UPDATE Inca un proiect de lege impotriva supermarketurilor: Impozit suplimentar in functie de venit - 1,2% pentru venit de peste 50 milioane euro/ Expunerea de motive, copiata de pe un site - Digi24

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2016, 12:27 Actualitate | Politic

Supermarket
Foto: AGERPRES
Mai multi deputati, majoritatea neafiliati unui grup parlamentar - membri PND sau PSRO, au depus un proiect de lege prin care doresc modificarea Codului fiscal asa incat supermarketurile sa achite un impozit suplimentar pe venitul anual daca veniturile depasesc 30 milioane de euro.

Nivelul acestui impozit raportat la venitul anual:

  • 0,5% pentru venit de peste 30 milioane euro
  • 1,2% pentru venit de peste 50 milioane euro

"In timp ce o multime de comercianti mici au pus lacatul pe usa din cauza scaderii dramatice a vanzarilor, afacerile lanturilor de retail din Romania merg ca pe roti. Dupa inghesuiala de la casele de marcat se vede ca au succes. Romanii muncesc din greu in strainatate, trimit bani in tara, iar patronii acestor mega magazine din afara isi vand marfurile in Romania si isi duc profitul in tarile lor, platind taxe si impozite la fel ca micii comercianti din tara noastra. Suplimentar, ei percep de la furnizorii autohtoni o serie de taxer si comisioane pentru a le primi, depozita si desface marfa" se arata in expunerea de motive, semnata in numele intitiatorilor de deputatul Mihai Deaconu, secretarul general al Partidului National Democrat (PND).

UPDATE Digi 24 a semnalat ca primele trei paragrafe din expunerea de motive au fost copiate de pe un site pentru elevi. Deputatul care semneaza expunerea, Mihai Deaconu (PND), a declarat ca "au fost aceste trei aliniate pentru a da o definitie si pentru a intelege publicul larg diferenta dintre supermarketuri si magazinele mici. Este o omisiune, intr-adevar".

"Au fost aceste trei aliniate pentru a da o definitie si pentru a intelege publicul larg diferenta dintre supermarketuri si magazinele mici. Dar fondul acestei expuneri de motive se regaseste in celelalte doua aliniate in care arat foarte deschis care este motivul care a dus la aceasta propunere legislativa" a declarat Deaconu prin telefon la Digi 24.

Intrebat de ce nu a pus note de subsol: "Nu m-am gandit la acest lucru. E prima data cand mi se intampla lucrul acesta. Este o omisiune, intr-adevar", a raspuns el.

Proiectul a fost se afla la Senat, prima camera sesizata, si urmeaza sa intre in procedura legislativa. Camera Deputatilor este decizionala.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2572 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Si cine va plati? (Joi, 7 aprilie 2016, 12:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Evident, noi toti. De ce nu se face un proiect de lege pentru impostarea veniturilor parlamentarilor, ca toti au facut averi din furt sau complicitate la furt?
    • +9 (9 voturi)    
      Nu impozitarii averii parlamentarilor (Joi, 7 aprilie 2016, 12:59)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Impozitarea lor ar insemna recunoasterea de facto a legalitatii averii.
      Eu vreau confiscarea averii si azvarlirea jegurilor in parnaie, nu sa ramana cu averea dupa ce dau un mic procent inapoi pe post de impozit.
  • +12 (14 voturi)    
    destepti (Joi, 7 aprilie 2016, 12:42)

    JohnnyDepp [utilizator]

    Sa rezolve ce? Supermarketurile au resursele necesare sa isi trimita banii in Panamea daca vor. Legi din astea o sa scoata doar banii din tara. Ar trebui sa ofere o deducere de impozit la cine depaseste un anumit prag. Asa ar atrage banii din tari care platesc prea mult impozit. Mai bine sa fi paradis decat iad fiscal.
  • +7 (9 voturi)    
    Asta nu se cheama discriminare?? (Joi, 7 aprilie 2016, 12:47)

    Consta [utilizator]

    Adica un al comerciant sau afacerist care nu are titulatura de supermarket dar are un venit de peste 30 milioane nu-i impozitat suplimentar, iar daca-i supermaket si doar daca-i spuremarket trebuie sa plateasca impozitu fixat del parlamentaril???
    Sunt suparati rau de tot pe supermarketuri parlamentarii initiatori! Sau... vor sa-i mulga ceva bani de la comercianti ca sa nu voteze legea?
    • +4 (6 voturi)    
      Nu (Joi, 7 aprilie 2016, 12:58)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Consta

      Nu e discriminare, ci in primul rind interesul mafiei comerciale autohtone si a hotilor aflati la putere care vor sa-si favorizeze clientela.
  • +5 (9 voturi)    
    gindire de sef de colhoz (Joi, 7 aprilie 2016, 13:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai oare comerciantii aia mici care au pus lacatul pe usa, de ce or fi facut asta? Oare pentru ca nu aveau clienti? Oare nu cumparatorii ar trebui sa fie cei care decid care magazin e viabil si care nu?!?

    Si oare supermarketul ce va face daca are de platit un nou impozit? Il va suporta din propriul profit sau il va baga in preturi?!?
  • +8 (8 voturi)    
    Cel mai tampit Parlament din lume (Joi, 7 aprilie 2016, 13:19)

    Idealistu [utilizator]

    N-am avut niciodata un Parlament cu mai multi hoti si tampiti ca acum. Se intrec in a promova legi fara cap, incapabili sa inteleaga implicatii economice si sociale ale acestor acte. O adunatura de neispraviti !
    • +4 (4 voturi)    
      Ce Parlament putea fi ales in urma unui puci? (Joi, 7 aprilie 2016, 13:47)

      Consta [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Ei au facut puciul iar noi le-am dat legitimitatea !! Cand te porti ca turma traiesti ca intr-o turma!!
  • +9 (9 voturi)    
    bravo d-lor parlamentari (Joi, 7 aprilie 2016, 13:19)

    moka [utilizator]

    cum de nu s-a gandit nimeni pana acuma la asa ceva.
    Incredibil, breaking news, Romania a descoperit solutia la toate nedreptatile din lumea asta.
    De fapt reiese foarte clar legatura dintre toate amendamentele de mariri de salarii si sporuri din ultima vreme si aceasta noua propunere. Iar expunerea de motive este de-a dreptul senzationala.

    Eu, la supermarketul meu o sa afisez pretul foarte frumos, sa inteleaga oamenii:
    Pana la intrarea in vigoare a legii: 10 ron
    Dupa intrarea in vigoare: 10 ron + 0,5 RON taxa "haiduc PSRO".

    Nu inteleg de ce nu dau o lege prin care sa ne ia direct banii din cont. Cat vor ei sau cat au nevoie. Ce ne mai complicam cu evidente, raportari, controale si dezbaterea acestor tampenii n parlament.
    Sau sa fim obligati sa sa-i dam acces la Direct Debit statului cand deschidem o afacere. Sa-si ia el lunar cat crede de cuviinta.
  • -1 (1 vot)    
    Hai marsh bai postacilor (Joi, 7 aprilie 2016, 19:23)

    CristianG [utilizator]

    Legea e foarte buna. Supermarketurile sunt, ofocial, pe pierdere ..banii se duc in offshore, toti , deci nu platesc deloc impozite. 0.5% e foarte putin si suportabil.