UPDATE Firea a semnat declaratia de integritate in care spune ca nu a promovat "discurs discriminatoriu", desi a fost sanctionata tocmai pentru discriminare dupa declaratiile legate de familiile fara copii/ Ce spune Firea despre semnarea declaratiei

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2016, 12:49 Actualitate | Politic

Gabriela Firea, in studioul HotNews
Foto: Hotnews
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primaria Capitalei, a anuntat pe pagina sa de Facebook faptul ca a semnat declaratia de integritate a Coalitiei "Romania curata", in care se precizeaza, la ultimul punct, ca nu a promovat si nu promoveaza discurs discriminatoriu, desi, in 2014, Firea a fost sanctionata de Consiliul National pentru Combaterea Dicriminarii (CNCD) cu avertisment pentru declaratia privind familiile fara copii.

Firea a facut acele declaratii in calitate de purtator de cuvant al campaniei candidatului Victor Ponta.

Anuntul facut de Firea:

"La solicitarea Coalitiei "Romania curata", am semnat fara nicio retinere declaratia de integritate propusa de aceasta, in calitate de candidat la functia de Primar General al Bucurestiului:

Prin prezenta, declar pe propria raspundere ca indeplinesc, in mod cumulativ, urmatoarele criterii de integritate:
- Nu sunt si nu am fost implicata in comiterea de infractiuni sau cazuri de coruptie, nu am fost condamnata si nici nu sunt trimisa in judecata pentru astfel de fapte;
- Nu sunt si nu am fost implicata in obtinerea unor avantaje (ne)patrimoniale nejustificate si nici in cazuri de conflict de interese;
- Nu sunt si nu am fost implicata in migratii politice/ traseism, nici in comportamente de incalcare a moralei publice in exercitarea unor functii publice;
- Nu sunt si nu am fost implicata in promovarea unor valori, pozitii sau proiecte care contravin statului de drept;
- Nu am ocupat functii de conducere in fostul PCR, nu am fost informator (informatoare) si nu am facut parte din fosta Securitate, nu sunt si nu am fost ofiter, agent sau angajat/colaborator in orice forma in actualele servicii secrete;
- Nu am promovat si nu promovez discurs discriminatoriu, bazat pe ura."

UPDATE Gabriela Firea a precizat, pentru HotNews.ro, ca a discutat cu Alina Mungiu Pippidi, presedinta Societatii Academice Romane si initiatoarea platformei Romania Curata, in privinta acestui punct al declaratiei, care a asigurat-o ca, avand in vedere ca sanctiunea CNCD a reprezentat doar un avertisment, poate semna declaratia. "Nu semnam altfel. A fost un avertisment, nu amenda, am cerut scuze si nu am persistat", a precizat candidatul PSD la Primaria Capitalei.


 "Afirmatiile doamnei Gabriela Vranceanu Firea, senator in Parlamentul Romaniei, facute in cadrul conferintei de presa de la sediul Partidului Social Democrat, din data de 07.10.2014, cu privire la urmatoarele declaratii:
  • <<Nu esti un om complet fara sa cresti un copil>>,
  • <<Eu va spun sincer ca am prieteni de familie care nu au putut avea in mod natural, biologic, copii din motive de sanatate si au infiat (...) pentru ca un parinte este mult mai atent, mult mai sensibil la viata celor din jur, pentru ca se gandeste la proprii copii. Un om, din punctul meu de vedere, este mult mai bun la suflet atunci cand creste un copil de la primele zile pana la maturitate. Sunt niste etape ale vietii pe care un om fara copii, un om care traieste intr-o casa rece, fara sa se auda ganguritul bebelusilor, primii pasi, primele note de la scoala, nu are cum sa le simta. Si iti marcheaza psihologic intreaga existenta acest fapt.>>,
  • <<poti sa infiezi un copil, daca vrei sa ai o familie completa din toate punctele de vedere>>
  • <<In toate statele civilizate, cei care doresc sa ajunga presedinti provind din familii complete, sunt casatoriti, au copii, au nepoti, au trecut prin toate etapele vietii. Toate familiile din Romania nu au aceste aspiratii sa ne conduca pe noi toti ceilalti, romanii, laolalta>>.
  • Totodata, la intrebarea unui jurnalist prezent la conferinta de presa - <<Deci asta ar fi un defect pentru un viitor presedinte?>>, doamna senator a raspuns: <<Categoric>>,
reprezinta fapta de discriminare si incalca dreptul la demnitate al persoanelor, pe criteriul situatiei familiale, conform art. 2, alin. (1) coroborat cu art. 15 din O.G. nr. 137/2000, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare", se arata in comunicatul de presa al CNCD din 19 noiembrie 2014.

Firea a declarat, intr-un interviu acordat HotNews.ro, ca regreta si isi asuma vina pentru acele afirmatii. "Mi-am cerut scuze si atunci si repet si acum regretul meu si scuzele mele. Nu vreau sa arunc exclusiv in sarcina staff-ului de campanie al domnului Ponta ceea ce s-a intamplat atunci. Imi iau vina, daca vreti, in totalitate asupra mea" a spus ea. Vezi aici declaratiile si interviul












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3300 vizualizari
  • +23 (27 voturi)    
    LOL (Joi, 7 aprilie 2016, 12:57)

    Soljenitin [utilizator]

    Nici nu a inceput vreun eventual mandat, ca deja minte.

    PSD all the way! :-)
    • +8 (10 voturi)    
      Mai adaugati si discriminarea femeilor: (Joi, 7 aprilie 2016, 13:41)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ''ca o femeie face curat zilnic dupa mai multi barbati''

      Oare egalitatea de sanse unde este?
      Oare un candidat barbat nu poate face curat, sau numai femeile?

      Consiliul pentru Combaterea Discriminarii, sa se sesizeze din oficiu!
      • +3 (7 voturi)    
        parolista (Joi, 7 aprilie 2016, 15:08)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ca orice PSD-ist
      • -1 (1 vot)    
        Hai sa emancipam femeile (Joi, 7 aprilie 2016, 18:31)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Adica dupa parerea ta munca e rusinoasa si puturosenia admirabila.
    • +3 (9 voturi)    
      pai, (Joi, 7 aprilie 2016, 14:13)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu minte, pune problema in mod politicianist!
    • +2 (6 voturi)    
      in gena P$D este sa fi penal (Joi, 7 aprilie 2016, 14:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      probabil Numai prin disparitia P$D la pachet cu penele am avea o speranta...evident pushcariile sa cuprinda activi$htii P$D si penele, cei cu vizilbilitate in media
    • +2 (6 voturi)    
      A fost un test (Joi, 7 aprilie 2016, 15:08)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Daca nu mințea, nu primea candidatură...
  • +18 (22 voturi)    
    fara nicio retinere (Joi, 7 aprilie 2016, 12:58)

    codo [utilizator]

    E in natura individei si a pesede-ului sa minta fara nicio retinere. asa, pe fatza. sa crape cinstitii de ciuda.
  • +17 (21 voturi)    
    PSD a inceput campania in stilul caracteristic: (Joi, 7 aprilie 2016, 12:59)

    Consta [utilizator]

    Mintind!

    Ramane de vazut daca bucurestenii au ramas lafel de creduli si naivi!!
  • -5 (9 voturi)    
    Eh ... (Joi, 7 aprilie 2016, 13:58)

    Gigi Kent [utilizator]

    Bine ca nu a zis ca ar trebui introdusa tortura prin simularea inecului ca atunci sigur s-ar fi suparat cineva pe ea.

    Isi pierde vremea Firea bagandu-i in seama si dandu-le apa la moara unora. Nici nu stiu de ce a venit la Hotnews.ro. Ca sa faca Tapalaga pe desteptul in legatura cu Voiculescu si alte umori personale? Curata pierdere de vreme.
  • +4 (8 voturi)    
    Minte. (Joi, 7 aprilie 2016, 14:21)

    asavreau [utilizator]

    Ar trebui sancționată pentru discriminare pentru-că insultă pe toți care au altă opinie și care vor să fie cinstiți.
  • +6 (8 voturi)    
    Mâ gandeam sâ comentez (Joi, 7 aprilie 2016, 14:23)

    Venier [utilizator]

    Ei bine,cu privire la PSD si la exponentii sâi nu meritâ,considerati deci NO COMMENT...
  • 0 (6 voturi)    
    Sa i se respinga candidatura! DNA sa intervina! (Joi, 7 aprilie 2016, 14:58)

    Miky60 [utilizator]

    E clar, este un act de minciuna in acte oficiale, deci sa i se respinga candidatura si sa fie data pe mainile Justiei si ale DNA-ului!
    In plus, ar trebui interzisa orice candidatura a cuiva de la PSD! Acest partid comunist si corupt sa nu aiba niciun candidat!
  • +5 (7 voturi)    
    Discriminare (Joi, 7 aprilie 2016, 15:41)

    Setalcott [utilizator]

    Corectitudinea politica isi arata coltii si in Romania. Ce fel de societate e aia in care nu se pot pot exprima opiniile ca:
    sa fii casatorit e mai bine decat sa fii in concubinaj
    sa fii sanatos e mai bine decat sa fii infertil
    sa ai copii e mai bine decat sa nu ai
    sa ai o mama si un tata e ai bine decat sa nu-l ai pe unul dintre ei
    sa ai parintii tai biologici e mai bine decat sa fii adoptat
    sa fii heterosexual e mai bine decat sa fii homosexual
    sa fii cis-gender e mai bine sa fii trans-gender
    femeile si barbatii au roluri diferite in societate
    Acum sa astept si eu CNCD-ul pe urmele mele?
  • 0 (8 voturi)    
    Degeaba si-au dat viata tinerii in #colectiv! (Joi, 7 aprilie 2016, 16:53)

    Miky60 [utilizator]

    Daca DNA-ul si Justitia nu intervine si sa o retina pe Firea + interzicerea candidaturii PSD-ului, este un mare ATAC impotriva Justitiei Independente. In noiembrie tinerii au vrut o schimbare, insa daca este trecuta cu vedere atunci si-au dat viata degeaba tinerii in #colectiv!
  • +1 (5 voturi)    
    Cand in loc de logica, folosesti "discriminarea" (Joi, 7 aprilie 2016, 17:07)

    Skipper1 [utilizator]

    Anumite categorii de oameni au "dreptul" sa jigneasca pe altii in orice fel (caricaturi obscene, minciuni, incitare la ura, "tortura e acceptabila" etc). Iar alte categorii nu au dreptul nici sa-si spuna opinia, pentru ca sunt "linsati mediatic", amendati si eventual dati afara de la serviciu.

    N-am nici o simpatie pentru PSD sau pentru Firea, dar si-a spus parerea. Poti fi sau nu de acord cu ea, dar n-a folosit injurii sau cuvinte urate, asa ca nu stiu de ce un om normal la cap s-ar simti "jignit" sau "discriminat".

    Dar a fi normal la cap e ceva din ce in ce mai rar. Ah, ma scuzati, am "discriminat", de fapt si oamenii anormali la cap sunt normali, dar in alt fel.

    Firea n-a mintit deloc spunand ca "nu am promovat si nu promovez discurs discriminatoriu, bazat pe ura", pentru ca n-a facut asta.

    Daca sunt amendat ca am depasit viteza legala, nu inseamna neaparat ca "promovez incalcarea legii". Poate insemna ca am gresit o data.

    Insa in situatia asta Firea nici n-a gresit, nici n-a mintit, nici nu promoveaza "discriminarea, bazata pe ura".

    Oamenilor le place sa faca scandal din orice, au nevoie sa-si descarce rautatea, nu ii intereseaza daca e adevarat sau nu, dupa cum s-a vazut si din scandalul cu "discriminarea" Irinei Begu. In plus, exista si activistii profesionisti care intoxica internetul si pun paie pe foc.