Marian Munteanu, despre Klaus Iohannis: Ca sa se distanteze, trebuia sa fi fost apropiat. I-a pus la punct pe unii

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2016, 19:24 Actualitate | Politic

Marian Munteanu alaturi de Predoiu si Gorghiu
Foto: Hotnews
Marian Munteanu a declarat, intr-un interviu pentru Mediafax, ca Iohannis nu s-a delimitat de candidatura sa la Primaria Capitalei, pentru ca nici nu avea de ce, in conditiile in care nu au discutat niciodata pe aceasta tema. Munteanu sustine ca prin luarea de pozitie, Iohannis a vrut sa-i puna la punct "pe unii".

"Ca cineva sa se distanteze a fi trebuit sa fi fost apropiat", a spus Marian Munteanu, intrebat cum comenteaza faptul ca presedintele Klaus Iohannis s-a distantat cumva de candidatura sa, transmitand vineri ca nu a avut nicio implicare in desemnarea lui drept candidat al PNL pentru Primaria Capitalei, ca nu l-a sustinut si nu l-a promovat.

Marian Munteanu a adaugat ca nu a discutat niciodata cu presedintele pe aceasta tema si ca nu crede ca este implicat, in general, in deciziile PNL. "Nu cred ca domnul presedinte este apropiat de vreun partid anume...Sigur ca provine din randul partidului, dar dansul, in calitate de reprezentant al tuturor romanilor si in conformitate cu Constitutia, este un factor de mediere si de echilibru", a mai spus candidatul PNL.

El a comentat ca reactia Presedintiei era un mod de a-i pune la punct pe cei care au speculat ca s-ar afla in saptele deciziei PNL: "Cred ca dansul nu s-a distantat de candidatura mea, ci cred ca i-a pus la punct pe unii, cu calmul si cu retinerea dansului, pe care le cunoastem, ca nu a avut vreo interventie in evenutala mea numire sau nenumire".

Marian Munteanu a mai spus ca singura discutie a avut loc acum doua luni, cu consilierul prezidential Constantin Dudu Ionescu, in contextul discutiilor cu societatea civila, fara nicio legatura cu candidatura. "Nu am avut in viata mea o discutie pe aceasta tema (cu presedintele-n.red.). Nu, nu pe aceasta tema, am avut o discutie acum vreo doua luni, cu societatea civila, cu domnul Dudu Ionescu".

"Presedintele Romaniei nu a propus, nu a sustinut si impus conducerii PNL aceasta candidatura, drept urmare nu este implicat in nici un fel in aceasta propunere. Decizia sustinerii lui Marian Munteanu apartine strict conducerii PNL in urma evaluarilor interne", a anuntat vineri Administratia Prezidentiala. Aceste precizari vin dupa ce in presa au aparut speculatii ca presedintele Iohannis a girat propunerea facuta de liberali dupa retragerea lui Ludovic Orban, anchetat de DNA. 

Marti seara, Alina Gorghiu a spus ca seful statului a fost informat de liderii PNL in legatura cu noul candidat al partidului pentru Primaria Bucuresti, Marian Munteanu.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7031 vizualizari
  • 0 (30 voturi)    
    Mai draga (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:37)

    deville2010 [utilizator]

    Daca pana acum eram confuz de votul din iunie,acum stiu Votez Nicusor Dan
    • 0 (10 voturi)    
      minte-ma frumos ! (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:14)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      pe cuvantul tau ca pana sa se retraga Orban ezitai intre el si faraonu'? dar pentru ca in loc de Orban candideaza Munteanu votezi cu faraonu'?
      p.s. nu inteleg de ce si-a facut clip electoral cu "faraonul" ca aia au facut ceva, faraonu' pe stiu nou isi propune sa nu construiasca nimic :))
  • +6 (16 voturi)    
    "proaspatului" PeNeList (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:40)

    neurino [utilizator]

    Poate ca ar trebui sa ii spuna careva ca Iohannis a candidat din partea PeNELe-ului ca si el, acum...singura diferenta e ca, in calitate de presedinte, Dom' Klaus a fost obligat sa se "distentzeze" desi , dupa toate actiunile lui Iohannis, n-ai prea zice.

    Vad- ca astia de la PeNele au inceput sa discute-n distante...care vede de departe, care vede distantare...insa cum ei sunt habarnisti poate ar trebui sa le spuna careva ca, pentru aproximarea distantelor ar trebui sa exista si punte de referinta.
  • -2 (14 voturi)    
    Probleme de logica (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Baiatul are ceva probleme de logica. In generale nationalistii si legionaroizii gandesc cu stomacul, dar la el e ceva fiziologic. In fine, e de-o teapa cu asa-zisii liberali care l-au propus candidat
  • +2 (14 voturi)    
    Presedintele i-a dat replica (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:13)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    maistrului Cristoiu, care, in delirul lui bine cunoscut, a lansat pe blogul personal aceasta magarie cum ca MM ar fi "un part" al¨Presedintelui.
    Impertinenta maistrului nu mai are margini.
    Pe blogul lui au loc doar laudatorii. Cei care ii demonteaza concret manipularile sunt blocati.
  • +6 (12 voturi)    
    Bietii de voi. Sau de noi. (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:37)

    mcv [utilizator]

    Observ ca Ponta are concurenta serioasa la MINCIUNI si lasitate.
    Au mai invatat ceva de la Ponta sau poate Ponta de la ei: sa arunce oameni si/sau variante pe piata, sa astepte reactii si in functie de asta, sa retracteze sau sa-si aroge merite!
    Lasi, mincinosi si periculosi!
  • +4 (10 voturi)    
    Si inca ceva... (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:51)

    mcv [utilizator]

    MM nici macar nu incearca sa minta in asa fel incat sa te insulte cat mai putin posibil, daca poate exista asa ceva!
    Pana acum a avut cel putin 3 variante legate de momentul in care a fost contactat de liberali. Toate spuse in aceeasi imprejurare.
    Apoi, spune ca nu a discutat cu Iohannis despre candidatura, dar s-a intalnit cu Dudu.
    Intrebare: Cu Iohannis s-a intalnit dar nu a discutat despre candidatura sau nu s-a intalnit?
    Daca s-a intalnit, in ce calitate a facut-o si care a fost motivul? Ce, pot eu sa-mi "trag" o intalnire cu Presedintele?
    MINCINOSI!
  • 0 (12 voturi)    
    E clar! (Vineri, 15 aprilie 2016, 22:12)

    popescu_dtru [utilizator]

    Munteanu, primar!
    • +1 (3 voturi)    
      in linie dreapta....... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:53)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Asa as zice .....dupa cum a ajuns in centrul atentiei , i-a trezit pe multi , nu-i gasesc nimic in afara de asocieri nefondate cu raul si-apoi tenta de + a voturilor in majoritatea comentariilor .
      Oare cine mai candida pentru functia de primar al capitalei ?
  • +2 (6 voturi)    
    corect....... (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 9:46)

    TRABI [utilizator]

    Inteligent raspuns dat de Munteanu M .
    Raspunsul este pentru persoane avizate nu pentru " bolovani " . Scuze ! - n-am vrut sa supar bolovanii de pe cursurile apelor .
  • -3 (9 voturi)    
    mai degraba la psihiatru (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 12:53)

    bll [utilizator]

    Domnul Marian Muntean ar trebui dus mai degraba la psihiatru decat la primarie! Seamana cu Van Gogh dupa ce acesta si-a taiat urechile.
    Oare in tot Bucurestii nu se gaseste un candidat normal? Sau n-ar avea sanse sa intre in politica....
    • 0 (0 voturi)    
      Eu, unul, sunt de multa vreme... (Duminică, 17 aprilie 2016, 11:35)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bll

      ...sustinator al lui Nicusor Dan si n-am niciun motiv sa nu-l votez din nou.

      Nu pot, totusi, sa nu remarc adancimea abisala a argumentelor impotriva lui Munteanu.

      Unul, mai sus, ne propune o logica impecabila, de nivel gradinita, de tipul "esti prost, iar daca nu-ti dai seama ca esti prost, asa dovedeste ca esti".

      Dvs. aduceti un argument inca si mai coplesitor - nu e bun de primar, ca seamana cu Van Gogh. Corolarul fiind acela ca un candidat "normal" trebuie sa nu semene cu nimeni. Daca-mi permiteti o continuare a acestui fir de gandire - un ciclop, cu un ochi in frunte si 100 de brate credeti ca ar fi suficient de neasemanator incat sa treaca testul?

      HN procedeaza mai simplu - cenzureaza argumentele care nu convin.

      Continui sa nu pricep de ce e lumea atat de ingrozita de insul acesta - da, stiu, acum urmeaza o jumatate de duzina de raspunsuri "destepte" legate de pseudonimul meu.
      Poate se strecoara totusi si unul care sa incerce o explicatie rationala. Eu alta decat aceea a unui blat cu pesedeaua nu gasesc.
  • -1 (3 voturi)    
    ups! (Sâmbătă, 16 aprilie 2016, 22:42)

    revo [utilizator]

    Se pare ca bolovanul Ciolannis a calcat intr-o balega urat mirositoare. Mai bine zis, a fost impins sa calce in ea de catre idiotii care acum cateva saptamani l-au plimbat, ca pe urs, prin Israel si i-au dat sa citeasca niste bazaconii frumos ambalate, sa gadile urechile gazdelor. Dupa care... au uitat ce-au mintit pe-acolo si, hop, l-au bagat pe tov. MM la inaintare! Te crucesti!!!
    Acum nu mai stiu cum sa mai iasa toti curati si uscati si frumos mirositori. Au sarit degraba sa-l apere pe puratorul de cap gol pe umeri, Iohannis, ca n-a fost alegerea lui, n-a stiut, n-a fost de acord etc.
    Ba a stiut foarte bine, numai ca el este un angajat model al Securitatii, via aripa varanista, nu intreaba, nu comenteaza ci doar executa constiincios ordinele. Iar ordinul este: toate candidaturile, incepand de la functia de presedinte si pana la ultimul consilier, sa fie din zona fostei securitati pt. ca, indiferent cine iese, sa fie de-al lor. Ca si in cazul "alegerii" idiotului Iohannis, care face "un altfel de politica". De fapt este o intoarcere la partidul unic, care astazi se numeste USL.
    • -1 (3 voturi)    
      Johannis (Duminică, 17 aprilie 2016, 0:16)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Este presedintele romanilor nu a unei minoritati..indepartarea lui MRU de la SIE ar trebui sa fie prioritate nationala
      • -1 (1 vot)    
        working late? (Duminică, 17 aprilie 2016, 12:19)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Lucrezi in schimbul 3? Merita sau e la ordin? Se plateste macar mai bine?
        Este presedintele minoritatii care conduce, pe fata sau din umbra, adica a fostei Securitati, evident cu sprijinul actualului SRI si a prietenului de familie, Hellvig - apropo de minoritati etnice. Daca minoritarul MRU trebuie sa plece, inseamna ca aveti ordine clare de epurare sau ce? Doar rasa Ariana pura are voie sa conduca Romania romanilor?