PSD a ajuns la 38% intentii de vot si depaseste PNL, care a coborat la 37%, fata de 40% in noiembrie - sondaj INSCOP

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2016, 17:10 Actualitate | Politic

Intentii de vot, aprilie 2016 (INSCOP)
Foto: INSCOP
Pentru prima data de la prezidentialele din 2014, PSD tinde sa depaseasca PNL in intentia de vot pentru alegerile parlamentare, existand o evolutie continua in acest sens, afirma INSCOP, care a facut o cercetare privind intentia de vot la parlamentare.

Astfel, 38% dintre respondentii care isi exprima intentia de vot ar alege PSD (fata de 36,3% in noiembrie), iar 37,2% PNL (fata 40,1% in noiembrie). 

"Tendinta este facilitata si de faptul ca PNL pierde aproape 3 procente, pe fondul asocierii percepute de public cu un cabinet care nu a reusit sa se ridice la inaltimea asteptarilor, dar si ca urmare a modului in care liberalii au gestionat pregatirile pentru alegerile locale (de la strategia de aliante, la alegerea candidatilor). In plus, liberalii nu au reusit inca sa suplineasca golul lasat de Klaus Iohannis care, pe masura ce ne indepartam de momentul alegerilor prezidentiale, devine tot mai putin potrivit sa functioneze ca o locomotiva electorala pentru PNL", comenteaza INSCOP.

In clasament urmeaza ALDE cu 5,3% in martie, fata de 4% in noiembrie si PMP cu 5,1% (fata de 4,4% in noiembrie 2015), Institutul afirmand ca cele doua formatiuni profita de pe urma scaderii inregistrate de liberali in intentia de vot, in special ca urmare a tractiunii oferite de aparitiile incisive ale liderilor lor (Calin Popescu Tariceanu si Traian Basescu). 

Singura formatiune care ar mai reusi sa depaseasca pragul electoral daca duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare este UDMR (cotata in martie cu 5% din intentia de vot, fata de 5,2% in noiembrie). 

Formatiunea maghiara este urmata in clasamentul intentiei de vot de M10 cu 2,2% (fata de 2,4% in noiembrie) si de PSRO cu 1,8% (fata de 2,1% in noiembrie). 

Pe fondul expunerii mediatice negative generata de dosarele deschise de procurorii anti-corputie pe numele lui Gabriel Oprea si Neculai Ontanu, intentia de vot a UNPR continua se deprecieze, ajungand la 1,2% in martie fata de 2,6% in noiembrie 2015, explica sursa citata.

Clasamentul este incheiat de PRU cu 1,2%, PRM cu 1% (fata de 1,1% in noiembrie) si PNTCD cu 0,4% (fata de 1% in noiembrie). 

In sfarsit, trebuie remarcat procentul ridicat (40,8%) al celor care nu indica o optiune de vot (26,5% nehotarati, 11,1% nu merg la vot, 3,2% non-raspunsuri). 

Pe masura insa ce se apropie alegerile, acest procent este de asteptat sa se reduca, dovada si faptul ca, fata de luna noiembrie, se inregistreaza deja o scadere de 3,3%. Or, in aceste conditii, si clasamentul intentiei de vot poate suferi modificari semnificative.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1774 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    vin alegerile e timpul (Joi, 7 aprilie 2016, 17:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    vestitelor" sondaje" manipulatorii ! sa fim seriosi , pe Iohanis dupa astia nu-l vota nimeni.
  • +7 (9 voturi)    
    'ai de capul nostru! (Joi, 7 aprilie 2016, 17:23)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Natie de oameni prosti. Noi si peste 100 de ani tot PSD o sa votam si tot dupa Ceausescu o sa plangem.
  • +3 (5 voturi)    
    Verificare (Joi, 7 aprilie 2016, 17:58)

    ipolitic [utilizator]

    Am impartit procentele la numarul de alegatori si mie imi revine 0.000002% pentru PSD si 0,0000019% pentru PNL.
    E exact atata, Un sondaj de precizie!
  • +4 (8 voturi)    
    Mi se rupe (Joi, 7 aprilie 2016, 18:01)

    Emiliom [utilizator]

    Nu voi mai vota cu hotii si penalii din nici unul din partidele astea.
    Din '92 am votat doar cu liberalii pana cand si-au dat arama pe fata cu USL-ul lor.
    Va fi cineva care sa-mi merite votul.
  • +4 (6 voturi)    
    am inteles... (Joi, 7 aprilie 2016, 18:03)

    liviu_ [utilizator]

    totusi... noi unde emigram?!
  • +6 (8 voturi)    
    Si se stie de ce (Joi, 7 aprilie 2016, 18:04)

    mitg [utilizator]

    PNL numai opozitie n-a facut cand a venit vorba de situatia Antene/ANAF, "legea defaimarii" a lui Dragnea s.a.m.d.
    Doar in capul Alinei Gorghiu si a lui Klaus Iohannis s-a format idea ca electoratul PNL nu-i va taxa pentru asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Ciudat (Joi, 7 aprilie 2016, 18:30)

    MBA [utilizator]

    ca spune sondajul ca Romanii mai voteaza pe prim-blatistii PSD si PNL de parca numai partidele astea sunt la vot. Eu voi vota cu necunoscuti ca macar nu-s o mafie ORGANIZATA care sa ne fure eficient imediat ce intra "in paine".
    • 0 (0 voturi)    
      ghici la cine (Joi, 7 aprilie 2016, 19:26)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      se redistribuie voturile luate de cei care nu vor intra in parlament?
  • +1 (3 voturi)    
    USL-USL, dar pana cand ? (Joi, 7 aprilie 2016, 18:49)

    mircea_cjn [utilizator]

    La alegerile din 2012 PSD+PNL+PC+UNPR = USL au spart tot luand , inainte de redistribuire 58% !!! Un scor colosal, nicio majoritate nu a mai obtinut scor peste 50% de pe vremea lui Ilici Ilescu cu alegatoarele de la Apaca.

    Si-acum, ce sa vezi? Dupa 4 ani de guvernare USL (ca de fapt asta avem acum, parlament USL, guverne sustinute de aceasta majoritate), in care se darama autostrazi iar taxele cresc ca un Fat Frumos (altceva nu se face), in timp ce DNA nu mai pridideste sa aresteze uselisti corupti - ce sa vezi, cat credeti ca e procentul aceluasi PNL+PSD=USL ? Pai nu mai e 58% ci...73 % !

    Hait, sa mă țin de freză, vorba lui Bendeac !! Mai, da mare smecherie ! Adica USL monolit are 58%, face 4 ani numai prostii, se crăcănează in PNL si PSD inainte de noile alegeri si hopa, 73 % !

    Normal nu e asa. Ci PNL +PSD = acelasi USL sa obtina impreuna maximum 40% ! Adica in opozitie amandoua, acolo le e locul.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Joi, 7 aprilie 2016, 18:55)

    Xorciser [utilizator]

    Cred ca pana la urma PMP o sa se uneasca cu ALDE.

    Scopul scuza mijloacele.
  • +1 (1 vot)    
    gorghiu (Joi, 7 aprilie 2016, 19:14)

    zigot [utilizator]

    va fi cea care va readuce pnl in majoritate prin nastere
    de mici pnl-isti, evident pnl-isti nativi, pe viata
  • -1 (1 vot)    
    faptul ca M10 (Joi, 7 aprilie 2016, 19:30)

    natbl73 [utilizator]

    nu e scris bolduit, e doar o intamplare ca sa ne fie clar ca nu avem cu cine vota, nu?
    • 0 (2 voturi)    
      fix intamplare (Vineri, 8 aprilie 2016, 2:37)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Ii beleste Tapalaga daca vede. Bine, exceptand cazul in care nu este o strategie de a induiosa si a face lume sa voteze cu cei "altfel" si "oprimati" :D