Dragnea catre candidatii PSD: Sa semnati contractul social cu cetatenii; sa respectati criteriile din codul de integritate

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2016, 23:24 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, i-a indemnat vineri, la Alexandria, pe candidatii social-democrati din Teleorman la alegerile locale, sa semneze un "contract social" cu cetatenii, sa respecte toate criteriile din codul de integritate si sa nu faca promisiuni electorale ce nu pot fi realizate, informeaza Agerpres.

Liviu Dragnea le-a mai spus candidatilor PSD din Teleorman sa nu uite principiile partidului si sa prezinte programul lor de dezvoltare a localitatilor pentru urmatorii ani.

"Nu candidati nici pentru voi, nici pentru partid. Candidati pentru oamenii pe care vreti sa-i reprezentati. (...) Ceea ce va caracterizeaza si pe voi si pe mine si marea masa a PSD-ului este dragostea de oameni. Ne intereseaza ce se intampla cu oamenii. (...)Vreau, de asemenea, sa nu uitati ca trebuie sa semnati in mod public contractul social cu cetatenii din comunitatea pe care ii reprezentati. Contract care contine doua componente importante: angajamentul de integritate si anume sa respectati toate criteriile din codul de integritate precum si programul de dezvoltare al localitatii respective", a declarat Dragnea.

Liderul PSD a adaugat ca programele candidatilor trebuie sa contina lucruri ce pot fi realizate.

"Va reamintesc al doilea principiu important pe care l-am avut tot timpul in vedere noi toti: sa nu mintim si sa nu puneti in programele dumneavoastra lucruri care nu sunteti siguri ca se pot realiza. Asta ne-a ajutat si v-a ajutat mereu ca in fiecare campanie sa mergem cu fruntea sus, sa nu ne arate lumea cu degetul, ca am fost mincinosi, ca am promis marea cu sarea si ca nu am facut nimic", a afirmat social-democratul.

Dragnea a mai mentionat ca pe listele de candidati trebuie sa fie un echilibru intre generatii.

"Avem generatiile de varsta mea sau mai in varsta ca mine, cu multa experienta si cu foarte multa expertiza. Mai sunt si generatiile care vin dupa noi. Trebuie sa fie tot timpul un echilibru intre aceste generatii. (...)Vreau ca lista de consilieri judeteni sa fie o lista echilibrata, o lista care sa contina oameni care au ceva de spus atat in consiliul judetean cat si in comunitatile pe care le reprezinta", a subliniat Dragnea.

Candidatii PSD pentru functiile de primari in municipiile si orasele din judetul Teleorman sunt: Victor Dragusin (municipiul Alexandria), Danut Cuclea (municipiul Turnu Magurele), Valerica Carciumaru (municipiul Rosiorii de Vede), Petre Pirvu (Zimnicea), Nicolae Badanoiu (Videle). Candidatii din Alexandria, Turnu Magurele, Zimnicea si Videle sunt in prezent primari, iar candidatul PSD din Rosiorii de Vede este director al Spitalului de Pneumoftiziologie din localitate.



Citeste mai multe despre   









1184 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Olguta Vasilescu nu respecta codul de etica, (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:29)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    deci de ce o tii in partid, Dragnea?

    Fiindca e membra a grupului infractional organizat numit PSD ?
    • +4 (8 voturi)    
      cartelul Sinaloa (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 0:00)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      cartelul Sinaloa e jucarie pe langa mafia construita de politicienii romani.
  • +7 (9 voturi)    
    Pfoa (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:35)

    Soljenitin [utilizator]

    As fi serios daca nu as rade in hohote!

    Auzi la el, pesedeaua si respectarea codului de integritate! Pai partidul asta nu are nici macar cea mai vaga idee despre ce inseamna cuvantul asta!
  • +5 (7 voturi)    
    Deturnatorul de democratie (Vineri, 15 aprilie 2016, 23:59)

    mavis [anonim]

    Asta cand la semnarea contractului social cu cetatenii; si respectarea criteriilor din codul de integritate de fapt li se adreseaza procurorilor si judecatorilor, poate poate mai scade pedeapsa din 22 Apr cu un an doi.

    Dragneo la inchisoare te duci.
  • +2 (4 voturi)    
    cata ipocrizie....cata sfidare... pe fata!!! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 7:52)

    lili [anonim]

    "Dragostea de oameni" a lui Dragnea a tinut in saracie lucie locuitorii jud Teleorman, aflat de 26 de ani in TOPul saraciei in Romania, unde insa Dragnea si acolitii lui "domnesc", cu averi uriase facute ca bugetari de lux!
    "Dragostea de oameni" a lui Dragnea este o sfidare adresata teleormanenilor amarati, dar usor de manipulat si pacalit, ca sa dea votul PSDistilor lui Dragnea.
    Rusine!
    O adunatura de hoti si manipulatori ordinari in frunte cu Dragnea!
    Nu-i mai votati, oameni buni, PSDistii lui Dragnea nu au facut nimic pentru voi, v-au furat in toti acetsi ani si au facut averi uriase mintindu-va mereu si tinandu-va in saracie!
  • +2 (4 voturi)    
    Contract social cu o singura clauză... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 8:53)

    IancuJianu [utilizator]

    Să dispari Dragnea, tu și partidul tău plin de penali!
    Și de acolo de unde vă duceți să vă vina numai numele.
  • +1 (3 voturi)    
    circ ieftin si minciuni ...... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:33)

    TRABI [utilizator]

    Suna a sfaturi de " aveti grija , ca io ma duc " ?
    Da ? " contractul social " cu cetatenii care s-a practicat ?--- pungi , ulei , mangotzi , bidoane cu bui-bui , mici , morti care voteaza , corupere a cetatenilor pentru a mai vota de vreo cateva ori , comisii electorale cumparate , PV final cu alte cifre in comparatie cu sacii plini cu voturi , amenintari ale primarilor . Cred ca a venit vremea schimbarii . Cum credeti ca o gloata care nu a facut altceva decat sa activeze in felul pe care DNA l-a scos la suprafata , se va schimba peste noapte ? Nu are cum ...relatiile si procedurile lor nu sunt bazate pe corectitudine . Totu-i un circ ieftin si mai multe minciuni .
  • +1 (1 vot)    
    Asa cum prostului (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 20:27)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ii place sa fie vidul, la fel politicianului îi place sa fie moralist.
    • 0 (0 voturi)    
      Erată (Duminică, 17 aprilie 2016, 10:25)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Fudul nu vidul. Auto corecția.