  • +6 (6 voturi)    
    sufera de (Luni, 18 aprilie 2016, 14:48)

    mikeyu [utilizator]

    DNAnita...
  • +8 (8 voturi)    
    E clar! (Luni, 18 aprilie 2016, 14:58)

    HN_reader [utilizator]

    In cateva zile il salta DNA-ul. Isi asterne o internare la spital. E mai comod decat la bulau.
  • +6 (6 voturi)    
    Transformer (Luni, 18 aprilie 2016, 15:39)

    porumbelul_pacii [utilizator]

    Tariceanu - a devenit Slabiceanu?? Saracutu - ce aveti bre cu 'ntelectualu?
  • +7 (7 voturi)    
    Ce-i cu Tariceanu ? (Luni, 18 aprilie 2016, 17:46)

    adrian88000 [utilizator]

    Se insoara din nou ? Are emotiile si slabiciunile unui proaspat ginerica ?