Proiectul de lege privind pensiile speciale pentru profesori, adoptat tacit

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2016, 9:01 Actualitate | Politic

Proiectul de lege care prevede acordarea unor pensii de serviciu profesorilor din invatamantul preuniversitar cu o vechime efectiva de 30 de ani in invatamant, in cuantum de 80% din media veniturilor brute realizate in ultimele 12 luni, a fost adoptat tacit de Camera Deputatilor, intrucat a fost depasit termenul pentru dezbatere.

Proiectul merge la Senat, care este camera decizionala.

Un grup de 15 deputati si senatori, majoritatea de la PSD, a depus, pe 21 decembrie, un proiect de lege privind acordarea unor drepturi speciale personalului didactic din invatamantul preuniversitar, invocand "stresul", "uzura psihica si fizica" la care sunt supusi profesorii, a caror munca este, spun ei, la fel de dificila ca cea a magistratilor, care primesc pensii speciale.

Termenul de adoptare tacita a fost 22 martie.

Articol unic: "personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si control, cu o vechime efectiva de cel putin 30 de ani in invatamant, beneficiaza, la implinirea varstei legale de pensionare, de pensie de serviciu in cuantum de 80% din media veniturilor brute realizate in ultimele 12 luni de activitate inainte de data pensionarii".

"Uzura (fizica si psihica) generate de exercitarea muncii de formare a tinerilor e cel putin egala cu aceea a magistratului. Complexitatea meseriei de dascal cere un efort sustinut si permanent de pregatire si perfectionare pe toata durata activitatii. Dascalul este nevoit sa faca fata stresului accentuat al meseriei in asa fel incat sa nu se resimta efecte negative in interactiunea cu elevii", se arata in expunerea de motive.

Initiatorii mai sustin ca, la fel ca magistratii, profesorii sunt indreptatiti sa beneficieze de pensii speciale.

La sectiunea impact macro-economic, initiatorii au precizat ca "proiectul nu se refera la acest subiect".










11259 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    toti sunt indreptatiti desigur. (Miercuri, 6 aprilie 2016, 9:10)

    ouyang [utilizator]

    doar sunt alegeri. toti frecatorii de menta la stat sunt mai smecheri si mai egali decat toti cei ce produc cu adevarat bani in tara asta. recompensam ce aici? vechimea in munca? nici o problema. nu am de ce sa mai raman in tara “doctorilor” mufati cu 2 gauri la buget.
    • 0 (4 voturi)    
      sigur (Miercuri, 6 aprilie 2016, 12:11)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Dar realitatea tristă este că nici cei din privat nu sunt neapărat mai bine pregătiți sau mai performanți în muncă. Toți suntem cam pe-acolo. Apoi, dacă vrem administrație performantă ar trebui să ne asumăm faptul că trebuie să și oferim condiții ca oameni pregătiți să vrea să intre în administrație. Acum, noi spunem că vrem servicii publice de calitate dar oamenii ce lucrează acolo să ia salarii cât mai mici, eventual să vină cu bani de-acasă. Nu prea se poate așa.
  • +6 (8 voturi)    
    IRESPONSABILI (Miercuri, 6 aprilie 2016, 9:24)

    buriu [utilizator]

    Pai, si de pensii nespeciale cine va mai beneficia ?

    Astia de la PSD sunt toti dusi cu capul, ei stau acolo si clocesc tot felul de legi aiuritoare.
  • +4 (6 voturi)    
    funny - se plateste din banii altora (Miercuri, 6 aprilie 2016, 9:36)

    jescu [utilizator]

    In momentul asta tuturor li se iau bani din salariu si se duc intr-un singur fond de pensii. Toti se asteapta sa primeasca bani proportional cu cat li s-a luat din salariu. Daca se da o lege sa se dea cuiva mai mult decat a contribuit in acel fond, defapt se iau din banii opriti celorlalti din salariu. Altii vor primit mai putini bani la pensie, ca sa se poata da beneficiarilor acestei legi.

    In al doilea rand doua persoane care au avut salarii egale, vor avea pensii foarte diferite...si asta da dreptate sociala :( . Si sunt meserii mult mai grele decat cea de invatator. Dar ce sa-i faci daca de acolo vin voturile....
  • +6 (8 voturi)    
    mai important (Miercuri, 6 aprilie 2016, 9:47)

    e.o. [utilizator]

    Cine o contestă la Curtea Constituțională?
    • +4 (6 voturi)    
      nimeni. (Miercuri, 6 aprilie 2016, 11:34)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

      avocatul boborului e un pesedist santajat cu un credit. useleul traieste, iar klaus e probabil la vreun dineu de premiat impostori.
  • +5 (7 voturi)    
    Cat de prosti sunt deputatii! (Miercuri, 6 aprilie 2016, 10:05)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Cum sa scrii ca "proiectul nu se refera la acest subiect"?

    Deputatii sunt atat de prosti incat nici nu stiu ce trebuie trecut la acea rubrica!

    Fratilor, suntem inca in comunism!
  • 0 (2 voturi)    
    s-a spart conducta cu banii ? (Miercuri, 6 aprilie 2016, 15:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    au inceput pomenile ?
    de ce toti parazitii din sistemul bugeter primesc pensii speciale ? pe baza caru-i criteriu ? unde mai exista asa ceva ?
  • 0 (0 voturi)    
    Oare chiar așa să fie? (Miercuri, 20 iulie 2016, 12:17)

    JohntonJones [anonim]

    În 30 de ani educatorii au contribuit la pensii față de alții care au pensii speciale și n-au contribuit niciodată cu nimic! Și apoi ce, magistrații au mai mult stres? Să-i trimitem într-o sală de grădiniță cu 30 de copii și să vedem atunci stres...